Reklama

Reklama

Vikingové

  • USA The Vikings (viac)
Trailer

Vikingský vůdce Ragnar (E. Borgnine) zabil během jednoho ze svých nájezdů anglického krále Northumbrie a zneuctil jeho ženu, královnu Enid (M. Audleyová). Když se království ujal králův bratranec Aella (F. Thring), královna se začala bát o život svého narozeného dítěte, potomka Ragnara a dědice trůnu, a poslala jej z Anglie pryč do Itálie. Jeho loď však napadli vikingové a malý chlapec vyrostl v zajetí jako otrok Erik (T. Curtis) u samotného Ragnara, aniž by kdokoliv znal jeho skutečný původ. Jednoho dne Erik připraví o oko nelítostného válečníka Einara (K. Douglas), Ragnarova syna a svého nevlastního bratra, čímž zažehne mezi nimi plamen nenávisti. Před jistou Einarovou pomstou zachrání Erika čarodějka Kitala (E. Wayová) a spojenec vikingů lord Egbert (J. Donald), který v něm pozná dědice trůnu a vezme jej pod svou ochranu. Einarův únos velšské princezny Morgany (J. Leighová), zaslíbené králi Aellovi, poté rozpoutá otevřený boj na život a na smrt mezi oběma bratry, kteří se do ní zamilují… 50. léta přála historickým velkofilmům, a i když snímky ze středověku zaznamenávaly jistý divácký úspěch, nebyly tak výrazné jako biblické spektákly nebo velkofilmy z antického Řecka a Říma, které tehdejší době kralovaly. Etapa vikingských nájezdů byla pro filmaře ještě méně vyhledávanou tématikou než rytířské příběhy a vzniklo jich pomálu, o to víc však vyčnívá právem úspěšný snímek Vikingové Richarda Fleischera z roku 1958, který je ukázkou kvalitního dobového řemesla. Vznikl na motivy předlohy "Viking" Edisona Marshalla z roku 1951 a do podoby scénáře jej zpracoval Calder Willingham. Natáčel se v autentických lokacích norských fjordů a také u francouzského hradu Fort la Latte (La Roche Goyon), které v nádherných obrazech zachytil kameraman Jack Cardiff. V hlavních rolích se objevili Kirk Douglas a Tony Curtis se svou ženou Jane Leighovou po boku. Ačkoliv byl snímek z hlediska vyobrazení vikingů 8. – 9. století a jejich života v rámci své doby věrohodný, tvůrci navlékli Angličany do kostýmů z pozdější éry vrcholného středověku, aby je odlišili od Seveřanů. Samotný kamenný hrad Fort la Latte, kde probíhala závěrečná bitva, je taktéž dílem až původně gotických architektů z poloviny 14. století. Nic z toho však neubírá na atraktivitě dobrodružného příběhu o souboji otroka a jeho pána o lásku jediné ženy, jenž je hrdým zástupcem svého žánru. (Česká televize)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (65)

Tsunami_X 

všetky recenzie používateľa

Biják, který si libuje v deformování těl hlavních hrdinů, lesy umělých mečů se v něm ohýbají o sto šest a nakonec, díky početnému komparzu a „mlčenlivým“ bitvám, dojde i na fyzičnost. Škoda, že je to celé tak šíleně triviální a chvílemi to působí jak pohádka od Martina Friče. A vlastně proč ne. Citelně tomu schází akorát tak vikingský Werich. V paměti mi zůstane „Avengers“ helma Kirka Douglase a obrovské množství obrazů natočených v spektakulárním reálu. ()

T2 

všetky recenzie používateľa

Rozpočet $5miliónovKirk Douglas ako viking v mierne zápornej úlohe je výborným protipólom vikingskému otrokovi Tonymu Curtisovi, príbeh po celý čas má čím zaujať, akcia tu je taká skôr ľahšia aby si nikto z bojujúcich pri filmovačke nejak moc neublížil ale dobre na tú dobu je to znesiteľné, pozeranie spríjemní aj dobrý výber lokalít kde sa natáčalo a záverečné dobíjanie hradu s prekvapivým a smutným záverom spraví s príbehu aj slušnú drámu. /90%/ ()

Reklama

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

Ďalší z rady historických amerických a britských veľkofilmov na prelome 50.-tych a 60.-tych rokov. Oproti ostatným mu však chýba silnejší príbeh, ktorý je tu len jednoduchou romantickou linkou zaobalenou do pseudohistorického balastu. Inak ale pomerne dobrý film s miestami až prekvapivo kvalitným technickým spracovaním, slušnou výpravou a skvelým obsadením, korunovaným podľa môjho názoru jedným z najlepších hercov v histórii filmu vôbec - Kirkom Douglasom. ()

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,LÁSKA A NENÁVISŤ SÚ DVA ROHY NA JEDNOM CAPOVI." __ Pri sledovaní Vikingov treba mať mať hlavne na zreteli, že sa jedna o vyše 50 ročný film a snáď až potom si z úžasom uvedomíte ako je na svoju dobu neuveriteľne dobre zvládnutý a to po všetkých stránkach, takže vo svojej dobe to musela byť ozajstná ,,akčná pecka". Herecké obsadenie je naozaj skvostné a aj dobre hrajúce a aj keď údajne krásny Kirk Douglas by mohol vyzerať viacej ,,vikingovsky", na jeho zjazvenú tvár je radosť pozrieť, narozdiel od Curtisa, ktorý svoju useknutú paprču lacno maskuje kusom omotanej handry. Scéna dobýjania hradu je vrcholom filmu, nechýba v nej dôvtip a mňa osobne strhla natoľko, že by som neváhal chopiť sa meča a rúbať tých inglišov hlava-nehlava. Ešte by som upozornil na naozaj prekrásne titulky, na svoju dobu nezvyklo až na konci filmu (na začiatku sú obrazy doprevádzané Wellesovým prológom). Tak som zvedavý ako sa s témou chystá popasovať Gibson. (76. hodnotenie, 10. komentár k filmu) ()

classic 

všetky recenzie používateľa

Vlasatí a fúzatí. Suroví a barbarskí. Jednoduchí a primitívni. Opití a nevyspytateľní. Takto, vo väčšej väčšine pôsobia Vikingovia, v snímku Richarda Fleischera. A ďalej, cieľavedomý OTROK, s brilantným JASTRABOM, ktorý vikingskému lídrovi vyďobe jeho pyšné OKO. VERSUS. Nenávidení Angličania. Medzi nimi sa nachádza prostredník, v podobe nádhernej princeznej, okolo ktorej vzniká davová hystéria. Schyľuje sa ku KONFLIKTU. ALEBO = otrok sa postaví, zoči - voči, vikingovi. Aj tak si myslím, že sa jedná o ukážkovú predprípravu, PRED SPARTACUSOM, historický veľkofilm, v ktorom sa opäť stretnú Kirk a Tony, ktorí si pre zmenu, vo Vikingoch, nevedia poriadne prísť na meno, lebo sa klbčia, ako malí chlapci, no, netreba sa im ani čo čudovať, keď v pozadí stoji krásna MORGANA. Taktiež vnímam pozoruhodnú prácu farebnej KAMERY - JACKA CARDIFFA, u ktorého je veľká pravdepodobnosť obdivu, samotného vyprávačského štýlu snímku, pretože pracoval na takých filmoch, ako sú Čierny narcis, či trebárs Africká kráľovná, a tak práve som mal možnosť vychutnať si to, čo už dobre poznám. Až tak som si zase nevychutnal Janet, ale keď neprší, nech aspoň kvapká. Zaujímavý historický film, v ktorom som SPOZOROVAL unikátny KIKS, a tým pádom následne, po uložení recenzie, znížim o jeden stupeň na priemerných 60 % ! Vezmite si, že filmový otec Ernest Borgnine a jeho filmový syn Kirk Douglas, a viete vôbec, aký je v skutočnosti medzi nimi vekový rozdiel... ? Tak, to je pekne cez Košice ! ()

Galéria (30)

Zaujímavosti (16)

  • Nošení neprůhledné sklerální kontaktní čočky, kterou Kirk Douglas simuloval své slepé oko, bylo neuvěřitelně bolestivé. Byl schopen ji nosit vždy jenom pár minut. (BMW12)
  • V rozhovore krátko po uvedení filmu Kirk Douglas aj Tony Curtis povedali, že im bola počas celého nakrúcania zima. Voda vo fjorde bola tesne nad bodom mrazu a teplota vzduchu bola len o niečo teplejšia. (westerns)
  • Tři vikingské lodě ve filmu byly navrženy pomocí plánů pro skutečnou vikingskou loď zachráněnou z vody a restaurovanou ve vikingském muzeu v Norsku. Ukázalo se, že lodě postavené pro film byly velmi přesné. Herci byli vyšší než jejich historické protějšky, proto každý druhý otvor pro veslo musel být ucpaný, aby muži měli prostor pro veslování s plným záběrem vesla. Jinak by naráželi do zad veslařů sedících před nimi, když tlačili rukojeti vesla dopředu, aby zahájili každý nový záběr. (Marek06)

Reklama

Reklama