Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Mainstreamový film, ktorý úplne narušil pravidlá mainstreamu ukázal na veľkom plátne šokujúce násilné scény, obnažené pohlavné orgány a inteli­gentný terorizmus. Komplikovaná dejová skladačka adap­tujúca rovnomenný a podobne prevratný román Chucka Palahniuka pracujúci s odvekým motívom dvojníka. Katalógy z IKEA, Meat Loafove poprsie, päste v tme, tučniaci, liposukcia a mydlo. Snímka, ktorý bude za sto rokov vo všetkých učebniciach o dejinách filmu. (ASFK)

Lacike

Prvym pravidlom Klubu bitkarov je, ze sa o nom nehovori, ale bez akychkolvek informacii sa hned sleduje. Druhym pravidlom Klubu bitkarov je, ze sa jeho dej nespoileruje, lebo by ste skurvili ostatnym zazitok. Tretim pravidlom Klubu bitkarov je, ze si ho pustite v originalnom zneni, lebo CZ dabing ma tak otrasny preklad, ze film nedava ziadny zmysel. A stvrtym pravidlom Klubu bitkarov je, ze pokial ho ohodnotite menej ako štyrmi hviezdickami, tak ste ho evidentne nepochopili a mali by ste sa vratit k Vecernicku. Po pomaly dvadsiatich rokoch ho snad uz kazdy videl, takze si neodpustim aj nejake spoilery. Ved aj v samotnom filme 4 pravidla Klubu bitkarov vsetci porusuju. Tak ako nam zabavnym spôsobom zivot narkomanov ukaze film Trainspotting, tak Fight Club nam pre zmenu predstavi ake je to byt anarchista. Holt, ked ste mlady, zmeteny, neuspesny a prilezitostna nakladacka s cudzim chlapom vas uz neuspokojuje, tak nie je nic krajsie ako pohlad na rutiace sa mrakodrapy. O dva roky neskôr si to k srdcu zobrala aj dalsia radikalna skupina. V dobe premiery ma film uplne uchvatil. Bol som v puberte a totalne zmäteny, takze som sa s hlavnym hrdinom dokonale identifikoval aj napriek tomu, ze som ani vtedy nemal chut nic vyhadzovat do povetria. Po rokoch mi uz jeho pribeh pripada cudzi, takze aj ked film v mnoho ohladoch stale bavi, ponuka aj zaujimave myslienky na zamyslenie a ani financny reset celej spolocnosti by mi nevadil, tak uz film pre mna nie je tak silnym absolutnym zazitkom a jednu hviezdicku uberam. Do urcitej mieri mi uz vadila pasaz, ked Durden buduje svoju armadu nasledovnikov. Pôsobi to ako klasicke vymyvanie mozgov, co fakt nemam rad. A v miestami ta vymyta armada nema daleko k stupencom samovrazednych atentatnikov. Takisto neustale naznacovanie pointy pôsobi po opakovanom pozreti uz trochu otravne. Ked som film videl prvykrat, tak som ju neodhalil, ale ani mi nepripadala sokujuca. Tento netradicny styl podania celeho pribehu pôsobi so vsetkymi tymi absurditami prirodzene. Herecke vykony ustrednej dvojky su famozne. Pre Nortona to bol bohuzial necakany vrchol kariery. Pitt je cely cas neskutocne cool. Carterova mi bola vzdy protivna, ale prave do tejto ulohy sa to dokonale hodi. U ostatnych divnych postaviciek stoji za zmienku aspon Meat Loaf s velkymi kozami. Najzabavnejsiou scenou je pre mna stale ta v ktorej si pred svojim sefom Norton rozbije hubu a este za to dostane odmenu. No a mojou najoblubenejsiou je zaver v ktorom zamilovany par sleduje rutiace budovy. Neskutocne romanticka scena. Tato scena nazorne ukazuje, ze ked chlap nema zenu a rodinu, ktora mu zaberie všetok cas, tak robi strasne blbosti, kedze nevie, co zo sebou. Na zaver spomeniem este skvely soundtrack, ktory filmu dodava paradnu atmosferu a perfektne funguje aj samostatne. Objektivne je to stale 5 hviezdickovy originalny film, ale mna bavi uz len na 4*. ()

sarume

Film , který převážně svým tématem osloví muže , ale mě se líbil hodně. Některé nápady jsou naprosto originální, pro mě asi nápad se scénou Ikea. Herecké výkony na té nejvyšší urovni ()

5150

90%.. po letech jsem se k tomuhle filmu vrátil a už to zdaleka nebyla taková bomba jako v kině (strašně moc dělá pointa).. každopádně zásadní role pro Eda Nortona a Brada Pitta..)) ()

PROROK14

Mňa tento film až tak veľmi neočaril. Ale Edward Norton si zaslúži pochvalu. Inak film s prekvapujúcim rozuzlením čo som nečakal. 70% ()

maseer2

mistrovský počin pana Režiséra Finchera, který snad neumí natočit špatný film.. Norton s Pittem předvádí dechberoucí herecké výkony, finální pointa je dost stylová a závěrečná scéna je pak naprosto cool :) ()

st.ranger

Perfektně zpracovaná anarchistická kniha, jejíž myšlenka je plně zachovalá. A kdo nezná předlohu, jistě vřele přivítá styl vyprávění, vysvětlování a filozofické úvahy, kterýma je tento film přeplněn. Celý děj spěje k velkému finále, které se mi zamlouvalo mnohem více než to, které je v knize. Upřímně, postava Boha mi vždy přišla přehnaná, kromě Acid House. ()

BoPo

Skvelý scenár, skvelí herci. Brad Pitt a Edward Norton sa predháňajú vo svojich výkonoch. Nie sú tu žiadne hluché miesta. Jeden výborný moment strieda ďalší. ()

Baxt

Rozkošně nabubřelý midcultík, který se nepřesvědčivě snaží položit přímku mezi vyšponovaný machismus a pesimistickou vizi světa utopeného v pohodlném konzumerismu. Netuším, nakolik za tím stojí provokatér Palahniuk a nakolik v roce 1999 dosud nevyzrálý formalista Fincher. Režisérova kontrola kamery, střihu a mizanscény je stejně obdivuhodná jako dnes, avšak podání látky s jakousi samozřejmou hysterií mi lezlo na nervy. Interpretačně je to film jen tak hutný, kam sahá Fincherovo inženýrství. Klub rváčů hlavně oceňuji jako memento vystihující filmový vkus a uměleckou náročnost teenagera nového tisíciletí - vizuálně atraktivní, do sebe zahleděný počin nahněvaný na svět jak patnáctiletý emař a samozřejmě s šokující "mindfuck" pointou. ()

Johny_fork

Tohle je doslova bomba, absulutně sem netušil, jak to může ve skutečnosti být a ten závěr mě zkrátka odrovnal, jedna z nejpůsobivějších scén, co sem kdy viděl. ()

murakamigirl

Presýtená rozprava o depresívnom mužovi, ktorý bolesť a neúspech v živote rieši svojským spôsobom... Psychologický thriller stojaci: 1. na osobe Davida Finchera a dvoch zvučných hereckých esách, 2. na pevnom krvavom základe. Kamera sa v bitkárskych scénach doslova vyžíva... Klub bitkárov, to je jedna veľká, príjemná záhadnosť. (Príjemná až po rozuzlenie.) Záhadnosť postáv- motívov ich konania, ktoré nám síce „bitkári“ usilovne rozohrávajú pred očami, no jeho zmysel ostáva PRÁZDNY, a to hlavne po záverečnom „triumfálnom“ vypointovaní Jackovho príbehu. Problém vidím v tom, že dvojka Norton- Pitt ani sama logike svojich postáv neverí. A to už nepatrí len do ich rezortu... Tak nejak to celé na mňa pôsobilo... Ku koncu sa scenár viditeľne dostáva do úzkych a vyťahuje z rukáva už len falošné esá. Gilotínou tohto počinu je práve jeho vyvrcholenie. Prekombinovanosť visí vo vzduchu. A následné sklamanie z originálne sa tváriaceho kúsku tiež. ()

Terva

CITÁT - Jsme průměrný děti historie. Lidi, který jsou k ničemu. Nezažili jsme válku, velkou depresi. Naše válka je duchovní válka. Naše deprese je náš život. Byli jsme televizí vychovaný k víře, že jednou se z nás stanou milionáři, filmoví bozi nebo rockový hvězdy, ale kdepak... my si to uvědomujeme... a začínáme bejt dost vzteklí............ Ocenění : Oscar 1999 - nominace: střih zvuku. ......Empire Awards - britská herečka (H. B. Carter). Scénář : Jim Uhls. .....Kamera : Jeff Cronenweth. .....Hrají : Brad Pitt (Tyler Durden)....., ......Edward Norton (Jack)......, ....Helena Bonham Carter (Marla Singer)......, .....Meat Loaf (Robert Paulson). HUDBA - Autoři: The Dust Brothers, Various Artists. Účinkují: The Dust Brothers, Various Artists. Producenti alba: John King, The Dust Brothers, Michael Simpson, Charles Goodan, Art Hodge. Hudební ocenění - 2000 - Brit Awards - nominace (Nejlepší soundtrack) - Typ soundtracku: instrumentální, písničkový. Počet skladeb: 17. Meat Loaf musel nosit speciální oděv, aby vypadal obézně. Byly vyrobeny dva takové oděvy, jeden s vyčnívajícími bradavkami, druhý bez. Meat Loaf taky musel nosit boty na platformě, protože Edward Norton je vyšší než on. CITÁT -Mohlo by to být horší. Ženská by ti mohla ve spánku uříznout penis a vyhodit ho z jedoucího auta. ()

Ouwen

MOŽNÁ SPOILERY: Možná, kdybych tu pointu neznal už dopředu, tak bych se na film díval asi jinak. Děkuju Mr. Robotovi za obšlehnutí monologů a celkové myšlenky. Některé scény mě rozesmáli, hudba je geniální, Pitt je stylař a Norton sympaťák. Občas se objeví cool hrátka s kamerou, ale nějak mě to nechalo chladným. ()

JohnCZ

Fincher přesně v té formě, v jaké ho mám rádi. Hutná atmosféra, pomalu budovaný děj a především zajímavý twist v poslední třetině, který dopointuje do této chvíle jinak dost podivný (v dobrém smyslu) příběh. Subjektivně se Fight Club mezi má oblíbená Finchervova díla nezařadí, protože je až moc psychický náročný na sledování, ale rozhodně stojí za to vidět. ()

jahol

V podstatě všechno bylo už napsáno v komentáři od LarryW. Bez něj mi toto dílo přišlo filmařsky brilantní, ale ideově dost pochybené, nejednoznačné a bijící často do prázdna, tak jako členové klubu rváčů, a protože nejsem anarchista a nenávidím zbytečnou agresi, dal bych mu jen ***. Zmíněný komentář (s důrazem na úplný začátek filmu) mi otevřel oči, vše se obloukem propojilo samo se sebou, jednotlivosti filmu se obratně provázaly a najednou se ukázalo, že všechno v něm má svůj smysl. Tohle samotné by nestačilo na *****, jenže film má řadu vedlejších (nebo hlavních??) rovin, a nemocná mysl jednotlivce, podobně jako v geniálním klipu PF The Wall, je využita jako perfektně odrážející zrcadlo nemocného lidského společenství. A tak to tolik přítomné násilí (hodně brutální, varuji slabší povahy!) už nepůsobí samoúčelně.....tady se asi rozcházím v názoru se zmíněným hodnotitelem... ale já film chápu takhle. PS: A ty podprahové snímky ve filmu opravdu jsou, stačí se podívat třeba na dialog s lékařem, od kterého chce hlavní hrdina na počátku filmu prášky na spaní....a pečlivě projít scénu, kdy lékař odchází..... ()

villon17

Film se dá natočit opravdu o čemkoli. A když jsem se přestávala bavit, přišlo nečekané rozuzlení, což mě vždy nadchne. Ale protože dobrovolnému ničení těla neholduju (Rockyho nepočítám), nemůžu tomu tu jednu mršku přidat..."Předpokládám, že za několik tisíc let se Anglánům vyvinou plovací blány". (Doufám, že je to z tohohle filmu:D ) ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý