Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

CatcherBlock

Je to neskutečná, psychologicky-Vesmírná báseň, kterou ale zdaleka nestráví ani většina diváků. Jde o to, že Atlas mraků, je až příliš odvážný a jiný, než to, co vě většině případů prezentuje dnešní kinematografie pro tzv.: normálního a konzumního diváka. ()

alchac

Fakt je, že při prvním sledování v kině mě cca 20 úvodních minut trochu bolela hlava z těch až stroboskopických přechodů mezi jednotlivými příběhy. Ovšem z těch zdánlivě chaoticky rozházených střepů se posléze začne skládat celek, který mi ve finále na tváři vykouzlil úsměv téměř čirého štěstí. Napodruhé už jsem musel uznat, že řazení jednotlivých scén a příběhových přechodů je opravdu rafinovaně promyšleno. A napotřetí jsem se tetelil radostí nad zachytáváním různých drobností, kterých jsem si v přechozích dvou případech nevšiml. Atlas mraků je těžko zaškatulkovatelný film a ne každému asi sedne jeho forma i obsah. Co se mě týká, tak není moc filmů, které by mě i přes svou do očí bijící snahu o morální poselství (což mě obvykle irituje, až sere) dokázaly při každém zhlédnutí dostat do velmi povznesené nálady. P.S.: Nelíbí-li se vám film, zkuste alespoň soundtrack - ten je kapitolou samou pro sebe. ()

Radiq

Těžká nuda, u které celou dobu čekám, jak se to nakonec všechno propojí a oni na mě vyrukujou s takovou kravinou, která má navic hrozně moc děr. Největší díra je asi to, proč sou všechny důležité postavy hrany furt jedněma a těma samejma hercama. Nemám nic proti tomu znamínku a propojení různejch postav jednou duší (což sem sám od sebe nepochopil a musel sem se to dočist až na internetu), ale aby uplnou náhodou ty postavy vypadaly podobně, to mi prostě sežralo kus lebky. Jinak vizuálně to bylo zajimavy, masky super, nápady a myšlenky taky nebyly špatny, ale stejně se v tom nedalo orientovat. Možná na druhy shlidnuti bych si všiml víc detailů, ale nějak na to nemám chuť. Akční scény sice hezky, ale moc přehnany, takže to si u mě taky nevyloudilo pochvalu. Po dvou hodinách už sem netrpělivě očekával závěrečny titulky. Nějak jsem dospěl k tomu, že se na to podívám znovu (2022), ale bohužel se stejným výsledkem. A můžou být rádi, že ten výsledek není ještě horší. ()

stOKYi

Film sa tvári ako mega projekt a ono to asi aj megaprojekt bude avšak, nezaujal. Ja som film podľa všetkého nepochopil. Nenašiel som dáku hlbšiu paralelu medzi jednotlivými príbehmi. Videl som tam len akési zosúladenie ľudí, ktorí aj napriek nepriazne osudu, sa ku sebe dostali a určitým spôsobom tu dochádza ku ovplyvňovaniu v iných časových horizontoch/paralelách? Neviem ale čo sa tým tvorcovia snažili povedať. Možno ani tvorcovia sa nevedeli dohodnúť, čo podľa všetkého vyvrcholilo do zmätku v hlave Laurenca Wachovskeho z ktorého sa stala Lana Wachovska. Jednotlivé príbehy boli veľmi zaujímavé (až na tú časť, kde bola Berry novinárkou), ale na môj vkus ich bolo zbytočne veľa. Neustálym preskakovaním z jedného do druhého obdobia, jednotlivé časti strácali na dynamike, čo však vyvrcholilo na konci filmu, kedy dynamika bola v podstate v každom príbehu. Tu človek môže vidieť pozitívum, avšak ja som mal pocit, že neustále prestrihy a preskakovanie v tých najlepších okamihoch mi skôr privádzali vrásky. Tým to strácalo napätie. Po filmárskej stránke (do ktorej sa nevyznám), mi to ako laikovi pripadalo veľmi podarené. Hlavne masky postáv boli špičkové. Výprava bola veľmi uveriteľná avšak, to že ma film začal baviť asi tak v poslednej pol hodine je na 170 minútový film málo. Darmo, tomuto experimentu som nepochopil a bol som stratený ako zdravý rozum Ivana Gašparoviča. Ináč videné na tri krát. ()

Susinnon

Bolo to na mňa strašne dlhé a celý film som vydržala pozerať len kvôli tomu, že som sa spoliehala na to, že koniec všetko zmení. A tak sa aj stalo. ()

Doudis19

Jsme svědky dalšího rozvoje možností kinematografie. Tam kde po špičkách našlapovala Láska Nebeská a na plné chodidlo nesměle došlápl Pan Nikdo, Atlas Mraků dupe jako slon. Obdivuhodné dílo skládající se z šesti příběhů nad jejichž působivostí by se sice dalo polemizovat, jako celek se však jedná o monumentální až neopakovatelný zážitek. Naprosto přehledné, strhující a vůbec ne ubijející svou nezviklou délkou. Navíc s ohledem na množství souvislostí, detailů a hlubokých myšlenek ohromující zážitek i v případě dalších shlédnutí. ()

Mr.Ripley

Film je stejný jako Symfonie sextetu Atlasu mraků. Povrch je pokryt bolestivou realitou plnou temnoty volající po spáse a odpuštění. Kdesi v těch nejniternějších útrobách se skrývá křehký "bláhový" cit. Šest příběhů, několik na první pohled odlišných postav spojující napříč časem jeden z nejzákladnějších pocitů vůbec - láska. Atlas Mraků se dá vykládat mnoha způsoby, ale tím nejzákladnějším pilířem po kterém prahne v určitém časovém úseku každý je bláznivá zamilovanost, víra ve svou soulmate. Jeden z nejkrásnějších filmů o lásce, který od Love Actually a Brokeback Mountain nemá obdoby. -Absolutní vítěz příčky Nejlepší film roku- ()

Triple H

Je to epické, rozmáchlé a do určitej miery ambiciózne dielo. Páni režiséri zároveň zvládli s úplným prehľadom podať všetkých 6 dejových liniek tak, aby tieto boli bezproblémovo zrozumiteľné. To sú podľa mňa neoddiskutovateľné fakty a samo o sebe to zasluhuje určitý rešpekt a pochvalu. Prečo potom "len" tri hviezdy? Aby som to povedal úplne jednoducho - film vo mne nič hlbšie nezanechal. Zapamätám si niektoré scény, niektoré obrazy a celkový koncept - ale úplne mi tam chýbal pocit, že nám bola podaná nejaká silná myšlienka. A je jedno či 100x počutá, skrátka nech to len zanechá vo mne ako divákovi silnú stopu či emóciu. A to sa Atlasu Mrakov nepodarilo. Jednotlivé zložky pritom fungujú veľmi dobre až výborne. To znamená, že herci sú všetci veľmi fajn a popravde ma dosť potešilo po dlhšej dobe vidieť Toma Hanksa ako ukazuje prečo bol vlastne len pár rokov dozadu takou veľkou hviezdou. Nepredvádza nič čo by sme uňho nevídali, ale celý film s prehľadom ťahá a prezliekanie kostýmov a charakterov ustál podľa môjho názoru ukážkovo. Práve táto konštantná kostýmová maškaráda uberá filmu kus na jeho pôsobivosti, pretože taký Hugo Weaving a Hugh Grant to v pár maskách pekne schytajú a sú aj, priznajme si, dosť nechcene smiešni. Ak to bol úmysel, nevadí, mne to ale narúšalo tú osudovú atmosféru, o ktorú malo ísť. Hudba je veľmi fajn, funguje aj napätie, aj humor. V zásade je málo vecí čo filmu môžem objektívne vytknúť, ale keď už mi niekto prezentuje takúto osudovú mozaiku, chýba mi ak to celé vo mne nič nezanechá a ak sa v tej filozofii pohybujeme na dosť prvoplánovej rovine. Každopádne za pozretie film určite stojí a ja ho pre istotu pozriem niekedy znova. ()

hopskulak

Důležitý film. Bohatý na podnětné myšlenky, konvence bořící (jeden herec hrající více postav bez ohledu na pohlaví či rasu) i konvence ozvláštňující (šest žánrově odlišených provázaných příběhů). Fascinující a jedinečné, ať vás na filmech zajímá cokoliv. ()

Vecko99

Po vizuální a hudební stránce dokonalý film. Moc mě bavilo, že měl každý herec několik rolí alá Eddie Murphy (když ještě točil filmy na které se dá dívat). I propojení jednotlivých příběhů mi nepřišlo chaotické jako psali v některých recenzích. Bohužel k dokonalosti mi chybí větší gradace v závěrů, větší boom na konci, ale i tak jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

eye candy

Sourozenci Wachowští se po letech přichází skromně pochlubit, že spirituálně povyrostli a po Descartovi se tentokrát jali znásilňovat koncepty hinduismu. Činí tak popkornově, megalomansky, no.. nejlépe tuto obávanou strategii vystihují slova klasika jako "útok pod rouškou denního světla přes minové pole". Samozřejmě, proč ne. Celkem oprávněně se lze domnívat, že těmto -lidský život přesahujícím- tématům, může epická výprava a hvězdné (hvězdně namíchané) obsazení jenom prospět. Voní to rozhodně pěkně, horší už to je s chutí. Když už se někdo odváží do poklidných vysokorozpočtových main streamových vod vnést trochu bouřlivých vírů na místo chcánek, potom je o to smutnější, vznikne-li překombinovaná směsice neoriginálních sub-plotů, s maximálně zjednodušenými charaktery a absencí nějakého pořádného konfliktu. Navíc s pořád dokola opakujícím se hudebním motivem, který je ke konci už dosti otravný. Žádná sláva, jen neoriginální pokus o originální film. ()

chelseaman22

Jeden z nejlepších snímků roku 2012, jež na stovce nadělí Hobitovi (2012) minimálně sekundu! Takhle přesně by měla vypadat moderní tvorba. Nekomerční trhák, jež se snaží v každičkém detailu odlišit od všeho doposud vyprodukovaného. Diváka zjevně zarazí spousta dějových linek, ale během snímku si prostě nejde neuvědomit, že tento mix je dokonale harmonický. Každé story zaujme něčím jiným, žádné není zbytečné. Skrz naskrz minulostí a blízkou budoucností plnou androidů. O Catwoman č. 4 jsem vždy měl pochyby, ale zde zapadla do dokonalé harmonie se zde fantastickým Tomem Hanksem. Je otázkou, proč nominace na Ceny akademie Cloud Atlas minuly. Pro mě bude výkon Toma Hankse tím nejlepším chalánovským výkonem roku 2012. 91% Celosvětový výdělek k 30. 1. 2013: $85,231,620, což je 0,84 násobek budgetu ()

Ithildaria

Stejně jako v duších všech csfd uživatelů, i ve mně tento film zanechal spoustu filosofických otázek. Tak pro příklad: Proč bylo nutné obsadit všechny role hrstkou ODPORNĚ namaskovaných herců? Není to neetické, přebarvovat černochy na bílo, asiaty na zrzavo a bílým zešikmovat oči? Hugo Weaving jako korejec?-> Nepovedlo se!! (To si opravdu NIKDO nevšiml, že se nám to po vizuální stránce trochu vymklo z rukou? Ne?... No dobře, dalo by se namítnout, že vizuál není všechno). Tak so tedy zaměříme na příběh... Moment, jaký příběh? Těžko si vybrat ze všechn těch nesouvislých a naprosto nekorelujících útržků. Boha, proč to prostě není povídkový film - vyšlo by to nastejno a vyhnuli bychom se násilím našroubovaným spojnicím mezi jednotlivými příběhovými linkami (viz kniha o námořní plavbě nenápadně podpírající nohu nábytku v "povídce" o teplém skladateli). Jenže! Ono by to na povídkový film bohužel taky nestačilo, stačí se podívat na futuristický příběh o uměle vytvořené dělnici Sonmi, která celý život nevědomky pojídá své "kolegyně" (ŠOK!) a která (spolu s desítkami dalších lidí s nepřirozeně šikmýma očima) spáchá sebevraždu jen proto, aby pronesla jakýsi projev plný nicneříkajících a abstraktních keců majících vyvolat totální revoluci. Tady vidím pěknou paralelu: Ona motivační řeč je totiž stejně prázdná, jako celý film. P.S.: Ještě, že je divákovi vždy jednou za čas v momentě chaosu hozeno záchranné lanko v podobě mateřského znaménka na přebarvené kůži některého z herců. Bez komety na něčí prdeli bych totiž nevěděla, jestli se pořád dívám na jeden film. ()

Khumbac

V tomto snímku zhlédneme hned několik žánrových situací...přes drama, romantické, dobrodružné, scifi. Známí herci absolvovali vždy několik rolí. Hanksovi slušela většina rolí. Hudba byla po většinou vážná a příjemná i když mě v některých scénách štvala! Délka ubrala jednu hvězdu...Ale vsadím se o vánoční prémie, které nedostávám, že kniha by byla na 5 hvězd. ()

SniperG1

Tak prvních 40 minut to vypadalo jako totální splácanina a měl sem chuť to hned vypnout. Ale řekl sem si, že ještě chvilku vydržím a uvidím co bude dál, no a vyplatilo se počkat !! Výborné a zajímavé propojení všech časových pásem. Herecké obsazení a výkon je na jedničku, vizuálně krásně udělané. Na mě teda až příliš dlouhé,ale ta poslední půl hodinka, která mě zaplavila emocemi, stála za to...90% ()

Estrellita

Atlas mraků, to jsou obrovské myšlenky obalené pouhou troškou děje. Některé z těch myšlenek ale dlouho nedostanu z hlavy a ani se o to nebudu snažit... Zamyslet se, nejen akceptovat, ale pochopit - k tomu nás chce tenhle film přivést. Jeden každý z účinkujících herců se tu ukázal ve výborném světle a ačkoli mám problém orientovat se ve zmatených filmech se spoustou postav, tady tento problém nenastal. "Co jiného je oceán, než velká sousta kapek?" 90% ()

andiek05

Na začátku to pro mě bylo dosti zmatené, pořád jsem hledala klíč a musím říct, že úžasná práce maskérů mi to někdy pořádně zkomplikovala :-D Času stráveného s tímto filmem vůbec nelituji. Přestože mi chvilku trvalo, než jsem se zorientovala, byl to zážitek. Jen, co se objevily titulky, moje první myšlenka byla, že si to budu muset pustit ještě jednou, abych mohla všechno stoprocentně pojmout a zpracovat :-D :-D :-D ()

LeoH

Nedává mi moc smysl přemítat nad tím, jestli jsou lepší části od Wachovských nebo od Tykwera, stěžovat si na jednoduchost/nepůvodnost jednotlivých myšlenek a dějových linek nebo na to, jak volně jsou provázané, ani brblat nad samoúčelností šestirolí; možná je na vině můj mnoha viděnými filmy zmlsaný, přibývajícím věkem lehce korodující mozek, který už tak úplně nečeká, že ještě uvidí nebo se dozví něco zásadně nového, převratného a hlubokého, ale zdrojem potěšení mi nebyla rafinovanost konstrukce, nýbrž právě její kaleidoskopičnost, která autorům dovoluje přeskakovat mezi různými časovými rovinami třebas i na jeden jediný záběr (u spousty střihů jsem vyloženě výskal nadšením), právě drzost až nezdvořáckost, s jakou se splétá mnohokrát viděné a zároveň se kousek pod povrchem říká, že jestli tyhle věci vnímáme jako banality, pak je banální celá kinematografie a vlastně tak trochu celý osud lidstva tvořený právě takovými stále se v drobných obměnách vracejícími, nesložitými, navzájem jen vzdáleně (ale přece a zásadně, byť po tenkých nitkách, po ozdobných knoflících proměněných v magické předměty, po chybějících stránkách staré knihy, které nedají čtenáři spát, po zfilmovaných humoristických povídkách, které můžou ve správně naladěných hlavách úplnou náhodou zformovat zcela nehumoristické myšlenky…) souvisejícími epizodami; tomuhle čtení nahrává i spousta ne snad cinefilních odkazů v tradiční (mně dost protivné) pomrkávací podobě, ale ani ne sprostých vykrádaček, spíš ozvěn jiných filmů napříč žánry i dekádami. Potěšil jsem se velmi, mám chuť dát si brzy znovu (nejmladší potomek už se mi tu přes rameno zajímá, co že jsme si to včera s mámou pouštěli a jestli by se na to taky nemohl kouknout) a pokud bude potěšení nemenší (rozhodně je tam ještě co nacházet), dost možná půjdu s hodnocením na maximum. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády