Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

HakuSaku

Twilight meets Battle Royale, ale zial viac Twilight ako Royale! No na moje pocudovanie to tu fungovalo prekvapivo dobre. Aj napriek 140 minut co film ma som sa vobec nenudil, ale to aj vdaka dobrym hereckym vykonom. Stanley Tucci a Woody excelentny. Pre milovnikov knihy to je povinnost vidiet, ale pre tych co knihy necitali to moze posobit rusivo. Ja som knihy necital, ale nemal som problem sledovat pribeh a spojitosti okolo postav. Urcite to nebude v mojej tohtorocnej top 5, ale aj napriek tomu dobry filmovy zazitok. Tesnych 7/10 ()

JP84

Tak tohle bylo poprvé, kdy jsem si nejdříve přečetl knížku a až poté šel na film. A udělal jsem jen a jen dobře, protože snímek má jeden zásadní problém. Sama autorka si napsala scénář a rozhodla se do něj dát snad úplně všechno. To je sice ve vztahu k předloze dobře, ale tím nezbylo žádné místo pro jejich objasnění. Potavy a události tak naprosto odpovídají knize, ale velmi často chybí zdůvodnění, PROČ ten dělá tohle nebo se tohle stalo. Z pohledu logiky je tak film děravý jako ementál. Před promítáním jsem si řekl, že nebudu porovnávat snímek s předlohou, na knihu zapomenu a soustředím se jen na film. To ale kvůli těm dírám nebylo možné a neustále jsem musel hrabat v paměti, abych si děj filmu zdůvodnil. Myslím, že některé věci bylo lepší vyjmout a nechat tak prostor pro objasnění celého děje. Z tohodle pohledu jsem spokojen pouze s první třetinou filmu, která končí příjezdem do Kapitolu. U výcviku a dění v Kapitolu už to začalo docela haprovat, a pokud jde o samotnou arénu, tak naprosto souhlasím s Anarvinovou recenzí, že je naprosto nezvládnutá. Uvidíme, jak dopadne pokračování, které namísto autorky píše zkušený scénárista. Druhou věcí která mi vadila, a kterou jsem na této databázi už několikrát sjel, je rating PG-13. Nikdo nechce vidět, jak se navzájem řežou děti. Ale tomu zabíjení prostě něco chybí. Něco, co by diváka nadzvedlo ze židle a celý systém odsoudil jako naprosto odporný. To je v knize velmi dobře podáno, tady to moc nefunguje. Ale abych jen nekritizoval. S radostí můžu říct, že z Jennifer se nám tady rodí velmi dobrá herečka. Svoji roli zvládla naprosto bravurním způsobem. Klidně by nemusela nic říkat, stačilo se jí podívat do tváře. Dále jsem rád, že se tvůrci nelekli předlohy a Kapitol pěkně vykreslili v jeho extravaganci. Porovnání života v krajích a hlavním městě nepotřebuje komentář. Takže abych to shrnul, když bych hodnotil věrnost předloze, dal bych plný počet. Já se ho rozhodl hodnotit jako samostatné dílo, 70%. ()

Vive

Gary urobil úžasnú prácu a prekonvertoval knihu na film snáď tým najlepším spôsobom. Ak je teda v niečom problém, je to kniha, ktorá má nevýrazné charaktery, plytký scifi svet a nie úplne využitý svoj dejový potenciál. Pri hunger Games som sa nenudil, ale každou minútou mám pocit, že sa snaží tak nepodobať na Twilight, že je v podstate ako on. Je to mánia, je to mainstream... a keď sa poobzeráte, všimnete si, že obe série majú tých istých fanúšikov. Nie som fanúšik, ale knihy som zhltol naraz. Nie lebo boli úžasné, ale lebo mali tempo. ()

anarya

Vzhledem k tomu, že jsem celou trilogii četla, dávám o hvězdičku navíc. Od knih jsem se nemohla odtrhnout, což se bohužel o filmu říct nedá. Katniss (Jennifer Lawrence) je přesně taková, jakou jsem si ji představovala - tvrdá, soběstačná a řídí se především rozumem. Zato Routa - tu jsem si rozhodně jako černošku nepředstavovala. Ostatně udelat z celého kraje zaměřeného na zemědělství většinově černošský je zajímavé. Nejlepší scénou pro mě bylo odpočítávání do zahájení her - to mi přejížděl mráz po zádech. Zatímco nejhorší scénou byly všechny rádoby "krvavé" scény. Pro mě velké zklamání jelikož jsem se připravovala na pořádný masakr a ono při zabijačce to kamerou házelo do všech stran jen ne do těch správných, kde by bylo pořádně vidět. Chtělo to něco, co by mě pohoršilo nad chováním obyvatel Panemu - takhle to bylo takové neslané, nemastné. Ale všeobecně, čekala jsem od toho trochu víc. Předloze je to věrné, bohužel nedostalo se stejných účinků. Tuším, že je to zfilmováno pouze pro nižší ročníky, aby se konečně trochu vzpamatovaly z Tvajlajtu. ()

trigan

Byl jsem mile překvapen tím, že jsem se pocitově dočkal konce mnohem dřív, než u jiných filmů s délkou přes 2 hodiny. Bylo o čem přemýšlet. Kdo nepotřebuje romantické scénky a klišé, může po jejich dobu zvažovat, co by dělal on na místě rodiče nebo bojovníka v aréně. Roztřesená kamera mi nevadila, většinou pomáhala k prožitku. Klobouk dolů před hlavní hrdinkou, která to zahrála perfektně a dalo se jí věřit, že je z masa a kostí a ne panenka. Jsem rád, že se autoři nesnažili více vysvětlovat, co proč a jak fungovalo. Používejte svůj mozek a kdo chce přesný návod, ať si sežene knížku. Pomoc sponzorů byla pro někoho kdo to nečetl vyjádřená dostatečně. Nebyl to film, který bych si pouštěl každý měsíc, ale určitě se nebudu bránit si ho kouknout za pár let znovu. ()

mikiqex

Američtí přátelé hýkali nadšením, ale já se nemohl zbavit dojmu, že to byl převlečený Running Man s hnědovlasou Taylor Swift v hlavní roli. A kdyby "Hladové hry" měly totožných 101 minut, vůbec bych se nezlobil. ()

Abalzo

Podle mě moc pěkný film. Herci působí přirozeně, příběh taky není špatný a tomu všemu dodává korunu skvělá kamera. Jistě, bylo tu pár scén zbytečně prodlužovaných, nějakým těm klišé se také tvůrci nevyhnuli, ale já se bavil tam, kde jsem se měl bavit, napnutý jsem byl tam, kde jsem měl být napnutý, dojatý tam, kde jsem měl být dojatý. Myslím, že opravdu povedené. ()

Hrus

Jako fanoušek knihy jsem po trailerech věštil propadák a zejména jsem vůbec nevěřil Jennifer Lawrence, že by mohla dobře zahrát Katniss. Propadák to není a Jennifer to také nakonec zvládla... Bohužel to není ani trhák a něco tomu filmu na určitých místech chybí. Prostě některé nejsilněší motivy knihy zde nebyly dostatečně epicky podané, popřípadě byly vůbec vynechané (například ty psí příšery na konci "hry" Katniss a Peetu děsily zejména proto, že byly "vyrobeny" z dětí, které před tím ve hře zemřeli, měly jejich lidské oči - to zde nebylo ani naznačeno, v knize se jim říkalo mutové. Nebo příběh s avoxama (němí otroci), který byl pro vývoj Katniss a jejího nepřátelství vůči Snowovi docela zásadní). Taky mohli věnovat více prostoru ostatním postavám... Dále si nejsem jistý, zda diváky neznalé předlohy bude zajímat přehnaně dlouhý úvod... ten byl i v knížce, ale samozřejmě poutavě vyprávěný... Ve filmu to tak asi nevyzní a navíc zde úřaduje schizoidně klepavá kamera. Na film jsem do kina přišel trochu nemocný a neustálé třepání kamery mi přivodilo akorát větší bolest hlavy. Líbilili se mi kostýmy a model Kapitolu. Takže hodnotím při zemi lehce pozitivně 65%. ()

TraceurKK

Film se snaží, bohužel první půlka filmu je poměrně nefunkční, hlavně po řemeslné stránce, pak jakoby se vyměnil štáb a druhá půlka už funguje. Solidní 3*. Myslím, že film má větší potenciál, než zároveň promítaný John Carter.. ()

Enzo555

4 hviezdičky za obsadenie venušovitej Jennifer Lawrence- môj najv. herecký crush. Scény s ňou sú neodolateľné, hrá veľmi presvedčivo a jeden jej musí držať palce. Vládnuca vrstva budúcnosti bola znova neoriginálne zhýralou sebrankou - výstrednou a strakatou akoby sa od roku 2020 smela páriť už len Lady Gaga s Eltonom Johnom a ich následné klony. Všetky scény s účinkujúcou smotánkou boli nudné, trash, predvídateľné a protivné ako mashUp slovenského televízneho silvestra a plesu v opere. S.Tucci a W.Bentley („sáčok je to najkrajšie, čo som kedy videl“), zástupcovia tej skupiny, by mali vrátiť honorár - stráviť gro času s jednou grimasou, chce veľa ega. Elizabeth Banks ma naopak potešila, producenti by jej mali viac veriť. ()

Mudrc

Osobně mne hodně udivuje množství nízkých hodnocení filmu. Za příklad si vezmu třeba komentář Darrena. On a mnoho ostatních šlo totiž do kina s touhou vidět akční superspádovou podívanou. My, co jsme četli knihu, jsme věděli, že Hunger Games o tomto prostě nejsou. Situace v aréně jsou nejen o akci, ale i o klidu, kdy je třeba lízat si rány, taktizovat, přemýšlet, ukrývat se. Je to přeci o přežití a i když se to mnohým akcechtivým fanouškům může zdát prapodivné, v reálném světě většinou přežívají ti, kdo se umí skrýt a používat mozek, a ne ti, co jdou bezhlavě do každého střetu. Nicméně musím poznamenat, že kdybych knihu nečetl a měl jen zjištěnu základní osu děje, některé scény by na mne opravdu působily zmatečně a nevěrohodně. - Ač se to některým divákům nezdá, Hunger Games skutečně aspirují na úspěch podobný sérii o Harrym Potterovi, kde také mnohdy nečtenář nechápal určité sekvence filmu, zatímco čtenáři slintali blahem, že ve filmu bylo "všehno dobré" z knížky. ()

Wii.shi

Knihy jsem četla, takže jsem věděla do čeho jdu a filmové zpracování musím docela pochválit. Kapitol byl přesně tak absurdní, jak jsem si ho představovala a postavy uvěřitelné ;) ALE ta kamera byla strašná, nevím jak u ostatních, ale pro mě byly 2 hodiny sledování neskutečně roztřeseného, míhajícího se rozmazaného obrazu docela utrpením. Dokonce jsem párkrát musela odvrátit oči od plátna, protože jsem měla pocit, že už to fakt nedám a domů jsem odcházela s bolestí hlavy, kterou normálně netrpím. Takže doufám, že u dalších dílů bude kameraman trochu rozumnější a nebude to tolik přehánět... ()

evca_007

Námět dobrý, docela jsem se i na to těšila. Nicméně to bylo nakonec docela nudné. První půlka mi přišla až zdlouhavě podrobná a ta druhá zase docela odfláknutá. Ale Jennifer Lawrence se mi zdá jako dobrá herečka. I když Winter´s bone mi žánrově sedělo mnohem více. ()

Jamall

První, co je asi potřeba napsat - knihy jsem četl a velmi mě bavily. A jelikož jsou Hunger Games překvapivě velmi přesnou předělávkou, tak s nimi nemám problém. Ve dvanáctém kraji je ta správná atmosféra, taktéž v Kapitolu. Herci jsou vybraní dobře, hodně mě zaujala hudba. Jediný problém jsem měl občas s tempem. Potěšilo, že skrouhly romantickou linku. Jsem rád za výdělečnost, šup sem s dvojkou. Na podruhé jsem přece jen asi vystřízlivěl, hvězda dolů, ale pořád to není špatné. ()

Nicole32

V prvom rade nerozumiem ako vzniklo porovnávanie s Twilight ságou, keďže Hunger games s ňou nemajú nič spoločné, iba ak cieľové publikum. Film má dva hlavné problémy : 1. stopáž - skrátiť to tak o polhodinku a malo by to oveľa svižnejšie tempo a nenudili by ste sa. 2. kamera - ako keby to bolo natáčené počas zemetrasenia. Označenie PG 13 je tiež trošku naškodu. Na filme je takisto vidno, že rozpočet nebol nejakých gigantických rozmerov, ale o to by som sa do budúcnosti nebála. Veľkým kladom sú hlavní predstavitelia. Jennifer a Josh sú skvelý a pevne verím, že ich uvidím ešte v mnohých iných filmoch, pretože obaja majú talent. Tento prvý diel beriem ako príjemný štart do novej trilógie. Ak sa budú do budúcnosti tvorcovia vyvarovať istých chýb, tak dvojka a trojka môže byť naozaj dobrá.Citlivé duše budú mať zrejme problémy prehrýzť sa týmto filmom, vzhľadom k tomu, že sa tu zabíjajú dvanásťročné deti. Hunger games sú pre mladých a aj keď to ani zďaleka nie je veľdielo, tak to samozrejme bude mať veľa svojich fanúšikov a aj odporcov. Názor si musíte urobiť samy. ()

ZeeZee

Od traleiru som nečakala veľa, možno práve preto také optimistické hodnotenie:) film ma bavil od začiatku do konca a herci napriek prvotnej nesympatii boli perfektní:P ()

mseet

Jako když stavíte dům z karet a pak si jedním neopatrným pohybem celou práci zboříte. Asi tak si Hunger Games podrazily ve druhé polovině nohy. Nejprve pozvolna budují atmosféru a skládají vizi fiktivního (postapokalyptického) světa, v jehož středu probíhá absurdní a krutá reality show. Když dojde na vlastní "hry", očekávané vyvrcholení nepřichází a postupně celý vystavěný koncept znehodnotí několik hloupých a rádoby romantických scén i nevýrazný závěr. Velká škoda a nevyužitý potenciál. ()

annash

Tam, kde kniha byla šokující a krutá, je film lehounkou pohádkou pro děti. Moc pěkný vizuál s perfektně fraškovitými Kapitolany, které jsem si při čtení představovala přesně takto, ale chybí tomu to drama a hnus, což předloha nepostrádá. Je to přece hrozné; zvrácená společnost posílá děti do reality show, kde spolu bojují na život a na smrt, ale se mnou to zde nijak neotřáslo. Což bezpochyby mělo. Není to chyba herců, je to chyba Hollywoodu, který s emocemi Splátců neumí pracovat. Herci byli naopak vesměs překvapivě výborní. Nejvíce zářil Woody Harrelson jako Haymitch a Stanley Tucci jako Flickerman. I Donald Sutherland se tam objevil, no to jsou mi věci! Nebylo to vůbec špatné a já mám dobrý pocit, že jsem peníze za lístek do kina nevyhodila z okna - na Joshe Hutchersona se navíc kouká moc hezky. Jen to prostě knize nesahá ani po kotníky... Tři a půl, zaokrouhluji nahoru, protože mě to opravdu bavilo. ()

Meggie3

Moc jsem tomu nefandila. Už kvůli tomu jak u nás byl film uvedený, jakože teda nebyl vůbec (na to, že je to horký kandidát na další trhák po Potterovi a Twilight se to bez řečí začalo promítat jakoby nic), jsem od toho nic nečekala. Ale hned jak to začalo na mě Hunger games natolik zapůsobilo, že se těším až na to půjdu znovu. A tenhle film za druhé shlédnutí určitě stojí. Dobře, možná to není tak "originálně" natočené (jak tady čtu...), ale má to výborný námět, je to promyšlené a to se prostě u filmu cení. Taky se mi líbí ztvárnění hlavní postavy od Jennifer Lawrence. ()

rodeus

Ty čtyři dávám jen za kino. Jinak by se nejvíce hodili 2*. Hezký film pro mladé. Novodobá Twilling(nevím jestli se to takhle píše) s méně city a více akce v kině hezký zážitek na který se už vícekrát nekouknu... ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)