Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

vlKousek

Dost prehnana preplacanost. Myslim, ze vyznavaci startreku asi moc nadseni nebudou. Proc sakra tam byl kazdej robokop a superman.?.....aspon tak mi to prislo. Nevim no...mozna se na to kouknu v klidu znova a bude to lepsi, ale zatim to na vic nez na 60 procent za audiovizual nevidim. ()

Syna.1990

Vůbec se mi na Star Trek nechtělo jít a po dvou hodinách se mi z něj nechtělo odejít..!! Vynikající akční Sci-Fi jízda, které naprosto vůbec není co vytknout. Všichni hlavní hrdinové super, až na Spocka .. ten byl totiž famózní. Vše do sebe krásně zapadalo a nedat pět hvězd?? To by byl snad i hřích. ()

Kubi21

Pozemské datum 2013,79. Místo - Plaza Plzeň (drobet adrenalinu, strop nespadl). Krátce po osmé večerní a několika reklamách a upoutávkách se v sále setmělo a rozezněl se známý hudební motiv. Já se začal tetelit blahem a pak to přišlo. Téměř stejně jako u prvního filmu mě to, co se dělo na plátně, absolutně pohltilo. Neskutečná jízda se skvělou kamerou, vynikající hudbou a perfektní režií. K tomu opravdu dobrý a zajímavý příběh a všichni staří známí z jedničky, kteří postupně dospívají ve skutečnou rodinu-posádku a krásně se doplňují. Hlavním kladem filmu je ale bezpochyby Khan v podání Benedicta Cumberbatcha. Celkově je Do temnoty přece jen drobínek slabší, než předchozí film, ale na jeho úroveň ho dostává právě Khan. Prostě J.J. to dokázal a posouvá Star Trek dále k lepším zítřkům a vyšším metám. Tento film aspoň trochu ospravedlňuje studio Disney, že bude pokračovat ve Star Wars, protože Abrams, jak to zatím vypadá, umí rozvíjet legendy dalšími směry a mohl by to dokázat i s předalekou galaxií. ()

vaclaw

Určitě velmi povedený film, se zajímavým příběhem, propracovanou a efektní kamerou, bez zbytečného patosu a trapných scén, pár skvělých hereckých výkonů (nejlepší asi pak Quinto a Cumberbatch) a s dobře zvládnutou režií. Bohužel pro mě se filmu nepodařilo mě tolik vtáhnout a převládal pocit již viděného (ano, myslím tím díl předchozí). Přesto ale stále kvalitní snímek, 4* zaslouženě, jenom stejně doufám, že si Abrams šetřil síly na nové SW ;-) ()

MaxForValue

Recenzovať s takým odstupom Star Trek má jeden podstatný háčik. Komunita „trekkies“ film už dávno videla a tí ostatní si ho pozrú možno až s poriadnym odstupom času. Druhý diel „nového“ Star Treku však má schopnosť osloviť široké spektrum divákov, pretože je pochopiteľný aj bez znalosti celej tej obrovskej mytológie. Vo filmovom svete platí jedno nepísané pravidlo. Druhý diel býva často horší než prvý, keďže tvorcovia len „prevaria“ to najlepšie z prvého a len pridajú, obrazne povedané, nové ingrediencie. Spomeňte na Iron Mana, Hangover, Neverending Story a mnohé ďalšie filmy. J. J. Abrams sa v prípade pokračovania Star Treku vybral inou cestou, než mnohí jeho predchodcovia v prípade iných titulov. Hoci v dvojke využil podobný motív (boj posádky voči jednému nepriateľovi) ako v prvom dieli, tak tentoraz sa ho dal do popredia, čo v jedničke nebolo. Star Trek: Do temnoty má i pre neznalého diváka pripravených veľa nápovied, zároveň však vyžaduje, aby tento divák videl minimálne prvý diel a orientoval sa v postavách. Ťažko potom porozumieť úžasnej dynamike vzťahov medzi trojicou Spock – Kirk – Uhura, bez toho, aby to dávalo celé zmysel. Ťažko potom naplno precítiť srdcervúcu scénu, v ktorej Spock (emočne chladný Vulkánec!) na neho nebývalo emotívne prežíva udalosti okolo jeho kamaráta, Kirka. Takýchto momentov je však viac (Kirkova rebélia, smrť kapitána Pikea, bozk medzi Uhurou a Spockom). Môžeme teda povedať, že prvý diel predstavuje „intro“ k dvojke. Stretávame sa so všetkými postavami (Spock Prime, Spock, Kirk, Scotty, Kostra atď.), ktoré fanúšikovia ságy poznajú dôverne, keďže na nich vyrastali a ostatní aspoň trochu porozumejú tomu, čo sú zač. Jednička pre „trekkies“ predstavuje príjemnú nostalgiu, pre ostatných vkusne natočené intro. Až v dvojke však dochádza k tomu hlavnému. Druhý diel si môže dovoliť oveľa viac pracovať so scenáristickými invenciami, najrôznejšími twistami (pre laikov, s dejovými zvratmi) a popritom nezabudnúť na „starých“ divákov odchovaných Genom Roddenberrym – postava Khana je totiž výmyslom práve starej generácie. Ku Spockovi (Leonard Nimoy) sa tak pridáva Khan ako symbol spojenia starého s novým. Kultoví fanúšikovia si povšimnú aj ďalšie prepojenia (napríklad v podobe triblov). Druhý diel už nepracuje toľko s posádkou Enterprise a s dynamikou vzťahov v jej vnútri (spomínaný trojuholník Uhura – Kirk – Spock sa dostane na pretras snáď len dvakrát), ale pracuje s konfrontáciou dvoch svetov v globálnom ponímaní, sveta Enterprise a sveta mimo neho, v tomto prípade sveta „khanovského“. Kým v prvom dieli sa pozornosť upriamovala na prvý svet, tak v druhom to je práve ten druhý. Dôvod je prostý. Divák znalý jedničky už nepotrebuje sledovať hašterenie Kirka so Spockom, ale ich spoločný boj proti jednému nepriateľovi – Khanovi. Khan je zloduch zloduchov, „sherlockovsky“ geniálny jedinec obdarený mimoriadnou silou a schopnosťou manipulácie. Voľba, ktorá padla na Benedicta Cumberbatcha, sa spočiatku javila byť prinajlepšom otázna, ale z britského herca sa napokon ukázal byť excelentný „záporák“. Dokonca niektorí tvrdia, že je to jeden z historicky najlepšie stvárnených „záporákov“ v celej histórii Star Treku. Odvážne tvrdenie, no možno nie až tak vzdialené pravde. Cumberbatch akceptoval ponuku tvorcov, kývol na nižší plat (čo Benicio del Toro nechcel) a z Khana vytvoril vplyvom svojho obdivuhodného hereckého šarmu dokonale vnútorne i navonok koherentnú postavu. Tá sa javí koherentná, teda vyrovnaná, ako pre odborníkov z komunity „trekkies“, ako aj tých v startrekovskej mytológii menej zbehlých. Tí menej zbehlí sa počas troch štvrtín budú snažiť Khana zaradiť na základe toho, či je to záporná, kladná, respektíve záporne-kladná postava. Naopak, tí znalejší, budú „nového“ Khana prirovnávať k starému a hľadať rozdiely a odlišnosti v prístupe na základe dvoch odlišných spracovaní – starého a tohto novšieho. Abramsova voľba je geniálna – Khan predstavuje, podobne ako v prvom dieli Spock Prime, pomyselný most medzi dvomi paralelne diferencovanými svetmi. V každom z nich žije iný divák. Podaktorí z tých odchovaných na starých príbehoch lode Enterprise si pred dvomi týždňami nostalgicky zaspomínali na DeForesta Kelleyho, starého doktora McCoya zo starého Star Treku, ktorý nás pred štrnástimi rokmi opustil. Keď vo filme v roku 1986 dával pacientke liek na rakovinu asi netušil, že ho táto istá choroba raz zabije. Kým starší diváci na Kelleyho radi spomínajú, tak tým mladším toto meno nič nepovie. A v tom je ten podstatný rozdiel – každý v novom Star Treku uvidí niečo iné. Jeden nostalgiu, iný sci-fi „akčňák“, tretí pokračovateľa filmov s tématikou života na vesmírnej lodi a podobne. J. J. Abrams zariskoval, keď si vzal na plecia úlohu zmodernizovať Star Trek, ale podarilo sa mu to náramne. Druhý diel predčil prvý a vzhľadom na to, že tretí diel bude zas o niečom iný, máme sa na čo tešiť. Tentoraz by sa proti Enterprise mala postaviť neznáma sila z vesmíru. Presne, ako to bývalo v starom Star Treku. () (menej) (viac)

Bobris

Jeden z filmů u kterého dokážu říct, že mě naprosto vůbec nezajímají nedostatky - já se prostě kurevsky bavil. Skvělý záporák. Více třeba po pátém shlédnutí. ()

64B

Abrams umí.., umí, umí, umí, umí! Za pecku tohoto roku sice považuji Muž z oceli, to ale nic nemění na tom, že tenhle favorit mu hrdě šlape na paty. Posádka celé USS bezvadná a Benedict alias Khan tu roli vážně dobře zahrál. Celkově hodnotím ale jako mírně slabší než jeho starší bratříček z roku 09. 4*. ()

Brmbolec

Splnilo to moje očakávania. Scifi roku 2013 to u mňa nie je, ale ako blockbuster funguje dobre. Určite film, ktorý treba vidieť v kine, kde predsalen lepšie vynikne na veľkom plátne. Herci, réžia sú samozrejme na vysokej úrovni, ale príbeh bol taký nemastný-neslaný. všetko sa podria´duje vysokému tempu a zvratom. Ale od popcornovej zábavy nemôžeme čakať veľa... ()

ratpile

Krásně kompaktní a odvyprávěný velkofilm. Přesto, jaksi neutrálně zabarvený. Chyběl mi tu prostě nějaký emotivnější a promyšlenější rozkol mezi Khanem a zbytkem osazenstva. A možná i nějaká ta opravdu nevšední scéna. Takto je to prostě "jenom" velkolepý blockbuster, který potěší každého fandu velkých příběhů.. Což je nakonec pořád většině velkoprodukce vzdáleno na několik světelných let. p.s. Řemeslně NADdokonalé. ()

MrMir

Nemůžu jinak než za plný počet. Fantastická jízda, zajímavé dialogy, chemie mezi postavami a mega sympatická posádka. K tomu si přidejte záporáka Khana resp. dokonale přesvědčivý herecký výkon Cumberbatche a máte jeden z nejlepších blockbusterů roku 2013. Doufám, že komerční stránka dovolí v sérii pokračovat, protože spojení Abrams a Strar Trek funguje naprosto dokonale! ()

pulpfilm

Moje pocity z filmu skvěle sepsal už J*A*S*M. Já jen dodávám pár poznámek: nikdo, NIKDO ve ST neposlouchá rozkazy (taková flotila by se zhroutila za pár týdnů) / Kirk je příšerný kapitán, posádku několikrát přivede na pokraj záhuby, aby ji nakonec zachránila náhoda nebo rada někoho jiného - proč je kapitánem, a proč má vždy závěrečný proslov, mi nikdy nikdo nevysvětlil / Cumberbatch občas přehrává / SPOILER: když to vypadá, že někdo umřel (obzvlášť, když opravdu umřel), měl by zůstat mrtvý!!! Howgh! PS: Abramsovi podle mne vůbec ST nejde (nelíbila se mi ani jednička), předpokládám proto, že SW mu půjdou skvěle. ()

Solverino

Nejsem ve fanklubu a dívám se nezaujatýma očima. Jediný kdo ve filmu hraje je Cumberbatch (Khan), zbytek teenagerů se jen tak poflakuje kolem kulis, koulí očima a vystrkuje kozičky (děvčata). Jediný co to zachraňuje jsou efekty. Jednou kouknout stačí a dost, jsem fanda sci-fi, ale tohle má už skoro blíž k Ordinaci z růžový zahrady než k opravdové sci-fi. Kdo chce vidět sci-fi, ať koukne např. na Europa Report, to je trochu jiné kafe... tohle slabý průměr a to jsem milostivý! ()

RoninNiro

Čo na to povedať? Scifi maniak môjho razenia si príde na svoje, i keď tento snímok nepriniesol nič nové ani extra zaujímavé, dokonca som chvíľami túžil nech už ten Enterbackspace konečne vybuchne aj s celou posádkou, a ja sa môžem opäť vrátiť k Hviezdnym vojnám. Ale len chvíľami. Scifi maniak môjho razenia si totiž rád pozrie aj dalšie a dalšie a dalšie pokračovania tejto vesmírne nekonečnej ságy. ()

Mr_Moon

Tenhle pocin neprekona prvni film...film stal nehorazne penize ale nikde to na nem neni videt. Nic dechberouciho ... par dalsich "filmu" a je z toho stejnojmeny blabol na ktery si za par let nikdo nevzpomene... Nejvetsi hroznak galaxie a zmlati ho usatec za par minut no nevim.... Efekty na vybornou. ()

Zadri

Vizuál vizuál vizuál, alfa a omega tohoto filmu spolu s rychlým spádem filmu, určuje skvělou zábavu. U vizuálních efektů si člověk uvědomí, jak jsou dnes již na velmi vysoké úrovni a prakticky nenarušují zbytek obrazu. Film však sráží jednoduchost děje a jeho nenáročná předvídatelnost, která narušuje vykreslení emocí postav. V momentě kdy Spock pláče divák ví, že jeho slzy budou brzy zažehnány, protože děj se bude ubírat jasně naznačeným směrem. Prostě taková jednoduchá, ale nadmíru zábavná jednohubka v jasném a nekomplikovaném universu Star Trek. ()

marek29

Jak poznamenal Verbal :D nic ohromného.. Jako monstrózní scény, bla bla bla, kultovní klasika bla bla bla.. Neviděl jsem ten první film a nestydím se za to! Jsem zaměřenej jiným směrem a tak moje hodnocení je 3 z 5 a to za: v první řadě Alice Eve ve scéně se spodním prádlem (!), v druhé řadě za slibnej začátek a víru že to nebude sci-fi srágora a naposledy za lásku k high-tech udělátkům kterých tu bylo taky pár. Dál není asi moc co chválit. Bonusem je že to není 2h slátaniny plné hyperefektů a že to má nějaký děj ale patří to podle mě do průměru. Zábavné, ale víckrát ne :) ()

Vocoun

Nemám moc co říct, po tom co už zde bylo vyřčeno. Skvělý film, který skvěle navázal na první díl, o čemž jsem nebyl uplně přesvědčen, že se povede. Chris Pine sice stále u mě nevyhraje titul nejsympatičtější herec roku, ale už si na něj pomalu zvykám :) Benedict Sherlock CUmberbatch je výborný a říká si o další velké role. Opět jsem měl slzy v očích, což mám u takových filmů vždycky docela rád :) Efekty výborné, příběhově silné, emocionálně taky. Některé zvraty jsem nečekal. Jako pro nefanouška Start Treku je pro mě takhle oživená "serie" fantastická, ať si zatvrzelí klingoni skáčou jak chtějí vysoko. Co tedy říct o filmu? Prostě parádní podívaná, naštěstí viděná i v kině. Plná palba 90% ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)