Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

majo_svk

Paradoxom je, že k filmu In Time som sa dostal pre nedostatok času až teraz. Kto by to bol povedal. Čas v ľudskom živote je relatívna veličina a tak s ním mnohí aj nakladajú. Niektorí pracujú od svitu do mrku bez náznaku oddychu a myslia si, že na oddych bude času dosť. Iní zas všetko dôležité stále odkladajú na neskôr s predstavou, že čas sa vždy nájde. V In Time to takto nefunguje a čas je pre ľudí najvzácnejšia vec. Všetko sa to začína po dovŕšení 25 roku života, kedy ľudia prestávajú starnúť a ľudské hodiny času začínajú odpočítavať jediný rok. Čas plynie nekonečne rýchlo a ten, kto chce žiť musí čas zháňať všade, kde sa len dá (šetrenie, pôžičky, krádeže, dary atď.). Nie je to však vôbec jednoduché a tak divák prežíva situácie plné napätia, akcie a adrenalínu. Dynamické akčné vypäté scény striedajú pomalé citovo-emotívne časti. Zmeny sú vhodne rozložené a nedochádza k žiadnym hluchým miestam. Divák je neustále držaný v očakávaní, čo bude nasledovať a ako to skončí. Vizuálna (až na jednu nepovedenú búračku) a hudobná stránka filmu je úžasná a ostáva v pamäti aj tri dni po pozretí. Jeden z najlepších akčných sci-fi filmov posledného obdobia. PS1: Nezabúdajte, že čas je vzácna vec a tak k nemu treba aj pristupovať. PS2: Nezabúdajte, že okrem správcov osudu existujú už aj správcovia času:) ()

Kervorkian

Film mal veľmi dobrú myšlienku. Niekedy mám pocit, že dnešný svet k nej pomaly ale zatiaľ len v prenesenom význame smeruje, čo je síce smutné, ale bohužiaľ pravdivé. Koniec koncov, hovorí sa, že čas vylieči všetko, ale čo keď je chorobou sám čas? ()

Lucillle

Skvělej časonápad, vizuálně vyvedenej, dotaženej do každýho detailu, počínaje půjčkama, časovýma zónama a konče prochlastánim vlastního života. Bohužel příběh samotnej je o ničem, bez žádný gradace, bez něčeho zásadního. ()

Vendo86

Myslienka filmu je vcelku originalna, len som ocakaval lepsie spracovanie deja, mozno lepsi zaver. Citil som v tom miestami paralelu s filmom Equilibrium. Film tak na jedno pozretie. Ale zaujimavy zazitok. ()

crozet

Bezvadná a originální idea scénáře a velmi solidní po stránce hereckých výkonů, kdy lidé ve fyzickém věku 25 let úspěšně hrají mentální a motorické seniory (v tomto viz zvláště Vincenta Kartheisera). Ovšem téměř veškeré ostatní kategorie cejchují film jako čistokrevné béčko (jednorozměrnost postav, dialogů a příběhové linie, výtvarně zdařilá výprava, která však nedokáže skrýt deautentizující komparsní charakter mnohých scén, jednorozměrná moralita s problematickým ultralevicovým vyústěním atd.). Přesto doporučuju, nápad "osobního času" jako platidla a všeobecně zcela hlavního sociálního fenoménu je literárně geniální. ()

Kejf.

Od tohohle filmu jsem cekala fakt hodne a dostala jsem vsechno do posledniho puntiku na zlatem podnose! Dokonaly napad, ktery byl vyborne zpracovan a kompletne me vtahl do deje a ani minutu jsem se nenudila. Bonnie a Clyde 21. stoleti s tim rozdilem, ze Justin a Amanda to mysleli dobre, aby pomohli ostatnim... Plny pocet! ()

arcticsky

Když se odečte prkenný Justin a nějaké ty drobné přitroublosti (hlavní hrdinka běží kamsi daleko za město v divokém terénu s vysokými podpatky apod), jedná se o velmi slušný akční film se zajímavým ústředním tématem. ()

waits

Originální scifi se po půlhodině transformovala na kritiku darwinovského kapitalismu, ve které Timberlake osciluje na hraně mezi Bondem a Robinem Hoodem. Niccol si po společensky nápadité kritice v Truman show zřejmě řekl, že půjde víc na dřen, ukáže, kde je to pravé zlo (kdo by to tak asi v době bankovní krize mohl být, že?) a vůbec, trochu s tím prostě zacvičí. Celou druhou půlku jsem si u logických chyb říkal "Ale vždyt to přece..", konec jsem věnoval přemýšlení, jestli onen čas a jeho ovládání má bý jen hodně vzdálenou paralelou na monetární politiku centrálních bank nebo jestli snad Niccol necíluje blíž a nemyslí si, že to takhle snad funguje i u M2. Trochu se bojím, že B je správně. Na málo vyvolených musí mnoho umřít neboli Bohatý je ten, kdo žije z chudých? Ech. Kdyby aspon ta akce včetně honiček a padoucha stála za něco.. ()

andio

Alegorie k problému dnešní doby, kdy jedni umírají, aby si druzí mohli žít v bohatství, podaná v sexy sci-fi kabátu s Justinem Timberlakem, o kterém jsem doposud netušil, že jako herec je mnohem obstojnější, než jako zpěvák. Vznešená myšlenka, dobré provedení, avšak skvělý nápad s časem nebyl plně rozvinut a dalo se z toho vymáčknout víc. 8/10 ()

Martinius

"mile deti. kde bolo, tam bolo, pisal sa rok asi 2100 (clovek nevie naisto, ci sa to udialo na planete zem, ci v inej dimenzii), kedy ludska rasa vynasla liek proti starnutiu. sudruhovia najvyssieho gremia ideologickych mullahov akademie V.I. salasa sa uzniesli, ze tato nesmrtelnost nakazila cele ludstvo a vsetci prestali ako na povel starnut v 25-ke. a kedze ludstvo zistilo, ze vdaka tomuto vedeckemu prelomu sa premnozi, bude vecne mlade a nikto neumrie, nechalo si do tela transplantovat casovanu bombu. samozrejme, ze dobrovolne a kazdy ju asi dostal okamzite. a zaroven s nou dostal aj kazdy len 5 minut zivota, aby malo cele ludstvo vzruso, zacalo sa mlatit o cas a triedne separovat. globalne hunger games sa zacali. ti prefikanejsi a zakernejsi (darwin by ich pochvalil), si uchmatli viac casu ako ti cestni a poctivi. a preto sa mali lepsie, lebo mali toho casu viac. a mali ho stale viacej, pretoze vykoristovali robotnicko-ghettnicku triedu. nastastie priamo zo srdca uponahlaneho a zneurotizovaneho ghetta povstal velky dobrodinec a revolucionar vladimir ilic salas, ktory zlym kapitalistom kradol naspat cas, ktory si slachetny proletariat musel v potu tvare odtrhat od ruky (kedze zjavne nikto neprisiel na to, tu zelenu svietiacu hovadinu vo vnutri tela hacknut alebo neutralizovat...). a tak velky revolucionar, ktoreho prezyvali tiez clyde jesus che janosikuara, a jeho druzka bonnie (ktora si s nim ani nevrzla, lebo ich vzdy vyrusili) utekali pred zlym systemom (na vysokych opatkoch), tvorenym vykvetom tamojsich gayov a metrosexualov. az zrazu ukradli milion rokov! a tento milion rokov darovali utlacanemu proletariatu, ktory si ho medzi sebou bratsky rozdelil - ani minuta nazmar! a tak bonnie a clyde che janosikuarovci kradli cas bohatym a davali ho chodobnym az kym nepomreli. a ked pomreli, vsetko sa vratilo do starych kolaji, pretoze proletariat nic lepsie, ako sa nechat utlacat, nevymyslel. dokonca mu predtym ani len nezislo na um, ze cez stanovistia, kde su zabrany pre auta, sa da prejst peso. a z tohto dovodu je komunisticka strana tohto paralelneho sveta stale v ilegalite. pretoze este nik neprisiel na to, ze namet tohto pribehu je tak neskutocne tupy a jeho protagonisti su natolko mizerni, ze uplne staci neverit mu a co najskor nan zabudnut." ()

Echelon1

Námet je skutočne veľmi, veľmi originálny (hlavne na posledné roky, keď pólka filmov sú remake). Podobné žánre často končia v priemere, niekde kde vedú 2*. Teraz sa to nestalo, akurát, záverečné momenty filmu by chceli trochu viac doladiť. A celý čas som pozeral, že prečo tam hrá hudba, ktorú si behom scén všimnete, nebude vás len viesť. Keď vidím, kto skladal hudbu, je mi to jasné. Z 3* zvyšujem na 4*, pretože ten nápad si to zaslúži, ale predovšetkým vám tento film ukáže, že peniaze sú len farebné papieriky. ()

Antaeus

Na nedeľnajšie popoludnie ako podpora pri trávení obeda je "intime" ideálne. Ale akonáhle som začal čo i len na sekundu uvažovať nad logickými a dejovými lapsusmi, išiel môj zážitok do hája. Preto pri sledovaní filmu vrelo odporúčam odpojiť šedú kôru, rozvaliť sa, nechať tráviaci trakt odkrviť mozog a filmom sa zasa nechať unášať svetom bez peňazí, kde kradnúť cudzím ľuďom čas je ľahšie, ako kradnúť voľné cukríky v tesku. Myšlienka je vskutku zaujímavá a keďže sa okolo nej točí v podstate úplne všetko, film nestihne nudiť, aj keď slabších (a ako som už spomínal) nelogických pasáží je tu viac. ()

embecka

Nasrali ma. Premrhať príležitosť natočiť film s jedným z najgeniálnejších nápadov vôbec... Navyše, len málokto sa zobudí zo dňa na deň so schopnosťami akčného hrdinu ako tu Džastin alebo odhodlaná zbohatlíčka, ktorá sa rozhodla spasiť svet na úkor vlastného pohodlia, že, Amanda? Fakt ma strašne nasrali, lebo som sa na to strašne tešila. A čo z toho? Prd. ()

Flopik

Určite palec hore.Zaujímavý námet a spracovanie niečo takéto som videl prvá krát.Herci strašne sympatický a Amanda bola ešte k tomu neskutočne sexy.Hudba fantastická tú som si fakt užíval.Zaujímavá hlavná myšlienka.Bohužiaľ chýbali mi tam trochu väčšie akčné scény predsa len mám rád keď sa tam Ľudia bijú aj keď tento film o tom určite nebol.Koniec super , aj keď by som ta niečo pridal . U mňa určite prekvapilo ale plný počet tomu dať nemôžem.Hudba ešte raz skvelá. ()

Heero

Rikam si wow, dobrej napad, to bude dobry, ale zpracování bylo tak katastrofální, ze film zapadl do tech zcela průměrných béček. A docela mě udivoval ten klid lidí, "mám ještě dvě minuty, v klidu". Bohužel se celý film odehrává v podstatě na dvou místech. Zklamání. ()

Lilloos

Svět, ve kterém fráze Nemám čas nabývá úplně nových rozměrů. Jenže i v našem světě, ovládaném pěnězi, každému tikají pomyslné hodiny, přesný čas tu ale nikdo nezná. Není děsivé, že to nejcennější nám mizí mezi prsty bez ohledu na to, zda si to uvědomujeme? Ale dost už filosofování, jsme tu od hodnocení filmů. Zas je tu můj oblíbený Niccol se zajímavou myšlenkou zabalenou do akčního nejlépe sci-fi kabátu. Sice mohl trochu víc zapracovat na celistvosti smyšleného univerza, popřípadě vyladit některé akční scény, i přesto mě však znovu velmi potěšil. A Cillian Murphy už poněkolikáté dokazuje, že role záporáků jsou mu souzeny. ()

Dámské posily...

Dámské posily...