Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

DExUS

Skvelý vizuál, farebný tón filmu verne kopíruje známeho predchodcu. Zhliadol som si pred tým aj originál aby som vedel lepšie hodnotiť, a teda musím povedať že je to ešte asi aj lepšie. Zábery z kokpitov vyzerajú veľmi dobre, trocha mi vadili digitálne upravené sklá na helmách pilotov, pôsobilo to trocha umelo ale dojem neskazilo. ()

Talita1

Film má výborný scenár, pekný vizuál, fajn soundtrack a osvedčených hercov. Je to dynamické a zaujímavé. Páčili sa mi akčné scény so stíhačkami, dojemné bolo aj stretnutie Mavericka s Icemanom. Goosov syn (Miles Teller) mal dobrú dejovú linku, mladý frajer Hangman (Glen Powell) peknú tvár, no a Tom Cruise v uniforme vyzerá aj po rokoch veľmi dobre.  Niet čo vytknúť. ()

dsaiko

Kdybych byl někde na pěkné americké prérii v auto-kině, měl sebou hezkou babu a film by byl jen kýčovitá kulisa, asi bych byl nadšen.Takto musím říct, že to byla jen hezky natočená kravina na kvadrát, výplod šílence. Bál jsem se, že ty čínské stíhačky nakonec sestřelí lukem a šípem. Dvě hvězdy dávám za hezkou techniku a hezké lidi. ()

imaginer21

Já si na druhý Top Gun zašel především kvůli hudbě. Úvodní titulky s podmanivou syntetikou Harolda Faltermayera z prvního filmu v roce 1986 byly pro mě vždycky synonymem začátku seriózního dobrodružství (chápejte, pro kluka, kterému TV Nova v jeho 11 letech poprvé pustila tenhle biják v hlavním vysílacím čase a rodiče ho kupodivu už neposlali spát). Když po neuvěřitelných 36 letech tahle skladba zazněla v 7.1 zvuku a na plátně se ukázala takřka totožná sekvence titulků včetně onoho dominantního řezaného fontu, byl jsem jak ten 11letý kluk, kterému to naservírovali jako dárek ve snovém balení. A pak už jsem nic víc nečekal, ani nechtěl. Naštěstí jak Kosinski, tak především Cruise jdou mnohem dále, byť v šabloně nastavené prvním dílem, rozvíjejí Maverickovo univerzum i jeho legendu právě tak, jak si ji člověk po těch letech představuje. Maverick je věčný rebel, ale tady je prostě dospělejší (ostatně Cruise taky... o dost), zranitelnější i citlivější. Kdo vzpomíná na Goosovu smrt jako hlavní moment v celém ději prvního filmu (včetně mimořádně silného Faltermayerova podkresu k němu složenému), tady bude doslova zamačkávat slzy. I když krásná hudba už chybí. Vše ale vynahrazuje mimořádně citlivé Kilmerovo cameo. Se závěrečnými titulky pak člověk cítí, že byl konečně po té dlouhé covidově době na zasloužené filmové projekci, na kterou se rozhodně vyplatilo čekat. Apropro: Viděno v originále s titulky, ale hluboce doufám, že nejen kinoverze bude vlídná k dabingu a Cruise i v dalších verzích dostane svého dvorního dabéra Gustava Bubníka. Děkuji! ()

BrusVejn

Výborný film, ktorý krásne skĺbil nostalgiu a moderný súčasný svet v ktorom sa odohráva. V prvom rade je to audiovizuálna žranica hodná toho najväčšieho plátna, ale ani ten príbeh nie je vôbec zlý (narozdiel od stupídnej jednotky). Tom Cruise je znova v úžasnej forme a dokonca zvládol vyvolať aj pár emócií. Ostatní herci vôbec nezaostávajú a Miles Teller a Glen Powell predviedli naozaj presné výkony. Ešte pred dvojkou odporúčam pozrieť aspoň zhrnutie prvého dielu, na ktorý sa vo veľkom odkazuje. ()

BSGHelo

Tenhle film mi připomněl, proč vůbec má cenu chodit do kina. Tenhle film mě přinutil obnovit si heslo na ČSFD po 5 letech a zahlasovat. Tohle prostě chceš. Je to cheesy? Jasně. Je to plný klišé? Díky bohu! Je to Highway to the Danger Zone? You bet! ()

sebulba1981

Nádhera. Film, který je poctou prvnímu dílu a ještě ho ve všem překonává. A ty stíhačky. To tu ještě nebylo.  Smekám před tvůrci, Cruise je borec. Lepší film letos nebude. Kino je nutností. ()

PanPyzamo

Na tento film mám nejspíše hodně jiný pohled než ostatní. Začátek byl naprosto peckovní a hudba mě ihned vtáhla. Tempo celkem rychlejší a tak netrvalo vždy moc dlouho a nastala nějaká akce nebo to jen prostě rychle utíkalo, protože jsem se bavil. Co se týče té akce, tak ta je mnohem lepší oproti té z 80. let, což je docela logické s ohledem na vývoj kinematografie s lepšími kamery a lepšími efekty. Takže akční scény klobouk dolů. Velmi pěkná podívaná. Co bylo též lepší byl podle mě příběh. Zajímavější a hlavně řekl bych napínavější. Všechno to bylo tak super a tak moc jsem si to užíval, ale strašně moc mi tam chyběla jedna věc a to písnička Take My Breath Away. Chápu, že se už nechtěli opakovat a dát tomu nový šmrnc, ale když už zazněla píseň Danger Zone, která mi udělala úsměv na tváři, tak ještě víc by mě právě potěšila již zmíněná Take My Breath Away. Celou dobu jsem tak marně čekal a doufal, že aspoň na chvílí zazní, ale ono nic. Pro mě to byla neskutečná škoda. Velice to pro mě film shodilo dolů. Abych to nějak shrnul. Top Gun: Maverick bude pro mnoho lidí lepší než ten původní z roku 1986. Povedl se. Plno lidí bude nadšených a fandům prvního dílu rozhodně doporučuji. Jen zde sděluji svůj názor. Plno lidí si nejspíš vybaví Top Gun kvůli akčním scénám se stíhačkami, kterých je zde habaděj a jsou opravdu skvělé a někdy velmi napínavé. Právě proto, že jsou řekl bych lepší má tento film tak moc kladné ohlasy. Jenomže já měl na původní Top Gun jiný pohled a to je atmosféra 80. let, kterou naprosto nádherně podtrhoval song Take My Breath Away. Tento film už z osmdesátek není. To je fakt. Přeci jen ale když už zahráli Danger Zone, tak bych prosil i Take My Breath Away. Už se tímto dost opakuji. Tato věc mi ale bohužel vadila. Neberte mě špatně. Tento film je povedený a jak říkám nejspíš nebudete litovat, že jste na něj šli. Jen jsem chtěl říct, že pro mě bohužel kvůli absenci již zmíněné písně to pro mě ztratilo to kouzlo, které jsem na Top Gunu tolik miloval. Jinak za mě dobrý film, který doporučuji. 7,5/10 ()

slashgibson

Najväčšiou atrakciou nového Top Gunu je realistické prevedenie manévrov a súbojov vo vzduchu. Myslím si, že to, že si hlavní herci prešli špeciálnym výcvikom a lietali v ozajstných stíhačkach  dáva tomuto filmu veľké plus. Celý príbeh je dynamický  , aj keď po čase trochu predvídateľný, čo nevadí lebo aj tak si to užijete. ()

yourhead

Tenhle "oldtimer" nakopal prdel všem spektakulárním CGI spektáklům za posledních 20 let. Nádherná jednohubka. Podruhé už z toho budou bolet zuby. ()

andrewXx

Tom Cruise, Joseph Kosinski a v neposlednom rade Jerry Bruckheimer dokázali s novým Top Gunom niečo, čo sa raz za čas podarí tak 1 z 100 pokračovaní. Po neuveriteľných 36 rokoch namiešali dokonalú formulku, ktorá s citom brnká na nostalgickú strunu prvého filmu, ale zároveň je po všetkých stránkach podstatne lepšia a latku posúva sakramensky vysoko. Top Gun: Maverick sa tak stáva učebnicovým príkladom poctivého pokračovania. Dokáže strhnúť, dojať, pobaviť, prekvapiť a znovu navodit osemdesiatkovú atmosféru oblečenú do aktuálneho kabátu. Bol to famózny zážitok a za mňa asi najlepší film, aký som videl nie tento rok, ale za posledných niekoľko rokov. Ak môžete, utekajte do kina, pretože toto dielo prvej ligy proste treba vidieť na veľkom plátne. Osobne veľmi silno uvažujem, že si tam zájdem ešte raz. ()

jsed

Je mi jedno, co hovoria experti, a ze Cruise dostal 5min aplauz... Kazdá vypovedaná veta je klisé ( vacsinou uz opocúvané ), niektoré technické nezmysly ( wtf 10,3 Mach ) a zas neznesitelný TC... Jednicka je originál a tie staré Migy ( a ich pilotci ) vyzerali o dost zlomyselnejsie... ()

Saxos

Zdá se, že letošní volné pokračování legendárního Top Gun, jedničku s přehledem převálcovalo. Jednoduchý příběh, žádné zbytečně přehnané efekty, trocha té romantiky, super zvuk, stopáž tak akorát a je to. Závěr: doporučuji. ()

tomino28

Je těžké najít dokonalost na filmovém plátně, ale pokračování Top Gunu se jí rozhodně přibližuje, a to nejen v rámci žánru. Při sledování jsem měl místy pocit, že Tom Cruise spolu s kolegy produkuje snímek ve stylu Mission Impossible ve vzduchu, ale nebylo to na škodu. Odkazy na dávného předchůdce zde jsou v míře ještě snesitelné a divák si dvojku užije i pokud se narodil v tomto tisíciletí a jedničku nezná. A přes určité nedostatky je potřeba vyzdvihnout práci všech, co se na filmu podíleli, protože srovnatelných událostí v kině je jako šafránu. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí