Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (viac)

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Sawy

Fincherova podvratná hra na téma "jak vměstnat co nejvíce hnusu, temnoty a divácké nekomfortnosti do vysokorozpočtové, hvězdně obsazené adaptace mezinárodního bestselleru" je tím lepší, čím méně ji divák vnímá v kontextu samotné Milénium frančízy a čím více naopak v kontextu Fincherovy tvorby jako takové. Z na první pohled standardní detektivky pak vykrystalizuje multižánrová podívaná, kterou lze stejně dobře interpretovat jako tragický milostný příběh i jako sžíravě vtipný společenský komentář. Čím více se na Muže, kteří nenávidí ženy zpětně dívám, tím víc mě mrzí, že se Fincher nedostal k natočení dalších dvou Larssonových knih. Ty jsou sice multiplikací vypravěčů ještě obtížně adaptovatelnější než "pouze" zdvojená jednička, nicméně věřím, že David by z nich učinil dost možná revoluční filmovou podívanou. 90 % ()

Chickenka

Původní film jsem sice neviděla, ba ani dokonce jsem nečetla knižní předlohu, ale musím říct, že film mě dostal už u titulkách na začátku. Nejen že ty, byly poutavé samy od sebe, ale taky daly poklad k tomu, že divák očekává film s velkým F. Fincherovi se zpracování náramně povedlo, nenudila jsem se ani chviličku, film byl propracovaný, časově celkem náročný a plný násilných scén, no není to film pro slabé povahy. Nejvíc z filmu mi ale sebral dech výkon Rooney Mara, která pro roli Lisbeth byla vynikající volbou, nejen, že bych ji pro tu roli netipovala (po shlédnutí Social Network asi nikdo), ale dokázala roli zahrát s nadhledem a jakousi elegancí. I ostatní herci se patřičně snažili, Daniel Craig nám ukazuje, že není jen James Bond, Christopher Plummer i se svým vysokým věkem dokázal roli zahrát bravurně. Jen mi připadá paradoxní, že Stellana S. radši obsadili v americkém remarku než v původní švédské verzi. No snad bych dodala už jen to, že film všem vřele doporučuji, jelikož Fincher mu dal nový rozměr. ()

Morholt

Když se ke mě dostala informace, že Fincher chce točit pouhých pár let po uvedení remake Mužů, kteří nenávidí ženy, tvářil jsem se všelijak. Především mi přišlo, že je to naprosto zbytečné, protože na originálu nebylo prakticky co zlepšovat. Teď musím přiznat, že jsem se mýlil. Fincherova forma je mi mnohem bližší, ať už se jedná o tempo, vedení herců či, a to především, o aktéry samé. Tam je ten rozdíl nejmarkantnější, protože vzhledem k většímu rozpočtu si mohl Fincer dovolit esa, o kterým se Švédům mohlo jenom zdát. Jediné, v čem nová verza zaostávala, bylo obsazení hlavní hrdinky. Jakkoliv byla Rooney Mara přesvědčivá, tak na Noomi Rapace zdaleka nedosahovala. Ale to mi rozhodně nemůže zabránit v tom, abych nedočkavě vyhlížel další díl. 95% ()

Handle

Knižní předlohu jsem nečetl, ale asi to napravím a švédskou verzi jsem neviděl, to napravím určitě, avšak můžu říct, že se mi to líbilo a to jsem, narozdíl od jiných, až tak moc nečekal. Bál jsem se dlouhé stopáže, ale nenudil jsem se. Opravdu zajímavé a stylové krimi se skvělou "Lisbeth", to její chování jsem fakt žral. Pár drsných scén mně přišlo supr a celkově mě to opravdu bavilo... Na 5* to sice nemá, samozřejmě by to šlo i lépe (např. více emocí, lepší závěr), ale rozhodně si nemyslím, že je snímek nadhodnocen jen kvůli tomu, že je v režii napsán "David Fincher". 80%. ()

Listeroman

Docela zajímavý film s rodinou zápletkou kterou se snaží rozluštit novinář a drsná dívka, možná to nevypadá tak lákavě ale musím říct že i když je ve filmu mnoho věcí čitelných dopředu ničemu to nevadí (alespoň si můžete říct že jste chytřejší než oni :D..) Film má takovou správnou severskou atmosféru s netradiční hudbou podtrhující děj filmu. Rooney Mara na mě udělala velice dobrý dojem je to snad první film, který jsem měl možnost s ní vidět a ukázala se jako skvělá herečka, pro kterou byla tahle role jako stvořená na pohled drsná dívka s dobrým srdcem... Film jsem si užil a těším se na další díly, dokonce uvažuju o přečtení si celé série, protože přesně tenhle typ žánru mám rád a vyhledávám jej. U Davida Finchera vidím jasný progres v jeho filmaření, je vidět že zkouší nové věci a zatím mu to vychází, jediné co mi zatím v každém jeho filmu chybělo byl strhující konec pořádný červ do mozku, který se mi tam ukryje na dlouhou dobu a nenechá mě přemýšlet o něčem jiném... ()

RelaxMan

Když dva dělají totéž, není to totéž. Švédové nastavili laťku příliš vysoko a tudíž originál se těžko překonává. Především Noomi Rapace jako Lisbeth Salander je nepřekonatelná. Rooney Mara je pouze její slabší odvar. Celý film vypadá jak fetka a v blond paruce zase jak Lady Gaga. Její herectví mě moc nepřesvědčilo. D. Craig hraje vcelku dobře, bohužel s jeho svalnatou postavou se na novináře vůbec nehodí. Ještě, že celý film zachraňuje S. Skarsgård, kdo také jiný než švéd. Původně jsem si přál, aby film moc nekopíroval švédský originál, v průběhu filmu jsem si, ale začal právě přát přesný opak, protože tam vše funguje jak má. Velká škoda vynechaných detailů a naopak přidaných nepotřebných věcí. I když je film natočený ve Švédsku, tak mi chybí ta severská mrazivá atmosféra. Další důkaz, že američani evropské remaky prostě neumí. Co, ale musím pochválit jsou úvodní titulky, včetně hudby. Celkové hodnocení dávám slabší 3 hvězdy, všem budu doporučovat spíš skvělý švédský originál. ()

ScarPoul

Knihu som nečítal, filmy som nevidel. K tomuto remaku som sa dostal vlastne len preto, lebo Fincher patrí na môj zoznam režisérov, ktorých tvorbu chcem sledovať. Po pravde som sa do toho veľmi nehrnul. Neveril som, že by ma to mohlo zaujímať a som veľmi potešený že som sa mýlil. Takáto látka doslova volá po Fincherovi. Atmosférické, hútne kriminálky s prepracovanými charaktermi, postupným rozvíjaním zápletky - kriminálky/detektívky, ktoré sú surové, ale majú v sebe strašne veľké prvky ľudskosti a v neposlednom rade napínavé, postavené na rôznych kontrastoch a prvotriednych dialógoch. Fanúšikovia Sedem dostali verziu pre 21 storočie. Iste je hlúpe porovnávať tieto dva filmy, ale spôsob akým nám obidva podávajú informácie, ako nás vťahujú do deja - ktorý je bezútešný, špinavý a plný skazeností - je rovnaký. Fincher si hraje s divákom. Podobne ako to bolo v prípade Sociálnej siete, kde zdanlivo obyčajný príbeh posunul na hranicu akčného životopisu - aj táto obyčajná detektívka je povýšená na omnoho vyšší, sofistikovanejší a hlavne remeselne prepracovanejší žáner. Alebo mix žánrov. Popisovať scény nechcem - myslím si, že kopec ľudí, ktorý toto zhliadli sú poznačený pôvodnými filmami, alebo aspoň predlohou, jediné čo môžem napísať, že som si to užil. Nevnímal som nič iné ako samotný príbeh, ktorý ma dokonale do seba vtiahol, čo sa až tak často filmom nedarí. Pred začiatkom filmu som dúfal, že sa nepustia do pokračovaní, teraz si myslím, že ak pri tom zostane Fincher - charizmatický Craig a dokonalá Mara, chcem viac a čo najrýchlejšie. Vo svojom žánri tohto roku neprekonateľný. ()

jhrasko

Fincherov návrat ku koreňom s príchuťou štúdiovej objednávky je každopádne najdizajnovejším filmom roka 2011. Súkromný Oscar za kostýmy. Ako by povedal ktorýkoľvek brat Čech, VYMAZLENÉ. ()

Genero

Muži, kteří nenávidí ženy, přesto zírají na kozy. Zdánlivě spojuji nespojitelné, ale díky tomuto oslímu můstku se dostáváme k tématu. Vůbec nic nemám proti takovému tomu mezigeneračnímu pošukávání v kruzích zdegenerované buržoazie, vždyť polaskat tatínkovy hýždě je synovská povinnost a po erotických hrátkách u rodinného krbu se hned moderní Švédsko buduje s výrazně větším zápalem. Horší ale je, že se mi všichni ti prznitelé hned od začátku pletou a nerozeznám Harrietu od Martina. Naštěstí alespoň mamá je v ponižujícím vyhnanství dvě stě metrů od rodinného sídla a nekecá mi do toho, takže jiný problém s tím, jak dílo uchopit, nemám. Mělo to napětí, spád, opravdu vychytanou hudbu, pěkné titulky, těch šestnáct hodin stopáže uteklo jako voda v Tornealvrnu a dokonce i bulimická špinavá punkerka už mi postupem času připadala ohromě sexy. Je tam všechno co je pro mě typicky švédské - vánice, mráz, zasněžený Stockholm, Volvo, IKEA i prasácký tlustý poručník. A jo, i manželka, která jinak Petera Forsberga a všechny tři korunky nesnáší, říkala, že to bylo dobrý. Protože už mi ale vypršela denní kvóta počtu úderů na klávesnici, počkám si, až se mi stáhne severský originál a přelouskám pár lekcí z Heja, Heja Sverige, abych to mohl kloudně posoudit. ()

Lacike

Originál som nevidel, knihu som nečítal a vlastne som vôbec netušil čo od toho filmu čakať. Dal som si poriadne načas, kým som si ho pustil, pretože som tušil, že to asi nebude pre mňa. No a dočkal som sa nekonečnej chladne pojatej detektívky zloženej z množstva línií, ktoré do seba kompaktne nezapadnú, ale pôsobí to ako miniséria, v ktorej akonáhle sa uzavrie jeden príbeh, tak sa rozbehne ďalší. Ten ústredný prípad ma vôbec nezaujímal. Craigova postava mi bola tiež celkom ukradnutá. Jedine postava Rooney Maray bola celkom fascinujúca, aj keď bola len povrchne napísaná a tá línia s tým tučným prasaťom bola riadne hnusná. Nechápem, prečo celý film nebol od začiatku len z jej pohľadu a Craig tam mohol byť len za jednu z mnohých postáv, ktorá sa tam mihne. Niektoré jednotlivé scény a aspekty filmu boli vydarené ale ako celok to nefungovalo a niektoré vážne scény mi pripadali k smiechu (odhalenie hlavného vraha alebo celá tá záverečná misia v ktorej Rooney pomôže Craigovi). Toto sa proste nevydarilo. 5/10. ()

maseer2

na jednu stranu napěchované typickou fincherovskou precizností a vymazleností (skvělých scén je požehnaně), na druhou stranu vzhledem k obsahu podle mě až moc roztahané a dlouhé (především závěrečná část po rozuzlení hlavní zápletky mi přišla zbytečně natahovaná.. podotýkám, že švédské zpracování jsem neviděl a knihu jsem nečetl).. a já už pěkně dlouho čekám, až nám Fincher zase naservíruje něco naprosto kulervoucího ve stylu své hvězdné trojice Sedm, Hra, Klub rváčů - dle mého se mu to totiž poslední dobou až tak nedaří.. slabší 4* ... P.S.: za tenhle úvod obrovskej palec nahoru! ()

PROROK14

Craig mi prišiel lepší, charizmatickejší Blomkvist ako švédska verzia, no švédska Lisbeth sa mi páčila oveľa viac ako táto Mara. Toľko k hercom. K príbehu toľko, že je to ozaj špičková kriminálka, hltal som scénu za scénou. ()

GeusX

Nejdříve jsem viděl skandinávskou trilogii, až poté americkou předělávku tohoto prvního dílu. Tudíž jsem přesně věděl, kterým směrem a jak se bude děj ubírat. Každopádně se jedná o jednu z mála velmi kvalitně zpracovaných zaoceánských předělávek evropských výtvorů. ()

bouncer

Pořád se někde řeší Rooney x Noomi, osobně jsem v obou viděl skvělou Lisbeth. Tenhle film padá hlavně na Danielu Craigovi - nevím kde udělal režisér při castingu chybu, ale vybrat hlavního herce jen kvůli modrým očím (jako aby to byl Švéd, chápete), to neberu. Blomkvist má být charismatický novinář, na kterého se lepí ženké... ne žehlící prkno, které v charismatu předčil i kocour. Zbytek obsazení se ovšem povedl... Určitě to není špatný film, řemeslně výborně odvedená práce. Pan Fincher si dal záležet na detailech, to oceňuji. Hudba je výborná, scénář ujde (pár změn oproti knížce i śvédskému filmu)... Pokud jste nečetli knížku a ani neviděli švédský film, tak budete ohromeni. Pokud jste četli knížku, tak vás bude zajímat převedení na plátno a jistě vás tenhle počin něčím zaujme. Ale pokud jste viděli švédský film a k tomu ještě četli knížku (jako já, bohužel)... tak zjistíte, že jste mohli těch 160 minut věnovat něčemu mnohem lepšímu. Není zde velký posun od předešlého zfilmování, snad jen ve výši rozpočtu, a tak krom zvědavsti, která vás k filmu dotáhne, nezbyde nic... jen pocit "recyklace". Recyklujeme odpad - fajn, ale proč každý dobrý nápad recyklujeme desetkrát na plátně a v televizi, to už nepochopím. ()

Baxt

Skvostná detektivka, pro někoho majstrštyk, pro Finchera výplňový projekt, zastávka mezi stanicemi. P.S.: Žeru Cronenwethův "piss filter", duo Reznor/Ross tentokrát už tolik ne. P.P.S.: Enya troufale ironizuje a scénu obohacuje o zcela nový náboj! ()

BoPo

Najprv som videl škandinávsky originál. Následne som sa dozvedel, že môj obľúbený režisér chystá svoju verziu. Takže som jednoducho nemohol odolať. Čo sa týka príbehu, samozrejme väčšina je identická. No nájdu sa tu celkom zaujímavé rozdiely. Zásadným odlišovacím prvkom je postava Lisbeth. Tu pôsobí "zranitelnejšie". Dá sa povedať, že zanechavá uveritelnejší a aj silnejší dojem. V kategórii ženských postáv jasná členka klubu Top 10. Fincher mi ukázol to čo už poznám, a pritom u mňa dokázal vyvolať pocit novosti. ()

st.ranger

Knižní adaptace to mají vždy velice obtížné, zvláště když je ke všemu remake. Překvapivě se Fincher nenechal zdeprimovat švédským pojetím a jména byla zachována, bohužel změny ve scénáři činí ve výsledku více škody než užitku a zahání průběh děje do slepých uliček nelogičnosti. I přesto, že jsem knihu četl, dokážu se odprostit od znalostí děje, bohužel tím hůře vyzní, když přiznám, že občas jsem absolutně netušil, co hlavní postavy hodlají podniknout pro pokročení ve svém vyšetřování. I jejich vykreslení je trochu nedomyšlené, Lisbeth sice vzhledově odpovídá dokonale, avšak než zaostalým dojmem působí pouze nevychovaně a hrubě. A kromě fascinujících úvodních titulků a dokonalé hudby ze spolupráce Trenta Reznora s Atticusem Rossem se jedná jen o průměrnou fantazii knižní předlohy, která dokonce obsahuje nepatrného množství scén z knihy druhé. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)