Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

MartinezZ

BOŽE! To byla ale neuvěřitelná dementní debilita o navzájem se vraždících dětech, která si tak moc snaží hrát na zrcadlo čím dál tím víc zvrácenějších současných zábav, ale namísto toho vyznívá jednak trapně a jednak ne-u-vě-ři-tel-ně nudně. A z vizuálu mě bolely nejen oči, ale i mozkové buňky. Co na tom bylo na dvě hodiny? Nic. Nothing. Nada. ~ Hvězdička za ne-úplně-blbý nápad, ve kterém ale absolutně vůbec neměli co dělat náctiletí parchanti, a hudbu v titulcích. Zbytek nevýslovně k zblití (bez pardónu). Aktuálně 70%? WTF??? ~ Padnoucí komentáře: verbal ()

Lamiczka

Hunger games jsou hry, do které jsou vybírány děti a dospívající z dvanácti uzavřených oblastí země Panem, vždy dvojice (chlapec a dívka), kteří svou oblast reprezentují. Někdo by si řekl, že to je ušlechtilá věc, ale celá tahle velkolepá akce má jeden velký háček. Jedná se totiž o boj na život a na smrt a vítězně z arény vychází pouze jeden z celkového počtu 24 soutěžících. Do 74. her je vybrána i Katniss, hlavní hrdinka, a s ní Peeta, pekařův syn. Aby v silné konkurenci přežili, budou se oba muset hodně snažit. Z úvodu bych ráda zdůraznila, že jsem asi jako jedna z mála nejdříve četla knižní předlohu (doporučuji přečíst) a až poté měla možnost snímek shlédnout. Nedokážu tedy posoudit, zda-li je vše pro diváka, který neměl tu možnost, vše perfektně srozumitelné. Pokud stojíte před stejným dilema a nevíte, co udělat dříve, jestli přečíst knihu nebo shlédnout film, vřele doporučuji postupovat stejně jako já. Příběh, jež jsem si dříve jen mohla představovat, pro mě najednou ožil. A řekla bych, že zpracování je skvělé, dokonale jsem se vžila do hlavní postavy a znovu s ní prožívala to, co jsem již znala z knihy. Hlavní postavy mi byly od začátku sympatické. Mírně mě rozčilovala ze začátku velmi roztěkaná a ubíhající kamera, která se díky bohu časem zklidnila a již tak nerušila, nicméně úplně skvělá, a to především v akčních scénách, nebyla. Taktéž mě, v průběhu celého filmu, zaujala hudba, ta se vskutku fantasticky povedla. ()

Praxis

Možná zbytečně zdlouhavé, šíleně ukecané a s viditelně malým rozpočtem. Být to tak o půl hodiny kratší a epičtější, mohlo to být docela solidní konkurent letošní blockbusterové sezony, takhle se to tváří jako nedomrlé děcko, které ztratilo hlavní koncept. Nápad je samozřejmě řádně silný, hlavní hrdinku si prostě nejde nezamilovat a roztěkaná kamera napomáhá jisté formě "autentičnosti". Co mě ale dostalo byly mimořádně brutální (na PG13) formy odpravení a krvavosti. Určitě to není nějaký top, ale na zabavení mi to řádně vystačilo. Na dvojku bych si prosím přál rozpočet tak dvakrát větší, protože triky rozhodně nebyly tím, co by mě nadchlo (digivlkové byli opravdu fail). Jsem zvědavý na dvojku. 75% ()

katasta

Výsledný dojem je takový, že to není zas až tak zlé, jak mnozí tvrdí....na druhou stranu to ani neni v ničem moc dobrý :oD Fakt je ten, že je to zdlouhavý, že je to ve svý podstatě i vcelku nezajímavý, postavy jsou o ničem, vlastně není k vidění nic co by stálo za pozitivní řeč, za to za tu negativní je toho více... nějakým způsobem se ale stalo, že mě to docela bavilo a líbilo se mi to pozorovat....tak asi za to takové hodnocení :o) ()

Laxik

Není to pitomé a nejede to podle těch nejpřímějších ze všech lineárních schémat. Co víc si přát od adaptace sci-fi pro holky? Ne, ale vážně... Co jsem napsal výše, je pravda, plus tu máme sympatickou Jenifer Lawrenceovou a pokřivený barevný svět, kde hromotluk Hutcherson (naprosto nepochopitelně oplývající peroxidovým hárem) dostane přednost před fešným Liamem "ten ksicht mi trochu připomíná Thora" Hemsworthem. Oproti tomu škodí až otravná explicitnost (brož je symbol, OK) ala zastrkávání podolku, záběr na křupající větvičku a podobně. Mezi příjemná překvapení patří fakt, že se s hlavní hrdinkou touží dostat do duelu (if you know, what I mean - mrk mrk) každý chlap, na kterého narazí, mezi příjemné standardy zase Woody Harrelson. Tomu bych ale příště prosil dát víc prostoru a rozebrat všechny ty naznačované niance, kterými nás první díl krmil. Abych to shrnul, jde o krásný skoro až akční výplach pro děti, dorost, ale i znuděné něcoadvacetileté, kde sice nastíněnému systému, nevěříte, ale ani vám o něj nejde. ()

ArsenalEagle

Zajímavé, film, který mohl být perfektním snímkem bohužel lehce ztroskotal, proč? Já nevím, asi jsem čekal víc dobrodužství (v lese, což byla mimochodem ta nejslabší část).. jinak stojí za shlédnutí, ale asi jen jednou ()

Ellmariachi

No trvalo mi to dlouho. Nakonec díky nudě jsem do toho šel. Musím říct, že za první tři čtvrtiny bych byl ochotný dát pohodové 4 hvězdy. Úvod byl fajn. měl nějakou tu emoci a zaujal. Příprava a výcvik mě bavili snad i nejvíce. Svět , který kolem HG tvůrci zhmotnili byl neobyčejný a měl něco do sebe. Stejně jako rady, které nebyli pitomé, ale měli svou logiku. Tedy v rámci projektu. Masakr v lese a nahánění hlavní hrdinky i pár minut po té bylo fajn a bavilo to. Dokonce jsem pociťoval i napětí. Do teď bych neváhal dal silný 4 hvězdy. Konec mě ale šíleně nebavil a snad jen "politická" nespokojenost s výsledkem zaujme. Film zde u mě strmě klesal a na 4ech se udržel tak tak. Takže hodně, hodně slabé 4 za JL. 70 procent ()

Riddick77

Velká spokojenost hraničící téměř s nadšením. Hunger Games sice pracují s jednoduchými motivy dystopické společnosti, útlaku, romantické lásky a vzdoru, ovšem podávají je velmi svěže, zábavně a nekompromisně. Obrovským plusem je společenský přesah, který film poskytuje skrze kritiku autoritativní společnosti (obecně je to reflexe soudobé společenské situace). Především funkčnost základních myšlenkových konceptů a rovin je rozhodně plusem, ač jsou zasazeny do na první pohled prostého kontextu, který jsme již měli možnost v různých formách vidět jinde. Kritika amorálnosti, konzumerismu, mocenské elity, moci peněz, autoritativního zřízení, společenské pasivity je tímto způsobem překládána srozumitelně a poutavě. Není to zřejmě tak hluboké jako v báječné "Truman Show", na druhou stranu je to mnohem přístupnější z hlediska interpretace a chápání. Pokud budou tyto myšlenky alespoň minimálně rezonovat v mladší divácké obci, bude to ohromný klad, na kterém nic nemění fakt, že snímek samotný (jako každý jiný) je do určité míry součástí některých konceptů, jenž implicitně či explicitně kritizuje (z této situace ovšem není únik). Poslední poznámka je k Jennifer Lawrence, která se pro titulní roli Katniss asi narodila a je v ní naprosto božská :-) Úplně poslední poznámka k některým komentům: pokud člověk dává pozor, ve filmu skutečně je vysvětleno prakticky vše, co je pro jeho úspěšnou percepci třeba (99%). Celkově by se pár chybiček našlo, takže 9/10 by odpovídalo, ale jako fanoušek knižní série, hlavní postavy a její představitelky musím dát 10/10! [28.03.2012_Cinema City_Letňany] Recenze zde. ()

nirvanafan

Tak za prvé by se mi líbilo, kdyby se to mohlo trochu víc otunit, ale je to pro děti, takže ok. Za další dvouapůlhodinová délka filmu je prostě blbá. Bylo by to lepší, kdyby to mělo buďto klasickou hoďku a půl nebo to naopak roztáhnout na seriál, případně minisérii. Hlavně by to chtělo trochu víc času věnovat úvodu, tj. více ukázat, v jakých podmínkách se tam žije a hlavně něco více o historii tohodle světa, o vzniku zákonu hladových her atd. To, co se děje okolo samotné show, shánění sponzorů apod., je natočeno docela pěkně. Ovšem samotný pobyt v aréně...ne, že by to bylo nějak vyloženě špatný, ale dokážu si představit, že by to někdo vymyslel lépe. To, že se většinu času kempí na stromech nebo v jeskyni, mě moc nebralo. Takže sečteno a podtrženo, není to špatné, ale nadšená nejsem. Uvidíme, dvojka se třeba vyvede lépe. ()

O.Peta

Velké překvapení. Moc jsem si nesliboval a jsem parádně překvapen. Je pár věcí, které mi vadily, a kdyby se vynechaly, spokojenost by byla ještě daleko vyšší. Za prvé to šílené módní pojetí budoucnosti, strašně přestylizovaný postavy (vousy, vlasy, kostýmy na zahájení,…). Za druhé zásahy do reality show. Nelíbilo se mi, jak tvůrci hladových her zasahují do prostředí a snaží se ho zatraktivnit. Ta syrovost prostředí a spolehnutí se jen na své schopnosti bohatě stačí na upoutání divákovy pozornosti. A poslední výtka je na romantickou stránku. Opět se musí v poslední půlhodině objevit a zvrátit to na co jsem se těšil a napjatě očekával. Až si to rozdají kolegové z districtu (kraje). Bohužel, happy end je zase tu. Proč to nemůže mít kulervoucí závěrečný moment, který by vyvolal v člověku pocit, který zažívá tak u 1% filmů. I přes tyto tři kritické body hodnotím vysoko, protože na to jak je film dlouhý, tak jsem se ani chvíli nenudil! I pomalé pasáže Jennifer Lawrence s přehledem utáhne a já se moc těším na další díl. 75% ()

UncleG

"Hladohry" aneb blockbusterovej průplach, při kterým by průměrného diváka z kinosedačky výrazně nadzvedlo leda kilo švestek zapitý podmáslím. Rozhodně se ale nejedná o tak nekoukatelnou tragédii, jak se nám snaží kdejaký samozvaný hater naznačit. Příběh sice postrádá logiku a nějaké hlubší pozadí, ale má celkem tempo i spád. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci a tak jim člověk tak nějak samovolně drží palec. Osobně mě velmi bavil fakt, že do ústřední postavy není vidět a člověku nezbývá než fabulovat, jestli je ona lovestory opravdovou láskou až za hrob nebo pouze chladný kalkul - mazaná hra, kterou hrdinná Katniss hraje s pořadatelem, protože správně rozšifrovala touhu médií po "velkém příběhu". Možná, že to tak ani myšleno nebylo, možná je ta ústřední veleláska jenom špatně a zkratkovitě podaná, ale na to zvysoka kašlu. Pro mě měla romance nevšední grády. Všechno ostatní je ale z trochu slabšího soudku. Nedokážu si například představit post-apocalypticky zkolabovanou ultrabrutální společnost, kde všichni vypadají, jakoby utekli z "Flintstounů" a cestou se stavili u Dicka Tracyho. A teď bacha, spoiler... Přiznám se, že jsem v závěru postrádal zásadní twist, ke kterému celý příběh neodvratně spěl: Totiž, že celá soutěž je jenom holografickej švindl, televizní podvod Matrixovského ražení, falešná realita a zmanipulovaná prázdná holo-oblast, ve které se pohybují odrazy hráčů připíchnutých na terminál. Bez tohoto twistu celá zápletka nedává smysl. Pokud by lidstvo dospělo do takového stupně technologické krutopřísnosti, že dokáže nekompromisně vyjebávat se "jsoucnem", nebyla by nejspíš potřeba pořádat nějaké přiblblé Hungergames. Tohohle "střašně překvapivýho" odhalení se tedy dočkáme v některým z mnoha sequelů. Nejsem si ale jistej, jestli budu mít dost trpělivosti, abych čekal přes čtyři filmy na něco, co odhalil i soudesovic vořech ve dvaceti minutách prvního dílu. ()

GodComplex

Podle ohlasu jsem cekal nejakou teenagerskou slataninu ala Twilight, ale tohle byla kvalitni a extremne zabavna jizda ve stylu Battle Royale, ze ktereho se zde ocividne silne cerpa. Hunger Games me ale kupodivu chytli o neco vic. Hlavni deti sice moc sympaticnosti nepobrali, ale herecka plejada v zakulisi byla luxusni - Woody, Donald, Tucci, Lenny.. k tomu dobra hudba i pisnicky v credits. Pro me velmi prijemne prekvapeni. 8/10 ()

cervajzik

Pustil jsem si to jako takovou oddechovku na večer a neočekával jsem žádný zázrak. Avšak předčilo to mé očekávání, nenudil jsem se ani chvilku. Film Battle Royale jsem neviděl a dříve jsem o něm nikdy neslyšel, takže proto mé hodnocení možná trochu vyšší. 75% ()

JJ.Gibson odpad!

Za mě teda ne! Je to zrecyklovaná srágora a to doslova!!! Hlavní hrdinové jsou krajně nesympatičtí, souboje jsou spíše k pláči než k smíchu, ikdyž obě dvě varianty nejsou zrovna výhrou! Dokonce ani postava Woodyho Harrelsona se mi nelíbila! Všechno je tak neuvěřitelně umělé a bez šťávy, až mi z toho bylo smutno :) Pro mě je to popcornová parodie na Battle Royale a tím to hasne! Je to vážně strašný a opravdu mě nebavilo se na to dívat! Silná averze vůči Hunger Games mě provází... ()

Macejko

Vynikajúca hlavná hrdinka (v podaní skvelej Jennifer), ktorej som naozaj fandil, s ktorou som súcitil a o ktorú som sa bál. Miestami úžasná Howardova hudba. Profesionálna Rossova réžia. Za iných okolností by som viac kladov snáď ani nevyžadoval... ale je tu jeden problém, a to naozaj závažný. A to sú otázky. "Ako je možné, že počítačové modely dokážu ohroziť nedigitalizovaných hrdinov z mäsa a kostí?" "Prečo spoločnosť funguje tak, ako funguje?" "Prečo je svet rozdelený na distrikty?" "Čo bola zač tá tajomná "vzbura", ktorá to všetko spôsobila?" A tak ďalej, a tak ďalej. Nečítal som knihu, takže nemôžem porovnávať, ale svet Panem prezentovaný vo filme jednoducho NEFUNGUJE na žiadnej úrovni. Akonáhle som začal rozmýšľať o akomkoľvek jeho aspekte, celý film sa rozsypal ako domček z karát. A niečo takto trestuhodné nedokážem prehryznúť aj napriek pozitívam. ()

numi

Film překvapivě selhává po stránce emocí, je nepřekvapivě plochý a předvídatelný, ale těch 130 minut uteče rychle, což je mu ke cti. ()

rockstorm

KOMENTÁŘ JE PLNÝ SPOILERŮ Z FILMU A KNÍŽKY! Hodnotím 4*, ale pouze díky tomu, že jsem četla předlohu. Snaží se hodně držet knížky, herci jsou skvělí, ale..... Film byl v rámci možností co nejpřesněji zfilmován pro mladší publikum. To, co jsme si v knihách našli my starší, ten přesah pouhé bitky v aréně, chyběl. Když uvedu příklad, tak smrt Routy byla sice udělaná krásně, ale neměla být jen dojemná, byl to první otevřený protest Katniss proti Kapitolu. Po smrti splátců a ráně z děla, se měli přeživší co nejrychleji vzdálit, aby vzducholoď mohla vyzvednout tělo a to Katniss neudělala, zůstala s ní a obložila ji květy, za to si zasloužila projev úcty 11. kraje a drahé sponzorské dary v podobě chleba, to vedlo k prvním nepokojům v 11. kraji. A dalo by se toho uvést mnohem víc. Co mě ještě dost zklamalo byl závěr, kde se hlavní hrdinové jen tak vysmátí vrátili domů. V knize na konci her byla Katniss s Peetou psychicky i fyzicky hodně na dně, zničení, byli oba v nemocnici, kde je docela dlouho dávali dohromady, Peeta přišel po útoku mutů o nohu (když Katniss utíkala na roh a jeho nechala klidně za sebou i když, kdo by se jí divil po tom všem). Chybělo mi tam i přemýšlení a kalkulace Katniss, to luštení, co Haymitch asi chce říct posláním kterého dárku i to, jak po oznámení, že vítěz nakonec musí zůstat jen jeden, se Katniss obrátila se zbraní proti Peetovi a čekala co udělá. I tu skrytou hrozbu od prezidenta Snowa tam mohli zdůraznit víc, když o to půjde dál. Ona chtěla jen přežít a vrátit se domů, ale se svojí povahou zažehla něco, o čem sama zatím neměla nejmenší ponětí....a to v tom filmu prostě nebylo. Já si to doplnila automaticky z knížky, takže se mi to líbilo, ale kdo to nečetl, tak chápu, proč v tom vidí nevyužitý potenciál a další ságu hlavně pro mladé. Knížky byly skvělé, bylo v nich vykresleno všechno, krutost, bezpráví, beznaděj, soucit, přátelství....ale ve filmu to důlěžité pro mě, chybělo. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)