Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

filmmovier

Těžko se to popisuje, těžko se to sleduje (v některých částech) a celé je to velmi zvláštní. Originální věc, kterou nemám v plánu číst, a k filmu jsem se dostával hodně dlouho. Atlas mraků je rozhodně jedním z kvalitnějších počinů sester Wachowských a asi nepoznáte, co točili(y) oni(y) a co Tykwer. Herecky je to perfektní (čestná zmínka pro Granta, Broadbenta a geniálního Weawinga), dokonce mi tady sedli i Halle Berry a Tom Hanks, který mě ve svých novějších počinech moc nebere. Kvalita i tempo jednotlivých povídek jsou samozřejmě velmi, velmi rozdílné, ale celkově jde o velmi nadprůměrný kus, u kterého je ale občas docela záhul vydržet, jenže kromě herců je perfektní i vizuál a dohromady to funguje až, řekl bych, magicky – jen to není film pro každého a rozhodně si u toho neodpočinete, navíc musíte dávat docela pozor... asi už se na to nepodívám, ale je to fakt dobrý. Nejlepší příběhy jsou dva: hudební skladatel (s Broadbentem) a budoucnost, ve které jdou Halle a Tom někam na tu horu. Je to vizionářské, dojemné, kvalitní, jenom to nedokážu ocenit úplně... úplně. A to rozhodně není chybu toho filmu, ten jich má jen velmi málo. 80%. ()

Lachtaan

Atlas mraků jsem si musel, co si tak matně vzpomínám, pouštět na vícekrát. Napoprvé mě ještě před spuštěním odrazovala neskutečně dlouhá stopáž, která je ve finále opravdu osinou v zadku jinak rozhodně velmi zajímavého díla. Obrovská rozmanitost herců napříč nejrůznějším prostředím ať už z historického či prostorového hlediska film jistě obohacuje, nedodává mu však tu šťávu, jež by potřeboval, aby se stal nezapomenutelným. Ba naopak. Dle mého se alespoň v mysli nás, nepříliš okouzlených, rychle vytratí. ()

Sabrewulf

Před pár lety jsem na to mrknul, říkal jsem si tehdy - je to fajn, ale asi k tomu bude potřeba víc shlédnutí. Teď to bylo v televizi a já si říkám: jó Atlas mraků, že bych teda na to kouknul znova? To bylo tehdy docela fajn, tam vlastně bylo..... ehm... tam bylo... Tom Hanks v nějakém lese, pak nějaká asiatka jako robot... pak..... au! Říkám si, tohle není dobré znamení. Ale dobře, dám tomu tedy druhou šanci a tak tedy koukám. Když se objevil příběh s námořníky na lodi a já si řekl: Počkat, tam byl i takový příběh? - věděl jsem, že je zle. A taky že bylo. Nedokoukáno, brutálně nudilo. Už vím, proč jsem si říkal, že to tehdy bylo fajn - protože mě bavilo koukat na stejné herce v různých rolích napříč časem a vlastně jen za to jsou hvězdy. Nějaké silné propojení napříč časoprostorem jsem nepostřehl. ()

Motinski

Filmový epos ktorý má v sebe monumentálnosť ale vie sa držať pri zemi ako osobná dráma. Herecká top trieda a krásny vizuál čo pri striedaní žánrov vôbec nepôsobí rušivo. Ťažšie na pochopenie, hlavne pre niekoho kto je zvyknutý na priamočiaré príbehy bez skrytých vysvetlení ale určite jeden z tých filmov ktoré dokáže docenit aj široké publikum. Atlas mrakov má veľký presah a načrtne viacero tém ktoré sú vyobrazené asi najoriginalnejšie ako mohli. Vie vyvolať rôznorodé pocity podľa toho ktorú časť práve sledujete. Nemá síce strhujúce tempo ale že by som sa vyslovene nudil, nemôžem povedať (no dobre, možno občas). Skôr ma to stále viac a viac zaujímalo. Síce som nemal 5* pocit ktorý mávam hneď po dopozeraní tých najlepších veci, nejak podvedome ale verím že sa k ním rokmi dostanem. ()

Remivsremi

Technická stránka filmu je parádní. Příběhy, které vás upoutají jsou propracované, s myšlenkou a dostatečnou hloubkou. Ale pokud do jednoho celku zakomponujete tak protikladné žánry a uchopení, musíte zákonitě narazit. S výsledkem jsem velmi spokojený, neboť mi většina příběhů sedla. Užil bych si to přesto daleko více, kdybych se některých zbavil. 70% ()

black.mao

Šest konvenčních tuctových příběhů epilepticky pospojovaných do něčeho co snad ani nemá důvod. Celý ten řetězec reinkarncí, utrpení a lásek nakonec vyustí v cosi, co lze nazvat "staříček vyprávjajů ogarom", vskutku originální zdůvodnění všech těch mystickoesoterických blábolů, kterých na facebooku kolují mraky. Náměty jednotlivých příběhů soutěží vzájemně mezi sebou o cenu "kde jsme to všechno už jednou viděli", přičemž příběh z r. 2144 z Neosoulu je jakými pokusem vykrást sám sebe (tedy Matrix). Hm, hezké ale něco tomu chybí. Dvě * za masky a střih. ()

Qitek

Hluboký film určitě. Složitý a vypravěčsky komplikovaný rozhodně taky. Nastává otázka jak tohle trio režisérů ustálo. Svým způsobem docela ano. Po formální stránce za mě Tykwer vyhrává. U Wachowski brothers (sisters) se opět potvrzuje, že jejich sterilita je více než vážná a dvojka i trojka matrixu nebyla chybou přechodu na digitál. Jejich části příběhu působí neuvěřitelně uměle, mnohdy směšně a sterilně. Dlouhé. Jinak to nešlo samozřejmě. Ale poslední půlhodinka všechny dluhy naštěstí splatí. Po celou dobu jsem se nemohl ubránit dojmu že sleduji (především co se bratrů-nebo bratra a sestry týče, nebo už sester) kvalitní televizní inscenaci. Některé masky působily tak příšerně lacině, levně a latexově, až bych je čekal v béčkovém filmu z osmdesátých let. Akční scény v budoucnosti rušili a byli, jak bych to řekl... choreograficky směšné. Jak scéna s "příručním" mostem, tak každá další. Nesedělo, otravovalo, bylo do očí. Atlas mraků není špatný film. Není nudný, i když se může v první hodině místy jevit. V jistých momentech baví a v několika momentech je krásný, dojemný, i drsný. Bohužel jsou to jen momenty. Několik momentů na 165 minutách délky mi přijde sakra málo. Kecy a proroctví o tom, že u tohoto filmu se lámou dějiny a film (myšleno globálně) se zase posouvá o kus dál mi přijdou unáhlené a rozhodně musím za sebe říct, že je to nesmysl. Co tu máme je kvalitní film o vzepření se člověka proti "systému", touze po svobodě, ať už fyzické, duševní, či umělecké a především film o lásce. Za to všechno dík. ()

Kaferano

Moc se mi to líbilo, celé tři hodiny mě to bavilo a po příchodu z kina jsem doma nadšeně referovala. Komentář jsem chtěla vynechat, ale do rána se mi hodně věcí rozleželo a nedá mi to. Mám ráda filmy typu "rozházená mozaika", zvlášť, když se mi na konci vyjeví celistvý obraz a vše do sebe zapadá. Tady byla mozaika rozdrobená skoro na kaši a dějových linií bylo hodně a přeházených v čase. Na konci jsem pochytala asi 90% a myslím, že jsem dávala opravdu pozor. Další věc je téma reinkarnace. To byl důvod, proč jsem si film vybrala. Líbilo se mi, že film byl zaměřený na životní fragmenty a vlastně působil střízlivě i pro diváky, kteří tento fenomén neuznávají. Nebyly zde žádné kýčovité bardózní scény a mysticko-filozofické poselství bylo podáno maximálně decentně. ( nebo vůbec? :-) Narážím na Fontánu, která je spíš opak. Jenže k reinkarnaci patří i karmická logika, která ji staví do pozitivního světla. Tyhle vnitřní vazby mi tu chybí a není jasné, proč se některé postavy změnily a některé zůstaly bez vývoje. To je hvězda dolů. Teď chvála. Masky skvělé, možná místy přehnané, ale to mi nevadilo. Některé herce jsem nepoznala. Vynikající Tom Hanks. Ze všeho nejvíc se mi líbil herec Jim Broadbent a celá jeho dějová černokomediální linie. ()

JimmyII

Je krásné mít někdy pocit, že lidstvo má ještě naději... Ať už pro myšlenky, které Atlas mraků obsahuje, nebo proto, že tohle někdo dokáže vymyslet (díky, Davide) a troufne si zfilmovat (díky, Tome, Lano a Andy). Jistě, dalo by se tomu vytknout několik nedostatků, ale to já nechci. Chci Atlas mraků vnímat jako malou audio-vizuální filmařskou revoluci, jako příběh, který by mě dlouhé měsíce fascinoval, kdybych ho viděl v patnácti. Atlas mraků je propracovaná skládanka, žánrově vypiplovaný diamant, který lze otáčet pořád dokola, zkoumat ze všech stran a vždycky si najít něco nového, inspirativního a fascinujícího. Chválím atmosféru, výpravu, hudbu, ty drobné střípky scénáře, které do sebe zapadají jako ozubená kolečka, pořád frajera Toma Hankse, krásnou Halle Berry a intenzivního Huga Weavinga. Tak jak píší ostatní, chce to ještě pár projekcí. Zatím ale pět hvězd (pro těžké cyniky čtyři - anebo ne, cynici, nechoďte na to, tenhle film nezaslouží kritiku, zaslouží tichý obdiv). ()

st.jim

I přes geniálnost a vše, co Atlas mraků ukazuje, tak se jen těžko hodnotí, protože začátek byl docela náročný. To neustálé přeskakování dějem, kdy mi vše nedávalo moc smysl, určitě ovlivnilo zážitek. Ten nebyl tak silný jako například u Fontány. Uvidíme, jak se budu tvářit na druhé podívání. Každopádně velkofilm to 100% je a vyplatí se jít na něj do kina. Kdo si lístek koupí, tak určitě neprohloupí. ()

Honzíno

Našlapaná mozaika s totálně nepřehlednou strukturou může hlavně ze začátku seriózně motat hlavu a myslím, že dokonce i odradit. S postupem času však zjistíte, nakolik nehorázně komplexní je, že ve výsledku obsahuje jednoduchou pointu a sděluje jednu z nejprostších myšlenek, jakou si dokážete představit. Tohle všechno je však obrovské plus filmu, neboť s postupem času se stává přehlednějším, silnějším a dotáhne vás úspěšně do konce, až někteří jen blaženě civí na plátno a chtějí snímek hned vidět znovu. To ale není zcela můj případ, i když je velice pravděpodobné, že Atlas mraků opět rád v budoucnu uvidím. ()

skrblik007

Těžké něco k tomuhle opusu napsat. Režie, herci, masky, výprava geniální. Hanks, jako vždy, válí v šesti různých rolích, v šesti různých příbězích, každý jiného žánru a odehrávající se v jiném čase, aby se postupně proplétal s ostatními, a na konci se všechny střípky složily v několik myšlenek. Není moc dobře možné pochopit všechny dějové zákruty a menší myšlenky a symboly na první shlédnutí, i přes komplikovanost celého sextetu jsou však přechody voleny s citem, takže jednotlivé sekvence mají návaznost. Atlas mraků vytvořil vlastní žánr, a i přesto, že to na konci opravdu zas až tak nevyzní, stejně je to extrémně zajímavý počin, který obsahuje od každého něco, je filozoficky zajímavý a celkově působí velice epicky. Závěrem bych chtěl podotknout, že při té dystopické dějové lince mi běhal často mráz po zádech... velmi hrůzostrašné. ()

markuc

Perfektni film, splnil moje ocekavani a jeste je prekonal. Skoda, ze takhle inovatorskych a netradicnich filmu se toci tak malo. Jen tak dal Wachowski a Tykwere. ()

plechulka

Nádherná koláž a síť utkaná přes propasti času a ukazující, že měli pravdu V+W ve známém textu: "klidně seďme na židli/čtěme bibli - tam to všechno je!" Bohužel/bohudík (doplnit lze dle osobnostního založení) jsou lidé pořád stejní - pořád nepoučitelní a pořád doufající.... ()

karlik4801

V něčem je Atlas mraků až zvláštní, nejspíš z odvyprávění svého příběhu. Stačí sledovat a střih už vám zmatený nepřijde. Tu první hodinku se rozkoukáte a pak si pomalu těch pár příběhů zapamatujete. Pro mě je to celkem sledovatelný film, fanoušky takovéto tvorby to zabaví na celou stopáž. Nejlepší části? S Hanskem v roli Zachryho. Za celou dobu Hanks odvádí skvělý výkon jako to u něj vždy bývá. ()

kumpi

Atlas mraků si zaslouží vysoké hodnocení už jen díky své originalitě a vizuálnímu zpracování. Když k tomu připočteme ještě výborně zpracovaný děj a obstojné výkony všech zúčastněných dostaneme velkofilm jaký zde ještě nebyl. A samozřejmě jak už tomu u podobných velkofilmů bývá, nechybí ani super soundtrack. Koncem tohoto roku můžu říct, že se rok 2012 po filmové stránce vyvedl na jedničku a jsem hodně zvědav jak nastartuje rok 2013, protože v lednu tu máme pár pecek co klepají na dveře. Veselé Vánoce! :)) ()

Liznic

Je za tím vidět obdivuhodný kus práce! Film nenudí a pěkně plyne. Netuším kolik tam těch dějových linií je... 5-7? Jenže některé baví, některé jsou fajn a další nic moc. První hodina a půl filmu je moc fajn, dál už to taková sláva není. Natočeno výborně, masky se mi líbily a nastříháno je místy výborně a místy pro mne nesmyslně (prostřihy z napínavé pronásledující scény a nějakého komicky blbnoucího důchodce...). Jestli tu byla snaha o sdělení nějakého poselství tak jsem kromě asi tří vět, co už drsně zněly v traileru, nic nezaznamenal a už vůbec mě to nějak neoslovilo. Znovu si to úmyslně nepustím, ale jestli to někdy náhodou chytnu v telce rád u toho třeba povečeřím. A za 20 minut zase s klidem vypnu. ()

viperDavid

No teda, jeste ted me v usich zni ta hudba, ktera doprovazi cely pribeh. Skakani mezi postavami se nakonec ukazalo jako jeden dlouhy, prekrasny pribeh. Tady se musim sklonit pred tvurci, oni to dokazali. Ve svete plnych lepsich i horsich paskvilu se na obzor dostala hvezda. Rozhodne stoji za videni. ()

ivan_drago

Multi-žánrový spletenec, z kterého se překvapivě neudělá špatně, kde by každý z prezentovaných příběhů mohl být samostatný film.... Svou monstrózností, pokrytím témat i časových úseků a hlavně snahou o názornou ukázku nicotnosti lidského bytí i rozhodnutí, které ovlivní osudy všech, je film gigantickým počinem s hrůzu nahánějicí stopáží... Některé příběhy se povedly více některé méně, nemá cenu se tady o nich rozepisovat... Nicméně v určitých momentech film vyráží dech a příběhy svou návazností nepřestávají překvapovat... Naopak někde je to dost přitažené za vlasy... Pointa filmu mi není úplně jasná a říct, že jsem to celé pochopil, by byla lež jako věž... Ale čert to vem, technicky si každý úsek filmu drží svou osobitost a styl, audio-vizuálně je to, ostatně jak je u sourozenců W zvykem, precizní... Co mě vadilo byly některé masky herců, kteří hrají vícero postav, ze začátku se v tom člověk moc neorijentuje a také spousta detailů a odkazů na jiné příběhy, které člověk jen stěží pochytí na první zkouknutí... Přesto je to za pět... Jenom se do něčeho takového pustit a zrealizovat je počin hodný uznání... ()

Johnny.ARN

Atlas mrakov ako labutia pieseň našeho kina, v čase, keď sa hrá v multikinách po Slovensku za neporovnateľne vyššie vstupné. Tak to som si nemohol nechať ako správny skalný ujsť. A spravil som dobre. Tak ako je u mňa zvykom, vždy si o filme niečo naštudujem. A pri tomto toho teda bolo. Vyplynulo mi z toho, že tam mám ísť s otvorenou mysľou a len sa nechať unášať. Dobre som spravil. Sadol som si, pozeral, užíval. Nič viac. Už počas projekcie som zistil, že to nie je až taký zložitý film, v pohode som sledoval dejové línie, všetko pekne do seba pasovalo. Možno to je tým, že som prečítal nejednu knihu, ktorá je písaná týmto štýlom, preto mi to asi nerobilo problém. Čo sa týka filmu, od réžie, cez strih, obsadenie až po výpravu bolo všetko super. Atlas je niečo ako vysoká škola herectva, keď jeden herec musí hrať šesť žánrovo a typologicky odlišných postáv. Hanks fajn, Weaving úplný pán, hlavne jeho démonická podoba, Berry šarmatná a príjemná v každej postave. Homosexuálny Whishaw bol vážne skvelý. A ten Parabellum P08 ... Broadbent, ten ma pobavil vo svojej "hlavnej" úlohe. Ako som už povedal, obsadenie kvalitné. Čo robí tento film výnimočným je strih to, ako to je celé natočené. Wachowski udávajú smer, škoda, že ich kvality nikto nedosahuje. Keby sa takéto filmy točili bežne, bol by zaujímavý tak maximálne námetom. V tejto situácií je to niečo, s čím sa ľudia ešte nestretli, preto je taký výnimočný. Keď sa chceme baviť o posolstve, myšlienkach treba ho vidieť rozhodne ešte raz. Pri tomto filme je jedna projekcia málo. Emóciu zanechal, ale nejak rýchlo vyprchal. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády