Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

VictorMartel

„Да знаешь ли ты, что один месяц этой жизни лучше всего твоего существования.“ (česky: „Ale víš-li pak, že jeden měsíc takového života je lepší než celý tvůj život […]; Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Hráč, Praha, Rodinná knihovna Henning Franzen 1928, s. 151“) / Během rozhovoru s Vítem Schmarcem z roku 2012 (uveřejněno na Radio Wave 28. 6. 2017 pořadem Otevřené hlavy) se Slavoj Žižek zmiňuje o proliferaci chabých námitek vůči vládnoucí ideologii u oponentů diskvalifikujících se nářky nad tím, jak málo z ní sami mají, čímž je kapitalismus afirmován. Přesto umím ocenit upřímnost, s níž tu je filmový průmysl ochoten vyprávět o svých vlastních bio-ekonomických (třídních) základech. Nápad převést abstraktní energii peněz na hodnotu času je vzhledem ke své vzrůstající aktuálnosti velmi vděčný mému analyzujícímu vkusu. / Zatímco mytický kapitalista je traktován jako reálný producent, selfmademan a visionářský vyzyvatel všudypřítomné nejistoty, skutečný vítěz reálného kapitalismu uděluje legislativní zadání a přes všemožná privilegia vysává veřejné zdroje. Kapitálem zotročený stát mu buď přímo, nebo zprostředkovaně dodává zakázky a levnou pracovní sílu. Brzy si tak vymůže privilegia i na časovém rozměru své světotvorné působnosti. Při dnešních informačních průsacích z oblasti medicíny a genového inženýrství (signalizační kaskádu navozující „strážce genomu“ p53) si můžeme být jisti, že se čas, ať v globálním či místním měřítku, může stát samotnou měnou a z pozice oběživa definovat společenské uspořádání. Přece již dnes můžeme pozorovat, že koncentrující se kapitál akceleruje svou koncentraci, což takto bezprecedentně zvýhodněnému konkrétnímu biologickému aktérovi jednak prodlužuje lhůtu, jednak přispívá k její existenciální zvladatelnosti. Snímek se tedy ujímá velmi aktuálního a důležitého námětu, nicméně se nakonec vydává směrem pokrytecké bezkonfliktnosti. Záhy jsem byl doveden k paralele s Titanicem, když se definitivně prozradil sedativní tón třídní smířlivosti nastolující narativní vzorec, který lze vyčíst z pojetí postav i jejich přihlouple soudružského údělu se potkat a zjednat nápravu příkladem třídně indiferentní lásky. Plusově hodnotím, že 1) ghetto nevyhlíží zrovna „madmaxově“, ale adekvátněji současné situaci v rozkradených západních společnostech s jejich infrastrukturními, legislativními a hodnotovými stavidly (proto nesouhlasím s Shadwellem, podle něhož to je ke škodě a pomohla by syrovější ukázka anomie) a že 2) nejvyšší magnát času hovoří jazykem leckomu snad oprávněně znějícím nafoukaně, přesto věrně připomínajícím naši vlastní cynickou zkušenost s realitou omezených zdrojů a populační expanze, v jehož zdůvodnitelných směrnicích estetické interpretace smyslu ztotožnitelného s pořádkem - jemuž se vzpírá faktor individuálních nároků uvnitř rostoucí masy nespokojených a s jakýmkoli řádem početně nutně stále neztotožnitelnějších názorů na to, co řád je - si lze čas chudého vyložit jako bolest a zbytečný zmar, situaci „bez ghetta“ jako jeho standardizaci a své vlastní parazitování jako nutnou úlohu. () (menej) (viac)

lukano

Na dnešní dobu velice dobré a povedené sci-fi s dobrým příběhem. Za svůj život jsem toho viděl mnoho a poslední dobou jsem měl pocit, že všechny filmy se tématem opakují. Film Vyměřený čas je z mého pohledu něco nového i z dnešní doby, film, na který se za nějaký čas rád znovu podívám. ()

Fifer

Jak už napsal Matty, jakmile film začnete hlouběji zkoumat, zjistíte, že je to nesmysl vedle nesmyslu a že většina postav jedná totálně nelogicky. Jako oddechový thriller to funguje na výbornou, je ale škoda, že Hollywood, zdá se, A.Nicola semlel. Při pohledu na jeho filmy nezbývá než si přiznat, že nejlepší jsou jeho první dva (Truman show-scénář) a Gattaca. Na těchto hollywoodských jednohubkách je vždy největší škoda toho promarněného námětu. In Time je stejný příklad jako Source Code, promarněná příležitost. P.s: Asi nejstupidnější je, když se rozdává na ulici milion let uložených na jednom kartridži a chudina z géta se radostně dělí místo aby se o to pozabíjela, to je tak naivní, že je to až k pláči. ()

nessbeal

Konecne nieco ine ako ostatne filmy :) Velmi sa mi to pacilo, a rozhodne sa to oplati ist pozriet do kina teda vypeckovat zazitok na maximum. ()

tomashrabek

Vlastne si to tak vysoké hodnotenie ani nezaslúži. Film je preplnený neskutočným množstvom nelogickostí, scenáristických barličiek a skratiek (prečo, preboha, by ľudia skladovali čas v krabičkách?!) a pôsobí tak skôr ako výsledok scenáristického cvičenia prvákov z Famu. Na druhej strane, typický Niccolov retro-futurizmus je sexy, vizuál dokonalý, Timberlake ukazuje, že je pán herec a ani rozpačitý dej a neuspokojivé vyvrcholenie nemenia nič na tom, že základná synopsa filmu je geniálna a podnietila obrovskú sociologickú a filozofickú debatu medzi návštevníkmi kina. Zrejme si to teda to hodnotenie naozaj zaslúži. ()

Chundys

Pořád mám takové smíšené pocity! Přesto se mi tento film docela dost líbil, příběh ve filmu repektive téma času, který vám zbývá do konce života je úžasné, ale rozhodně bych takhle v budoucnu nechtěl žít! Smutné je to, že u těchto filmů víte jak to všechno dopadne a nebo si to myslíte a nemílíte se :-)! 4 z 5 a to z prostého důvodu za osudy Olivie a Cilliana :-(! ()

TheTrox

Zvláštní, leč originální pojetí sci-fi světa, který se mi do značné míry zamlouval a zároveň mne i udivoval. Niccol překvapil, to rozhodně, nemyslel jsem si, že by se mu mohlo něco takového podařit, Co ve filmu ale pokulhává, jsou dle mého názoru herecké výkony. Neříkám, že jsou špatné, ale připadali mi takové neslané, nemastné. Celkem jsem filmem proplul dost rychle a 109 minut mi přišlo pro takové dílo až příliš málo času, chtělo by to kapánek natáhnout a přidat více dějových zvratů. Celkové hodnocení: 75% ()

Viperine

S trochou trpělivosti se to dá dokoukat.. První třetina má dobře našlápnuto, druhá třetina ztrácí na dynamice, třetí třetina poněkud nudí hromadou dialogů o spravedlnosti, rovnosti, naději, příkoří, tíze osudu a tak dále. Notně utopistické vyvrcholení Janošíkova boje za prostý lid je trochu moc. Dá se tam ale najít několik slušně vyvedených scén, tedy hlavně těch akčnějších. Celkově ale zklamání, z takového námětu se dalo vytřískat mnohem víc. 5/10 ()

El-Barto

Skromnější sci-fi s úžasným nápadem, které nabízí dostatek akce, morálních hodnot, emocí a bezvadných hereckých výkonů. Jeden by řekl, že je to trochu riskantní obsadit do filmu samé "mladíky", ale oni to bezproblémů utáhly (nebo spíš uběhaly), 8/10. ()

jorgus

vyborny napad..pro me myslenka roku..:)skoda vlaznejsiho zpracovani, z tohoto slo vytepat ryzi diamant..ale i tak svizni neurazejici podivana..po niz zustava mirna pachut, ze to slo jeste lepe..:) ()

Tred2

Nějaký příběh tu je, logika ani ne. Zajímavé postavy, vlastně taky ne, sci-fi spíš řečmi, než vizuální stránkou (není nutně mínus). Průběh je táhlý a většinu času nezajímavý a poselství filmu je někde na úrovni Disneyho (svět se točí kolem jedné věci). Přesto však pár kladů, jako je například Cillian, či některé scény s hlavní dvojkou, se tu najde. Faktem je, že vzhledem k pojetí společnosti se vlastně ani moc pořádné akce čekat nedá, ale když už nějaká je, tak je povedená. Nejedná se o žádný zázrak a těžko pjet zvlášť chválu k někomu. Určitě po shlédnutí nebudete unešeni a moc si neodnesete, ale jako samoúčelné pobavení to funguje slušně. ()

Rehooo

První co mě dostalo je nápad. Myšlenka, že se místo penězi platí časem - časem života. Celou dobu jsem měl radost z toho nápadu, že mi byl pomalu celý film ukradený. Film je však parádní a na svou délku plyne hodně slušně. Takže pokud vás ten nápad taky dostane, tak je to skoro i na plný počet. ()

Dámské posily...

Dámské posily...