Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Slunik

Asi nejsem dost velký fanda estetična, pro lepší hodnocení bych potřebovala trochu víc děje. Co mi také trochu vadí je, že film se odehrává za velmi bouřlivých událostí (skandální abdikace krále, nástup Hitlera, začátek 2.světové války), ale film plyne stále celkem klidně, všechno dobře dopadne, jediné emoce vyvolá hlavní hrdina a jeho problém s mluvením. Nicméně určitě doporučuji ke zhlédnutí. ()

Mabfred

Film se mi moc líbil zejména po vizuální stránce, ale jinak mi přišel možná až moc klasický a hollywoodský. Inu, Černá labuť je pro mne silnější. ()

frufru98

Kdo má rád příběhy, které jedou ve vyjetých kolejích a ničím nepřekvapí, bude zřejmě chrochtat blahem. Rozumím tomu, že si Králova řeč najde mnoho příznivců, ale já mu prostě nevěřím. Když vidím scénu, podobnou té, kdy si hlavní hrdina odmítne poslechnout svou nahranou desku v "ordinaci" a naštvaný odchází, mám nutkání plakat, ale to nemůžu, jelikož bych neunesl fakt, že by si někdo mohl myslet, že pláču dojetím. Jediná věc, která mě však dojímá, je skutečnost režisérů, kteří tyto věci stále dokola servírují s domněním, že to tak diváci mají rádi. Možná mají, já ne. Dávám 1 hvězdičku. Ta druhá je za pokus o psychologický nástin královy osobnosti, bojující se svou minulostí - bohužel však nástin hodně koktavý. ()

ondey

Vyzdvihnout musim hlavně výborné herecké výkony Colina Firtha a Heleny Bonham Carter. Postavy jsou dokonce uvěřitelné i ve chvíli, kdy je hraje celá plejáda čarodějů z Bradavic :D Zkrátka výborný scénář zafungoval. ()

Behind

Nechápu proč všechny ty ovace. Podle mého jde o průměrný film na zajímavé téma. Všechny trumfy mu vypadávají z rukávu v nepravý čas a jako by se za ně styděl, raději je zakopává pod stůl. Panika a tíseň koktajícího monarchy kloužou po povrchu. Jeho pokroky jsou divákům tak nějak zvláštně zamlčovány. Přesto jde stále o totéž: dokáže se z někoho takového stát člověk, který bude stát v čele národa? Film je za mnou a stále neznám odpověď. Vím jen, že držet breptovi palce aby se nezakoktal při čtení projevu, který by měl u diváků vzbuzovat husí kůži, na mě působilo spíš hloupě. Možná je chyba ve mně - nejspíš jsem po vzoru My Fair Lady očekával větší proměnu v mluvě a sebevědomí hlavního hrdiny, když měl tak zázračného učitele. ()

J.Cobra

Film, dalo by se říci "o ničem", ale přesto si získá vaši pozornost a nemůžete dělat nic jiného, než hltat každý obraz, každou scénu a hlavně, každé slovo. ()

Peter-1307

Po dlhom čase film, čo som pozrel s veľkým záujmom od začiatku do konca. Pre mňa osobne nemá chybu. Všetci a všetko v top kondícii, a vzájomne si nekonkurujúci, ale všetci ťahajúci za jeden povraz. Výsledkom je takýto brilatný britský movie. Nezabudnuteľné herecké výkony Colina Firtha a Geoffrey Rusha. Prekrásna výprava, kamera, strih, scénar, .....skrátka "bol som unesený". A rád. Škoda, že len na dve hodiny. Ale všetkých "vinníkov" však poznám, už predo mňou neujdú a budem ich ďalšie filmové kroky pozorne sledovať. ()

mikhail

Pekný film, ale nemôžem sa zbaviť myšlienky, že úspechu dosiahol práve preto, že sa jednalo o príbeh a postihnutie člena kráľovskej rodiny. Navyše vzťah Edwarda VIII. s Wallis Simpson bol príliš jednostranne vykreslený (z pohľadu oficiálnych predstaviteľov). V tomto mieste podľa mňa chýbala filmu istá vyváženosť. Proti výkonom hlavných postáv (najmä trojice Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter) nemám najmenšie výhrady. Celkovo mi to však pripadalo skôr ako priemerný televízny projekt. ()

habertek

Popravdě...na historické filmy nebo filmy s touto tématikou se nedívám, ale na tenhle filmek jsem slyšel hodně chváli tak jsem se podíval a i když nevím co něco se mi na tomto snímku prostě hrozně líbilo. 80% ()

Queendom

Nejvíc mě vlastně zaujalo to, proč se klade takovej důraz na formu, když je důležitější obsah. Mně je vcelku fuk, jestli dotyčnej koktá, ráčkuje, je slepej nebo hluchej, hlavně když neni úplně blbej a jeho slova mají hlavu a patu. Takže u mě tak trochu neobstojí celejch 120 minut filmu postavenejch na zadrhávajícim, zamindrákovanym státníkovi. Nejzajímavější bylo určitě přátelství mezi králem a terapeutem, přičemž co scéna s Rushem, to naprostej klenot a nejsvětlejší místo filmu. Rush by si cenu zasloužil rozhodně víc než Firth. ()

Forsetino

No, co k tomu říct? Vkládal jsem do toho obří očekávání a přišlo obří zklamání. Ve zkratce to lze shrnout tak, že král, který neumí mluvit a nemá sebevědomí přijde k až zázračnému lékaři, který s ním hodinu a půl pracuje a tím král nabyde sebevědomí a naučí se mluvit, což vede k závěrečnému "happyendu", kde přečte "významnou" řeč. Když pominu ten hrůzně historický vytržený kontext a postoj této královské rodiny například k Mnichovu 1938, tak mě i tak tento film neuspokojil. Pro mě to neneslo vůbec žádné poselství, a tak to pro mě je úplně zbytečný film! ()

wopicak

Oskar za režii je dost mimo, ale Colin zadrhává jako profík, tak mu sošku přejme. Jinak po dlouhé době skvělá konverzačka, s nepřepísknutou stopáží, snesitelnou H.B. Carter (nevím proč, ale na tu ženskou začínám mít alergii) a pořádným fanděním Bertiemu nakonec :) 75% ()

Eilem

7/10 Vynikajuce herecke vykony na cele s Geoffreyom Rushom, ktoreho pozname z piratok karibiku. To je ale v uvodozvkach najlepsie plus filmu.Dalej to ani rozoberat nebudem Podla mna bolo zopar filmov ktore by si zasluzili titul film roka ovela viac. ()

Anagram

Moc jsem od tohoto filmu nečekal a proto jsem dostal víc než dost. Opravdu skvělý průřez soukromým životem a problémem budoucího krále. Nenudil jsem se ani minutu a nevidím důvod, proč nedat plný počet. ()

Arcipes

Na základech víceméně nedramatické zápletky vybudoval režisér Hooper se všemi, kteří se na filmu podíleli, mimořádně dramatický příběh, jehož zpracování je tak dobré, že každá sekunda blaží součastně minimálně dva smysly. Nejen audiovizuálně opulentní film, který se narodil pro Oskara. 5/5 ()

Jerris008

Colin Firth mě překvapil... Není to ten tydýtek s losem na svetru z Deníku Bridget Jones a ukázal, že se umí skvěle zhostit vážné a těžké role a je skvělý, i když řve z okna samohlásky. Jenže to je spolu s výborným Rushem jediné pozitivum tohoto filmu. Kdybych hodnotila výš, musela bych být ovlivněná zdejším hodnocením, ale film sám o sobě měl hluchá místa a v podstatě byl pro mě dost nudný. Musím říct, že si nezasloužil má vysoká očekávání. ()

Swayne

Majstrovské režisérske umenie. Dajte komukoľvek do ruky tento scenár a povedze mu "Natoč mi 2hod film o tom, ako koktal anglický kráľ"... nikto to nezvládne tak bravúrne ako Tom Hooper. Kulisy, vykreslenie postáv, dej, hudba, všetko perfektné... ten -1 bodík naozaj iba za to, že je to vo svojej podstate film naozaj úplne oničom a keď sa nad tým tak človek zamyslí, tak aj dosť odveci. Ale v tom tkvie majstrovo umenie, že dokáže takto bravúrne upliecť z hovna bič. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)