Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Sheldra

Na první pohled emocionálně sporé, ale na druhý by pohnutí necítil snad jenom absolutní idiot. A teď nemám na mysli ani tak králův závěrečný proslov, určený všem a-lidem britského impéria, ale hlavně zpočátku ostražitý a posléze po britsku vřelý vztah mezi na první pohled upjatým a rezignovaným kralevicem a jeho logopedem, který si servítky nebere ani před papaláši, ani před korunovanými voly. Co do slovních výměn a vlastně i všeho ostatního naprosto bohovskej film. Oscara nejen Firthovi a Rushovi, ale vůbec celýmu štábu. Angláni (a Australani) válej! ()

Chrysopras

Je to pěkný film. S velmi dobrými hereckými výkony - CF a GR se dobře doplnují a Helenu přímo žeru. I chutného britského humoru se dostává měrou vrchovatou . Přesto mi v tom něco chybělo. Nejspíš nějaká hlubší analýza vztahů, pronikavější cílení filmu nebo překvapivější momenty... Nelze se vyhnout oscarovému ohodnocení: Já bych pro nejlepší film 2010 nehlasoval. Z kina jsem vycházel výrazně spokojenější po Inception, Black Swan i po ( dost opomenutém ) Shutter Island. A ani Colinovi bych toho plešouna nedal - u mě vyhrál loni Leo právě za proklatého ostrovana ()

Lennnnna

Snad poprvé v historii jsem spokojená s výsledkem Oscarů... Colinovi i celému filmu ho ze srdce přeji. Králova řeč je totiž absolutní herecký koncert zabalený v roztomilém britském hávu s vybroušenými dialogy a lidsky upřímným příběhem. Filmařsky poctivé a precizní dílo jako vystřižené ze staré školy. ()

Petroff

Komorní velkofilm, kde jsme se dočkali i nějakých těch maličkých civilistů!! (-pocta Odvážným palcům Radia 1 z 10.3.2011) 4-5 h, - h, - h, hvězd!! ()

Fanucci

Nádherně natočený film...o tom není sporu. Velmi silný příběh s klasickým finále, které obstará královský projev. Od začátku je jasné kam film spěje, role nejsou překvapivé...nedočkáme se žádné nepředpokládané zápletky nebo zvratu. A přesto tento film funguje a závěr doprovázený Beethovenovou 7. symfonií dokonale zapůsobí. Velmi slušné 4 hvězdy! Jo a geniální Rush ve vedlejší roli. ()

Vessper

Opravdu perfektní podívaná, kde najdeme humor i vážné okamžiky a to vše na pozadí těžké doby. Dokonale zahrané, dokonale natočené, dokonale zpracované. Dokonce mi při "první válečné králově řeči" běhal mráz po zádech. A jsem velmi rád, že jsem si tento film vychutnal jako kulturní zážitek v kině. Tleskám. ()

Lauri

Přesto, že jsem na Oscarech držela palce spíše Fincherovské režii, King's Speech si zaslouží minimálně stejnou pozornost, jako snímek jmenovaného. Neuvěřitelně brilantní trojice COLIN-Geoffrey- Helena, hlavně hlavní protagonista si vysloužil můj maximální obdiv, protože svou roli odehrál naprosto přesvědčivě. Dříve bych to do Colina vůbec neřekla, opravdu mě překvapil. Byla jsem dojatá. Hooper zrežiroval nádhernou podívanou, pro filmy z VB mám velkou slabost, jejich styl je mi neuvěřitelně blízký a Králova řeč to jen potvrzuje. Navíc i téma mě jako velkého fanouška anglické historie velmi zaujalo, proto nemůžu hodnotit níže než 5* (už jen díky triu) a na film se opět co nejdříve podívat..:) ()

Eldrick

Otravná, ukoktaná, britsky škrobená mrdka natočená speciálně kvůli filmovým cenám. Kalkul jako prase na Oscary a hlavně pro normálního diváka nekoukatelná píčovina. ()

ibeh

Souhlasím se všemi, kteří upřednostňují a doporučují Královu řeč v původním znění s titulky. V kině jsem byla filmem a hereckými výkony uchvácena, po shlédnutí v TV s českým dabingem to byl "pouze" dobrý film. Přeci jenom anglické /i jiné/ historické postavy mají mluvit rodným jazykem, je to autentičtější a při takovémto silném příběhu i více dokumentární. Ale tím nechci snižovat kvalitu českého dabingu, který v jiných případech dokáže některým filmům i pomoci. Nelze vše házet do jednoho pytle. Hodnocení nechávám stejné, jinak bych snížila z 80% na 70%. ()

Huntelaar

Při druhém zhlédnutí, v kombinaci s nastudováním historických reálií, nadšeně a bez zardění aplauduji každému gestu Colina Firtha, každé hlášce Geoffreyho Rushe i hrané majestátnosti Helen Bonham Carterové. Mám pocit, že jsem to Hooperovi sežral i s navijákem, a kdybych nebyl taková konzerva, co se týče Top 10, musel bych do ní Královu řeč stoprocentně zařadit. ()

Linda.csfd

1 hvězdička pro Geoffreyho Rushe, půl hvězdičky pro Helenu a další půl hvězdičky pro nádhernou něžnou hudbu Alexandre Desplata. Jinak se to u mne úplně minulo účinkem. O ději se zde mluvit nedá, protože se žádný neodehrává. Britskou angličtinu nemám ráda... vůbec. ()

SonG

Doufám, že se Colin Firth při přebírání Oscarů nezakoktá, a kdyby náhodou jo, Geoffrey Rush mu možná na pódiu pomůže. Přál bych jim ty plešouny. ()

Cl3ricK

Abych byl upřímný, moje očekávání byla obrovská. Sice se nesplnila všechna, ale to vůbec nevadí. Čekal jsem asi více humoru, to mi tam chybělo. Jinak britská sešlost těch nejlepších herců byla skvělá. Hned vedle geniálního Firtha se mi líbilo ztvárnění Churchilla v podání Timothy Spalla. Hezky je zde vyobrazen respekt Jiřího z toho zatraceného mikrofónu, který v něm zřejmě budil hrůzu. A ta poslední řeč, skvělá. Celkově přirozené a hodně zajímavé. ()

Taninaca

Tak tohle byl můj cup of tea. Celý film stojí na třech excelentních hereckých výkonech, nevím jestli byl lepší Colin Firth nebo Geoffrey Rush, prostě do toho oba dali přesně to, co snímek vyžadoval. Samotný příběh by byl tak na čtyři hvězdičky, ale kvalitu filmu určují především herci, a ti to vytáhli na pět. ()

tufr

Muj první film, kterému dávám 100%!!! Nejenom za Colina Firtha, kterýho miluju už od mamma mia, ale taky hlavně za Geoffreye Rushe, kterej je tam famozní!!! Tento film mě dvakrát vehnal slzy do očí a bavil mě celou dobu!!!! Děkuji!!! Tom Hooper se ukáázal!!!! Díky!!! my first hundred percent .) ()

berusche

Přesvědčit diváka, jak důležitá je síla projevu, dokázal tenhle snímek s takovou grácií, že těch 12 nominací na tu prestižní sošku je více než oprávněných. Přesvědčit mě osobně, že si ji v první řadě zaslouží Firth, okamžitě nasledován Rushem, pouhou chvilku. A přesvědčit zbylé obecenstvo, jaká moc se skrývá v opravdové důvěře, netrvalo ani celý ten film. Tohle je symfonie, doplněná o ty opravdové, bez zbytečných průtahů, melancholických vyznání a okecávaných přesvědčení. Smekám! A věřím, že jsem nebyla u sledování jediná, která Jiřímu VI. držela palce. A vůbec, ale vůbec nemám chuť se pitvat v jakékoli historické výpovědní hodnotě. ()

Katarine

Nádherný to film. Asi nemám, co bych více dodala. Snad jen stále opěvované herecké výkony Colina Firtha, Heleny Bonham Carter a pro mě především Geoffreyho Rushe byly opravdu excelentní. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)