Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

BoKo_CzT

Čakal som samozrejme romantický návrat do detstva, keď všetkých chlapcov vyrastajúcich v 80 rokoch filmy s Jonesom nejak zasiahli. No namiesto atmosféry, ktorá bývala najsilnejšou stránkou tejto série sa konal skôr kopírovací proces, ktorý kopíroval formu, vtípky, atp.. No práve tá atmosféra tam už nebola. Každopádne triky a technické spracovanie celkovo bolo na špičkovej úrovni. Zábery s omladeným Fordom boli skutočne zaujímavé. Ešte by som dodal, že súčasným veľkým problémom týchto veľkorozpočtových produkcií je temer úplné nahradenie drahých exteriérov a akčných scén rôznymi CGI nápodobami. Žiaľ triková scéna nikdy tú skutočnú nenahradí. Možno by to chcelo trochu návratu do exteriérov a ku klasickým filmovým "fintám". ()

fafejt001

Tak  bylo  to  rozhodně  jiné . V kině  samozřejmě  větší  zážitek  než  doma  u  DVD  ,  ALE  -  hudba  dost  řvala ,  příííliž  mnoho  akce - honičky , střílení  , bitky .  Tohle  bylo  ke  škodě . Jinak  Ford  dobře  omlazen  za  války  v  úvodu  , až  to  bylo  přes  ty  moderní  triky  trochu  nepřirozené .  Ale  co  už . Jinak  hledání  v  jeskyni  -  dobré ,  let  letadly  do  té  jiné  časové  dimenze  rovněž . Setkání  s  Archimedem  až  mystické  a  parádní  kousek  v  tomto  filmu . A  pak  rána  a  probudí  se  doma .  Tedy  Indiana . Triky  tedy  ve  filmu  skvělé ,  ale  už  to  nějak  nebyl  ten  starý  ,  známý   Indiana  ,  jak  ho  známe .   Na  můj  vkus  dosti  dlouhé  a  leckdy  i  zbytečně . Hlavně  ty  honičky . Bylo  to  jiné  , ale  kdo  neviděl  ty  původní  díly  , tak  byl  , zřejmě  ,  nadšen .  Já  již  méně . Jo  a  přece  jenom  Spielberg  je  Pán  režisér , ten  ovšem  tento  díl  nerežíroval .  Další  ŠKODA . Vidět  se  to  rozhodně  dá  ,  ale  ta  hudba  řvala  na  plné  koul... , tedy  pecky ,  až  mi  to  lezlo  na  nervy . Občas  silně . Takže  dám  *** a  čtvrt * . ()

jpacuta

Kromě toho, že je ten film naprostá hovadina a nic v něm nedává smysl, je to hezky zahraný, akce je výbušná (stylem Uncharted), soundtrack je výbornej jako vždy a je tam množství hezkejch scén, který to utrpení zmírnilo. Začátek s DeepFake Fordem je totální výplach plnej berliček jako teleportující se postavy, pohyb rychlostí blesku, nefungující fyzika a záporák visící ze střechy vlaku setkající se s vodní věží ve 150 km/h rychlosti nejenže přežije, ale nemá na sobě ani škrábanec. Taky je ve filmu chladnokrevně zabito množství postav, včetně hlavních a smysl jejich smrti mi uniká. Asi aby záporákům dodali na výhružnosti, což se nepovedlo. Záporáci jsou tu jak z Goonies. Sestupná tendence kvality Indyho filmů od 3. dílu byla dodržena. ()

Rian_witcher

Další veliká postava 80-90 let dvacátého století se loučí.   Indiana Jones nás opustí sice ve velkém stylu, ale mělo to přijít o cca 15 let dříve. Věk přece jen už Harrisona Forda dostihl. První část filmu s omlazeným Jonesem byla krásnou vzpomínkou na nejlepší filmy s Indym. V dalším ději už ovšem nebylo lehké, aby se divák smířil s pohledem na pobíhání dědečka, který by v Čechách  už jen polehával na gauči u společné TV v domově důchodců. Beru to jako filmové rozloučení s mým oblíbeným hrdinou, které neurazilo, ale ani nenadchlo. ()

yourhead

Neubráním se srovnání s posledním Mission Impossible kdy musím vedle sebe postavit podobné scény. Honička s malým autem ve městě a bitka na vlaku a tady to jednoznačně vyhrává MI. Indiana obalen bezpečným digitálního prostředí mi vyloženě vadil a ubíral na zážitku. A to cestování časem bylo úplně vedle. Zlatý mimozemšťani. ()

p.a.douch

Tak teda sorry. Jsem hrozně zklamán. Tady ten film mě zkrátka nebavil. Stydím se to napsat, ale někdy jsem se i nudil. Postava Heleny stojí za houby. Duch Indiany Jonese jsem v tomhle filmu nenašel. Mangold to úplně zazdil. Viděl bych to na dvě hvězdy, ale z nostalgie a blahým vzpomínkám na předcházející filmy (hlavně první tři) dám jednu navíc. ()

Muf911

Velmi slušné pokračování. Já jsem naprosto spokojen. Indy, jak má být. Vykrádačky starých hrobů a krypt, honičky, humor, nacisti, šifry a cestování po celém světě. ()

Easykill

Musel jsem se dlouho ukecávat, abych ztratil tolik času se senilním Indym. Věděl jsem, ale do čeho jdu (bohužel) a ta tragédie na mě vyskočila hned v první minutě. Od chvíle co jsem viděl ty CGI ksichty se mi trošičku sevřelo hrdlo. Ale pak to hned zase opadlo a přišel smích. Tolik digitálního bordelu v jednom "filmu" jsem dlouho neviděl. Hnus! Nevím co na tom je ke chválení. Je to zbytečně dlouhé, CGI nonstop, chvílemi nesmyslné a stupid, vůbec to nemá feeling co by mělo mít. Křišťálová lebka je proti tomu oskarový trhák. Nejlepší na tom celém byl asi konec, ale takhle zhovadile se rozloučit s legendou? Tfuj.. ()

Ironhead

Když pomalu usínáte i u nekonečné "akční" honičky v tuctucích, je prostě něco špatně. A jen čistá nostalgie to pro mě osobně už neutáhne. Všechny známé postavy včele s Indianou jsou prostě staré, dalo by se říct dokonce přestárlé, a i když mám Harrisona rád, tak jen pohled na jeho běhání je utrpení. Tohle prostě nebylo moc důstojné rozloučení legendy. ()

Tuty

Ač si myslím, že Indiana Jones měl skončit se sametovou revolucí v ČR, tak musím přes chladné přijetí dalšího dílu v českých kinech z mé strany říci, že jsem se bavil. Nebudu se opakovat se souhlasnou averzí vůči CGI, z toho jsem zklamaný, ač to mohlo být horší. Nejde o omlazení Harrisona Forda, to je fajn a zde vidím využití, kde jím ale vyloženě pohrdám, je jeho použití při akčních scénách, CGI tříkolka Tuk-tuk, CGI Ford skákající na vlaku jako avatarová kobylka, to mě vyloženě urazilo. Přesto je potřeba zdůraznit, že tam, kde AVP, Alieni, Predátoři apod. dělají svým klasikám ostudu, Indy ukončil vlastní éru důstojně a dopomohla mu k tomu fajn hudba a za mě herecká skladba. ()

endrix

Za mě asi nejslabší díl, a to mě už ani Křišťálová lebka moc nenadchla. Od zajímavých artefaktů, které mají (i svou funkcí) alespoň nějaké zakotvení v realitě, jsme se se posunuli v posledních dvou dílech k absurdním konspiračním teoriím. Indy sám zestárl nehezky a nechává se spíš vláčet ostatními postavami. A nepomůže tomu ani úvodní omlazená pasáž, které prostě odmítám jako divák věřit. Navíc samozřejmě vše dobré, čím bylo ukončené předchozí pokračování, je pryč, což je už dnes absurdní klišé. Záporáci jsou s výjimkou Mikkelsena spíš šedesátkové parodie a honička na tuk-tuku se prostě s tankem nemůže měřit. Není to až tak špatný dobrodružný film. V sérii Lovci pokladů by byl super, ale jako zakončení Indiho ságy, děkuji, ale fakt ne. ()

bonovox

Indyho rozlúčka dopadla celkom obstojne. Od začiatku má film spád, slušné tempo, množstvo akcie a hlavne tú neopakovateľnú atmosféru predchádzajúcich snímkov. Ford je stále cool aj v tomto veku…škoda len zbytočného epilógu v New Yorku, Indy mal skončiť s Archimedom…celkovo ale spokojnosť. 80% ()

Karbos

Indihov V. jsem nějakou dobu odkládal, už u křišťálové lebky bylo jasný, že tohle vykopávání mrtvol za účelem recyklovaného zisku je nedůstojné. Jednoho večera jsem ale z nudy přecejen zmáčkl play ▶️ a bohužel, se žádné rozestoupení moře nekonalo, patetická, zdlouhavá nuda, plná nekonečných honiček, kterou jako u předchozího dílů srážel hlavně primitivní scénář. Mohl bych tu jmenovat fůru věcí, od 100 centurionů, až po bombardér s letovou dostupnosti 8km neochvějně se držící 100 m nad zemí, aby mohl být rozstřílen starověkými harpunami (nekecám, harpunami!). Starýho Indiho mám rád a proto doufám, že žádné další vykrádání hrobů už nebude, už kvůli Fordovi, který z nepochopitelných důvodu nad hrobem zadupává do země svůj vlastní odkaz. ()

obedovapauza

“Nechte ho už prosím odejít do důchodu!” Po té, co to už vypadalo v minulém díle, že Indy našel svého nástupce a dávno ztracenou lásku, se kterou se konečně usadí, nacházíme stále charismatického leč stárnoucího Harrisona Forda přednášet na univerzitě. Nyní na něj však už studentky neházejí roztoužené pohledy, ale spíše pospávají, zatím co on se ještě stále snaží zachovat alespoň nějakou důstojnost coby profesor. Náhle se však zjevuje jeho kmotřenka Helena a vypadá to, že se společně s ní přece jen Indiana vydá na ještě jednu poslední bláznivou výpravu! Tentokrát za nástrojem, který sestrojil samotný Archimédés. A že se bude opět jednat o dobrodružství, při kterém jim půjde doslova o krk je asi všem jasné. Již pátý snímek o slavném Indianu v titulní roli s Herrisonem Fordem. Za mě tedy klobouk dolu, že do toho i ve svých letech ještě šel. Celý film působí tak nějak nostalgicky, ačkoliv mám pocit, že jak hlavní postava, tak i zbytek ansámblu, je už prostě unavený a měl by odejít na zasloužený odpočinek. Indiana Jones je kultovní klasika, která nám bude chybět, ale stačilo. (by Nikola) ()

mnaucz

Ať si kdo chce, co chce říká... mě to bavilo. Třebas, že se to nemůže rovnati prvním dílům, v biografu jsem si to užil. Pro mě to není film, kde hledá hlubší děj a pointu. Užívám si ho tak, jak je. Bavil mě více, než mě bavila čtyřka. Trošku méně než dvojka a hodně, hodně méně, než jednička a trojka, ale pobavilo. Myslím, že na zakončení této filmové pentalogie to mohlo býti mnohem horší. Možná, že ten konec je trošku na sílu. Ale jinak je to podívaná, kterou jako divák, který tyto filmy nezná tak snese. ()

F2003F

Mangold síce s rozlúčkou nesklamal, ale určite ani nenaplnil očakávania. V miere akej úvodná akcia dokáže navodiť dojem super zábavnej jazdy prešpikovanej extra zaujímavým obsahom pre nadšencov sa zvyšok filmu nechytá absolútne. Omladenie Forda teda zvládli tiež skvelo, narozdiel od Irishman, kde pôsobilo rušivým prvkom kvôli vtedajšiemu nedostatočnému technickému posunu v danej oblasti. Ďalším obrovským prekvapením je pre mňa nevýraznosť herecky výrazne nadaného Mikkelsena, ktorý svoju zápornú postavu nedpredstavil výzorovo ani charakterovo funkčne a naopak ju sympatizuje (narozdiel od Casino Royale). Chybu nevidím v ňom, pretože všetky vedľajšie postavy sú na tom úplne rovnako. Dej sa akoby sústredí výhradne na ospevovanie Indyho osoby a nedáva dostatočný priestor ani príbehu. Totálne nevyužité je najmä cestovanie časom, obdobie 2. sv. či samotné pozadie artefaktu. Samozrejme, že Spielbergov rukopis a pôvodný štýl točenia teraz kričí z každej akčnej aj neakčnej scény a stavia film do svetla umelej štúdiovosti, ale vôbec som nemal pocit, že by to tomuto obsahu v rámci dnešnej doby škodilo. ()

gogo77

2/10 .... ojojoj ... navrat do minulosti ako sa patri .... akurat ze skapal pes a nielen Harrison Ford ... ma uz sice 80 rokov ale stale .... stale ... co to trepem ... nedal to ... krivkal ako polovica ansamblu SND nehovriac o hlaskach ktore by neboli ftipne ani hluchemu .... totalna nuda ... je pravda ze sa dej dal.do roku 1969 a Indiana prisiel o svojho syna Shia LaBeouf takze ziadne napady zo 4 casti neboli vyslisane a sam sa vydava na cestu za hladanim absurdnosti najvacsieho zrna... Archimedovho pristroja na vratenie casu a zistovanie trhlin v case 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ nuz kto chce kam pomozme mu tam... Indiana ma styl ako v 80tkach aj hudbu aj kameru aj akcnost ale dej je tak slabunky a postavy plytke ze by to nezachranila ani plejada Hollywoodskych hviezd ()

DeJiF

Ti, co se na mém profilu pohybují více, jistě ví, že nejsem kdovíjak nadšený z toho, jak Dyzny nakládá se značkou Star Wars od Lucasfilmu. Zrovna u Indiany Jonese jsem ale u trailerů měl jakýsi pocit, že by to nemuselo dopadnout tak průměrně nebo vyloženě špatně, jako u skoro každého Star Wars projektu. Inu výsledek je jen o málo lepší. Upozorňuju na mrožné spojlery. Pravdou je, že jsem rozhodně nemohl čekat klasického Indianu Jonese a už vůbec ne to, že se kvalitou bude byť jen trošku přibližovat kvalitám původních tří filmů. Film už od začátku užívá na diváka těch samých taktik, které Lukášfilm praktikuje u Star Wars, jinými slovy vás přivítá digitálně omlazený Harrison Multipla, s xichtem jako vystřiženým z nějakého Battlefieldu nebo spíše Wolfensteina s ohledem na to, kolik je kolem něj nácků. Potom se 2/3 filmu nahání hromada postav po různých lokacích tím nejgeneričtějším možným způsobem, přijde poslední třetina, která začíná vypadat docela slibně a potom to konec opět sesadí zpátky do stejných generických nezajímavých hlubin. Zhruba takto bych to mohl popsat a ukončit recenzi, ale asi bych to mohl i trochu rozvést. Kdybych měl popsat celý příběh pátého Indiany Jonese dvěma slovy tak je to "prázdný" a "nevyužitý". S ohledem nato, s jakým macguffinem se tentokrát potýkají jsem čekal doslova nějakou osudovost. Místo toho, aby 2/3 filmu zabrali hledáním druhé půlky kouzelného kolečka v závěsu nudných nezapamatovatelných honiček a té nejnudnější potápěcí pasáže, jakou jsem ve filmech snad kdy viděl, ji mohli najít hned na začátku a pak mnohem víc experimentovat s cestováním v čase nebo Indyho dramatem s jeho ženou a synkem, které je tu maximálně načrtnuté v pár replikách a víc nic, což je dost málo s ohledem na to, že na tom staví celou funkčnost konce. Přijde mi, že Indiana Jones měl vždy dva hlavní pilíře, na kterých stál příběh filmu (minimálně tomu tak je u Poslední křížové výpravy a Království křišťálové lebky, které budu s tímto filmem v recenzi porovnávat, protože jsou to taky jediné dva filmy ze série, které si v rámci možností pamatuju). V prvé řadě měl Indiana nějaký osobní (většinou rodinný) konflikt či dilema, které řešil a v druhé řadě jakási osobní motivace, či zajímavá myšlenka kolem hlavního macguffinu. V Poslední křížové výpravě funguje obojí, jednak hlavní duo otce a syna a druhak jak se v hledání svatého grálu odráží život v křesťanské víře. V křišťálové lebce funguje spíš už jen myšlenka s lebkou samotnou, kdy se na konci filmu ukáže, že mimozemšťani, které najdou, jsou vlastně taky archeologové, jako Indiana Jones. Tady nestojí pořádně ani jeden z těchto pilířů a na tom taky celý film padá. Čekal bych, že více využijí netypický charakter Heleny, který není veskrze kladný, tedy že Jones k ní bude mít své výtky a třeba si nakonec Helena namele hubu a dojde k nějakému character developmentu třeba i skrze Indyho. Místo toho je celou dobu tak nějak stejná, dokonce se zdá, že se jí to vyplatí a na konci z ničeho nic změní směr svého uvažování a je asi hodnější nebo nevim. Nebo že třeba využijí komplikované situace okolo Indyho ženy a syna, které by dávalo prostor daleko osudovějšímu a epičtějšímu cestování v čase nebo snad celkově propracovat záporáky, aby z nich taky šel trochu strach (přeci jen jsou náckové takoví Jonesovi arch-nemesis v průběhu celé série). Jak osobnější linka, tak linka okolo hlavního hledaného předmětu je brutálně nevyužitá a ve finále je příběh neskutečně prázdný. Ještě zmíním jednu poslední malou výtku a to nevyužité postavy sloužící jen jako camea, či prvoplánové nebo vyloženě otravné postavy (kníráč Teddy tam asi vyloženě bejt nemusel a to nezmiňuju ani "snoubence" Heleny, jehož scénář se skládal ze slov jako "Heleno!" a "Helenooo!" a nebo třeba "HELENOOOOOOOO!" řečené tím nejotravnějším možným způsobem či snad jakási paní tmavé pleti, která snad pracovala pro CIA nebo nevim už ani a která mě svou přítomností z nepochopitelných důvodů hrozně štvala a to ne proto, že nebyla bílá, až nakonec umřela, což je teda ale jasný rasismus ze strany Lukášfilmu). Ve finále mě bavila snad jen pasáž v jeskyni, kde fungovaly dialogy mezi postavami, které do té doby byly poněkud nefunkční až skoro NPC, a na chvíli jsem ucítil i ten mírný závan klasických Indianovských archeologických hádanek. Tenhle pocit ale urychleně vystřídalo nefunkční finále. Indiana Jones a nástroj osudu rozhodně mohl dopadnout hůř, ale každopádně mohl dopadnout i líp, sotva bych ho považoval za plnohodnotného Indianu Jonese a už vůbec ne za důstojné uzavření série. Je praobyčejnou generickou akční jednohubkou, která vyloženě neurazí, ale ani nenadchne. Otázkou vlastně je, zda mělo vůbec smysl, aby tento film vznikal, protože já si jsem docela jistý, že až se mě někdo za týden zeptá, co říkám na toho nového Indiana Jonese a nástroj osudu, tak nebudu ani vědět o čem mluví. () (menej) (viac)

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

včera

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)