Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

MrCreosote

Jako satira bezzubě podbízivé, jako survival flák nenapínavé a klišoidní. Co je to? Hunger Games, kterým roztřesená kamera a vyšisovné barvy nejdou jakožto puberťáckému blockbusteru k duhu. Na druhou stranu je to tak naivní, neškodné a dobře obsazené, že nemám důvod dávit se hned při najetí úvodních titulků. Uvidíme u dalšího dílu. ()

m.krudenc

Hunger Games je poměrně zajímavý Sci-Fi z budoucnosti s chytlavým konceptem, který přináší napětí a očekávání, na druhou stranu je to místy poměrně naivní dílo se slabšími momenty, které mohly být asi natočeny o něco líp. Celkově ale můžu říct, že jsem si film užil, bavil jsem se po většinu času velmi dobře a když se podívám na film jako na celek, tak můžu říct, že mě zaujal a nějaký ty drobnosti tomu dokážu odpustit. Těším na pokračování. ()

corpsy

To, čo malo byť ťahákom tohto filmu - teda tie hry o život - sú paradoxne najslabším článkom snímku. A to článkom riadne dlhým, pretože zaberajú značnú časť minutáže. Prvá polovica pred spomínaným lesným masakrom je naozaj excelentná, objavujete a zisťujete o čo vlastne pôjde, kto do koho...atď. A čakáte, že príde nadupaná akcia s obrovskou dávkou emócii. Ale nepríde. Je to všetko tak trochu viac priamočiare, ako by si film zaslúžil ( možno bola už tak napísaná aj knižka, neviem ). Škoda, lebo snímok nebol až tak veľmi ďaleko od maximálneho hodnotenia, a to hlavne za svoju úvodnú časť. ()

Skrk

Teenage klišé s roztřesenou kamerou u scén, kde to nejméně chcete a jako kritika reality show, která nefunguje. Twilight fanynky díky této "love story" (Josh "těžce nesympatický ksicht" Hutcherson?!) budou štěstím bez sebe. ()

villon17

K Batoru Rowaiaru bych to snad ani nepřirovnávala. Divácky tohle bylo mnohem přitažlivější, i když ne tak brutální. Čekala jsem větší vzpouru po události s tou malou černoškou Rue, ale to by zas nemělo co bejt v dalšim (dalších) dílu (dílech). Mohlo to bejt takový a makový, s tim už nic nenaděláme, ale má to na víc jak 67% (k 12.9.). Líbila se mi přehlídka "splátců" a pak jak rozpálila šaty:). ()

Marek1991

Pokiaľ tento film neuvidíte, nič vážne sa vo vašom živote podľa mňa nestane. Nápad bol síce zaujímavý, spojiť ľudí s technológiami ako zotročujú tých, čo žijú len v prírode, plus všetko s veľkolepým štýlom akýchsi novodobých gladiátorských hier, kde kamera a efekty sú proste profesionálne a snažiace sa v mnohých prípadoch akoby ukázať pohľad človeka na vec, no dej je úplne odfláknutý. Čučať približne dve a pol hodiny na niečo, kde nevidíte nejaké základné prežitie v prírode, kde prvú hodinu iba robia priestor pre to, čo bude nasledujúci čas a nakoniec to aj tak skončí akoby asi človek očakával, navyše iba vďaka veciam ako určitý druh eutanázie, snaha o samovraždu, navyše vo filme plnom násilia, ktorý sa odporúča už od 12 rokov aspoň teda v tejto našej oblasti, tak to je choré. To si radšej pozrite Pána prsteňov, ten je zaujímavý v jednotlivých scénkach, tu sa to motá, príbeh vám veľa nedá, postavy sú dosť chladné a okrem smrti malého dieťaťa tam silnejší moment nenájdete, tak je aspoň vidieť, že v USA zaboduje v kinách, či predaji alebo na oceneniach všetko, čo je pretláčané. Čím viac, tým úspešnejšie mi to pripadá, lebo okrem nerozvinutého nápadu s dejom níečo urobiť tu podľa mňa nedokázali. Pre mňa nuda. ()

Padme_Anakin

Táhne se to jak nudle z usopleného nosu. První hoďku jsem přetrpěla vyjídáním obsahu lednice (véča 3x!). Nicméně - mé trpělivosti, co údajně růže přináší, bylo učiněno za dost celkem vyhovujícím způsobem – posledních třicet minut bylo setsakramentsky dobrých… ()

TaxiDriver

Ten built-up na samotnou hru mě fakt bavil, ať už jde o selekci, trénink, mentorování, selfpromování a fundraising. Ale jakmile dojde na hru, tak ani samotný Gary Ross nezachrání PG - 13. Korektní hrdinka zabíjí omylem, náhodou nebo jenom v sebeobraně, žádný Battle Royale, ale místo toho to jde cestou Survivora - zakládání aliancí, lovení jídla, sháňka po vodě a s koncem, který připomíná osmou sérii téhle reality show. Každopádně milovníci North Face, ReJoice budou jásat, konečně mají svůj první outdoorový blockbuster. ()

ConanVJ

Tento filmek mi hodně připomínal výborný japonský film Battle Royale. Bohužel není tak akční, vraždy nejsou tak surově natočené a celé je to takové trošku utahané. Nápad není špatný, ale provedení trošku pokulhává. Hlavní hrdinka je v poho, ale její parťák mi moc nesednul. První půlka filmu mi přijde docela zbytečně dlouhá a nějakou dobu trvá, než se film prokouše k akci. Za mě 60% :) ()

Ajinka126

WOW! Tak tohle je pro mě překvapení. Na začátku mě to zaujalo a říkala jsem si, co to je za ujetou myšlenku, ale pak jsem se zadívala a začalo mě to bavit. Jennifer je skutečně výjimečná herečka. Neměla dřív moji důvěru, ale teď se z ní stala žena číslo jedna mého žebříčku (promiň Naty). ()

F.man

Mě už tenhle pop-kulturní styl á la Stmívání vážně docela sere. Hunger Games jsou další z řady "vážnějších pohádek", které ale absolutně postrádají jakoukoli image a jsou jen prázdnou papundeklovou kulisou s nulovou hodnotou. Přitom námět by mi vůbec nevadil. Naopak šlo by z něho vytáhnout docela dost, jen by to muselo mít nějaký názor, nějaký styl, nebo prostě něco, abych z toho necítil že to je jen PG-13 studiovka cílená na 17 letého Johnyho Randoma. Fuj dejte to pryč. Chtěl jsem si někdy v blízké době přečíst originál Suzane Collins - no po tomhle do toho teda nemám vůbec chuť. May the odds be ever in your favor. ()

PauloZ

Uff, šálil mě zrak, nebo to bylo opravdu tak smutně bezduché, naivní a špatné?! 142 minut EMO srandy, to si dělá Ross prdel ne? Nepamatuju se, kdy bych naposledy takhle litoval ztraceného času. Nechápu, jak a proč proboha to mohlo mít takový úspěch a vidělat tolik peněz. Úvodní hodina bez akce, kdy se seznámíme s hlavní dvojkou, je sice vcelku nudná, ale "stravitelná" a to nejlepší z filmu, protože tuhle část člověk bere a čeká na pořádný rozjezd. Bohužel, ten film nemá rozjezd. Postupem času jsem zjišťoval, jak moc hloupý a naivní ten film je. Veškerý pozitivní nádech z první hodiny se nenávratně vytrácí v prachbídné hodinu a půl nudné jízdě, kdy se kilují 17 letí fracci. Tedy kilují, pardon, umírají na bobulky a podobné srandy. Jennifer je obstojná, zato neschopný ňouma Hutcherson jenom sere. Navíc je celá tahle parodie brána strašlivě vážně, potom jsou tu emoce jak vrata a ve finále z prstu vycucané pumogorile. Jenže já tomu ani na vteřinu nevěřím. Tam neni ani jedna akce!!! Jít na to do kina, tak rozkopu sedačku, zapálím plátno, lisknu jednu probírací promítačovi a večer se ožeru tak, abych na to rychle zapoměl. Momentálně pouze urychleně mažu 10giga zabírajícího drahocené místo na externím WDéčku. 1* pro Jennifer a Elizabeth. Hlavně že jsou teen děcka v kludě! :-)) ()

Kryton

Knižní předlohu neznám, tak nemohu soudit, jak moc vychází film z předlohy anebo jde jen volně svojí cestou. Pokud si je to hodně věrné knize, pak se nedivím, že to napsala žena (a nesuďte mě), protože obraz hlavní hrdinky určitě nese autorčiny sny a ideje (proti tomu nic nemám). Nyní k filmu: Pokud se film má pohybovat kolem tzv. Hunger Games a zabíjení teenagerů, pak absolutně nechápu proč se celou hodinu nic neděje. Vážně pomalejší, táhlejší a ve výsledku nudnější film se dlouho nevidí. Do začátku Hunger Games i samotní herci bezcílně bloudí a sypou jednu klišovitou a stupidní větu za druhou. Díky naprosto hloupému scénáři je vše kolem hlavní hrdinky zcela bezvýznamné. To samé platí i o hercích. Woody Harrelson a jeho totálně protivná paruka - to nebudou jeho vlasy (!) - už opravdu upadá, protože vleze do kdečeho a z toho důvodu se moc nesnaží. Donald Sutherland se objevuje ve filmech na pár minut a sotva něco předvede, kromě podoby se lvem - první narážka na Narnii. Co ty kostýmy? Bylo to jako amatérský videoklip popové kapely z 80.let smíchané s gothickým pornem. To nejdůležitější - > kamera a střih jsou absolutní chaotický guláš z nedovařeného masa. Akční scény se díky tomu nedají sledovat a co hůře žádné akční scény nejsou. Pokud se za akci myslí holka s lukem - proč mi Jennifer Lawrence připomínala jednu ze sester z Narnie. Gary Ross ani akční scény neumí - vrcholem jeho akční tvorby je film o koni (?!). K dokončení podobnosti s Narnii se podá i scéna korunovace vítěze. Hádejte kdo pod Narnii je podepsán? > Disney! Hunger Games je Disney verze mnohonásobně lepšího japonského Battle Royale. Je tu vše pro politicky korektní cool facebook mládeži. Borka má ráda všechny, bojuje proti dospělákům a je vzdálená příbuzná Ramba. Krev, akce, humor - to vše je ubroušeno pro Disney Channel. Takže se nedivím, když takové publikum si bude sdílet odkaz na info k filmu a psát "boží, drsný, cool, lajkuju". Od dob Twilight jsem nečekal, že přijde další stupidní film pro náctileté, který z nich má jen sát peníze a životy. Další pokračování si dám do Ignore Listu a budu doufat, že můj ůčet,mail a mozek nezaspamují touto pohádkou pro jednoduché Američany. ()

ledzepfan

Taková slabota, že mi to snad ani nestojí za rozčilování....Snad jen, že i to přiblblé stmívání bylo lépe natočené než tahle slátanina...........Ale slaboduché jedince to jistě nadchne :) ()

FFilipCZ

Ostatně proč ne? Na to, že film měl 2 a čtvrt hodiny čistýho času, mi to celkem příjemně uteklo. Možná mi tam chybělo víc propojení soutěžící/diváci. Skoro nikde nebylo vidět to propojení, že se na ně dívají, prožívají to, kde se to promítá atd, když to vlastně má bejt reality show, nebo show pro diváky. Ale možná to bylo schválně, tak aby nás to vtáhlo do děje a my byli těmi diváky reality show. Trošku mi vadil ten otevřenej konec, ale tak co čekat, když už jsou nalajnovaný další tři díly... ()

draggo

Hodnotím jakožto člověk, který nečetl knihy a zároveň viděl již několik filmových zpracování podobného tématu (Battle Royale, Zabij nebo budeš zabit apod.). Přesto mě Hunger Games chytlo a já co nejdřív začnu napravovat svojí neznalost knížek, protože se mi to fakt líbilo. Totalitní režim, zvrácená televizní show, ostré sociální rozdíly a v tom všem dva mladí lidé, kteří chtějí jen přežít. Na mě tahle kombinace mimořádně zapůsobila. Už od prvních záběrů mě film dokázal vtáhnout do atmosféry toho zvláštního světa, kde na jedné straně vidíte chatrče skoro jako ze středověku a na té druhé moderní velkoměsto. Krásně dokázal vykreslit zvrácenost zdejší totality, ukázat rozdíl mezi tvrdým životem chudých z Districtu 12 a prázdným, nablýskaným životem boháčů z Capitolu. Vůbec celá poměrně dlouhá úvodní část ještě před začátkem her dokázala zdejší svět velmi dobře představit ve všech jeho podobách a zvláštnostech a přitom ani tady nechybí nezapomenutelné scény - losování, příjezd vozů, Katnissina zkouška a další. To pravé ale nastává až v samotné aréně. Nemilosrdný a realisticky nasnímaný masakr již v úvodních vteřinách následovaný zběsilým útěkem lesy rozpumpuje krev a dá najevo, že nepřítelem není jen samotný totalitní systém, ale i zlo v samotných jedincích, kteří ho nechávají vybublat na povrch. Občas sice mírně zahapruje logika ("obléhání" stromu například), ale ve výsledku tu stále máme výtečně zpracovanou hru o přežití, která se již tolik nezaobírá velkolepými myšlenkami, jako spíše aktuálními potřebami a problémy, na které člověk v divočině narazí. Dojde samozřejmě i na spoustu emočně vypjatých scén a i myšlenkově docela silné finále. Nebyl by to ovšem příběh pro mladé, kdyby do něj nezabloudila láska. Twilight zrovna nemusím (jednička sice měla jakousi romantickou jiskru, ale od dvojky dál je to jen utahaná pseudoromantická hlušina, kterou se jen trojce dařilo celkem slušně maskovat), a tady jsem se opravdu bál, že mě čeká něco podobného. Opak byl pravdou, romance je minimalistická, ale zato naprosto přirozená a sympatická, bez zbytečných patetických řečí. Svůj podíl na tom určitě mají i výtečně vybraní Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson, kterým jsem fandil už od začátku. Na pokračování se tedy rozhodně těším, ale příště vyrazím na film už do kina a se znalostí knížek. :) /edit: Po přečtení knížek a druhém zhlédnutí tu pátou hvězdu přeci jen přidávám :)/90% a 5*/ ()

schizmo

Nemůžu si pomoct, ale tenhle snímek ve mě celou dobu evokoval slabej odvar asijského kultu Battle Royale s tím rozdílem, že je téměř bez atmosféry, kloudnějších hereckých výkonů či uvěřitelné produkce, za to s notnou dávkou fatalit a wtf momentů. Korunu tomu nasazuje fetišistické ztvárnění buržoázní smetánky, jež háže film do ještě horšího světla. Mizérie. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)