Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Ajinka126

Úžasné překvapení. Nečekala jsem, že mě to tak chytne. Obvykle na krváky a vyvrážďováky nejsem, ale tohle má zvláštní kouzlo. Navíc jsem si tam pár herců zamilovala, tak je stále se na co dívat :). ()

El Pistolero

První dva díly vtahují do děje jen velmi pozvolna, poté ovšem nastane průlom a divák, nevěda jak vlastně, se stane zajatcem a (ne)dobrovolným účastníkem této hry – „Hry o trůny“. Konečně seriál, u kterého mám po skončení každé jedné epizody nutkání pustit si další. A konečně kvalitní fantasy dílo. Díkybohu za HBO. ()

ConanVJ

Vynikající seriál, který má výbornou výpravu a na seriály nevídané efekty. Je jen škoda, že se seriál nedržel o něco víc předlohy nejen kvůli vynechaným charakterům, ale i kvůli rozpočtu v prvních sériích, kdy to mohlo být velkolepější. Místy je seriál i dost uspěchaný ve smyslu, že se přeskakuje z místa na místo během vteřiny a v ději uběhne i několik měsíců (hlavně v posledních sériích). Díky tomu vzniká dost nelogičností. Konec seriálu mě osobně nevadí a užil sem si ho......... A ty draci, nejlepší bestie jaké jsem kdy viděl a to je to "jen" seriál. Za mě 100% :) ()

F.man

Skvělá záležitost. Předlohu neznám a snad do devátého dílu jsem ani nevěděl, že nějaká existuje, přesto nebo možná právě proto, mě Hra o trůny baví svou neuvěřitelnou propracovaností celého univerza a hlavně komplexností postav. HBO totiž zvolilo skvělý formát, kdy je hodina tak akorát dostačující (i když někdy bych ocenil i více) a dává tvůrcům prostor zaměřit se nejen na děj, ale i na jeho tvůrce, na natočení dlouhých dialogů, na zobrazení všemožnýcvh pletich... Prostě politika + fantasy set + hluboké postavy, to mě neuvěřitelně baví. Když k tomu navíc přidám skvělý casting a s tím spojené herecké výkony dostávám pětihvězdičkový seriál na jehož každý díl se sakra těším. s01e10 Winter is coming... ()

Ten Druhy

Jednu vec tvorcom seriálu predsa len vytýkam. Nepreniknuteľnú stenu, ktorá neustále dráždila moju zvedavosť. Svet na sever od tejto ľadovej steny zostal tajomstvom, do poslednej chvíle visel vo vzduchu ako hrozivý otáznik. To, čo tvorcovia pohodili divákom boli omrvinky, ktoré znásobovali hlad po poznaní. Verím, že sa v budúcej sezóne dozviem viac. Inak Hru o tróny chválim za pútavý príbeh i za precízne psychologicky vykreslené postavy a etnickú vyhranenosť jednotlivých kráľovstiev aj fyziognomickú rôznorodosť ich obyvateľov. Ako korenie seriál ponúkal chvíľkové erotické slasti, ale obmedzoval sa iba na situačnú brutalitu, do výpravných bojových scén sa nepúšťal... Dúfam, že to ešte len príde! ()

Krt.Ek

Vynikající seriál pro všechny fanoušky takové té "politické" fantasy. První série je sice jenom taková rozjezdová, všimněte si že se vlastně nic tak důležitého neděje (krom posledních 3 epizod) ale i tak je to jasný žánrový nadprůměr. Uvidíme jak se vyvine druhá řada. Pokud přibude nějaká ta akce bez sebemenšího zaváhání přihodím pátou hvězdičku. Po 2. sérii stále nemám potřebu přihodit pátou hvězdičku. Nevím co mi přesně vadí, možná je to díky přehnanému používaní erotických scén, možná jenom díky mé neznalosti knižní předlohy z které pramení to že se občas ztracím v ději. Každopádně se nemohu dočkat dubna a třetí série. 80% Nejoblíbenější postavy: Arya Stark, Eddard Stark, John Snow, Tyrion Lannister, Daeneyrs Targaryen, Ohař, Malíček ()

schizmo

Vždy, když má něco takovouhle masovou oblibu, přistupuju k tomu značně obezřetně, protože ne vždy je veřejná panika známkou kvality. Jenže v tomhle případě se za kvalitu stavěli i lidé, kteří májí všeobecně celkem věrohodnej (čti: se mnou kompatibilní) vkus. Přesto bohužel musím říct v tomhle případě opravdu BOHUŽEL aka mnoho povyku pro nic. Teď asi hodně lidí naseru nebo alespoň donutím poklepat si na čelo, ale Hra o trůny pro mě není nic víc, než lépe napsaná, vážnější a brutálnější Xena s lepší produkcí a hodně kozama / mrdačkama, ale svou generičností to klidně řadím po bok všech těch bezpohlavních Kriminálek odevšaď / odkudkoli, Dextrů, Plastických chirurgií a další seriálových onanií, které jsou chrleny jedna za druhou. A vlastně pokud jde o seriálovou renesanci, skočil jsem na špek zřejmě jen těm prvním a to seriálům Lost (než to na začátku 3. sezóny zkurvili nekonečným kombinováním a natahováním) a Prison Break, které jsou v podstatě hodně vyjímečné svým tématem. Ale zpět ke Hrám. Prvních asi 15 minut pilotu mě dostalo svou temnou a nadpřirozenou atmosférou, ale dál se to začalo ubírat zvláštním tempem a hlavně dost vzdalovat spíše někam k rytířské politice, na kterou osobně nejsem nijak zvlášť zvědavej. Seriál tak nějak plyne bez větších výkyvů, aby pak v předposledním díle setnuli hlavnímu hrdinovi (a jedinému skutečně velkému herci celého seriálu - Sean Bean) hlavu. No nevím, kdyby nebyl kolem toho takovej cirkus, asi by mě seriál hlavně úplně minul, ale nemusel jsem k němu přistupvat s takovým očekáváním, protože tohle za víc jak tři body není. Uvidíme, co druhá sezóna. ()

monsieurR

Tak jsem se dnes podíval na první díl Hry o Trůny když z toho každej tak vlhne. To je ale ptákovina! Fantasy co si hraje na historický drama mě teda dost uráží, vzhledem k tomu, že fantasy i historický dramata mám rád, ale tuhle směsku, kde pořád někdo někomu seká hlavy nebo někdo někoho šuká snad nemyslej vážně. To že tu hraje Aragorn z geniálního fantasy Pán prstenů a nebo že tu hraje chlápek z Atlantidy možná chytí u srdíčka nějakýho fandu těhle seriálů, ale že by to zachránilo tohle porno se říct nedá. edit po třetím díle: Seriál je o proti prvnímu dílu navíc ještě děsně nudný, ubylo sekání hlav a sexu a přibylo incestních řečí. Nejlepší na tom seriále je ta úvodní sekvence a hudba. Za to dávám jednu hvězdičku a 20%. ()

Adasin

Hru o trůny jsem začala sledovat, protože o tom kolem mě mluvili všichni - spolužáci, známí, příbuzní (hádám, že to takhle mělo víc lidí). Viděla jsem tehdy první řadu a kousek druhé, pak mě to z nevysvětlitelného důvodu přestalo bavit a sledování jsem odložila, tuším dokonce na pár let, než se přiblížila poslední série. To jsem si řekla, že bych mohla tenhle seriálový fenomén konečně dohnat a vychutnat si tak poslední řadu tak, jak vycházely její jednotlivé epizody a prožívat to s těmi, kteří dychtivě očekávali velké finále. Jo, binge-watching je super, ale napjaté očekávání každé epizody má svoje kouzlo a v týdenních dávkách je to akorát na to, aby člověk zůstal pořád natěšený a zároveň nezapomněl, co bylo minule (i když samozřejmě na začátku každý epizody je to klasické "v minulém díle jste viděli"). Natěšenost jsem si užila a podlehla GoT šílenství. Jen škoda, že to finále se podle mě úplně nepovedlo, ale o tom až později. ------  Před poslední sérií a po přečtení knih jsem si tedy řekla, že seriál dokoukám, že chci vidět svoje oblíbené postavy v "live-action" adaptaci. Až do páté série to bylo super, změny, které tvůrci oproti knihám udělali se buď daly zkousnout nebo rovnou prospěly. Jakožto adaptaci knih tedy nemohu Hru o trůny hodnotit jinak než maximálním počtem hvězd. To, co přišlo po knihách je ale asi největší propad kvality, co jsem zatím viděla (Ztracené nebo Dextera jsem zatím neviděla, prý se tam stalo něco podobného). ----- Před jednotlivými sériemi se musím pozastavit ještě u technické stránky. Vizuál a kostýmy jsou fakt super, to se jim povedlo, jak z filmu (dneska už to skoro ani není pochvala, ale i tak to zmíním), víceméně se tvůrci trefili do mých představ (ohledně všeho), které jsem si vytvořila na základě přečtení knih a vůbec mi nevadí, že třeba Tyrion nebyl znetvořený tolik jako v knihách nebo změny věku některých postav (zas tak moc to dle mýho nebylo). S postavami souvisí i casting, který se podle mě taky povedl a některé herce jsem si dost oblíbila, škoda, že jim ta další kariéra často moc nevychází (třeba Emilia Clarke). Co je ale ještě lepší než vizuál, je soundtrack. Rozhodně jeden z nejlepších (nejen) seriálových soundtracků, co jsem kdy slyšela. Djawadi naplno ukázal svůj talent. Kromě legendárního "Main Theme" jsem si velmi oblíbila ještě dvě skladby, a to sice "Light of the Seven" a "The Night King". ----- Dále trochu podrobněji, hlavně k sérii poslední. ----- Možné SPOILERy: ------------------- PRVNÍ až PÁTÁ série: seriál mě opravdu hodně bavil v prvních pěti sériích, kde se jelo podle knih, byť s drobnými změnami (což je ale snad u každé adaptace) - někdy k dobru: třeba prolnutí děje třetí a čtvrté knihy, události se v nich se vlastně dějí ve stejný čas, to se mi opravdu líbilo, někdy ovšem dle mého spíš ke škodě: např. věci kolem jednoho Targeryena - to je v knize něco úplně jiného, ale dá se to přežít, nebo změna jména Theonovy sestry - proč proboha? Jako jo, není to taková hrůza, jenom by mě zajímal ten důvod k té změně. -------------------- ŠESTÁ a SEDMÁ série: po páté sérii se stalo něco divného - jakmile se děj odklonil od knih, objevila se spousta WTF zvratů a někdy až příliš výrazných nelogičností - sledování mě k mému zklamání opět přestávalo bavit, pokud se zrovna nebojovalo nebo se nedělo něco nadpřirozeného - většina keců stejně vyzněla do ztracena. Oproti ději z knih znatelný úpadek, ale pořád ještě snesitelné a se světlými momenty, oproti tomu, co mělo přijít je to ještě zlatý. ------------------- OSMÁ série: dlouho jsem z ničeho neměla tak rozporuplné pocity. Efekty super, teda až na Dlouhou noc - to bylo hrozný a s těma kecama o špatným nastavení jasu displeje na mě nechoďte - viděla jsem už dost bitev ve tmě, ale u žádný jsem nemusela dávat jas nahoru, abych tam vůbec něco viděla, a že mám fakt kvalitní projekční plochu s rozlišením 1920 x 1080! Hudba asi jako jediná složka seriálu zůstala stejně super jako předtím, Djawadi je fakt borec, já už od prvního Iron Mana říkala, že z něj něco bude a jsem ráda, že díky GoT si ho lidi všimli. ----- Co bylo na sérii suverénně nejhorší byly děj a postavy. No, jak to říct... no to svět neviděl! Postavy se dostaly totálně mimo svůj charakter, k tomu nelogické a vývojem nepodložené náhlé změny chování. Kdyby byl vidět nějaký vývoj, tak by se asi změnil můj vztah k jednotlivým postavám a řekla bych si, "jo dobře to vymysleli", ale takhle jsem byla akorát nasraná na scénáristy, co to sakra provedli mým oblíbencům. A co to provedli těm drakům? Nebo to, že z Nočního krále nakonec byl akorát tak pěknej prd? Hrozba, která se budovala sedm sérií je vlastně nakonec noname? Nedozvěděli jsme se o něm kromě původu nic, žádný cíle motivace... a jeho zabití, to bylo na facepalm.. Zkrácení na šest epizod fakt nepomohlo. K tomu ještě ty zapomenutý kelímky a flašky na vodu v záběrech - fakt jako, ty memes byly snad lepší než celá tahle série, z toho budu mít záchvaty smíchu ještě pár let. Zklamání roku na poli seriálů. Ale kvůli poslední řadě nemůžu a nechci shazovat ani seriál jako celek, jelikož určitě prvních pět sérií bylo vynikajících a já si je kdykoliv pustím znova. Těch pět hvězd je tak hlavně za těch prvních pět (no dobře částečně i šestou, kde byly také věci z knih). ---------- Celkové zhodnocení: Hra o trůny má všechno, co si může fanoušek fantasy přát a právem se stala fenoménem a legendou. Akorát ten konec, to si mohli odpustit, to radši měl seriál zůstat nedokončený. I ten konec je už teď "legendární," bohužel v negativním slova smyslu. P.S.: V oblíbených hlavně za série adaptující knihy, co přišlo potom, budu ignorovat a nebudu se k tomu už vracet. kromě toho i díky tomuhle seriálu je Píseň ledu a ohně  jeden z mých nejoblíbenějších fiktivních světů vůbec. P.P.S. Opravdu jsem zvědavá, jak to skončí v knihách, jestli se jich někdy dočkáme... Pokud jo, tak snad k tomu aspoň dojde skrze pořádný vývoj děje a postav, ne tak, jak to předvedli Benioff s Weissem. Prý se přetočení poslední řady nedočkáme... ach jo. Ale kdo ví, co bude, jestli Martin ty zbylé dvě knihy opravdu vydá. 9/10 () (menej) (viac)

maddy

Až priveľmi určené znalcom predlohy, dokonca až do takej miery, že "nepoškvrnený" divák bude niekoľko epizód len tápať, kým pochopí jednanie, mytológiu, motiváciu jednotlivých postáv a národov. Navyše tomu nepomáha ani fakt, že to je až priveľmi ukecané a bez vyraznejších akčných scén. Fantasy mám rád, ale od HBO som čakal väčšiu pecku. Zatiaľ 3* ()

JimWayne

Game of Thrones je neskutočne vymakaný a prepracovaný fantasy seriál ktorý na obrazovkách určite chýbal.Krásne prostredie,výborné dialógy a dobre zvládnuté po hereckej časti.Príbeh je naozaj veľmi chytľavý len mne osobne tam chýbala nejaká tá väčšia bitka aspoň jedna, ináč absolútna spokojnosť.Už teraz sa teším na druhú sériu. ()

Krissty

Téměř vždy mě nějaký seriál zaujme, protože tam hraje nějaký fakt pěkný chlap s dokonalým tělem a krásným obličejem. Hra o trůny je jiná... Nedívám se na ni kvůli žádnému hezounovi, úplně mě dostala Khaleesi!!! Je úžasná, nádherná, jemná. Kdybych byla blondýna, chtěla bych vypadat jako ona! Ale Daenerys samozřejmě není ani zdaleka jediným důvodem, proč mě tenhle seriál tak dostal. Postavy jsou sympatické, a i když je na mě děj docela složitý (velké množství postav a vztahů), nepřestala mě Hra o trůny bavit ani na vteřinku. Vše je dokonale promyšlené, atmosféra je magická, svět Sedmi království fascinující stejně jako tajemná říše za Zdí. Jednoznačně jedno z nejlepších fantasy, jaké znám! ()

keddy79

Tento seriál rozhodně není průměrný! Je velice dobře zpracovaný, ale svou roztahaností a spletitostí neurčitého velkého množství postav a svým důrazem na politické/šlechtické intriky mne prostě nebaví. Pořád jsem čekala co se bude dít severně od zdi, ale k mému zklamání jsem se i přes shlédnutí dvou řad nic moc nedozvěděla... Ale musím uznat, že na seriálovém zpracování něco je, protože jsem vydržela do poloviny třetí řady, kdežto ve čtení jsem skončila v 1/4 prvního svazku. ()

zdepapepa

Pořád přemýšlím, proč je ten seriál natolik oblíbený, potažmo proč je u mě natolik oblíbený. S Dungeons and Dragons jsem přišel do styku hlavně díky Hůlkovému řádu, ale nejvíce ve mně asi seriál evokuje mix vzpomínek na stařičké seriály Xenu a Herkula (můžete si prohlédnout zde, jak by vypadala GoT znělka z té doby), proseděné hodiny u herní série Heroes of Might and Magic, ale i můj jiný oblíbený HBO seriál, Odpočívej v Pokoji. Tahle středověkofantasy-lite pro dospělé je dobře udělaná pro nečtenáře, s dostatkem příběhů (i těch ještě nepovězených) se nabízí mnoho možností. A tento tahák na diváky (jelikož dostatek příběhů znamená i dostatek zvratů, smrtí, atd.) je zároveň i kamenem úrazu. Při stopáži cca 10x50 minut to chvílemi vychází tak, že je 7 scén o sedmi minutách v epizodě, každá s jinými herci a za hodinu se téměř nic nevyřeší. Ale o tom to není, je to o příbězích lidí, o tom, co si spolu povídají. A občas i o dracích a "zombies". Vzhledem k obrovskému ansámblu postav a jejich houpavému výkonu napříč sériemi nehodlám jmenovat své favority. Zmíním ale, že nemusím do nebe vyzdvihovaného (fanoušky i platem) Tyriona / Petera, i když některá jeho moudra a některé jeho bonmoty jsou zábavné. Zároveň to také nemění nic na tom, že vím, že jsou důležití pro děj seriálu. A proto asi mám ten seriál tak rád - udržuje si dynamiku nezávisle tom, které postavy jsou zrovna na obrazovce nebo které postavy jsou zrovna živé. S přibývajícími díly a ubývajícími dopsanými stránkami knih sloužících jako předloha je však znát určitý pokles kvality, v mých očích hlavně větší důraz na "filmovost" (plot armor důležitých postav, trhliny v ději, fanservice, atp.) a ztráta určité formy realismu, vrcholící poslední sérií, která se místy podobala typům seriálů/filmů/knih, ze kterých si prvních několik sérií dělalo srandu svými subverzemi zavedených trop. ()

VojinRyan

Komentár po 4. sérii. Niekto raz spomínal, že po Pánovi Prsteňov je to najlepší fantasy seriál aký tu kedy bol. Ťažko povedať, či je to fantasy, lebo tích prvkov je tam veľmi málo. A niekedy som mal pocit, že je to skôr erotický seriál. Lebo ešte v ani jednom diely nechýbala erotická scéna. Ale hromadné bitvy a súboje nečakajte. Zatiaľ bola len jedna a tá vďaka "divokému ohňu" trvala pár minút. Nič viac sa nedeje. Takže v tomto prípade názov filmu je dosť presný. Hra o tróny. A tu sa hrajú len králi. Občas sú dialógy veľmi zaujímavé a dobre napísané a pomaly vykresľujú príbeh a to jediné vás drží pri tom seriály. Aby ste vedeli čo bude ďalej. A ja som už vydržal tri série čo som sám prekvapený. Ale drží ma to a som zvedavý čo bude ďalej. Zatiaľ najlepšia bola tretia séria, konkrétne jej koniec. Celá štvrtá séria je lepšia v tom, že je tam oveľa viac príbehových zvratov a jeden diel bol celý komplet jedna bitva o Zeď. Zdvíham hodnotenie. 89% - 4* ()

agentmiky

Hra o trůny se za těch pár let stala obrovským pojmem na poli kinematografie jako takové. Byly i doby, kdy se o ničem jiném v zásadě v kuloárech nehovořilo. Seriál jsem si poprvé pustil až teď (sice jsem toho měl hodně vyspoilerovaného za ty roky od přátel, ze sociálních sítí atd., ale chtěl jsem si udělat ucelený názor na tuto 8 sérií dlouhou ságu, takže asi tak :D). Knihy jsem nečetl, takže srovnávání je automaticky ze hry.  Ani pořádně nevím, kde má člověk začít. Prvních 6 sérií nastavilo kvalitu doopravdy vysoko. Sice jsem si asi nejvíce užil první kvarteto řad, ale všech šest přináší silné okamžiky. Tak skvělé dialogy, exteriéry, bezchybný audiovizuál, nadpozemské herecké výkony...Tím vším se GOTko ve světě proslavilo. Jako divák oceňuji, že si tady každý najde tu svou oblíbenou postavu (je jich zde opravdu spousta - za mě vede asi John Snow a Tyrion Lannister). Fakticky se jedná o nezaměnitelný kus televizní historie. Mohl bych zde vypisovat nekonečný souhrn všech scén, které se mi svým precizním zpracováním navždy vryly do paměti (poprava Neda Starka, Červená svatba, smrt Joffreyho, soud Tyriona, duel Oberyna s Horou, Bitva u Tvrdodomova, Bitva Bastardů, pomsta na rodině Freyů atd.), ale to bych si musel vzít dva týdny volno. Trochu tedy zamrzí, že se sedmou řadou a dále ta kvalita o pár příček propadla. Scénáristické duo Benioff a Weiss začalo vařit z vody a na výsledku to bylo znát (tolik kiksů na tomto poli je neomluvitelných). Bohužel. Ale ten enormní celkový zážitek mi to nedokázalo zkazit. To ne. Jen tomu nemohu dát s čistým svědomím pět hvězdiček. Přes to nejede vlak. Za mě dávám hodně silných a právem zasloužených 8,5/10 P.S. Nebýt toho posledního paskvilu z roku 2019, dal bych pět :( ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci