Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (viac)

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Kicune

530 stran knihy převést do dvou hodin filmu tak, aby to mělo hlavu a patu není lehký úkol. Na druhou stranu, stejný film, jen ve svém rodném jazyce, již existuje, ovšem nechci spekulovat, jak moc se tvůrci švédským filmem inspirovali. Otázkou je, proč nezávislé na sobě a s odstupem pouze dvou let vzniká tato americká verze? Předpokládám, že hodně lidí (včetně mě) kroutilo hlavou, vidělo za tím možnost studia se nabalíkovat na nedávném úspěchu ve Švédsku apod. Nebudeme si nic nalhávat, peníze jsou vždy a bezpodmínečně hlavní lidskou (tedy v tomhle případě studiovou) pohnutkou, přínosnější spíše bylo globální rozšíření filmu a tím i knihy jako předlohy do povědomí lidí, následovaný i zájmem o původní švédskou verzi. Podle mě nemá hlavně smysl filmy porovnávat, ale určit, v čem jsou přínosné, tedy v tomto případě odpovědět na otázku, proč se na Fincherův film vůbec koukat, pokud jste viděli film původní? Znáte li tvůrcovu filmografii, lze předpokládat kvalitní precizní film, což ani v tomto případě nebylo jinak. Filtry, hudba, perfekcionismus jsou Fincherovy atributy již dlouhou dobu a jsou to přesně ty prvky, kvůli kterým stojí za to jeho filmy vidět. Za zmínku stojí i povedený výběr herců. Rooney Maru prostě nemůžu dostat z hlavy, jak přesvědčivou Lisbeth byla. Co se tyče samotného příběhu, pak po přečtení knihy musím konstatovat, že tvůrci na zkrácení do dvou hodin filmu použili množství kliček, některé věci ani tolik neobjasňovali, nepříliš dodržovali časovou kontinuitu a samozřejmě došlo i k pozměňování (možná trošičku na škodu). Na druhou stranu větší zážitek bude pro ty, co předlohu nečetli a švédskou verzi neviděli, protože se jedná o nadprůměrný thriller se skvělou atmosférou, vygradovaným dějem a v případě neznalostí i s dechberoucí pointou. ()

kubikzeme

Předem říkám, že před tímto Fincherovým zpracováním jsem neviděl to švédské. A jelikož mnozí lidé říkali, že to švédské je ještě 2krát lepší. Tak jsem byl opravdu zvědav a plný očekávání si jednoho večera pustil onu slavnou tolik opěvovanou švédskou verzi. A jsem velice rád, že jako první jsem viděl tu Fincherovu, která je dle mě o třídu lepší! Zas nemohu odepřít, že švédský režiser měl situaci o dost těžší, a přesto se mu podařilo zfilmovat slušný snímek. Fincher měl situaci jednodušší, mohl se vyvarovat chyb a slabších míst, které udělal švédský režiser, což se mu určitě povedlo. Několik věcí pozměnil, některé přidal, jiné zas ubral a hlavně zde obsadil skvělé a charismatické herce. Z toho vzešel pro mě nezapomenutelný 100% snímek. Děkuju Davide. ()

Wade

Nechtěl jsem to srovnávat s filmem z roku 2009,ale po zhlédnutí mě to pravdu nedalo. Tohle měl být ten samý film? NE! Vůbec mě to neupoutalo naopak jsem se nudil. Nebylo to kvůli tomu, že bych věděl co bude a co se stane, celé mi to přišlo takové bez charizmatu a celkového dojmu. Jsem rád že jsem viděl Švédskou verzi, protože tahle se mi nelíbila a jen tak tak to u mě dotáhla na 3*,navíc Rooney Mara se v roli Lisbeth ani zdaleka nepřiblížila Noomi Rapace. 46% ()

Beatle

Pátrání po Zodiakovi v severském podání. Knihu jsem (zatím) nečetla, tudíž nebudu srovnávat. Film jsem si pustila v první chvíli spíše jako kulisu k jiné aktivitě, ale postupně jsem byla vtažena do děje, a detektivní story se rozjela. Nejprve asi zhodnotím plusy - výborná hudba, ekvivalentní herecké výkony (Daniel Craig mě překvapil - jako Bond má asi 6 výrazů. V tomto filmu se občas dokázal tvářit i mile a dementně) + divná Rooney Mara, která je jinak moc pěkná holka. Velké plus a mínus zároveň byl i Stellan Skarsgård (přítomnost vs. charakter, co hraje). Oceňuji absenci akčních scén, jaké mají Američani tendenci do všeho cpát, a prokreslenost většiny postav. Podle mne jako detektivka/krimi tento film funguje naprosto skvěle. Mezi mínusy bych nejspíš zařadila celkem typický konec (rozuzlení, co se stalo s mladou Harriet), podivný romanticky-neromantický konec (na druhou stranu - co sakra Lizbeth čekala?) a vlastně celou tu akci s převáděním peněz z účtu na účet. To mi nějak nedocvaklo. Ale to nevadí. I když měl film přes 2 hodiny, tak mě bavila každá minuta, což je v takové stopáži celkem těžko proveditelné......80% ()

fefee

Absolútne nechápem načo Fincher točil to isté čo tu už bolo, radšej by sa mal venovať svojím originálnym majsterštikom. ()

Brain-D

Fincher a jeho pojetí režie je něco neskutečného. I kdyby mě nezaujal příběh na 100% jako zde, v táhl mě do děje svou naprosto excelentně zvládnutou atmosférou, dialogy a vůbec. Bavil jsem se celou dobu a to jsem se bál. Protože u Zodiaca jsem měl, co dělat abych ho dokoukal. ()

Eleanor05

David Fincher (popř. Stieg Larsson) nás zavede do pošmourného, mrazivě chladného prostředí jedné švédské zimy, v níž spojí síly dva naprosto odlišní lidé, aby se pokusili vyřešit případ vraždy starý několik desetiletí... Film, který rozhodně stojí za to vidět. Pokud už ne kvůli samotnému výbornému příběhu, tak určitě ze dvou dalších důvodů: 1) Lisbeth Salander - jedna z nejfamóznějších a nejoriginálnějších ženských postav v kinematografii vůbec + samozřejmě její představitelka Rooney Mara, která toho před kamerou musela zažít víc, než většina hereček za celou svou kariéru. Zcela po právu byla nominována na Oscara. 2) Pozoruhodné a do jisté míry revoluční převrácení klasických stereotypů "mužsko - ženských" dvojic ve filmu. Mikael Blomkvist je zde totiž ten pasivní prvek. Postava, která především během vyšetřování komunikuje s podezřelými, zatímco Lisbeth tu funguje jako aktivní postava, která více, než mluví, koná a zachraňuje situace. SPOILERY Konkrétní příklady - Mikael je zraněn, Lisbeth mu zašívá ránu; Lisbeth iniciuje sex, zatímco Mikael se zdráhá; Mikael se dostane do bezvýchodné situace, pachatel mu ubližuje - Lisbeth v pravou chvíli zasahuje, pouští se do honičky a zabíjí pachatele. KONEC SPOILERŮ PS: Neviděla jsem švédskou verzi a ani mi to nevadí. ;-) ()

lykan9

Abych se přiznal, tak jsem dlouho přemýšlel, zda udělit čtyři hvězdy nebo zda si tato americká verze zaslouží plný počet. I když je americká verze tvořená vyloženě jako přes kopírák od té švédské, tak člověk nemá pocit, že by to bylo to samé a už viděné. Švédskou verzi beru jako skvěle vytvořené umělecké dílo, za což americkou verzi nepovažuji. Přesto jsem se při sledování USA verze bavil, Craig a Mara byly úžasní, jakož i ostatní herci a kamera a hudba byly také vyvedené. Jediné mínus, které má americká verze je to, že mě tak nemrazilo, jako když se dívám na tu švédskou, a to i přesto, když se na švédskou dívám po několikáté. Je však pravda, že kdybych nejdříve viděl tuto verzi, tak bych plný počet dal. Hodnocení je tedy prozatímní a uvidím, zda po dalším shlédnutí hodnocení nesnížím. ()

Natabar

Natočeno je to vpravdě řemeslně výborně, ne že ne. Ale natočit věrnou repliku 2 roky starého originálu, kde se nepokusí ani přesunout děj jinam, dělá z tohoto snímku nejzbytečnější film historie. Když už jsou za velkou louží líní/neschopní/neochotní číst titulky, mohl by jim někdo prozradit, že existuje i dabing, vyšlo by je to podstatně levněji a výsledek by byl tentýž. ()

jitrnic

Čtvrtá hvězdička za fantastické úvodní titulky, bohužel už je nic v následujících dvou a půl hodinách netrumfne. Líbilo se mi to o něco víc než švédská verze (knihu neznám), hlavně díky Danielu Craigovi (obě představitelky Lisbeth mi přišly srovnatelné), profesionální Fincherově režii (ten se sice tímto filmem nikam neposunul, ale ani neklesnul. To při jeho kvalitách bohatě stačí. Pevně věřím, že brzy opět přijde nějaký jeho majstrštyk) a celkovému posunu od detektivky k thrilleru (to už je samozřejmě zcela subjektivní klad). Celkově nadprůměrný film (lehce), u Finchera podprůměr. ()

cross

Taky nechápete, proč se pouštět do remaku 2 roky starého a skvěle natočeného filmu? Samozřejmě, protože Amíci na Švédský film s titulky nepůjdou a tahle látka slibuje slušné tržby.... Nemohu se pochopitelně vyhnout porovnání s původní Švédskou verzí - zvlášť proto, že jsem viděl oba filmy poměrně krátce po sobě... původní film je čistokrevný thriller, z jehož dokonalé atmosféry mrazí a který mě skoro nenechal vydechnout. Oproti tomu, Fincherův film mě nejméně prvních 20 minut prostě nechtěl zatáhnout do děje, nehledě na to, že atmosfericky je na tom o dost hůř. Celkově ale zase lépe vyprávý celý příběh a imho provazuje všechny aktéry, nemluvě o závěru, který zde je naštěstí oproti původnímu filmu skvěle dotažen a dovysvětlen. Herecky super, scénáristicky také, režisérsky bohužel slabší - nemůžu si pomoct, ale Fincher je s možnostmi, které mu severská pochmournost a téma filmu nabízely, jednoduše na štíru. Zajímavé je porovnat, jak je smysl a cesta některých událostí v obou filmech rozdílná - proto mohu doporučit zkouknout oba. Co mi opravdu vadilo je pár filmových nelogičností (nedostupný signál mobilu, švédská slovíčka v anglicky mluveném filmu), zbytečné úvodní titulky obracející očekávaný temný thriller do posmoderního punkového zážitku a hlavně nepříliš zapadající Reznorova hudba - co s podobným filmem mohl udělat např. Chris Young škoda pomyslet... Celkově tedy slabší 4*, nicméně pokud chcete mít víc jasno v příběhu či prostě jen porovnat s původním Švédským snímkem, rozhodně si na film zajděte - nudit se nebudete... ()

zigíš

nemám problém s prácou na zakázku keď má tempo a atmosféru (!) ak by som mal zo se7en vytiahnut jeden hriech a popísať ním GIRL WITH THE DRAGON TATTOO je to bez debaty obžerstvo (!) a na to audiovizuálne naštastie nechcípnem, cítim sa skvele a držím líniu aj bez BE-BE keksov a jogurtu actimel ! :D ... 100% ()

RumbleFish

Knihy jsem nečetl, švédské zpracování neviděl...čekal jsem na Finchera...a jsem spokojen! Již úvodní titulky posadí člověka do židle, ostatně k technické stránce snad netřeba nic dodávat, tu má Fincher zvládnutou jako málokdo, ale již dlouho jsem neviděl tak působivé, zvláštně (a)sympatické ústřední herecké duo... Nemám Craiga ve zvláštní oblibě (jako Bond je mi vyloženě nesympatcký), ale tady mě dostal - skvělý, civilní výkon a to charisma... prapodivná chemie účinkovala mezi nesourodou dvojicí nenápadně, ale o to více šla do hloubky... Brutalitu některých scén odlehčil humorný podtext několika dialogů, svištění severského větru pak bylo tím nejlepším podbarvením (Reznorův ost se každopádně povedl)... Jako nejslabší článěk paradoxně vidím příběh, který je "jen" dobrý. Ale atmosféra, emitace emocí a jistá příjemná civilnost snímku to vše vynahradila... A taky konečně film, kde aspoň někdo kouří a není to hlavní záporák ;-) Jo a v závěrečné scéně mi Lisbeth (kterou by si upřímně málokterý chlap zvolil za partnerku) bylo opravdu líto... 9/10 ()

svobik

Tentokrát "pouze" velmi kvalitní kriminální thriller. Rozhodně bych čekal víc politicky nekorektní snímek, tohle je totiž vyloženě čajíček, a ne nějaký ultimátní feel-bad film, na který lákaly ukázky. Finchera je každopádně na takovou látku škoda, tudíž doufám, že další dva díly zaštítí maximálně z pozice producenta. ()

Handy8

Americká verze se mi zamlouvala daleko víc obsazením i stylem, kterým se drží knižní předlohy a pořád servíruje látku stravitelně. Hutná atmosféra, skvělý střih vecpávající kvantum informací do krátkých sekvencí a opět skvělý Reznor a Ross. Fincher nezklamal. ()

L_A_D_A_S

Lepší 3*. Moje hodnocení ovlivňuje to že jsem před shlédnutím tohoto filmu viděl jeho původní švédskou verzi (která určitě není lepší) problém tohoto filmu je jeho předloha, kniha. Nedovedu si představit že bych ji dočetl do konce. Příbeh je na takový film prostě slabý a nedostatečně gradující. Film je skvěle natočen (klasický Fincher) ale je přeeeeeedlouhý. U natahovaného závěru jsem už koukal na hodinky a hlavní hrdinové jsou strašně nesympatičtí, zvlášť Lisbeth. Víc info u mého komentáře k švédskému originálu. Hodně se shodují. ()

R1CH1E

Takový ten typický školní vývar nějaké dobré polévky. Stejně bez chuti, nemastný, neslaný. Jinými slovy - slabší, méně emotivní a dějově nedotažený. Jediné, co bylo lepší než v originálním filmu, byly úžasné úvodní titulky. ()

J-o-k-e-r

Nečetl jsem knihu ani neviděl původní švédský film (oboje zřejmě v brzké době napravím). Přes dlouhotrvající stopáž ovšem mohu říct, že mi utekla tak rychle jak mě odzbrojily úvodní titulky! D. Craig i R. Mara ve výborných rolích v opravdu výborně natočené kriminálce u které se tají dech. Nadšení!! Věřím, že i nějaký ten Oscar bude. P.S. Přečtena i kniha, a byla úžasná! ()

s.e.p.p

Moderní filmařina v nejčistší formě. Mrazivé švédské prostředí snímané krásnou Cronenwethovou kamerou, skvěle vybraní herci, perfektní atmosférická hudba (a celkově zvuková stránka filmu), precizní střih a samozřejmě puntičkářská Fincherova režie. Kriminální linka je zvládnutá skvěle a odhalení každé stopy funguje tak jak má. Postavy jsou podle mě i vzhledem k stopáži prokresleny dostatečně a jejich motivace a vztahy jsou srozumitelné i pro diváka neobeznámeného s předlohou. I když mám malinkaté výtky k závěru, každá složka filmu funguje na sto procent a tvoří tak téměř dokonalý celek. Osobně si nejvíc cením filmů, které u mě vyvolají emoce, mrazení v zádech a dokážou mě vtáhnout natolik, že si ani neuvědomuju, že sleduju film. A to se nové fincherovce povedlo (i přesto že jsem četl předlohu a viděl švédskou adaptaci). Plným počtem jsem si jistější, než jsem si byl po TSN. Proč po dvou letech znovu adaptovat? Protože švédská verze stojí za prd. A protože Fincher. 95% ()

klima777

Pěkné. Vstřícné k divákům. Ovšem v tomto případě se vůbec není zač stydět. Otázkou však zůstává, proč se David Fincher za každou cenu touží vecpat do škatulky "zručný řemeslník". Přiznávám: Kdybych neznala Oplevovu verzi, cenila bych si "Holky s dračí kérkou" výše. Tentokrát se prostě žádná léčba neklidem nekoná. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)