Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

pafka

Kdo vymyslel takovou stopaz, kdyz do ni nemel dostatek deje? Povesit do pruvanu! Takova skoda, nebot potencial by to mohlo mit. Ale bylo to utahany jak kun po velky pardubicky. Nemelo to stavu, vse trvalo strasne dlouho. Hodinu cekate, nez se vubec neco zacne dit. Coz je pro film pomerne smrtelna davka jedu. Logika, proc vubec ty hry existujou kulha na obe nohy a tim to bohuzel zacina a pripravi vas to na dalsi kulhani v prubehu deje. A to se Jennifer snazi, co to da, ale neni to nic platny. ()

ratje

Na 12ti hodinovem letu do Japonska jsem shledla za sebou pet (pro me novych) filmu. Prometheus, na ktereho jsem se tesila nejvic, jako prvni v poradi...Nuda, nuda, tezka sed. Hunger Games, o kterem jsem nevedela vubec nic, jako treti. Uz mi bohuzel davno neni -nact, ale dostalo me to. Opravdu. Ramcove jde o stale stejny koncept jako napriklad vyse zminovany Prometheus, nebo napriklad Kostka, vsichni Vetrelci, nebo – jak mi prave doslo- moje oblibena episoda Doctora Who the Waters of Mars... Vykresleni jinych svetu, nejaka ta citova interakce hlavnich hrdinu, na zacatku je predstavena skupina lidi a divak pak uz jen sleduje, kdo bude jakym originalnim zpusobem sprovozen ze sveta a kdo nakonec prezije, jestli vubec nekdo… Hunger Games maji vsechno a ve spravnem pomeru: silny pribeh s dobrymi herci, napeti a zajimave zpracovani. A taky uzasny soundtrack (hlavne Rue’s farewell). Proste me to dostalo. Hned jsem si stahla knizku a tesim se na filmove pokracovani pristi rok. ()

Pangi

Ještě horší než jsem čekal.Tušil jsem, že k Battle Royal se to nepřiblíží, ale takovouhle sterilní nudu jsem opravdu nečekal. ()

CrazymanM

Kupodivu jsem se skvěle bavil,i když je to směřováno asi spíše na omladinu,ale sledoval jsem film se zaujetím od začátku až do konce.Samozřejmě se pár hluchých míst,stupidit a přešlapů,ale to vše přehlížím,protože jsem se bavil,a to je hlavní!Herci byli také dobří,příjemní,spokojenost ()

Plague.

Dost jsem váhal, než jsem dal 4*. On totiž má film několik podivných scén, ale jestli to dobře chápu, tak za to může už předloha. Jediný problém filmu samotného je, že se do něj nevlezlo dost informací o světě a některých rozhodnutích, které Katniss dělá. Doufám, že další díly tohle doplní. ()

Bercuss

Vůbec mě to nebavilo! Jedno obrovské klišé od začátku až do konce. Někde jsem nedávno četl, že je to stejně jako Twilight o mladých pro mladé, že takto bude vypadat nová éra filmu, v podobě Hunger games, narozdíl od právě zmiňovaných Twilight, mnohem stravitelnější. Tak to potom pardon, ale o toto tedy zájem nemám a jestli tohle je to stravitelnější, tak tím míň si myslim, že najdu odvahu a na emo-upíry se někdy podívám. Doufal jsem, že by se to aspoň trošičku mohlo podobat mému oblíbenému Battle Royale, ale to ani náhodou! Japka jsou prostě japka :) A mimochodem, lepší zpracování kruté reality show jsem snad viděl i ve filmu Běžící muž! ()

swinevenca

Bez debat že reality show Hunger Games je záživnější než film Hunger Games. Nerozumím myšlence autorky, že kdo má peníze, musí vypadat jako z filmu Tima Burtona. Tím hůř, že asi kvůli dodržení předlohy je ten úvod s těmahle postavama tak dlouhej, ale během samotných her je tam několik nevysvětlenejch momentů, eště že jsem měl po ruce odbornej komentář. Ale zvrácená reality show mě nakonec bavila, co se dá dělat. ()

P3tulQa

Pane Bože, ještě teď jsem v šoku. Nedokážu to nějak vstřebat. To, jak byla hodná a pomohla mu.. a nakonec.. Je to prostě šokující. Koukla bych se na to klidně ještě jednou. I když pro mě byla nejsmutnější scéna, když umřela ta malá holčička, tak to přežiju a podívám se znova, protože to stojí za to! ()

deuxteri

Film, který mě opravdu překvapil. Spojení smrtící arény a trocha romantiky mě docela příjemně usadila do křesla v kině. Občas mi to ale přišlo až moc rozporuplné. Tento film byl opravdu rozmanitý, ale měl poměrně jasný konec- happyend. Což mi přišlo u filmu tohoto typu trochu nepřístojné, ale budiž. Celkově se mi film líbil a bylo na co se dívat. Kniha taktéž výborná, asi ještě lepší. 80% ()

Alice Ashley

Film jsem viděla dvakrát. Abych pravdu řekla, poprvé mě to moc nenadchlo. Přisuzuji to tomu, že jsem od filmu očekávala strašně moc, vzhledem k tomu, že se o Hunger Games mluvilo, jako o novém rekordy lámajícím fenoménu. Má očekávání byla vysoká, čímž jsem nakonec skončila malinko zklamaná. Dokopala jsem se k přečtení knížek a hned na to se podívala na film znovu. Nelze dát nic jiného, než 5 hvězdiček. Ten film zbožňuji. Kniha je brilantní, ale byla potřeba ji přečíst, abych si oblíbila a pořádně pochopila film. Námět je originální, herecké obsazení na jedničku. Nádherná Jeniffer Lawrence jako Katniss Everdeenová je přímo fantastická a Josh Hutcherson jako Peeta Mellark je bezkonkurenční. Teď už se jen neskutečně těším na druhý zfilmovaný díl. ()

Unterschleif

Keď som videl trailer povedal som si, čo je na tom filme také dobré, že v Amerike zarobil 400 miliónov? Po zhliadnutí filmu sa však musím pýtať, čo je na tom filme také dobré, že v Amerike zarobil 400 miliónov????? Príde mi to ako nejaký miešanec Battle royale, Apocalypto a Ultimate survival. S tým, že kvalitatívne to žiadnemu z nich nesiaha po členky. Kostýmy sú odporné. A tá ľúbostná zápletka... ()

Domas88 odpad!

Neee NEeee NEEE!!! Nechci to rozebírat, ale nedívejte se škoda ztráti času a kazení očí.. Díky, že jsem se v kině tehdy rozhodl jít na něco jiného a ne na tohle.. ()

elanista1

Film adresovany cielovej skupine nastrocnych, vykradajuci japonsky Battle Royale, a vsetci americania su vo vytrzeni.. a vidim ze aj nasinci, nechapem tolko fanusikov, fakt.. Cele to je postavene na genialnom, avsak ukradnutom napade a tuna slo len tazko nieco pokazit, aspon vidime ako sme vsetci zavisli na americkej kinematografii, netvrdim ze vsetko co americania vytvoria je zle, ale toto je presne situacia ked ich nenavidim. Hry o zivot sa daju rozdelit na dve polovice, prva sa odohrava v style reality show a vsetok ten humbuk okolo, media, fanusikovia, televizia, a aj ked to je pritiahnute za vlasy tak sa mi tato pasaz pacila. Utrpenie prislo v momente ked Hry zacali, vsetky tie otrepane filmove tahy, predvidatelnost, samoucelnost, miliony klise, smiesna romantika a trapne americke patetizovanie pri umrtiach /aj pri takych postavach ku ktorym si nebolo mozne vytvorit citovy vztah, lebo nikto okrem dvoch hlavnych nebol predstaveny!/. Okrem toho vsade pobehuju nesympaticki pubertiaci, a k tomu druha najprecenovanejsia hollywoodska hviezda sucasnosti. Emocie obcas pracuju /skor v prvej polovici/, cim blizsie je zaver, tym viac mi bol film ukradnutejsi a netrapilo ma ako skonci. Existuju stovky horsich filmov, ale tiez existuje aj zopar stovak lepsich filmov. ()

Vojtas12

I když Hunger Games nemá moc kvalit, jaké by film měl mít, skoro to nevadí. Největší problém vidím v naprosté předvídatelnosti zakončení děje už po 10 minutách sledování (v nich se divák dozví celý princip oněch Hunger Games, které mohou mít opravdu jen jeden konec). Dále velmi špatná práce kamery, většina záběrů se až nepříjemně třese. A další nepříjemnost, většina kostýmů (resp. líčení, však víte) je mimořádně odpudivá. Jenže, ruku na srdce, v žánru filmů čistě (a to slovo zdůrazňuji) pro teenagery se v podstatě nic lepšího najít nedá - například teenagery vychvalované "filmy" Stmívání nebo Prcičky patří rovnou do odpadu. Z tohoto pohledu nelze Hunger Games hodnotit jinak než i lehce nadprůměrně. Zabavit se u toho dá, vypnout se u toho dá. A o to přece teenagerům většinou jde. ()

only_serials

Náhodou docela v pohodě... podle zdejších komentářů i podle hodně nemastného traileru jsem čekal fakt blbost u který se unudim, ale musím říct že víc jak dvě hodiny mi hned utekly... Zábavný, vizuálně pěkný, bavilo mě to a těším se na pokračování.. ()

mata77

HG je úvaha o vojne a mieri a veľmi tenkej čiare, ktorá ich oddeľuje. V knihe je dej prerozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky v prvej osobe, so všetkými jej pocitmi, neistotou, beznádejou a strachom, ktoré nevysloví nahlas a nedáva ich najavo, aby neukázala svoje slabosti. Toto mi vo filme vážne chýbalo, pretože tým prišiel o pointu. Niektoré scény tak vyznievali trápne a až hlucho. Hlbšie úvahy vystriedali hra na schovávačku a chabý boj na život a na smrť. Soundtrack k filmu je plný skvelých skladieb, čo ma na druhú stranu potešilo. Dúfam, že dvojka bude lepšia. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)