Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Suzie1

A tak se po druhé projekci stalo z ,,celkem nuda, který ale něco uvnitř mě musí dát 5*" naprosté užasnutí nad tim, jak skvělej film to je. Víc, než hodně skvělej. Nenásilnej, pohlcující. ()

Grissom

Dosť dlho som pozretie tohto filmu odkladal ani neviem prečo...po prvom pozretí sa len nechapavo zamýšľam nad skvele zrežírovaným príbehom, ktorý nám približuje vznik fenoménu zvaný Facebook...sila, niekedy stačí fakt "len" revolučná myšlienka... ()

Sollozzo

Takhle se mají točit filmy o "hovnu". Facebooku se vyhýbám jak to jen v téhle době jde...což je to naplat, je to pořád dobrý kauf pro jeho zakladatele a investory. O tom žádná. A jelikož je to tak VELKÝ kauf, musí se na něm přiživit i filmová studia, ne?! Social Network mohl být jednoduše o někom jiným než je Zuckerberg a spol. a pořád by snímek měl stejnou pointu. Každopádně Fincher se s tím vypořádal velmi dobře, né li geniálně. Odsunul FB na druhé místo a na první posunul vztah dvou nejlepších přátel, kteří se s přibývajícím úspěchem od sebe vzdalují. Nic víc, nic míň. Prostě drama jak má být. 80%. P.S. Vítězství za hudbu nad Inception, na letošních cenách akademie, mě dost překvapil. ()

TSZ

V hlavní roli Facebook. První slovo, kterým bych definoval Sociální síť, je konverzační. Dialogů je tu opravdu hodně, prakticky neustále se tu hovoří (navíc o programátorských termínech, které toho asi moc divákům příliš neřeknou). Za obvyklých podmínek by tento film byl k nepřežití, ale díky režisérskému esu utekly ty dvě hodinky jako voda. ()

Gromit

S Facebookem nemám vůbec nic společného a počítačová terminologie je pro mě španělskou vesnicí. Ale The Social Network je (naštěstí) i o jiných věcech. Je to poutavý příběh člověka, který se náhle stal slavným a bohatým a zaplatil za to ztrátou svých přátel. Je to výpověď o dnešní přetechnizované době, kdy si na webu můžete najít spoustu přátel, ale ve skutečnosti žádné přátele nemáte. A je to působivé svědectví o zrodu jednoho kulturního fenoménu. Rozhodně si ale nemyslím, že by David Fincher natočil nového Občana Kanea. Natočil "pouze" další skvělý film, který by se jednou mohl stát klasikou. ()

Tiiso

The social network, fenomén v podání internetové sociální sítě Facebook, nenechal klidná ani ziskuchtivá Hollywoodská studia. To dá rozum. Nastupující generace (nejenom ona) si bez webu a bez sociálních sítí zvláště, pomalu ani svůj život neumí představit. V roce 2004 Facebook vznikl a po sedmi letech nevypadá na to, že by tak hned chtěl upadnout do zapomnění. Svými minulými skandály si přidal jen a jen na reklamě. Zakladatel Mark Zuckerberg je člověk poněkud svérázný a když sečtem všechny tyto aspekty, je nasnadě, že po zfilmování brzy někdo sáhne. To se stalo a můžeme poděkovat filmovému bohu, že se režie ujal David Fincher. To je filmař, který jen málokdy své diváky zklame. I v tomto snímku prokázal své kvality. Hned od prvního okamžiku mě svým umem dobře zatáhl do děje, který je sice chronologicky krapet zpřeházený, ale nikoliv nepřehledný. Hlavní myšlenka příběhu tkví nejenom v monitorování vzniku celého facebooku, ale i ve sledování probíhajících soudních pří do kterých se sám zakladatel Facebooku dostal. Pokud někdo historii vzniku sociální sítě zná, zbude mu „pouhé“ očekávání, jak zpracování příběhu dopadne. Slovo pouhé není v uvozovkách jen tak. Všichni ostatní, kteří se topí v bahně nevědomosti (jako třeba já) se pomocí filmu i dozví spousty zajímavých informací. Jak jsem podotknul, hned od prvního dialogu, rozehrává režisér vysoce kvalitní filmovou hru; perfektním způsobem představuje postavy; prolínáním chronologicky nenavazujících (co se detailu týče, nikoliv celku) pomalu a jistě přitahuje mou pozornost. Fincher má velký smysl pro dramatickou gradaci. A garantuji Vám, že té je v tomto snímku až až. Přitom ve filmu The social network nejde o pouhé popisování událostí, které napsal sám život, a tudíž jsou lehce z tohoto života stáhnutelné - řečeno mluvou mladé generace. S látkou je totiž pracováno více než citlivě. Charakteristiky jednotlivých postav jsou načrtnuté v obdivuhodné rychlosti, stručnosti a přesto s ohromující přesností. Stejně tak nějak v hlavě Zuckerberga vznikl samotný projekt, jak je z filmu vidno. Ta lehkost vyprávění se nese vlastně celým snímkem. Přitom film nemá ve své snaze, na někoho konkrétně poukazovat, odsuzovat či moralizovat. A věřte, že některé postavy k tomuto hezky svádí. Hlavní poselství se s přibývajícím koncem jasně proklamuje a zviditelňuje. Ve finále je jasné, že režisérovi nejde o pouhý životopisný fimeček, který se sveze na vlně popularity (ačkoliv tento názor sdílí dosti lidí), ale opět přináší něco více, tak jak snad jeho všechny snímky. Něco více, co se dotýká hlouběji lidské duše. Ve finále jsem pochopil, že nejde o to, jestli Facebook něco přináší či ne. Jde o to hlavně, jak se může lidská ctižádostivost, ambice nebo motivace projevovat v běžném spolužití s ostatními lidmi a v běžném životě. Čím více poznáváme povahu dotčených postav, tím více své emoce popouštíme a dáváme větší průchod svým citovým procesům. Myslím, že o tom tento film je. O tom, kam až chce člověk zajít ve svém jednání. O morálce, etice a ostatních lidských aspektech samotného života. Film je odveden, tak jak jsme již u Finchera zvyklí, tedy velmi profesionálně. Počínaje výbornými dialogy, přes kameru, herecké výkony a doprovodnou hudbou konče. Na té má svůj podíl mimochodem i skladatel Atticus Ross, který je podepsán pod hudbou filmu Kniha přežití, která je také velmi dobrá. Snímek jsem prověřil již třemi projekcemi a podotýkám, že neustále roste. Pět hvězd. () (menej) (viac)

Šňůra

Nejsem si jistý, jestli ten film by získal tolik hodnotících hvězdiček na různých filmových servrech, pokud by nebyl zrovna o Facebooku. Měl by tolik, kdyby byl třaba o výrobně kuličkových ložisk někde v Indii? Protože jinak mě život Zuckerberga zas až tak zajímavý a úžasný nepřipadá. Otázkou je, nakolik je tento filmový příběh pravdivý. Sám Mark tvrdí, že vůbec, že autentické jsou pouze mikiny a trička. Ale asi ani nemohl říct, že pravdivý je, protože nikdo by o sobě přece neřekl, že je hajzlík. Nejsem si jistý, jestli jsem tomu filmu nedal 6 bodů z 10 jen proto, že mám G+ prostě radši. Budu si muset asi počkat, až někdo natočí film o Larrym Pageovi nebo Sergeyi Brinovi. Nebo o obou. ()

Vron

Slušně zpracováno, slušně zahráno, zajímavě pojato... a pro někoho zajímavý námět. Pro mě vůbec. Příběh filmu jde úplně mimo mě, nezajímalo mě to. I když účet na facebooku mám, používám ho tak, že ho vlastně ani nepoužívám. Vlastně ani nevim, jak to funguje. :) A je mi to jedno. Podobně jako příběh "vynálezu" tohohle serveru. Nehledejte v tom žádnou aroganci z mojí strany, protože tam neni. Jestli někoho zaráží, proč jsem to vůbec dokoukal, tak si tohle přečtěte od začátku znovu a znovu, dokud vám to nedojde. ;) A pak - koukat na tenhle film nebylo zdaleka takový utrpení jako číst Brautiganovo 'V melounovém cukru'. ()

Lilien

facebook je jednoznačne fenomén, no som toho názoru že na film o ňom je ešte priskoro a veľmi ma zaujíma či sa ako sociálna sieť udrží alebo vznikne nová ktorá ho vytlačí na druhú kolaj. Filmu nieje čo vytknúť zahraný, zrežírovaný je kvalitne samozrejme ako každý Fincherov film. ()

markyzgero

vcelku banální příběh takovýho americkýho baby face standy grosse, nebejt toho, že jde o vznik facebooku. kdyby šlo o spor zakladatelů firmy na dětský pleny, neštěkne po tom ani pes, takhle se z toho všichni uživatelé fb zeserou. to, že si fincher s x mega rozpočtem nemohl dovolit zimní exteriéry nechápu, ale budiž. avšak to, že pak v postprodukci přidává na počítači dotvořenou páru jdoucí od úst hercům, to je prostě na kriminál, nebo doživotní béčkovou produkci. ()

TedTonks

Téma FACEBOOK je cool, takže už jenom za to tři hvězdy. Další dvě za Jesseho Eisenberga a Justina Timberlaka, kteří prostě válejí. Scénáře filmu jsou tak svižné, že ani po desátém zhlédnutí pořád objevuji nové věci. 116 při kterých jsem se ani jednou jedinkrát nenudil. A ačkoli jsem to již viděl hodně krát, nikdy mě to neomrzí. ()

jadran90

Film o vzniku Facebooku? Reklama? Zápletka to je vskutku hrozná. To je jako by někdo natočil celovečerák o stavbě Karlova mostu. Facebook nemám, nemám jej rád, o což se z velké části zasloužila jedna z mých bývalých (zdravím tě, Jani:-)). Stálo mě to hodně přemlouvání, abych si film po delší době podruhé pustil. Kde nic, tu nic, po dvou hodinách je tu konec a světe div se, Facebook existuje. Jenže ono je to opravdu skvělé dílo a neříkám to proto, že bych se jako student informatiky lépe orientoval v odborných pojmech. Možná je to film o ničem, ale jinak je to důkaz skvěle odvedené práce. Dialogy sviští jako formule 1, herci válí (hlavně Timberlake), hudba minimálně překvapuje, navíc tu máme rozbor různých charakterů. Je mi jasné, že věrohodnost se pohybuje pod 50%. Ale je vidět, co všechno musí člověk obětovat, komu všemu podrazit nohy, aby si splnil svůj novodobý americký sen a na jakých lžích je vlastně FB postaven. Scénář v tomto hlavního hrdinu neobhajuje, příliš s ním nesoucítí a tak to má být. Takže můj verdikt zní: Facebook ne, The Social Network ano. Minimálně si z toho odnesete, že FB nezaložil Justin Timberlake ani kocour Garfield. Hodnocení: 95% ()

GudMen

Momentálně se mi nedostává času, ale v příštím životě budu též loupit nápady prominentním hochům a realizovat je po půlnocích v pyžamu. Překvapivě jímavé ztvárnění prvotních strastí a následných slastí našeho nejoblíbenějšího filantropa. ()

liberita

Film, ktorý možno na prvý pohľad vyzerá ako priblíženie zákulisia vzniku známeho internetového fenoménu sa oveľa viac zaoberá rozoberaním jeho osobnosti zakladateľa Facebooku a jeho vzťahov s jeho blízkymi. Na jednej strane je dobré, že sa vyhýba prílišnému používaniu odborných IT výrazov, čo by asi znechutilo väčšinu divákov, mňa vrátane. Na druhej strane má človek zo Sociálnej siete dojem, že aj keď sa označuje ako biografia, v skutočnosti mnoho vecí doháňa do vymyslených extrémov, aby tak bol film dramatickejší a zaujímavejší. Nič to ale nemení na kvalite scenára, hereckých výkonov Eisenberga a Garfielda či napínavom a pútavom príbehu. Hudobný doprovod je skvelý, hoci mu trochu vyčítam, že vyfúkol Oscara Počiatku Hansa Zimmera, ktorý sa mi páčil omnoho viac. No a najlepšia scéna z filmu je pre mňa jednoznačne vesliarske zápolenie dvojčiat na Temži sprevádzané zmodernizovaným Griegovým "Hall of the Mountain King". ()

Evii.B

Facebook je nyní opravdu fenomén, tak proč o jeho vzniku nenatočit film? Příběh není špatný, ale na film to podle mě nestačí. Nejvíc musím pochválit zajmavý střih, protože to film udělalo alespoň truchu zajmavý. JInak to hodnotím jako průměr. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)