Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Elyssea

Nejsem si jistá, co je vizionářského na filmu s více dějovými liniemi různých žánrů. Vzniklý slepenec historického dramatu o otrokářství, zakázané gay romance, novinářského dramatu, současné tragikomedie, futuristického sci-fi a post-apokalyptického snímku je totiž ještě ke všemu hrozně nevyrovnaný. Ve zkratce platí, že Tykwerovo 20. století je mnohem lepší než budoucnost Wachovských, a to hlavně díky většímu tahu na branku a emočnímu náboji. Vždyť Whishaw a D'Arcy se na plátně prakticky nepotkají a stejně je jejich romance působivější než dvě reinkarnace Hankse a Halle Berry. Ona i ta herecká recyklace místy není příliš k užitku, protože některé masky jsou odporně umělé. Nejhůře to odnesl Grant v současnosti, pod tím silikonem prakticky nebylo poznat, že mluví. A do toho ještě film po hodině(!) začne ztrácet tempo. A i když se zlepší (prostě těch dvacet minut zatněte zuby a čekejte), nedočkáte se žádné zvláštní katarze a celkové vyznění je tak nemastné-neslané. Poselství se zkrátka ztratilo v mišmaši žánrů a stylů. ()

enjoi

Jedním slovem nádhera. Dechberoucí filmový zážitek, u kterého musíte sledovat každou scénu, každou větu. Jen tak si dokážete Atlas mraků vychutnat naplno. Je zde cítit jakási „matrixovost“, rukopis jeho tvůrců je znát a to dělá z filmu takový ten z kategorie, jak rád říkám, „na zamyšlení“. Jestli počítám dobře, film se odehrává v šesti (!) časových liniích, ovšem se stejnými herci. Z hereckého obsazení bych asi vyzdvihl Halle Berry, tato role ji opravdu sedla. Hlavní poklonu ale musím věnovat maskám, tvůrci odvedli opravdu skvělou práci, podle mě Oscar za masky je jasná záležitost. Každopádně jedna projekce je na vstřebání tak komplexního snímku málo, zatím ale 5*. ()

starbrejkr

Krátce: Jedinečný, ultimátní počin a největší filmový zážitek, jaký jsem zažil naposledy na Pandoře...Silně doporučuji zhlédnout (aspoň:-)) dvakrát. Prodlouženě: Jednoduše nejde vypsat všechny myšlenky, kterých se film dotýká, protože je to zkrátka film o lidstvu se vším, co k nám patří a těch šest žánrů, které v jednotlivých příbězích sledujeme od komedie přes detektivku až po scifi jakoby symbolizovalo lidskou rozmanitost. Pochopitelně, že základní myšlenka o posmrtném životě vyčnívá a způsobí nejvíc přemýšlení, ale sotva by Atlas mraků byl tím, čím je bez oněch detailů, kterých si budete všímat spíše až při druhém a dalších projekcích. Za sebe mohu po druhé projekci ve třech dnech konstatovat, že se jedná o naprosto dokonalé dílo, kdy ze mne při některých pasážích doslova stříkalo nadšení nad tím, co sleduji ať už šlo o vizuální stránku či třeba provázanost jednotlivých scén. Tleskám tvůrcům i hercům v čele samozřejmě s Tomem Hanksem (který po letech nevýrazných rolí potřeboval už podobný film jako sůl...) a Hugo Weavingem alias chodícímu zlu ()

Lanark

No jestli nějakej student uměnověd o tomhle začne psát dimplomku, tak už se v životě přízviska pseudointelektuál nezbaví. Filozofično? Kde? Duchovno? Jo támhle vzadu se krčí...Ale jděte lidé milí..té filozofie a "duchovna" tu není o nic více než v jakékoliv pohádce. Čímž nechci říct, že to je špatně. Dobro nakonec zvítězí a tak to má být. Já se nikdy u filmů, kde sledujeme více příběhových linií, nemohu zbavit dojmu, že prostě scénarista měl spoustu rozepsaných námětů, ale ani jeden nebyl tak dobrý, aby sám unesl své poselství. K vnitřnímu vývoji postav tak dochází jakoby mimo jednotlivé dějové linie..jakousi transendencí, kdy všichni vědí co mají dělat a jak se chovat prostě proto, že jim to říká vnitřní hlas. I přes všechny moudré monology a dialogy o štěstí, svobodě, nezávislosti se nakonec jen akcentuje myšlenka, že kolo samsary se točí stále dál a nikdo neví proč, ale že je to tak asi správně. Vizuální stránka je též pohádkově nádherná a já tedy nevidím důvod, proč k tomu jen jako k pohádce nepřistupovat..no a zkrátka ač princ Jiřík ze Zlatovlásky neměl vesmírnou loď, prostě mi byl vždy sympatičtější. :) ()

JohnRambo

"Your grammy is the best thing that ever happened to me." Fenomenálne dielo, ktoré nie je pre každého. Tak ťažké a hlboké myšlienky, že sa ani nedajú zhrnúť do viet, preto ich veľa divákov nepochopí alebo dokonca ani nepostrehne. ()

laik_60

Dlhé mohutne ... rýchle skákanie medzi príbehmi .... dosť mi trvalo kým som sa chytil ... najviac ma zaráža . prečo je "hlad po takýchto filmoch vo svete ?“ ... čo viedlo hanksa, wiviigha, hunta aby sa na to dali ? je to pre peniaze ??? Natočia takí velikáni film pre peniaze ???? Nepozerajúc na scenár .. len za to, že to "momentálne letí" ? Hmm spoľahlivé tri body ... na štvorku to zatiaľ nevidím, ()

bourec

Je jasný,že podobný snímky potřebujou pro zachycení detailů víc projekcí.Jenže sou taky filmy,u kterejch víte ,že i když to budete sledovat po stý,tak vás to prostě emočně nechytne ,prostě v tý spleti postav,navíc v tomhle filmu většina pod maskou,nabude nikdo,s kym se ztotožníte,komu budete jakoby držet ruku,fandit,přát dobrej konec.Tady mi je fuk,co to znamená,kdo je kdo,prostě jedinej pocit,kterej sem měl po filmu ,byl pocit,že se mi chce na wc.Je to fakt dobře natočený,skvělý masky,dobře zahraný,ale je dobře že to skončilo.. dnes jsem přišel do styku s BR diskem s tímhle filmem, a musím jít dolů. hrozná slátanina. 30%. ()

exitak

O lásce a nenávisti, o minulosti a budoucnosti, dobrém i špatném, všelijak vyprávěném... O všem a o ničem! 3 hodiny překrývajících se příběhů a na konci žádné vyvrcholení. Vše obohaceno prvoplánovýma moudrama od vypravěče. Celé to je šíleně přeplácané (aj vizuálně, scéna s padajícíma talířema wtf?), a pointa je příliš plytká, než aby to obhájilo 3 hodiny. Tohle je opravdu zklamání. ()

dubinak

Jak už tady všichni několikrát zmiňovali, Cloud Atlas se dá těžko vstřebat hned po první projekci, protože šest příběhů v jednom je opravdová nálož, zvlášť když film trvá tři hodiny, skáče se sem a tam a souvislosti mezi jednotlivými epizodkami vážně nejsou tak zřetelné, jak bych je, alespoň já, potřebovala mít. Jednotlivé příběhy jsou poskládány velmi neprakticky, vlastně nejsou poskládány vůbec a neměla jsem šanci si utvořit jakýsi celkový obraz jednoho určitého děje. Střihové sekvence jsou velice nepravidelné, divně navazují a celkově mám pocit, že si Wachovští ukousli možná až přespříliš velké sousto. Připadá mi jako kdyby chtěli udělat díru do dějin a měli tolik nápadů, že v podstatě zůstaly reálné jen na papíře, protože na plátně jsem v závěru viděla jen jeden velký zmatek a chaos. Ani já si nemyslím, že v sobě nese Cloud Atlas zatím neznámé poselství a moc dobře nechápu, proč ho má tolik lidí v topce, ale budiž. Někdo má tyto propletence rád. Já je nemusím. Na to, že stopáž činí celých 165 minut, v podstatě nic si z filmu neodnáším, protože opravdu nevím jak. Konkrétně příběh z budoucnosti z Neo Soulu byl pro mě tak šíleně nekoukatelný, že mi docela znepříjemňovalo film to, že na něm to nejspíš skoro celé stálo a přišlo mi, že se tento příběh dostává nejčastěji ke slovu. Každopádně, když se odprostím od děje, například hudba a masky byly prvotřídní. U některých postav jsem zjistila pravou identitu až v závěrečných titulkách, takže tohle ocenit musím. Taky pak ještě výkon Halle Barry, Toma Hankse a Huga Weavinga. Asi by vážně byla potřeba druhá projekce, ale obávám se, že se už nedonutím. Šest hodin života se mi tomuto filmu věnovat nechce. ()

C0r0ner

Buď to někoho trefí (mě kurva do desítky) nebo ne. Pak jsou jasné rozdíly v hodnocení. Nicméně moc nechápu velmi nízká hodnocení, protože i bez obsahu je to filmově jeden z nejlepších snímků, které jsem kdy viděl. Šest časových rovin, zdánlivě nesouvisejících, ale zároveň neuvěřitelně geniálně propojených. Úžasné masky, herecké výkony a režie. K tomu scénář, jaký se vidí jednou za pár let. Kromě Interstate 60 jsem neviděl nic tak plného veškerých inspirací o tématech osudu, životní cesty apod., ze kterých čerpám dodnes a nejspíš budu pořád. To, že to po skoro třech hodinách dá dokonalý smysl a člověk se nenudí ani vteřinu, považuji za důkaz naprosté dokonalosti, která logicky znamená jistou příčku v TOP 10. Kdyby se něco podobného natočilo jednou za deset let, byl bych spokojený. 100% ()

Dannysek4U

Formalne je to uzasny a tuze tesi, jak moc se rezijnimu triumviratu podarilo skloubit jednotlivy prostredi a dejovy linie, aby se mohly vzajemne podpirat, a pritom vsechny stale vynikaly svoji jinakosti. Obrazovej jazyk nahrazuje jazyk literarni na vybornou. Na to, jaka to je klada, se dokazou myslenky utrhnout od platna jen sporadicky. A herecky je to proste velky, trebaze tenhle kousek posbira Oscary hlavne za masky a efekty. Ale obsahove, popravde mi to ze vseho nejvic ozivilo bolest z druhyho a tretiho Matrixu. Tenhle film, v navaznosti na predlohu, hrozne stoji o vyslovovani pravd. Snad ani nejde o poucovani, ale proste ho hrozne bavi skladat na sebe moudra, a to je, nezavisle na vyrcenem, po case trochu otravny. Urcite snesitelny, ale ubijejici. Tenhle film trochu pripomina cukrarnu. Nabizi spoustu sladkejch dobrot, ktery k sobe vlastne ladej. Chutove i na pohled a clovek by si je nejradsi dal vsechny. Ale da se s jejich pomoci i prejist skoro k nevolnosti... ()

kusper

Obdivuhodný film. Způsob jakým jsou prolnuty jednotlivé příběhy mě dostal. Scéna z budoucnosti na "lávce" spolu s pobíháním na stěžni. Pohledy kamery... No a Hugo Weaving? Dokonalé ztvárnění zla. Ironii je, že největší slabinou Atlasu Mraků, je přes jeho zdánlivou složitost jednoduchost. Vše je až moc řečeno, ukázáno. Proč nám tvůrci nedali možnost si něco domyslet? Přesto skvělé masky, neuvěřitelný Weaving, dokonalý střih a kamery. Rozhodně je na co se dívat. (K) ()

Pedrousek

Jednoznačně opravdu velice povedený snímek, na který všem vřele doporučuji, jít do kina, ale to hlavně z důvodu, že si nejsem vůbec jistý, že by to někdo v domácích "rušivých" podmínkách dokázal dokoukat. Bezesporu se jedná o film, který velmi výrazně vybočuje ze zaběhnutého standartu poslední doby, ale těch 172 je opravdu hodně. Proč jsem film neohodnotil maximálním počtem bodů je jednoduchý - asi jsem méně inteligentní nebo "jednodušší" divák, ale ač jsem se snažil velmi soustředit, některé spojitosti, které asi měly být pochopeny, mi zůstaly utajené. Dle mého názoru se prostě a jednoduše taková dávka nedá vstřebat - je toho prostě moc a to mi celkový dojem z filmu trošku pokazilo. Jak se říká, méně je někdy více. ()

campix

Pro mě rozhodně zatím nejzajímavější film letošního roku. Opravdu jsem nevěděl co čekat. Úžasné spojení sourozenců Wachowských s Tomem Tykwerem poté úžasné recenze a rozporuplné ohlasy. Při svém hodnocení si také nejsem jistý kam s Atlasem mraků. Vytkl bych přepálenou stopáž, ale na druhou stranu jsem se zas až tak nenudil, ale klidně to mohli na dvě a půl hodinky stáhnout. Dále, když si vezmete jednotlivé příběhy, tak samy o sobě nejsou zas až tak zajímavé. Důležité jsou některé souvislosti mezi nimi a také herci, kteří jsou v každé době a příběhu jinak maskovaní. Musím říci, že mě asi nejvíce bavilo poznávat herce ve svých maskách a musím se přiznat, že ačkoliv někdy masky působili uměle a někdy velmi vtipně, tak to je nejlepší aspekt filmu a ne všechny jsem poznal. Závěrem hodnotím Atlas mraků velmi kladně, ale ta hranice mezi skvělou záležitostí a divně poslátaným brakem byla u tohoto filmu hodně tenká. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády