Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Lula.cz odpad!

Hunger games patřily k filmům, jež mě trailerem neoslovily a zatímco část populace šílela po tomhle filmu, mě to nechávalo ledově klidnou. Uběhlo pár let, Hunger games přibylo pár dalších dílů a jelikož nadšení kolem série neustávalo, rozhodla jsem se i na doporučení první díl shlédnout. Větší krávovinu jsem udělat nemohla. Může mi někdo vysvětlit, proč se lidi nebrání proti hrám od začátku? Proč bojují děti? Proč se míchají jablka s hruškama a kiwi a všechno další ovoce dohromady prostě nepochopím. Muselo by mi být asi tak dvanáct, aby mě Hunger games možná bavily. Pro dospělé publikum to ale rozhodně není. Na tyhle sra.ky už jsme moc starý. Nejvíc mě snad namíchla stopáž - 137 minut? Jako vážně? Na tolik minut by se tam muselo taky něco dít. Vrhá to na mě dojem, že se tvůrci snažili o úspěch Pána prstenů s teenagery v hlavních rolích a prostředí Star Treku. Horší film dlouho určitě neuvidím. ()

Facerr

Asi je chyba, že jedničku Hladových her hodnotím po zhlédnutí první Síly vzdoru, ale míň jak 4 hvězdy nemůžu dát ani jednomu dílu. Ať už se to někomu líbí, nebo ne Hunger games je už docela kult a i proto se objevilo za ta léta, co hry hladověj spoustu napodobenin. Nic ale Hunger games nepřekonalo a zatímco po soubojích v arénách se děj točí někam jinam, při vzpomínce na jedničku mám pořád její příběh v hlavě. Tohle je totiž nezapomenutelný. ()

14krejca14

Vždy mě moc mrzí, když se dobré nápady a skvělé náměty tak zbytečně promrhají. Kolikrát je to prostě (ne)uměním scénáristů nebo režie, ale tady je špatně snad všechno. Celé je to strašně hloupé (a tím nechci urážet dnešní mládež), zejména pak dialogy a vůbec samotné postavy. Co mě hodně zklamalo, že celý film vypadá poněkud lacině. Možná to bylo nepovedenou kamerou, nezáživnou akcí, ale určitě celkem nudným "bojem o přežití". Tam kde má nastoupit větší napětí, akce, ale i humor a emoce, tak člověk jen kouká, kouká, a pak zjistí, že už asi bude konec. Konec vyšperkovaný trapným americkým klišé. Další díl si nejspíš nepustím... ()

AndrewNewman

Bez Jennifer v hlavnej úlohe by potom neštekol pes! Film totiž okrem známych hercov neponúka nič prevratné a dokonca v niektorých scénach ani zaujímavé. Je to niečo ako Gladiátor pre divácke publiku od 10 do15 rokov. Dospelý divák sa akurát nad niektorými akože vypätými scénami pousmeje. Dve hviezdy len za scénku s generovanými osami a psami (alebo čo to vlastne bolo). ()

Luckyboy

I když je to těžkej popík, tak knížky se mi docela líbily (proto i lepší hodnocení, než by to dostalo normálně). Film už tak dobrý (samozřejmě) není, ale nebylo špatné mít k písmenům obrázky. Ale veledílo to zdaleka není. ()

J.Mayen

Par zajimavych napadu a triku ve filmu, jinak namet ac je sci-fi, je opravdu na povazenou, chapu, jsem starsi, nejsem dite,ale spousta veci mi ve filmu opravdu prisla dost k smichu. videl bych to nekde mezi dvema nebo trema hvezdama, budu ale spis realista. ()

Drozdo57

Kto chce vidieť masakrujúcich sa teenagerov, dajte si Battle Royale. Kvôli Jennifer Lawrence si pozrite nejaký jej film mimo tejto série. A komu nevadí 137 minút Jeniffer s kolíkom v zadku a autistický, poloretardovaný Hutcherson, pre vás je tento film. ()

Chromeskull

Dávám pouze 1 hvězdičku za herecké obsazení. Jinak film stál za hovno a navíc jsem se neskutečně nudil. Tomuto filmu se už navždy budu vyhýbat velkým obloukem. ()

PetraMishka

Upřímně se mi to líbilo, ani moc nevím proč, asi jsem byla dobře naladěná a po poměrně nezáživné knize tento film dobře plynul. A upřímně, na Jennifer Lawrence se moc dobře kouká, i když má "kp" výraz. Překvapil mě Lenny Krawitz, protože byl opravdu dobrý. ()

vodkasesemte

Aha, gladiátorský hry - Takže římští měštané byly zdegenerovaná smetánka? - Historie se opakuje. Otázkou je, jesli výměna manželek našim kriplum bude stačit, nebo je to nějakej sociální upgrade a jsme ještě dál - I will still cook you (kocour) - Happy Hunger Games. And may the odds be ever in your favor - Exposure (vyčerpání) can kill as easily as a knife - Thank you for consideration - Why do we have winner? - HOPE. It is only thing stronger than fear. A little hope is effective. A lot of hope is dangerous. A spark is fine, as long as its contained. So contain it (ví, o čem mluví) - Je podobná tý hrdince z Divergentu, stejný reakce, typ osobnosti - Vicious (zpustlý, zkažený, špatný) - The girl on fire - Katniss Everdeen - Do I smell like roses to you? - You definitely smell better than I do. Well, I have lived here longer - I just dont want to be another piece in their game. I could think of a way to show them that they dont own me (tak proč s nima hraješ show)? - There will even be a bow there. Dont go for it. Its a bloodbath. They are trying to pull you in. Thats not your game. Turn, run, find high ground. Waters your new best friend - You can do this (lets do this) - Tracker - To je trochu nuda ne, když jich polovina zařve na startu - Butterfly (change) - Alliance forming - To je hezký, že ten nejsilnější se obklopil dalšími zabijáky a slepice to nenapadne - Turn her around - RUMBLING - V noci by tě na zemi asi těžko vyčenichali - Do poloviny to byl hrozně nudnej film, jehož celou stopáž jsem opravdu neviděl - Shes mine. Not if I get her first - Má ideální příležitost zkrátit team. Během pár sekund to muže bejt dva na jednoho - Vodu ne, tam jsou bakterie. Pochčij si to - BRANCHES RUSTLING - Apply generously - Měla si vzít i tu karabinu - Genetically engineered wasps - Hele, čubka to odsere. Jeden špatnej krok - No aspon seš ryvhleji dole - Ona dostala taky pár pigár - Tvl, ta má hezky nateklej ksicht - Jdi proti nim, jsou víc zdezorientovaný - Mockingjays - BIRDS REPEAT TUNE - Jim nedochází, že má luk a nechá tam jednoho? - Jaktože si zaminovali zásoby? Aby o ně snadno přišli? - S nožem na květiny? Hm, zajímavý nápad - If you cant scare them, give them something to root for - So you like an underdog? Everyone likes an underdogs - There are lots of underdogs. Lots of coal too. Minerals, thing we need - And I think if you could see them, you would not root for them either (legend) - I like you, be careful - SHUSHING (psst) - Takovej uknučenej kripl. Co na něm vidí? - One eye symbolika - Dobrý mastičky - Nightlock (boruvky) - Proč je na něm tak závislá? - Manipulujou se světlem - Proč ted nevylezou na strom? - May the odds be ever in your favor - They dont take these things lightly (dva kriplové a armáda opic) - Co ty starej zmrde, snížil jsi svoje řady na 50%. Chceš něco duležitýho říct? - Z nějakýho prapodivnýho duvodu jsem to dokoukal. Oproti Divergentu byla chyba už na začátku, že skupiny nebyly nijak charakterizovaný. Byly rozlišeny jen čísly. A kromě hry na bohy, co v počítačový simulaci proháněli smrtelníky, ani nezaznamenal nějakou podobnost s naší realitou. A verbal se nám zamiloval. () (menej) (viac)

muti

Odkazy na nacistické tábory a vladnucu aristokraciu počas monarchie. To je vízia budúcnosti. Nuž nazval by som to lazy storywriting. Best of zaujímavosti : Jennifer rozmýšľala 3 dni či to vezme za pol mega a zvýšenie na 10 mega po sérii. Chodila na jogu ale nenaučila sa pískať, takže ju dabobali. Za 10 mega sa naučím pískať ako len chceš. ()

palmovylist

Myšlenka filmu na způsob reality show hezká. Celkový svět, charaktery a motivace uboze nevysvětlené a odbyté. A jak jsem se docela těšil na část v "aréně", kterou jsem si z prvního shlédnutí moc nepamatoval, tak jsem toho velmi brzy litoval. Vzhledem k tomu, že divák k postavám nemá vypracovaný dostatečný vztah, tak ho ani jednotlivé smrti nijak netrápí...teda ne že by tam byly nějak vidět, čemuž pomáhá i úplně hrozná kamera. Vlastně ani nevím, proč jsem tentokrát po shlédnutí tohoto filmu měl pozitivnější pocity než poprvé, ale budiž...60% ()

PaTeXx

S tímto filmem to mám hodně na hraně. Skvělé momenty střídají extrémně trapné a nelogické scény, což výrazně snižuje průměrný věk cílové skupiny, který je bohužel zakončen příponou -náct. Na druhou stranu bych byl šíleně naivní, kdybych s tím nepočítal. ()

wowylgu313

Jelikož jsem slyšel dost lidí pár let o téhle hladové hře básnit jak kdyby to bylo diamantové vejce z nebes, tak jsem se konečně rozhoupal a vzal to komplet. Takže.... První díl bych ohodnotil ještě přijatelně a to 60-65% ... Funguje tu ta stránka toho vypuštění do jakési arény a bojujte. Člověk i fandí někomu víc, někomu míň. Hlavní protagonistka si mé srdce tedy nezískala vůbec. To ale ničemu nevadí, tempo bylo a nějaký to drama taky. Přijatelná podívaná ale nemyslím si že se k tomu někdy víc vrátím. ()

Talita1

Teen sci -fi (nielen) pre mladých. Vybratí kandidáti sa stretávajú na Hrách, kde musia bojovať o holé životy. Stávajú sa novodobými gladiátormi v ťažkých podmienkach. Zvláštne na mňa pôsobili aj účesy a oblečenie viacerých postáv. Ústrednou postavou je mladá Jennifer Lawrence. Za mňa ide o priemer. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)