Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

Othones

První a údajně poslední Indiana Jones v režii Jamese Mangolda, který dopadl tak, jak mohli mnozí očekávat. Příběh bohužel postrádal tvořivost Spielberga a Lucase, a celkově tak působil nekonsistentním dojmem. Byť chápu, že ideou filmu byla pravděpodobně pocta jeho původním tvůrcům, zápletka s nacisty je už poněkud ohraná a na závěr série by bylo vhodnější zvolit jiný motiv. Namísto dřívějšího vyvážení filmových žánrů se nyní značně do popředí dostal žánr sci-fi, což bylo spíše ke škodě. Rovněž herecké obsazení vedlejších rolích rozhodně nebylo na úrovni předchozích dílů. I přesto byl film příjemnou připomínkou filmových velikánů a vůbec by mi nevadilo podívat se na něj někdy znovu. 65 %. ()

ratchet

,,Na magii nevěřím ale párkrát v životě jsem viděl věci co nejdou vysvětlit. A tak věřím, že nejde o to čemu věříš ale jak moc tomu věříš." Ani jsem nečekal, že Indiana Jones bude ještě v kině a budu si ho moct na velkým plátně vychutnat i já. Toho se přeci jen dočkal a já na něj mohl vyrazit. Bylo krásné vidět svého dětského hrdinu v dalším napínavém dobrodružství. Líbilo se mi, že Indy je pořád Indy a vůbec neztratil nic ze svého charakteru. Za mě je naprosto parádních úvodních 20 minut, kde Indy za pochodu řeší jak se dostat ze spáru nacistů. Mimochodem Harrison Ford je omlazený neskutečně skvěle a i ve zbytku filmu na svůj věk předvádí senzační výkon. Obsazení filmů je skvělé a v roli potěší Marion i Sallah, ale postava Heleny mi úplně nesedla. Co mi tam více chybělo bylo takové Jonesovké pátrání, řešení rébusů, spouštění mechanizmů atd., ale to je jen můj pocit. Celý film doprovází dechberoucí hudba Johna Williamse, který nikdy nezklame. Akce je stále výborná a přehledná ale je pravdou, že tvůrci zde dali větší prostor digitálu, který párkrát nelahodí oku. Ale jinak se jedná o zábavně, zručně natočené dobrodružství s neohroženým archeologem. Ovšem, že to není nejlepší Indy (první trilogii nic nepřekoná) ale bez problémů dokáže konkurovat předchozím dílům a rozhodně jim nedělá ostudu. Já si film neskutečně užil a pro mě to bylo krásné a důstojné rozloučení s touto legendární sérií a postavou zároveň. Indy je moje srdcovka a té patří plný počet. Harrison Ford = Indiana Jones forever. ()

mac000

Slušně akční a důstojné rozloučení s nesmrtelným Indym. Od roku 1981, kdy vzniklo jeho prvé filmové dobrodružství, si filmy produkčně zaštítěné dvojicí filmařů a přátel Spielberga a Lucase, důsledně zachovávají svou atmosféru, romantiku, lehce úsměvný nadhled a schopnost nechat zapomenout na některé drobné nelogičnosti děje. A že skoro vše lze dnes udělat digitálně (i z Forda mladíka )? To už dnes divák musí vzít jako samozřejmost, pokud je to udělané kvalitně. A tady je. Palec nahoru. ()

incognito

Kde nechal střihač nůžky!? To je asi věta co vás napadne při sledování pátého Indyho nejvíce. Je to šíleně dlouhý. Ale jako fakt šíleně. Omlazený Indy vypadá na začátku dobře. Ale už jen ten prolog by chtěl pořádně zkrátit. To vlast e platí o všem.  Bohužel je celý film takový nijaký. A to se dá říct o všem. Příběhu. Finále. Hlavním padouchovi. Je to velká škoda. Těšil jsem se na rozloučení ve velkém stylu. A to tak nějak nepřišlo. ()

kachie

Tento film som si musela pozriet na 3x. Hrozne CGI, absurdny pribeh aj zapletka, strasna nuda. Bola tam jedina v pohode pasaz (kde vyzeralo, ze sa to ku koncu zacina rozbiehat) a Mads Mikkelsen. Ziadna originalita, ziadny humor... Akcia predvidatelna, pre mna strata casu :( ()

Telemachus

Výhodou svobodné vůle je, že to můžu s klidem ignorovat. Přesto mě ale výsledek mrzí, protože podobně jako třeba třetí řada Star Trek: Picard to jenom těží z nostalgie a nepřidává vůbec nic nového. A pokud už přidá, je to většinou tak moc digi a nechtěně debilní, že je to nekoukatelné. A ty barvy, a ty barvy... Proč je to barevné ladění plechovky fazolí Heinz tak strašně populární? ()

DavidWebb

Prvá a posledná štvrtina filmu sú luxusné! Druhá a tretia mierne povedané slabšie až priemerné, ale celkový dojem to nepokazilo a k poslednému Indymu s Fordom sa niekedy rád vrátim. Jo, a... James Mangold za posledných 10 rokov toho veľa nerejžoval ale s tým čo tam má (Wolverine, Logan, Le Mans 66, Indy 5), plus ešte jeden takýto podarený flik a dávam si ho to topky. ()

himor

Do takych 2/3 filmu som bol ochotný dať 4*, bol to starý dobrý Indiana. Bohužiaľ posledná tretina filmu sa zvrtla na prechod časovou dierou a stretkom s Archimedom, čo hodnotím ako prúser. Tiež sa mi nepáčil cgi svet, strašne to bolo vidno a dosť mi to aj vadilo. Napríklad naháňačky na tuktukoch boli reálne, to ma fest bavilo. Lodná bitka bola celá digitálna, úplne zle. Dejovo síce nie zlé, ale nebaví ma odhalovanie 2000 ročných záhad za jedno popoludnie, alá DaVinciho kód. Ale trochu nadhodím a budem dúfať, že už sa Ford na scénu nevráti...aj keď uchmatnutý klobúk necháva dvere otvorené. 65% ()

ANTYCHRYST

Starý..tedy ze začátku omlazeny Indi se vrací.. Indiho mám rád..ale věk bohužel nezastavis..nebo že by ano??třeba v dalším pokračování:) od začátku akce střídá akci..až mi přijde že to moc tlačí na pilu..aby náhodou děj nevychladl..stopáž je hodně natazena..ubral bych alespoň 30 min a cajk..až když jsou na vodě a následně jeskyně ( brouci nesmějí chybět) je to ..to pravé hledání pokladu..tady bohužel bez pastí atd.. Archimedes dobrej ..škoda chtělo to více prostoru v minulosti..55% myslim že tahle už bude určitě poslední Indiana..alespoň s Fordem ()

JeanMarthan odpad!

Bylo to, jako by si Indy šlehl lajnu viagry řízlou koksem. Občas se postavil, chvílemi vyváděl, do toho neustálý kolotoč barev a honiček. No a na konci brutální kocovina a záblesky vzpomínek ve stylu, jako ty vole, tak to už nikdy! ()

papadoce

Tak fanúšik sa dočkal a ten kto tŕpol, či to James Mangold po majstrovi Spielbergovi zvládne, si zrejme vydýchol. Rozhodne to nepatrí do modrých. Myslím si, že to tu fandovia trestajú už z princípu, ale podľa mňa nie je čo trestať. Nový Indy doniesol presne to, čo jeho predchodcovia, len v krajšom, občas dosť digitálnom šate. Ja myslím, že sa jedná o dôstojné zakončenie série jedného z najznámejších filmových archeológov. Kiež by sa takou kvalitou mohla pýšiť taká Lara Croft. Ford aj Mikkelsen išli bombičky, Holbrook bol hnusne uveriteľný a Phoebe naozajstne škaredá. Ona bola asi jediná čo ma vyrušovala. A ešte keď zabila, že je krásna, tak to som potreboval kýbel. Ale však proti gustu žiaden dišputát. ()

Chuppa

Po nepříliš zdařilém čtvrtém dílu, jsem od nového Indyho, vzhledem i k věku Harrisona Forda, moc nečekal, ale byl jsem celkem příjemně překvapen. Film odsejpá a dobře se na něj kouká, konec je sice slabší ale to už v Indymu tak nějak patří.. ()

departed

Fakt, že se 99% filmu odehrává na zeleném plátně se ke značce jako je Indy zrovna sice nehodí, jenže obyčejný divák to má u prdele, a divák, který se o filmy přeci jen trochu zajímá, tomu to bude u prdele po 10 minutách. Ano, viděl jsem to tam hnedka, ale namísto stěžování si na to, proč jsem nezasunul, když jsem mohl, jsem si užíval každý záběr z hodně decentního openingu, který měl správnou nazi atmošku a dobrej drive. Stopáži bych sice udělal obřízku, protože bylo rovnou několik scén, kde se dalo krátit či mazat, některý z nich byly docela i cringy (ti dobří střihači asi šli zrovna na oběd) a celkově to asi od poloviny mělo pomalejší spád a tempo se trochu brouzdalo, ale ani jednou jsem se nekoukl kolik zbývá do konce. A to u mě značí dobrý film. Takže jo, poslední Indy s Fordíkem je dobrý film, který značce nedělá ostudu, určitě ne tak velikou jako ten díl s těma mimozemšťanama či co to bylo, a celkově je to hezký rozloučení s hercem, pro něhož tohle byla ikonická role (já mám Star Wars u čokodíry, takže Indyho beru víc než Hana). ()

Maniik88

Ale jo, bol to ešte Indy. Síce digi bordelu je ďaleko viac, nerežiséruje Spielperg, ale mňa to bavilo. Obdivuhodné, aké náročné natáčanie ešte zvládol Ford skoro v 80tke. Klobúk dole. Páčil sa mi úvod z WW2, až na to behanie na vlaku. Zaujímavý artefakt a šťavu tomu pridala mladá, drzá dcéra spoločníka. Naháňačka v Maroku na tých motorko-trojkolkách bola celkom sranda. Záporáci boli trochu otravní a hlúpi. Až na Madsa, ten si pózu slizkého nazi zahral dobre. Fajn rozlúčka s Indym. Nečakal som toľko. ()

LdaVinci

To má být důstojné zakončení pro tuto sérii a Indiho? Jo, bavil jsem se, ale je to velká blbost. Koneckonců Indy nikdy nebyl realisticky zpracován a byla to vždy dobrodružná akční blbinka, ale tady to bylo moc. Nezasloužilo si to ani takovou stopáž. Nemyslím si, že něco takového mělo vzniknout. Herci jsou perfektní a nějaké ty hrátky s časem byly taky zajímavé. Předposlední scéna silná a dojemná. Jinak bída. ()

Pedronaut

Na papíře to působí hrozně. Dokonce jsem se tomu filmu tři měsíce vyhýbal, protože mi ze spoilerů přišel příběh totálně na hlavu. Ale Mangold prostě umí i z hovna vyrobit diamant. ()

sahi

Musím říct, že nás oba pátý a poslední díl Indyho naprosto zklamal. Křišťálová lebka byla oproti nástroji osudu dalším klasickým dobrodružstvím nejslavnějšího archeologa. Klasickou indyho výpravu jsem v tomto filmu hledal marně. Nevím jestli to bylo způsobeno tím digitálním balastem, Harrisonovo věkem, či naprosto nesympatickou "Indy woman", ale Mangold mě tentokrát na plné čáře rozesmutnil. Tentokrát ale ne, důstojným rozloučením s legendární postavou (Logan). Indy pořád někam běhá, lítá, potápí se atd, ale zdálo se mi, že tu bylo lokací až přespříliš. Když si člověk vzpomene na původní Indiány, tak vlastně během filmu vyměnil 2-3 lokace, ale tady je pořád někde jinde a vlastně nikde, protože ihned po skončení filmu vůbec netušíte o co mu šlo, natož kam se za tímhle neznámem vydával. Mads mne už podruhé za sebou v roli hlavního záporáka zklamal (děkuji Grindewalde) a ta jeho ledová maska mi už přijde otravná a opravdu nic neříkající. Mrzí mě to Indy, ale takhle jsem si rozloučení s tebou opravdu nepředstavoval. Jdu se podívat na původní trilogii, a pak i na lebku, protože tam si to byl aspoň ty, i když o pár desítek let později než by si všichni tví fanoušci přáli. V tomto filmu si ale raději měl zůstat v tom svém důchodu ()

kyjo

Nejdelší a zároveň nejnudnější díl. Rozjezd celkem dobrej. Pak se to ale i přes množství různých honiček dost táhne a zajímavý to začne být zase až ke konci. Vedlejší postavy (snad kromě záporáků) mi tady vůbec nesedly. Zejména Indyho side-kick Helena byla celou dobu extrémně otravná. Nevim jestli to bylo postavou, anebo herečkou, ale za mě prostě špatný. ()

tlesk

Funkční nostalgie, které chybí srdíčko. Indiana Jones a nástroj osudu se mi hodnotí obtížně. Zvlášť jakožto někdo, kdo jako dítě původní Spielbergovu trilogii (a vlastně i pozdější proklínaný čtvrtý díl) miloval a sjížděl ji často ještě na VHS kazetách. A kdykoli v televizním vysílání. A jeho klony, ať už to byla Mumie, Lovci pokladů, nebo třeba nízkorozpočtový Flynn Carsen, jsem miloval rovněž. Pokud pro vás Indiana není jedním z TĚCH srdcových hrdinů z dětství, pravděpodobně z mého hodnocení pár hvězd uberte. Já jít níž nemůžu. Už jen s uvědoměním, že jediný dobrodružný akčňák, který si z kina vybavuji, bylo Uncharted. A nový Indiana je rozhodně lepší. Harrison Ford má stále charisma za tři. Přesto je to vlastně standartní akční film. Jako rozloučení s legendou rozhodně nepřináší žádnou ostudu, minimálně po stránce akce a spádu je napěchovaný řádně a ona víc než slušná stopáž vám uteče bez problémů. Krom několika málo dojemných scén a opravdu hezkého finále, které příznivcům série dá mnohem hezčí tečku za oblíbeným hrdinou, než Křišťálová lebka ale Nástroj osudu nevybočuje z řady a je mnohem víc úspěšnou sázkou na jistotu, než nějakým jedinečným zážitkem, ze kterého se posadíte na zadek. Otázkou je, zda jste to od něj vůbec čekali. Kdyby tento snímek nevznikl, asi by to nevadilo. A závěrem nelze než smutně konstatovat, že tento starý archeolog patří do muzea. I tak jsem se na něj ale podíval víc než rád… ()

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

21.08.2024

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)