Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

mat.ilda

Houstone, naslepo - mám problém s uvěřitelností! Ale tak nějak mi to fuk, protože hlavním důvodem, proč jsem se ke Gravitaci odhodlala, byla moje hltavost krásy Země z vesmíru, které se nikdy nenabažím, a tu jsem si každopádně užila, včetně dezorientace, překonávající uzemnění ležmo nohou k zemi, po proflámované noci... Se všemi vedlejšími účinky, které tu nádheru provázely - třeba přestupy z vesmírné stanice na stanici, jako by se jednalo o vlaková nástupiště v České Třebové bylo počítáno, takže i kdyby na břehu, kam se Sandra Bullock vydrápala, dřepěl George Clooney a opékal si buřty, ani bych nemrkla... ()

Flakotaso

Téměř fyzicky osvobozující je, když v americkém mainstreamu najednou nejde o záchranu světa či národa, dokonce ani rodiny a blízkých, ale o pouhou přirozenou touhu člověka-jednotlivce žít. Navíc nejsme obtěžování podrobným životopisem postav, ale u každé stačí jedna dvě informace - žena ztratila dítě a žije sama, muž je bodrý vypravěč historek a poslouchá country - a tím to v podstatě končí. Jednoduchost. V tomto je Gravitace až překvapivě čistá a této jednoduché linie se poctivě drží - až na několik menších scenáristických zaváhání, která dojem v průběhu lehce shodí (nejvýraznější byl v tomto ohledu několikaminutový stupidní monolog/dialog s Číňanem, tohle se opravdu nepovedlo). Jsou to však pouze lehká (i když bohužel zbytečná) pochybení a po absolutní většinu stopáže film funguje výtečně - od castingu, kde Cuarón správně vybral dva herce, kteří utáhnou film pouhým hlasovým projevem, přes odpoutanou kameru až po hudbu, která sice evokuje tu Zimmera, tu Daft Punk a tu M83, ale funguje dobře a umí navodit jak agresivní, tak osudové tóny. Ostatně zkomponovat originální hudbu není nic jednoduchého, stejně jako natočit originální vesmírný film - a to se Cuarónovi povedlo. Zatím asi americký snímek roku, uvidíme co Scorsese. ()

packa

Nepopsatelná nádhera, nutno vidět ve 3D na velkém plátně! Svatá trojice 3D filmů (Avatar, Hugo a Pi) se nám nenápadně rozrostla o dalšího hrdého člena. Všem divákům poradím nehrabat se v případných nelogičnostech či přímo faktických fyzikálních nesmyslech, tento film je úplně o něčem jiném a jeho kvality je nutné hledat jinde - v neskutečně vymazleném vizuálu. Musím však zároveň jedním dechem dodat, že Sandra Bullock, která rozhodně nepatří mezi mé oblíbené herečky, se své role zhostila vskutku báječně, minimálně oscarová nominace by mě vůbec nepřekvapila. A když už jsem naštípnul plešouny - pokud nebudou nominováni režisér, kameraman a tvůrci vizuálních efektů, bude to do nebe volající křivda. Zato střihač si dá letos zřejmě pauzu :-) ()

lillien

Jeden z filmů, který absolutně nemá smysl vidět jinde než v kině. Miluju survivaly a mám hrůzu z otevřených prostor, takže za sebe můžu říct, že téma mi sedlo a spousta okamžiků mě udržela v dokonalém napětí. Nejsem odborník z NASA, čili kašlu na to, jestli bylo nebo nebylo viděné pravděpodobné. Já jsem byla devadesát minut všemi smysly ve vesmíru a to není za necelý dvě kila vůbec špatný obchod! Sandra v jedné ze svých nejlepších rolí. Měla jsem ji už na černé listině za některé její komediální šaškárny a tímhle si to Buldok absolutně vyžehlila. Možná by to s více herci byl působivější a akčnější nářez, ale do mé nálady se one woman dráma s občas zaštěkajícím Cloonym (stárne ten chlap vůbec?) strefila dokonale. Prostě jsem jen čuměla s otevřenou tlamkou a děkovala, že jsem se nikdy nechtěla stát kosmonautem. ()

honajz

Na tři slabé hvězdy to u mne nakonec nestačí. SPOILERY Ke konci jsem měl co dělat, abych se hlasitě nesmál. Ty patetické záběry, jak bere bláto do rukou, jak vstane, ne, jak se vztyčí, hrdě, pokořila jsem nebe... K smíchu, sorry. Být to méně patetické, dám víc. Plus jsem si říkal, jak to, že ty úlomky satelitů nezničily ruskou a čínskou stanici při prvním průchodu, ale načasovaly si to, mršky, přesně na druhý, resp. třetí oblet, kdy se tam Sandra dostala. Ačkoliv vím, že to mělo evokovat okouzlení vesmírem, a současně strach z temnoty, prázdnoty, ticha, bez kyslíku neschopnosti života, tak tyto emoce jsou evokovány stylem jízdy v zábavním parku, povrchně, uměle, a stejně tak působily na mne. Škoda, že tam Sandra neběhala ripleovsky v průhledných kalhotkách, bylo by to zajímavější, přece jen pořád je na ni příjemný pohled. Ale ty upnuté kraťase nic moc (ale foot fetišista si může přijít na své). Spousta zbytečných, zdlouhavých záběrů bez vnitřní logiky děje a působivosti. Oceňuji technickou kvalitu filmu, jak se Clooney rukou natáhne po šroubku, úžasný záběr pro 3D, ale jen technická kvalita není vše. ()

jojinecko

Film, ktorý si žiada kino a (píšem to prvý krát!) aj 3D. Viem si predstaviť, že tieto dva faktory dávajú filmu iný rozmer, pretože tu ide predovšetkým o VIZUÁL! Možno Cuarón chcel "niečo viac", po obsahovej stránke sa však nič svetoborné nekoná. Pre tentokrát to viem ale veľmi ľahko prepáčiť, pretože Gravity je maximálnym potešením predovšetkým pre oči. Spokojnosť, ktorá však nabudúce nemusí stačiť, Alfonso má na viac! ()

BMW12

Prvních 30 minut jsem si říkal "Tohle má být ten film co získal 7 Oscarů?!", no následující hodinka byla opravdu úchvatná. Celý film se odehrává ve vesmíru, kosmonauti opravují Hubleov (nevim jak se to píše) teleskop a najednou je zasáhne vesmírný odpad. Přežijou jenom dva, sami ve vesmíru, nikdo jim nepomůže a musí se pokusit zachránit své životy. Kamera i střih jsou perfektní, divák má možnost si prohlédnout jak vypadá Země z vesmíru, jak obíhají vesmírné stanice kolem Země. Úspěch filmu závisel především od Sandry Bullock a ta potvrdila, že je jednou z nejlepších hereček vůbec a podala výborný výkon. Jen mi ve filmu přišlo trochu divné, že když už teda byla zničena loď, jak je možné, že byli zničeny i obě vesmírné stanice, šak jim museli dát ze Země pokyn ať se přesunou na jinou dráhu. A že na čínské stanici nebylo ani živáčka je také divné, kam zmizeli. ()

Flego

Úžasné vesmírne dobrodružstvo. Nehľadajte však nič, čo ste už videli. Cuarónová Gravitácia je nesmierne pocitový film o dvoch kozmonautoch v otvorenom vesmíre, kde sa snúbia azda všetky emócie. V divákovi tak vyvoláva pocit silnej zainteresovanosti, v niektorých fázach vďaka kamery osobnostné puto s hrdinami. Aj napriek tomu, že skoro nič o nich nevieme. Ale aj to málo stačí na rozvinutie jednoduchého príbehu, kde je samotná potreba nevzdávať sa stále inšpirujúca. Ďalším aspektom snímku je jeho technická časť. Jednoznačne odporúčam kino ( 3D bolo úžasné ), kde sa široký vesmírny priestor zarýva do mysli a divák sa stáva jeho súčasťou, viac ako by pripustil. Dlhočizný prvý záber vo filme sa stane ukážkou technickej a umeleckej filmárskej dokonalosti, kamera v mnohých prípadoch vťahuje diváka do subjektívnych záberov z pohľadu hrdinov, o vizuálnych scénach z vesmíru sa azda nemusím ani zmieňovať, sú jednoducho dokonalé. Záverom som si nechal hudobnú zložku, začínajúci Price zložil fantastické dielo, kde jeho rozmanité hudobné motívy perfektne dotvárajú hlboký emotívny zážitok z filmu. ()

Dr.film

Pokud necháte Gravitaci působit na první dobrou, tak si skutečně můžete připadat, že Vás Cuaron vzal na výlet do vesmíru. Rozhodně to není přelomové, ale technické možnosti, co se dlouhého záběru týče, jsou zde předvedeny v novém světle. Nepřekvapilo mě, že míra autenticity a věrnosti se občas musela podružit příběhu i jeho naraci (viz průhledné hledí přilby nebo Bullock ve spodním prádle pod skafandrem), samozřejmě se ale nedá říci, že by to působilo křečovitě. Jistým způsobem je Gravitace vědeckou fikcí, která setrvává ve vodách klasického postupu hollywoodského vyprávění, ale s jistotou dokáže udržet bezvadné tempo a hladce vtáhnout. ()

anais

Perfektní technické zpracování. Jednoduchý, ale postačující příběh. Pokud budete mít šanci vidět film v kině, nejlépe v IMAXu, zatím tu nic lepšího nebylo. V televizi už to tak fungovat nemusí. I když jsem nadšený, hlavou mi vrtá absurdní příběhová kostra, která posílá hrdiny z jedné stanice na druhou, a jako na zavolanou hned za nimi žene stádo letících trosek... to už posoudí každý sám. Gravitace má sympaticky civilní výkon Sandry Bullock, dokonalé triky, úžasný soundtrack... Kdyby tento rok byl jeden film, na který skutečně musíte jít, asi jste ho právě našli. ()

Jinny

Cuarón je sebevědomý režisér, který přesně ví, co dělá. Nezdržuje se detaily o misi ve vesmíru nebo postavách, hlavní roli tu hraje matička země a záporákem je tu vesmír. 3D je ve filmu decentní a skutečně hlavně kvůli pocitu, že divák je na místě, ne aby ho tvůrci ohromovali hranami technických astronautických hraček, které mu cpou do obličeje. Škoda jen , že film není prostý filmových klišé. Celkově se jedná o vizuálně působivý survival film, kde Sandra Bullock bojuje o život jako vlčice (a George Clooney je sympatický na entou). ()

Roman.Ticka

Bajka o tom, jak jednu zvědavou laboratorní myš pustili na velkoměstskou magistrálu, kde jaksi zabloudila a nevěděla kudy kam a odkud ven. Záchrannou misi ihned zprostředkoval svaz proletářů všech zemí spojte se a teprve tehdy nastala super jízda. Myš se občas proměnila v krysu a zavzpomínala na sladkou chuť sejra, co na tom, že prohnilého až na kůrku, občas se těsně minula tu s pastičkou, tu s mlsným kocourkem, až nakonec vlezla dobrovolně do labyrintu a bingo, cestu domů si najednou našla. "Všude dobře doma nejlíp"- škoda že přes ten všudypřítomný bordel není ten velký tučný nápis vidět. Jo jedna perlička na šťastný konec, ještě že si pilná puduzáchovná myšička vzpomněla, že umí plavat, jinak by byl teprve mazec nebo trapas, jak pro koho. ;-) ()

hansel97

Jeden z mála filmů, u kterých lituji, že jsem na ně tenkrát nešel do kina. U Gravitace musel být už tak silný zažitek na velkém plátně a ve 3D ještě umocněn, ale co se dá dělat. Kromě úžasných vizuálních efektů a kamery, totiž stejně má Gravitace, co nabídnout jako dobrodružná podívaná i komorní drama o jedné hrdince. Tady musím říct, že mě hodně mrzí, že Sandra ze svých oscarových nominací neproměnila zrovna tuhle. Protože její výkon zde ve srovnání se Zrozením šampiona je opravdu jiná káva. ()

poz3n

V podstatě se shodnu s mnoha komentáři tady. Obrovský vizuální zážitek v kině. Skvěle natočené. Ale kde je nějaká hloubka? V tom (SPOILER), že hlavní hrdince umřela dcera? Ale jděte. Stejně jako v Pí a jeho život mám pocit, že film má mnohem větší filozofický potenciál, než jaký předvede. A mrzí mě, že se ani Ang Lee a ani Alfonso neodvážili jít trochu na dřeň a udělat těžší film. Tím by sice nějaké diváky ztratili ale mohli by vzniknout kultovní filmy, které by nebyly jen úžasnou podívanou v kinech, ale zanechali by i něco hlubšího ve vás. 6/10 ()

Pítrs85

Rozjezd je pomalý, ale pak začne jedna velká adrenalinová jízda o život. Cuaron je mizera a citový vyděrač, naštěstí Gravitace nespadne ani jednou (ani ve chvílích, kdy už k tomu má hodně blízko) k žádným patetickým scénám, naopak, film si drží po celou (pro mě zbytečně umírněnou) stopáž skoro až dokumentaristický ráz. Samozřejmě, že alfou a omegou je tu herecké obsazení, protože jsou tu všehovšudy čtyři herci, ale jak George Clooney, tak Sandra Bullock jsou výteční, především Sandra ve své roli exceluje, její doktorka Ryan Stone není žádná hrdinka, ale prostě člověk, který chce přežít. Záběry a vůbec technická stránka- k tomu není co dodat, až jeden ztrácel dech stejně jako ti kosmonauti, to samé platí o doprovodném soundtracku. Atmosférický film, jeden z nejlepších, co jsem v poslední době viděl. ()

eraserhead666

One woman road movie po vesmírných stanicích. Poměrně napínavé, vizuálně působivé a Sandra je skvělá. Na plný počet ale prostě chybí to kino, no... ()

SOLOM.

Slibovaná bomba se sice nekonala, tedy alespoň v mých očích, ale i tak si odnáším vcelku slušný zážitek. Hlavně tedy ten vizuální. Sledovat Gravitaci v kině musela být určitě hodně velká paráda, já ji tedy sledoval jen doma na monitoru, ale i tak musím uznat, že si režisér Alfonso Cuarón a jeho tým vedli velmi dobře. Po stránce příběhové a reálnosti už to bylo trochu na štíru, ale tak já ve vesmíru nikdy nebyl…Jako pěkně se dívalo na Sandru (ten účes měla hrozný) v tílku a spoďárech, ale v reálu by to bylo asi trošku jinak – mít jen tohle pod skafandrem – no nevím. Taky to hopsaní z jednoho objektu do druhého bylo trošku mimo realitu, zas se ale člověk nenudil. George Clooney tu alespoň na chvilku slušně sekundoval, objeví se tu i několik pasáží (scén) s kvalitní atmosférou – inu lepší průměr. Ale asi nic, co bych si ještě někdy pustil znovu. Takže já to davové šílenství a enormní nadšení sice nesdílím, ale i tak solidních 60% tomu dám. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)