Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

ABLABLABLA

Koktající Colin Firth - díky němu je snad každý film o poznání lepší, prostě pan herec, Helena Bonham Carter v podání, jakém jí ještě neznám (aneb už dlouho si nezahrála vcelku normálně oblečenou a psychicky vyrovnanou osobu), neuvěřitelný výkon Geoffreyho Rushe a to vše v jednom filmu, který mě naprosto dostal. Z toho filmu šlo vycítit vše - přátelství, láska, strach, některé absurdnosti monarchie a to vše na pozadí začínající 2. světové války. Nezbývá mi než jen žasnout a tleskat. ()

blackrain

Ten člověk musel kvůli své vadě strašně trpět. Navíc byl jmenován králem v tak nelehké době. Colin Firth mě velmi mile překvapil. Hraje perfektně a můžu klidně říct, že jako herec zraje jako víno. Vlastně i ostatní herci byli dokonalí, zvláště pak Geoffrey Rush. Helena Bohnham Carter byla až nezvykle civilní, ale v této roli si samozřejmě nemohla dovolit žádné obvyklé výstřednosti, které jí často provázejí. ()

lestyna

Fascinující film!!! Naprosto zasloužená všechna ocenění.Brilantní herecký výkon Colina Firtha a mojí oblíbené herečky Heleny Bonham Carter.Hudební doprovod taktéž dokonalý.Mohla bych pět slávu na tento film ještě hodně dlouho,takže to nakonec shrnu do jednoho slova.Nádhera!!! ()

kaylin

Když se ten film shrne, tak je to vlastně o tom, jak se jeden člověk učí mluvit, tedy snaží se o to, aby nekoktal. Skoro se chce říct, že to je banální, ale když se to natočí dobře, když se vyberou ty správní herci, tak je to pak něco hodně unikátního. V tomhle případě se to podařilo a Colin Firth a Geoffrey Rush předvádějí neskutečné výkony. Já si myslím, že Geoffrey je vlastně hvězdou tohoto filmu, ale Akademie ho zase jednou neocenila. Nevadí, nic to nemění na tom, že film je skvělý. ()

Kaluž

Technická stránka famózní, kamera zaslouží Oscara. Firthovi ta role náramně sedne a Rush za ním ani v nejmenším nezaostává. Jemný koktavý humor krále Jiřího je neodolatelný a když se král rozčílí, je roztomilý jako štěně labradora. ()

DH3Factor

Nemůžu si pomoct, ale mě ten film z tří čtvrtin nudil. Atmosféra zbytečně rozvleklá. Avšak ocenil bych alespoň prvotřídní herecké výkony a to ne pouze vévody z Yorku, ale taktéž jeho australského přítele. Tři hvězdy. ()

Maq

Charakter tohoto filmu lze vystihnout jeho vrcholnou scénou: koktavý král zdařile přednáší svou válečnou řeč a k tomu hraje druhá věta Beethovenovy Sedmé symfonie. První věta Páté a čtvrtá věta Deváté už jsou bezmála lidovými hity, a hned za nimi stojí co do bezprostřední působivosti právě druhá věta Sedmé. Správná volba, na jistotu, tutovka. A takový je celý film; výpravný, působivý a vkusný. --- Což mi připomíná jiný oskarový kus, Formanova Amadea. A toto srovnání ukazuje rozdíl mezi výborným a velkým. Příběh Salieriho, vynikajícího a úctyhodného muže nesnesitelně zastíněného od Boha nadaným géniem, to je přece jen o stupeň vyšší liga. --- King‘s Speech je krásný film. Filmovou legendou se ale podle mého soudu nestane. ()

movieband

Nejluxusnější historické drama jaké jsem kdy viděl.Firth, Rush a Bonham Carter podali vskutku skvělé výkony a film jako celek byl úchvatný.Závěrečný projev nemá chybu a scéna kdy je Firth nadává jak starý dlaždič. Nechápu lidi co tento film odsuzují , protože tomuhle filmu se nedá vytknout vůbec nic.Je lepší shlédnout film v angličtině (dle mého názoru) a všech těch 12 nominací na Oscara si právem zaslouží. ()

Vampireman

Podobná silná šleha jako Social Network, jen více staromilná (příjemně) a lépe ji budou přijímat starší diváci. Tom Hooper zraje jako víno a překvapuje luxusní estetickou režií za pomocí symbolicky užité kamery, geniálních interiérů, pátravou kamerou a dlouhými záběry a scénami. Společně s předchozím filmem Damned United, i v King's Speech leží venku těžká šedá mlha a Hooper se ve mě utvrzuje v tom, že má daleko lepší cit pro vizuál než např. Boyle. King's Speech je velice žhavý oscarový adept, zvláště pak, nepřekvapivě, v herectví. I se slabším rozjezdem se jedná o čisté dvě hodiny absolutního filmového blaha. ()

EvAnSiT

Priam dokonalé herecké výkony v podaní Colina Firtha a Geoffrey Rusha, avšak... Nezameniteľný britský humor, avšak... Popravde, tento snímok moje očakávania nesplnil, čo do celkového dojmu. Možno to bolo spôsobené aj tým, že som sa na neho veľmi tešil, zhliadol trailer a galériu snáď päťdesiatkrát, čítaval dookola zaujímavosti, čo nie je u mňa zvykom... Každopádne, dej plynulo gradoval, a záver bol obrovskou satisfakciou pre oboch hlavných protagonistov, avšak pre mňa... bohužiaľ nie! ()

stration

Další pocta filmovému umění, britské monarchii a nezdolné vůli. Právem oceněné herecké výkony a schválně trocho odtažitá režie, která jakoby vše nechala na hercích, ať se z toho vymluví. A nakonec se to povede a zbývá už jen potlesk králi a celému filmu. ()

katuska138

Tomuhle příběhu se prostě nedá odolat. V době, kdy se svět chystal na jednu z nejtěžších částí svých dějin, Jiří VI. se snažil povzbudit národ a překonat sám sebe. Skvělý král Colin Frith a ještě lepší učitel Geoffrey Rush se postarali o film, kterému jsem toho Oscara vážně přála. ()

Hanyou

Nečekala jsem to, ale opravdu se mi tento film líbil. Krásný, vcelku prostý příběh o tom, že člověk může překonat sám sebe, když chce, jen s tím rozdílem, že tentokrát šlo o britského krále, kteý se musel ujmout vlády před 2. světovou válkou. I přesto, že je film poměrně dost dlouhý, tak příběh ubíhá rychle, bez zbytečných průtahů či hluchých míst. Zkrátka je to hodně povedené. ()

PogoJoe

Žádný zázrak to tedy nebyl. Dokázal bych vyjmenovat více než 10 filmů z roku 2010, které mě zaujaly, bavily a chytly víc. To ale vůbec neznamená, že se mi King's Speech nelíbil. Tenhle snímek je fajn oddechovka s výbornými hereckými výkony, výborně zrežírovaná a přesně zachycující tehdejší situaci v Britské královské rodině. Už jen za to díky, že mi byla ujasněna a podána v takovém hávu. Nejlepší film minulého roku, nad kterým se všichni rozplývají blahem, jako kdyby to byl nějaký naprosto geniální počin? NE. Milá a příjemná komedie, která lehce pobaví? ANO. ()

MATADOR

Podobně kvalitních filmu, které Vám něco dají je v dnešní době už bohužel minimum. Proto nadmíru oceňuji, že právě historická Králova řeč je jedním z těch filmů, stojících na jednoduchém příběhu, vynikající výpravě, hercích a příběhu! Hm, je to vážně dobré a těch pět je z výše zmíněných důvodů zasloužených. Historická mňamka, která mi vysvětlila několik skutečností :) ()

major.warren

Králova řeč je silný komorní snímek s vynikajícím Firthem a Rushem. Na Oscara má. Extra snímek. Hravý, vtipný, historicky přesný, kouzelný. Příběh koktavého krále a jeho logopeda je vskutku pozoruhodný. Jiří VI. a Lionel Logue byli přátelé na celý život, a jeden bez druhého by byli nikým, stejně tak Colin Firth a Geoffrey Rush. Jeden bez druhého by to zahráli polovičně, tak jak napsala mladá Spáčilová, jež udělila filmu neuvěřitelných 100%. Tom Hooper není vůbec špatný režisér. Trochu mě zklamal Dánskou dívkou, ale Královou řečí si to všechno napravil, a Oscara za režii dostala právoplatně. Jeho atraktivní a zajímavý styl režie dodává celému filmu na eleganci a noblese. Je to také o film životě, a Hooper nám ukázal skutečného panovníka, a skutečného logopeda. Původní scénář je nesmírně hravý a zároveň neztrácí na své vážnosti, která v posledních deseti minutách filmu vrcholí v úžasné finále. Colin Firth podává výkon kariéry a jeho ztvárnění krále "Bertieho," otce královny Alžběty a princezny Margarety, které se ve filmu sice jen míhají, ale stejně dodávají onen krásný pocit vidět královnu a její sestřičku jako dvě malé nespoutané dívky, by nešlo zahrát lépe. Vlastně dal Firth roli to nejcennější, sebe samého, protože se do ní neskutečně vložil. Koktání, dialogy, strach - to všechno z Firtha cítíme. Oscar právoplatně:-). Stejně tak Geoffrey Rush, kterého jsem si zde zamiloval od první scény, kde se objevil. Též výkon na Oscara a jeho Lionel Logue je také jedna z životních rolí. Zatímco Firthův král je opatrně přesný a málo otevřený pro rozhovor, Rush a jeho logoped je nesmírně klidný a energický. A když se poté dvojice promění v dva "kamarády," divák už nic nepostrádá. Helena Bonham Carter příběhu dodá dávku kouzla a elegance, Derek Jakobi zase typické anglické myšlení a charakter typického Angličana, a Timothy Spall nám předloží ukázkového Churchilla s doutníkem v ruce v každém záběru. Vizuální styl filmu je geniální. Od magických záběrů, přes rychlý střih, pozoruhodně nenápadný zvuk, skvělé efekty, a jako vždy krásnou klavírní něžnou hudbu Alexandra Desplata, která tančí téměř každým záběrem, a také nádherné masky, kostýmy i výpravu. Vlastně je až ironické, že film vyšel na nějakých 15 milionů dolarů. Důkaz toho, že historický výpravný a bohatý film lze natočit za vcelku malý rozpočet. The Weinstein Company si dali záležet. Teď už si bohužel asi ani neškrtnou:-(. Hooperův film má jednu velkou přednost, a to svou nezávislost. Film se vlastně vůbec neopírá o Hollywood. Vystačí si s Weinsteiny, kteří ho distribuovali, pár koproducenty, a s Anglií. Králova řeč je film nesmírně lidský a pozitivní snímek. Příběh přátelství mezi králem a logopedem samo o sobě baví a jsem moc rád, že něco takového někdo natočil a přiblížil dnešnímu divákovi složitou dobu a složité osudy hrdinů, a navíc v krásném vtipném stylu plném extra hlášek, které ale všechny mají svůj dramaitcký účel a podtext pro události děje. Nejlepší scény jsou všechny zasedání krále a Logua, party ve Skotsku, a nejsilnější a vůbec největší je scéna, kde slyšíme onu královu řeč, a to tu skutečnou královu řeč, tu bez koktání:-). U mě nejlepší hodnocení. 85%. Opravdu jeden z nejlepších historických filmů vůbec a rozhodně jeden z nejlepších posledních deseti let. Čtyři Oscary za nejlepší původní scénář, hlavního herce, režii a film. () (menej) (viac)

Aiax

Kdybych mohl dát šest hvězdiček, dal bych sedm. Kdyby ČSFD fungovala na procentech, dal bych 110. Od první sekundy jsem věděl, že tohle je něco mimořádného. Úžasný film, neuvěřitelný herecký koncert a pravděpodobně kombajn na ceny. Víc slov není třeba, Colin Firth vám to všechno řekne líp. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)