Prvá dáma country music

• Česko První dáma country music (viac)

V pouhých třinácti letech se Loretta Webbová provdala za Doolittla Lynna a brzy měla na bedrech početnou rodinu. Zdálo se, že Lorettiným osudem bude role domácí hospodyňky, ale Doolittle rozezná její hudební nadání a jednoho dne koupí své ženě jako dárek kytaru. A tímto dárkem začíná velmi náročná a bouřlivá cesta Loretty Linnové k výšinám countryové superhvězdy. Tento silný příběh vypráví o slastech i strastech slávy a nese tak v sobě inspirativní i varovné poselství. Sissy Spaceková získala za svůj výkon v roli Loretty Oscara. V dalších rolích melodramatu plném skvělé country hudby zazářili Tommy Lee Jones a Beverly D'Angelová. (oficiálny text distribútora)

noriaki

Country písničky jsou prakticky výlučně o koních a traktorech, takže když Loretta Lynn obohatila žánr o uhlí, zajistila si tím nesmrtelnost. Nebo alespoň takhle jsem to pochopil já, protože i když má Sissy Spacek opravdu nádherný hlas a zvuk je výborný, nepoznal jsem jednu písničku od druhé. Cena Akademie je asi zasloužená. Zahrát uvěřitelně naivní pubertální holčičku i protřelou harcovnici stovek koncertů není jen tak. ()

pakobylka

Co by byla ... bez něj. A co by byl on ... bez ní. Jejich vzájemný vztah sice nebyl ani zdaleka ideální, ale musel být velice silný, když přestál dokonce i její slávu. Neboť opravdová láska není jen čarokrásnou, něžnou a choulostivou růží, pečlivě opečovávanou a s citem zalévanou kdesi v závětří růžového sadu. Mnohdy vykvete jako tuhý, nepoddajný a otužilý plevel, který musí tvrdě bojovat s nepřízní osudu někde při kraji prašné cesty, sužovaný spalujícím letním žárem i krutými zimními mrazy. Snímek se přidržuje okamžiků, které jsou důležité - pro kariéru hlavní hrdinky i pro její osobní život, a naplňuje tak všechno, co správný životopis naplnit má. ()

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

Bivoy

Na to, že country moc nemusím, se mi to docela líbilo :-) Spaceková hraje ráznou a poněkud naivní zpěvačku naprosto skvěle a přesvědčivě. Jen ten rozjezd filmu byl trošku zdlouhavý a konec poměrně předvídatelný - klišé s odchodem z branže spojeným s prášky nebo alkoholem je už trošku moc časté - jako ve WALK THE LINE, ale asi se tomu lze jen těžko vyhnout. Nejlepší scéna je rozhodně ta, kde Lorettini rodiče svolí k jejímu sňatku s Doolittlem a pootevřenými dveřmi ložnice rodičů je vidět na terasu, kde se oba mladí šťastně objímají. ()

freddy

Perfektní snímek, na kterém jsem nenašel ani jedinou chybu. Nic mi zde nechybělo, herecké výkony byly velmi přesvědčivé, příběh byl snadno uvěřitelný, a k tomu skvělá country hudba. Celému snímku vévodí naprosto vnyikající a bezchybná Sissy Spacek, které jsem její roli snadno uvěřil a která si Oscara beze sporu zasloužila, protože předvedla výjimečný herecký výkon v roli country zpěvačky Loretty Lynn. Ale blýskl se i Tommy Lee Jones, jehož výkon taktéž velmi přesvědčivý. Velmi se mi líbil i děj, celý příběh byl prostě vynikající. A samozřejmě musím zmínit skvělou country hudbu, která v tomto snímku neměla chybu. A ten konec, ten závěrečný song, to byla úžasná tečka celého filmu. Já jsem nadšený a dávám maximální hodnocení. ()

• Všechny písničky Loretty Lynn a Patsy Cline použité ve filmu byly nazpívány jejich představitelkami. (VMa)
  • Jeden hriech ale film zachoval - Loretta totiž sama tvrdila, že sa vydala v nedovŕšených 14 rokoch a roky udržovala túto fámu. V roku 2012 agentúra Associated Press objavila jej rodný list dokazujúci, že svadba sa konala krátko pred jej 16. narodeninami. Sama speváčka tento fakt odmietla komentovať alebo učiniť nejaké oficiálne prehlásenie, avšak bolo zrejmé, že v štáte Kentucky by podľa zákona nemohla byť oddaná dievčina mladšia ako pätnásť rokov. (classic)
  • Malou perličkou je vek zúčastnených. Helm ako filmový otec Sissy je iba o deväť rokov starší, Phyllis Boyens-Liptak v úlohe matky Claire dokonca iba o dva roky. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)