Príbeh zrodu psychoanalýzy a vzťahu Sigmunda Freuda a Carla Junga... Psychiater Carl Jung (Michael Fassbender) chce na mladej pacientke Sabine (Keira Knightley), ktorej diagnostikovali hystériu, vyskúšať experimentálnu liečbu pomocou psychoanalýzy. Sabina sa mu počas liečby prizná, že ju v detstve bil a ponižoval autoritatívny otec.  To podporí Jungovu teóriu o prepojení sexuality a emocionálnych porúch. O svojich zisteniach s nadšením píše Sigmundovi Freudovi (Viggo Mortensen)... (STV)

kmfilm

velké očekávání a velké zklamání...Nebýt supr výkonu Keiry Knightley, tak je to naprostá nuda, pouze nějaké polemizování vlastně o ničem a ve skutečnosti žádný šmrnc. Škoda. ()

Renesme_P

Perfektní snímek se strhujícím dějem. Herci hráli skvěle, zvláště bych vyzdvihla Keiru Knightley, které hraje opravdu - troufám si říci - mistrovsky. Hudba v pozadí jen podtrhovala celý děj, u kterého jsem sotva dýchala. Bylo to srozumitelné, navazovala to na sebe a nabíralo to spád. Kniha - Život mezi Jungem a Freudem od Sabiny Richebächer, ve které je celý životopis Sabiny Spiereinové mi přišla neuvěřitelně úžasná a snímek můj obraz jen podtrhl. ()

Mort09

Film mě více než zklamal, čekal jsem poutavý příběh dvou největších mužů psychologie, jejich přátelství a rozchodu. Místo toho jsem byl nucen zhlédnout drama o zakázaném vztahu, kde postavy chrlí rádoby chytré věty, které jsou, zvětší části použity účelově a bez většího psychologického kontextu. Opakem k, plytkým dialogům, pak jsou herecké výkony. Fassbender i Mortensen báječně zapadají do svých rolí a jsou důstojnou tváří takových velikánů, jako byli Freud a Jung. Keira se jim sice snaží sekundovat, nicméně zvláště při svých záchvatech, je až příliš afektovaná, a radost udělá spíše fanouškům Vetřelce. Celkově pak film zůstal někde na půl cesty mezi dramatem a životopisem, který bych doporučil milovníkům sociálních věd, zvláště pak psychologům, aby věděli, jak vypadá pohled „zvenčí“ na historii jejich oboru. ()

StorWik

Troufám si tvrdit, že by tohle mohla být životní role Keiry Knightley. Nedokážu si představit čím by to překonala. Brilantně zahrané. Stopáž mohla být sice kratší, bo u konce už jsem koukal na hodiny, ale vem to čert. Tři a půl hvězdičky zaokrouhleno nahoru :) ()

AcHeRoN

Herecky vykon Keira Knightley bol katastrofalny, hlavne v prvej tretine, ktory mi vadil az tak, ze som sa za nu citil trapne, ale nie koli jej postave a situaciam ale koli vylozene hereckemu vykonu. Celym filmom nas sprevadzali uzasne dialogy Freud-Jung a Jung-Gross. Doteraz si ich pametam skoro vsetky. Charizma muzskych hercov bola velmi prijemna. Musim pochvalit kasting a vyber tria Mortense-Fassbender-Cassel. Na konci filmu som si uvedomil dejepisno-historicky sposob rozpravania, resp. bola zvlastna volba vyberu tohto sposobu rozpravania pribehu. Ale fungovalo to a bolo to aspon ine ako ostatne filmy a tym padom je film viac rozoznatelny, rozlisitelny od inych. Asi to bolo zvolene koli zameraniu sa na specificke dialogy. Inak vyborne zvolena tema filmu a mikropribehy. Som rad ze sa Cronenberg vybral do tychto vod a som zvedavy co nam prinesie najblizsie a drzim mu palce pri vybere temy/nametu pre dalsi film. 3* za film ako taky, no koli castingu a excelentnym dialogom 4*. ()

holyvac

Je mi líto, ale nemohu se zbavit dojmu, že Keira ubírá celému filmu na kvalitě. Její hysterku jsem jí prostě nevěřil a místy, myslím, až příliš tlačí na pilu. Ve filmech jako je Pokání či Pýcha a předsudek doslova září...tohle byl ovšem přešlap. Jinak Fassbender a Mortensen tradičně skvělí. K režijní práci nemám co vytknout...snad jen, že v tomto způsobu tvorby je až příliš cítit snaha o nějakého toho oscárka, což jsem v případě tohoto snímku schopný tolerovat pod podmínkou, že příští dílo bude zase čistě Cronenbergovské. ()

johnny33

I když mám Keiru Knightley rád, zpočátku mi byla až protivná tím, jak zbytečně přehrával (podle mě), později ve filmu už byla přijatelnější. Líbily se mi hlavně názorové výměny mezi Fassbenderem (série filmů, ve kterých hraje skvěle, už je opravdu dlouhá) a Mortensenem (Aragorn trochu zestárl, ale pořád pan herec). Občas mi to přišlo moc zkratkovité, ale jinak rozhodně dobrý film, hlavně díky oběma zmíněným hercům. ()

dennuska

Psychoanalýza je fascinující a zároveň velmi složitý léčebný postup. A stejně takoví byli samozřejmě samotní psychiatři Freud a Jung (resp. především Jung). Cronenberg je známý svým filmovým požitkářstvím, když může na obrazovku promítnou všelijaké (někdy dost chladnokrevně působící) speciální nástroje. Takže výprava filmu je rozhodně na jedničku. To by ale tak hlubokému tématu nestačilo. Věděla jsem, že herecké i režijní obsazení má na to, aby se to povedlo, ale přesto tak vrtkavý námět by mohl mezi prsty proklouznout i sebezkušenějšímu mistru. Nestalo se tak a kdo se trochu obdivuje v počátcích moderní psychologie, tak Cronenbergovi tleská. Dokázal film nejen povznést do myšlenkově vyšší dimenze, kam psychoanalýza bezpochyby patří, ale zároveň (také díky výborným hereckým výkonům) vdechl atmosféru, která sama od sebe nabízela i laikovi, aby pronikl do zdánlivě komplikované situace. Nikoli jenom rozumem a znalostí, ale i citem. ()

DVCAM

Ne tak svůdné jako ostatní Cronenbergovi filmy, ale pořád zajímavé dílo s mnoha vrstvami: střet Jung x Freud = střet "árijectví" x judaismus. Nejde jen o psychoanalýzu, ale světonázor a postoj k životu. Možná je pro někoho tento film akademický či televizní, ale kinematografie je o něčem víc než o akci a napětí. Cronenberg nám skrze Nebezpečnou metodu sděluje svůj názor. A sděluje ho velmi dobře! ()

Petra46

Překvapivě nízké celkové hodnocení (alespoň z mého pohledu) si vysvětluji přílišnou akademičností filmu. Nebo je také pravděpodobná možnost nedostatečného obeznámení diváka s daným oborem (bavila jsem se s kamarádkou, která také film viděla a poté, co jsem párkrát zmínila jméno Junga, se mě zeptala, o kom že to mluvím..) či obyčejný nezájem vůči této tématice. Já jsem si ale užívala od prvního záběru na 'bláznivou' Keiru až po mé oblíbené zakončení filmů založených na skutečnosti v podobě nastínění dalšího osudu hlavních hrdinů. Precizní filmařina a spousta chytrých řečí - tak by se dal v jedné větě shrnout celý film. Co se týče obsazení, Fassbender je můj dlouhodobý oblíbenec a své místo na výsluní znovu potvrzuje i touto rolí. Mortensena jsem nějak výrazněji zaznamenala popravdě jen v trilogii LOTR, zde mě však překvapil - ani ne tak svým hereckým výkonem (který naplnil má očekávání), ale tím, jak staře vypadal. Keira Knightley konečně dostala prostor opravdu hrát a byla to radost ji sledovat. Nedá mi to a musím se vyjádřit i k názorům pánů, kolem kterých se film točí - to, že Jungova analytická psychologie je jen kupa žvástů mi nikdo nevezme. S klidem také uznám, že Freud je bezesporu jeden z nejvýznamnějších psychologů, přesto s větší částí jeho práce zcela nesympatizuji. Kdo mě ale zaujal (předtím jsem neměla tu čest o něm slyšet), byl Otto Gross, musím svou neznalost brzy napravit a něco více si o jeho názorech přečíst. Krásná scéna - Jung: 'Pleasure is never simple, as you very well know.', Gross: 'It is. Of course it is. Until we decide to complicate it. What my father calls maturity. But I call surrender.' ()

1892

KONEČNE! Chcel by som poďakovať pánu Cronenbergovi, že sa obul do témy psychoanalýza. Jung s Freudom súu určite najpozoruhodnejšie dve osoby psychológie tohto obdobia. Obsadiť do postavy Sabiny Keiru Knightley bol majstrovský kúsok, neviem či by niekto zahral lepšie psychicky chorú Sabine ako ona. Veľká škoda, že spracovanie nieje také dobré ako myšlienka. ()

Sheevisnu

Precenovany film. Tesil som sa nan, mozno som mal ocakavanie, ale nie az tak velke a i tak som bol sklamany. Film "zacina v strede" a "konci v strede". Nema tak tradicny uvod, zapletku a zaver, celkovo rozvrhnutie filmu. 1/3 rozhovorov a scen je zaujimava, 2/3 su nudne, lezu na nervy a podobne. Keira Knightley hra pacientku otrasne. Ano v tej dobe sa ludi spravali inak, inak sa vyjadrovali, ale napriek tomu niekedy podla mna neboli tak suchi pandrlaci ako su vykreslene postavy Junga ci Froyda v tomto filme, niezeby nemali aj zle stranky, ale vo filme posobili moc plocho. Psychologia dnes je spopularizovana i pre mnohych jej nestudentov zaujimava veda, film mohol vytazit z temy ovela viac. Ako pri rozhovoroch za minutu kapne Jung bozskou je doslova infantilne. Na druhej strane vtipne su hlavne tie rozhovory s Ottom :). Kamera a zabery su pekne a dobove, ci uz pracovne su zariadene a maju svoju atmosferu. Skoda ze film neprinasa az tak vela obratov a celkovo deja (vela scen je tam neucelovych a v kniznej forme moze mat zmysel nieco co na platne ho strati), postrada dramaticnost (je taka umelohmotna), neodporucam ist na to do kina! ()

Epco

Ako podať tupej nemysliacej väčšine niečo také prepletené, komplexné a nepochopiteľné ako sú diel pánov Freud a Jung. Stačí na to geniálny režisér s temnou filmovou minulosťou, trojica excelentných hercov. A príbeh ktorý rieši zopár konfliktov naraz, otec-syn, manžel-manželka, milenec-milenka, mentor-žiak, vina-odpustenie. A aby to nebolo príliš Freudovské či Jungovské väčšina scén sa odohráva za krásneho slnečného počasia. To aby sme si nebodaj nemysleli že sa jedná o čosi vážne. Škoda nápad to bol dobrý, ale už samotná myšlienka že by to mohlo dohromady fungovať ako dobrý film bola príliš Nebezpečná aby sa to podarilo. ()

Vig

NEvím, jsem rozpačitá :( Buď to skutečně pohli postavit na životopise Junga nebo Freuda, nebo na sporu mezi nimi, nebo na vývoji psychoanalýzy nebo to prostě zavřít do jedné léčebny a kontorvat zastaralýmy metodami. Tohle je pelmel všeho a bohužel pro mne zklamání, pže jde o film Cronenberga - toho Davida, co šokuje a filmy má z jiné mísy, jen ne z te holywoodské - buď změkl, nebo tam je něco jiného. Mimojiné, za Viggův výkon nemůžeme čekat kdovíjaké ocenění - z toho mála co tam měl odehrané vytřískal svoje maximum, ale takhle napsanou roli, kde jen sedí, klábosí a blafe doutníky extra výkon nevyčaruje ani Viggo. I Vincent mi tam přišel jako chudý příbuzný a jeho role ani výkon nenadhl. Kiera byla úžasná, věřila jsem jí všechno a Fassbender: no něco mi tam chybělo, ale možná to tak mělo být. ()

LucyZ

Ten film není špatný. Ale asi jsem moc četla - na to abych uvěřila, že takoví byli Freud a Jung, nesouhlasím s Cronenbergem v pojetí postav. Pokud by film neměl reálný základ, pak je ok, tak na 90% . ()

robbez

Pokud divák už předem něco neví o Freudovi a Jungovi, tak se v těch psychoanalytických dialozích asi trochu ztrácí. Freud viděl za každým psychickým problémem potlačenou sexualitu. Musel mít vždycky pravdu a v podstatě si kolem sebe vytvořil sektu obdivovatelů a následovníků. Jung byl ale příliš výrazná osobnost s vlastními názory a postupně začal cítit, že lidská psychika má i hlubší dimenze než jen libido. Jungův svým způsobem romantický zájem o náboženství a mystiku strohého Freuda popuzoval. Docela příznačné se mi jeví, že ti nejlepší psychoanalytikové byli původně léčenými pacienty (Sabina, Otto). Asi bude něco pravdy na starém známém rčení, že psychiatra od pacienta odlišuje pouze to, na které straně mříží se v danou chvíli nachází. Dalším zajímavým momentem je židovský původ většiny vídeňských psychoanalytiků. Sám Freud ve filmu Sabině říká, že Jung k nim se svým „árijským“ přístupem nepatří. Pro konzervativní rakouské prostředí a německé antisemitské nacionalisty tak byla psychoanalýza něco jako rudý hadr pro býka. ()

mnu

ne. Opravdu ne. Pro mě opravdu s přestávkami přetrpěný film. Těžkopádné dialogy a nevěrohodná, přehrávající Keira,... ()

Bodega_Bay

já mám ráda tyhle kostýmní záležitosti, takže jsem byla spokojená...akorát ta Keira nám tentokrát skutečně vypadá jako vyschlá kobylí hlava....no brr....tomu bych nevěřila, nevidět to na vlastní oči. Dávat ji na plakáty jako krasavici, to je trošku laciné honění bodů, protože jako člověk se tváří až poslední půlhodinu filmu:-) ()

sigfried

Možná kdybych se dozvěděl něco nového... Bohužel - tohle je jen nudná a herecky ubohá epizoda ze života dvou mužů a jedné ženy. A přitom to mohlo být tak zajímavé - už jen kdyby se scénař více soustředil na samotnou Sabinu... ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

Legendární kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí) letos po osmileté pauze od uvedení svého posledního snímku Mapy ke hvězdám z roku 2014 představí svůj nejnovější příspěvek do… (viac)

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

07.07.2012

Volné seskupení čtyř jednosálových artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 12. do 18. července tohoto rokuBEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších… (viac)

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (viac)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (viac)