Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Majkak

Příjemná zábava s romantizujícími prvky. Super letecké záběry a nálož nostalgie. Jinak je to samozřejmě mile klišoidní, ale neurážlivé. Romantická část nejméně zajímavá a nejvíce otřepené téma. Jinak vztahově celkem fajn a dokonale předvídatelné. Taková pohádka, kdy slabší porazí silnějšího. Slabé místo scénáře: Každý pilot ví, co má po katapultu dělat. Scénárista se flákal a vytvořil si jednoduchý můstek, aby mohli sebrat starou plečku a porazit s ní Goliáše. ()

BOURQUE

Veľa vecí sa dá vytknúť pokračovaniu Top Gunu, ale to nie, že by pošliapal kult, ktorý vznikol okolo prvého diela. Z tohto pohľadu pravdou je opak. Nielen že veľmi pekne nadviaže na prvé dielo a ucti jeho pamiatky (napr. úvodná scéna, spoločne s pesničkou Danger Zone, je vlastne remasterovaná verzia z prvého diela, alebo americký futbal na pláži taktiež nadväzuje na volejbal z prvého diela), ale dokonca ho dokáže rozšíriť a presadiť do moderného kontextu. Všetky postavy (herci, herečky), podobne ako to bolo v prvom diely, sú správne vybrané a obsadené do správnych pozícii. (Val Kilmer v malej, ale oveľa dôležitejšej roli, poteší každého fanúšika Top Gun.) Tom Crusie je na „staré kolená“ stále v parádnej forme a svoju ikonickú rolu (ktorému vďačí za breakthrough v kariére) uctil veľmi pekne. Práca s kamerou v oblakoch je nadpriemerná, záverečná akčná scéna vznikla pre plátna kina s veľmi kvalitnou zvukovou technikou (v domácich podmienkach ten zážitok bude len polovičný). Záverečná scéna, keď lietadlo si robí akrobatický kúsok pri odchode Slnka na spánok, vypadá báječne (trochu pripomínajúci koniec tretieho diela Indiana Jones). __ Všetko iné však je podľa starých dobrých schém. A nedokážem si odpustiť poznámku, že soundtrack pokračovaniu nemá na kvality prvého diela. S hodnotením mám však trochu problém. Jedná sa o to, že keď to pozriem doma, tak tomu dám silnú trojku (silnejšiu, ako prvému dielu). V kine, na ktorý je film priamo stvorený, však už sa to vyšplhá na slabšiu štvorku. Momentálne, vďaka spomínaným veciam a nostalgickému faktoru, sa prikláňam druhej možnosti. P.S.: Je to vydarený film, ale jeho aktuálne skóre 92% (31.5.2022) na CSFD, podobne ako niektorý, taktiež považujem za prehnaný hype. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Wargoo

Ani Vin, ani Rock, ani Keanu, ani Jason, ani Bruce nedokážu spolu to čo tento maník. Milý šesťdesiatnik Tomík dokazuje to, čo Jarda v hokeji. Kde je vôla, tam je cesta. A kde je scientológia a peniaze, tam je aj vplyv a možnosť vydupať si v Holivúde nemožné ! Love him or hate him, Tom Cruise je momentálne a asi aj na najbližšiu cca dekádu najväčšie akčné eso aké herecký svet má. IMAX je nutný, to bez všetkého. Pozerať tento film na NTB, alebo aj TV (nech ju už máte akokoľvek veľkú) je plytvanie 131 minútami. Čo sa filmu týka, tak je to chvalabohu menej propaganda a viac akcia, než bola jednotka. Aj keď tu sa to tiež hemží "over the edge" momentami, ktoré neprekvapivo predvádza priamo Tom (veď preto je producentom, že?) ale ani zvyšok hercov nezaostáva. Najmä mladý Goose a aj Connelly sú tu nie len do počtu, ale ozaj fajn postavy. Hamm, Harris paráda a najviac ma potešil Kilmer a jeho obsadenie, pričom jeho postava nepôsobila samoúčelne, ale bola akoby stredobodom celého toho "prečo" sa Maverick vracia. Samostaný článok by si zaslúžila kinematografia a IMAX kamery v kokpitoch, sledovanie pokožky na tvári hercov pri prekonávaní preťaženia niekoľko "G-čok" a celkovo čo sa opticky dialo na plátne, ale je lepšie raz vidieť než si to tisíc razy prečítať. Ak sa vám dá, chodťe na to na IMAX, tých 13 EUR za to stojí. Krásna spomienka ! 5***** a 91,103%  PS: Pieseň od Lady Gaga mi samotná prišla uziapaná, ale sledovať záver filmu s touto pesničkou v pozadí ma posadilo na riť ;) ()

Katcat

Absolutně nejlepší film, jaký jsem kdy viděla. Od začátku až do konce jsem nedýchala, ať už šlo o děj, zpracování, akci, fakt umělecké dílo. ()

CaptainCzech

Za mě jedno velké překvapení. Nejsem velký fanoušek prvního dílu, který je za mě průměrný snímek. Avšak Maverick patří do jiné ligy. Cruise tu po dlouhé době opravdu hraje. Jeho postava je mi oproti jedničce sympatická. Je tu i dost zapamatovatelných vedlejších postav, což je velké plus. Příběh dává smysl, tempo sprintuje naplno, ale ne na úkor kvality. Hlavní znělka i po 36 letech skvělá. Záběry ze stíhaček a souboje vynikající. Na snímku je nejlepší, že funguje samostatně. K tomu aby jste si film užili nepotřebujete vidět jedničku, jelikož je tu vše dostatečně vysvětleno a ukázáno. Odkazů je tu více než dost a až na přehnaný závěr je film téměř bez chyby. Osobně jsem si to užil a vřele doporučuji každému. 5* bez váhání. ()

Ben Nevis

Byly tam věci, které se mi nelíbily. Třeba chabý příběh, nedostatek času na rozvíjení charakterů a prezentování USA jako vojenské velmoci, která si může napadnout suverénní stát a případnému vyhlášení války se jenom vysměje. Jenže takové věci pilot NAVY neřeší, tak je neřeší ani film. Některé postavy, které se dostaly do finále, by si zasloužily víc prostoru, ale jsou tam jenom kvůli politické korektnosti. Nicméně budování napětí a vypilované scény v reálných letadlech to všechno přebíjejí. Taky mám slabost pro Toma Cruise. Gratuluji filmařům k režisérskému talentu a Cruisovi k prosazení svých vizí, bez kterých by film byl jenom další slabý sequel na dojení peněz z nostalgiků. ()

Nikkilee

NOSTALGIE LEVEL 1 000 000! Já jsem spokojená, dojatá a moje duše devadesátkového dítěte plesá radostí ještě teď! "What the hell were you thinking? You told me not to think!" ()

SidneyP

Nečekal jsem takovej odpal, vzhledem k tomu, že jedničku jsem ani neviděl. Dvojka je však jeden z mála projektů, kdy se prostě dokazuje, že může být lepší než originál. Pecka. Škoda, že jsem to neviděl na velkém plátně. Blockbuster jak vyšitej. Komiksovky, pořádně se podívejte na tenhle kousek a vemte si z něho příklad. ()

Wyder

Bomba! Jeden z mála filmů, kde člověka vážně mrzelo, že už to končí. Zvlášť když už trojka asi (doufám) nebude. Btw. Nutnost pro fanoušky originálu! ()

aslavey

Kdyby se námětu, režie, produkce a castingu ujal kdokoli jiný, tak film dopadne jako naprosto neumětelský céčko, kterýmu se bude člověk jen pár minut smát a zahodí vzpomínku na film v dál. Ale tenhle sequel pro mě maximálně dobrýho materiálu pro Žhavý výstřely je naprostý překvapení a obrovsky jsem si tento skvost kinematografie užil. Samozřejme, že je plný klišé a otřelých frází a chvilkama dokonce i textem, kterej bych i z gauče vylepšil. Ale dohromady to byla taková pecka, že všechny hříchy minulosti jsou odpuštěny. Nejvíc se mi ale asi líbil ten přerod vtipu do vážnosti během tří vteřin, kdy Mav skočí z okna, uvidí dceru (smích), dcera řekne větu a máš otevřenou hubu. O leteckých záběrech nemluvit. Doufám, že se o tomhle bijáku bude dlouho mluvit. Protože si to sakra zaslouží. ()

Lyžař

No, tak se do toho pustim. Na jednu stranu jsem rad, ze jsem Mavericka videl, na stranu druhou nejsem vubec odvazanej, jak jsem myslel, ze budu. Cely pribeh uveritelny podobne jako Bondovky, proste hrdina od prvni do posledni minuty. Konverzace nekdy az moc predvidatelne, citove sceny kratke, takze neporovnatelne s puvodnim filmem. Cekal jsem propojeni s puvodnim Top Gunem a to jsem dostal. A ze bylo skvele, citlive! Takze za tohle klobouk dolu, hvezdicky nahoru.  Kdyz to ale shrnu, film mel uz dopredu nasypane lidi v kinech, to bylo vic nez jasne. Styl natoceni velkolepy, krasne detaily atd, ale pro me je to celkove spis zklamani. Mozna by to bylo jine, kdyby vsichni kolem me uz mesice nevypraveli jak je to honosna podivana a neskutecnej film. Mozna, to uz se ale nedozvime. Kazdopadne u me tenhle film na puvodni dilo nema. ()

sadlokan

3,7 Mach.O tolik je rychlejší Maverick než rychlostní rekord.Hnedle tak pro začátek.Poctivá akce(ehmm).Takže to sem kous a jinak dobrý. ()

Hapretor

za totálně debilní buď zbytečně sladkou nebo "osmdesátkovou" hudbu * dolů ... za opět zbytečnou romantiku další * dolů ... místy celkem napínavé ... stíhačky hezké ... záběry dobré ... začátek však fádní ... proč několikrát opakovat ten samý záběr ... nuda ... školení namyšlených cucáků taky dobré ... Nejlepší na tom byla Jennifer Connelly - nejhezčí a nejkvalitnější stíhačka ze všech ... suma sumárum poctivé tři *. ()

strikeman

Možná bych dal i 4 hvězdy, ale musím tomu trošku upravit rating, protože do stovky nej filmů ever toto opravdu nepatří, přestože je to nostalgie jak sviňa. Technicky a po stránce extrémní pracovní angažovanosti herců je to jistě pecka, ale výsledek je v jedné rovině moc pěkně natočená letecká akce vs. v druhé rovině nefungující osobní dějová linka bez jiskry a opravdových emocí. Mně bavila víc jednička... 72% ()

Zaitsev

Mám letadla rád a pořád, když slyším proudový motor stíhačky, tak jako malý kluk hledím do nebe, aby mi nic neuteklo. Proto je Maverick pro mě přesně tím filmem, na který koukám s chlapecky otevřenou pusou. Tvůrcům se povedlo dostat do jednoho bijáku moderní prvky řízlý s osmdesátkovou nostalgií. Když už to začalo smrdět totálním kýčem, dokázali do toho dostat humor a odlehčení. Hudba skvělá, kamera ještě lepší a Tom...je Tom, začínám ho snad mít i rád :) ()

agassi68

Ako veľmi túži pospolitý ľud po klasickej akčnej zábave a nie homixových rozprávkach svedčí aj tunajšie hodnotenie. Tom vie stále pritiahnuť do kín veľa divákov a keď sa scenár neuberá smerom do úplného klišé tak je výsledok slušne máličko nadpriemerný akčný letný blockbuster.. ()

B.Wilde

Když jsem poprvé viděla trailer, říkala jsem si "hm, neviděla jsem ani jedničku, to mi beztak nic neřekne..." ale pak jsem se na film do kina přece jen dostala a jsem ráda, že jsem si tuhle podívanou nenechala ujít na velkém plátně! Ten film je prostě skvělý, troufám si říct, že si v něm musí snad každý něco najít a aktuálních 88% je toho myslím dost velkým důkazem. Ráda se někdy mrknu znovu. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí