Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

cubajz

ačkoliv se jedná o vykrádačku Battle Royale a Running Mana a navíc je to převážně natočeno tak, aby citlivý žaludek průměrného diváka náhodou při násilných scénách nedošl k újmě, musím říct, že dlouhá stopáž utekla jako voda a byla to solidní zábava! ()

laik_60

Ja neviem. Film bol celkom fajn ale tá téma. Do kelu. To sa v hlavách hollywoodskych scenáristov a zuzsy colins naozaj preháňajú len a len myšlienky staré ako ľudstvo samo ? smrť a zabíjanie v priamom prenose pred divákmi, toto robili Egypťania, Gréci , Rimania v arénach toto robil Hitler v koncentrákoch, bachari v ruských gulagoch, je to naozaj tak späté s človekom, že to bude aj v budúcnosti ??? Takáto myšlienka mimovoľne vtláča diváka do role rasistu a "pôžitkára krvavých a zabíjackých scén“ s husacím stehnom v ruke sediacim, sledujúcim, pripadne ešte aj stávkujúcim na víťaza. Napriek tomu vo filme mimoriadne zaimponovala mlada Jeniffer, dievča si dalo záležať. Neviem prečo v tom niektorí hodnotiaci videli romantiku či nejakú lyriku, od začiatku mi je akosi zrejme, že to bola iba z núdze cnosť ako a od samého začiatku bol zrejmý aj záver filmu, tušiac (ako je aj pravda ďalšie pokračovania) pretože pán „prezident“ Sutherland si to nenechá určite ľúbiť a už teraz túži po satisfakcii. Po dlhom zbytočnom začiatku príchodom k akcii film mal gradáciu a dobrý spád. Scéna s umierajúcou mladou čiernou kamarátkou a heroicky pozdrav jedenástemu okrsku a bol až za "srdco chytajúci". (mimochodom v telke práve dávali zábery z bitky v Kyjeve tak som im fandil o stošesť aj tam aj tu ...) :) Napriek toľkým pozitívam dám filmu trojku a ešte čosi na viac ... tešiac sa na ďalšie pokračovanie ()

C0r0ner

Díky Harry Potterovi se strhl neskutečný hype s dětskými hrdiny zasazenými do fantasy/sci-fi světů. Hunger Games jsou ještě to nejlepší ze všech těchhle rychlokvašek ale ani tak to dohromady není žádný zázrak. Aspoň je to ale akční, drsné a neokoukané, takže jako nadprůměr to stačí. Scénář je sice celkem předvídatelný, ale koukalo se na to dobře. 70% ()

Dannysek4U

Jak ja bych se do toho zamiloval, kdyby nepanoval vek Twilight a kult teen parecku. Ta milostna zapletka je vazne po vsech strankach destruktivni. Ale zase hodne potesi smysl pro detail, jista napaditost, obcas mozna trochu moc shake it kamera a celkove zajimavej pristup k tematu reality shows. Dokonale funkcni to rozhodne neni, ale momenty, v nichz se poetika priklani k Potomkum lidi, dokazou potesit. A docela kloboucek, kolik tam toho narvali, trebaze (nectenar) orientace neni snadna a mnoho veci je zde opravdu jen letmo nacrtnutejch/matoucich. V levelu zabavy je to ale rozhodne aspon trochu jiny, a to je fajn. 70%. ()

MovieKings

Autorka Stmívání kdysi přiznala, že ví, kde jsou její limity. Stmívání dál než za červenou knihovnu nevidí a všichni to moc dobře ví - naštěstí i ona sama. Není na škodu se občas nechat povrchně unášet. Škoda, že to není i případ Hunger Games, které se berou až moc vážně/násilně/bizarně a působí jako jakési nedomrlé memento. Sorry. ()

Andre3000

Tak hodně průměrné s opět odfláklým budoucím světem. Ach jo, to abych něco natočil já snad už. První polovina velká nuda. ve druhé již bylo napětí a několik povedných scén. I když nechybělo několik "chucknorisovských" klišé. ()

kostak

Zajímavý materiál, ovšem zcela nevyužitý. Film, ze kterého si budu pamatovat jen roztřesenou kameru (místy sem viděl fakt hovno), nefungující střih zakrývající jakýkoliv náznak násilí (PG-13?) a sympatickou hlavní hrdinku. ()

Pajky3

Co se vlastně stalo během filmu? To je první otázka, která mě na konci napadla, ale bylo to dobrý, mě se to líbilo, jenže srovnání s Battle Royale mi přijde docela mimo. To je trošku jinej level. Některý části, hlavně začátek mi přišel neskutečně moc natahovanej. Než je vůbec pustili do arény tak je hodiny pryč, a akce, veškerá žádná. Prvních mrtvejch (13 z 24) během pár vteřin a par se umírá mimo záběr jen křikem a tak, škoda. A ty potvory na konci taky nevypadaly úplně dobře. Přesto všechno se mi to líbilo. Hlavní hrdinka fajn, Peeto taky ušel a Woody Harrelson opět vládne vedlejší roli. ()

Wormboy

Suzanne Collinsova nie je Stephenie Meyerova a Hunger Games nie su Twilight. Nastastie. Uz som si myslel, ze pre dnesne pubescentne publikum neexistuje relativne normalna zabava, ktora nie je viac nez vyplachom tchorej rite. Velka vsak to vdaka za obsadenie Jennifer Lawrence do ulohy Katniss. Ako fanusika kniznej predlohy si neviem prestavit, ze by ma jej filmove spracovanie mohlo uspokojit viac a prihliadnuc aj na toto, davam nekriticke 4*. Pokial ide o tematicku vykradacku, ci inspiraciu, nemat precitane a odpozerane co mam, mat o 15 rokov menej, mozno by prave Hunger Games boli tym impulzom, aby som siahol po Huxleym, Orwellovi, Kingovi, ci po filmovom Battle Royale. Ktohovie... ()

Martrix

Tento film není ani zdaleka tak pitomý, jak by se podle obsahu distributora dalo čekat. Žádná teenagerovská vybíjená se naštěstí nekoná, resp. koná, ale vcelku uvěřitelně a určitě ne jen tak na efekt, pro pobavení krvežíznivého diváka. Nacpat do filmu všechny emoce, intriky a akci, tj. vše čím je kniha zajímavá, nebylo vůbec jednoduché, ale scénárista společně s režisérem, nakonec umíchali velmi slušný koktail, který jistě není tuctový. Ti krvežíznivější by rádi víc akce a brutality, dramamilové by raději víc zápletek a intrikaření... . Nepochybuji o tom, že se dočkáme pokračování a jsem velmi zvědavý, které ze zmiňovaných skupin, dají producenti přednost a jakým směrem se bude série ubírat. Snad se opět podaří poskládat velmi, velmi dobře hrající mlaďochy a obklopit je starými mazáky, kteří filmu dodávají punc seriózního filmu pro náročnějšího diváka. Moc dobře se na to dívalo. Nehodí se říct, že jsem se bavil, lépe je říct, že mě HG zaujaly. ()

Flynn

Jak již psalo vícero lidí - mnohem výživnější verze tohoto námětu bez zbytečného patosu je Battle Royale. Tohle je taková teenegoravská slátanina. Dávám 3 hvězdy za naprosto průměrnou podívanou s poměrně sympatickou hlavní hrdinkou. Knihy jsem nečetl, ale jak vidno, asi to nebude žádný extra vývar. Prostě koukatelné, ale nečekejte žádnou hitovku. ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Safe and Sound" - Hudba a text Taylor Swift, John Paul White, Joy Williams, T-Bone Burnett ()

necisty

Spoil: Od začátku víte, kdo to vyhraje, sice na drobnou chvíli dojde k malému znejistění, ale v prvních pár minutách filmu je černým na bílém, že to prostě bude ona. To je asi jediná špatná věc na tomhle filmu a musím přiznat, že je po celou dobu docela dobře maskována, resp. jsem na to myslel jen na začátku a na konci. Velmi zajímavý námět tomu také přidává a o atmosféře ani nemluvě. Dlouho jsem neviděl film, kde jste vpuštěni do děje, kde je vše špatně, čekáte, že se to vyřeší a ono nic, prostě to jen skončí. Pecka ne, ale opravdu velmi, velmi zajímavé. ()

eaten

Po všetkom tom ospevovaní aké je Hunger Games super, som mal asi privysoké očakávania, na to , že to bola len drsná krvavá rozprávka s predvídateľným koncom. ()

PROCESOR

Ohromný potenciál se rozplynul, jak slib navěky. A je to velká škoda. Analogie s dnešním světem je nabíledni. 90% populace maká na 10% vyvolených, všichni jsme "Splátci" svých životů...Nicméně po téměř hodinové jízdě vlakem do Kapitolu sem se dočkal a začala další téměř 40. min. příprava na "Hry". Akce, celkem dobrá, zajímavý rozuzlení, ale stopáž je nesmyslně dlouhá. Někteří uživatelé píší o romantice? Ale ,já viděl jen faleš a hraní si na zamilovaný, tak mi romantika nepřijde..Opravdový Jinoch, který by jí na rukou nosil, na to jen smutně kouká doma v Kraji... K pokračování dalších dílů se raději nebudu vyjadřovat. ()

c.tucker

Bez znalosti knižní série se mi to velice líbilo, ale po přečtení možná změním názor. Připomínalo mi to takový prudérní Battle Royale. Jennifer velice půvabná. Velikým mínusem byla trochu roztřesená kamera a rychlé švenkování, na které jsem si začátkem musel zvykat. S tím jde samozřejmě ruku v ruce nepřehledná akce, což je nešvar současnosti. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)