Mladého spisovateľa Nicka Carrawaya (Tobey Maguire), ktorý má pred sebou sľubne sa rozvíjajúcu kariéru, na jar roku 1922 osud priveje zo stredozápadu do New York City, meste formovanom veľmi voľnou morálkou, skvelým džezom, vplyvnými pašerákmi alkoholu a do astronomických výšin stúpajúcimi akciami. V honbe za splnením amerického sna sa Nick stane susedom tajomného milionára Jaya Gatsbyho (Leonardo DiCaprio), pravidelne usporiadajúceho nepredstaviteľne pompézne večierky. Na druhej strane zálivu býva Nickova pôvabná sesternica Daisy (Carey Mulligan), do ktorej je excentrický Jay už nejaký ten piatok zdanlivo beznádejne zamilovaný. Jeho láska je totiž vydatá za iného, jej manželom je záletný aristokrat Tom Buchanan (Joel Edgerton)... Vďaka Jayovi, ktorý si od priateľstva s ním sľubuje šancu napriek všetkému predsa len získať milovanú ženu, Nick možno až príliš dokonale spozná fascinujúci svet horných desaťtisíc zvonka i zvnútra spozná. Svet, ktorý ho napokon inšpiruje k napísaniu pútavého príbehu o nemožnej láske, nezničiteľných snoch a nepredstaviteľnej tragédii – svet nie nepodobný tomu skutočnému... (TV Markíza)

WolfR

Přiznávám, že knižního Gatsbyho jsem po pár stranách odložil, protože mě nudil. Filmu jsem dal přesto šanci. Kvůli Luhrmannovi, který mě rozplakal u Moulin Rouge a kvůli DiCapriovi, který snad nikdy nehrál ve vyloženě špatném filmu, ba naopak. Výsledek je takový nějaký. Vizuál je líbivý a šťavnatý, přesto někdy až moc přeplácaný. Soundtrack, který sice není dobový, je skvělý pro ucho a dodává tomu šťávu. DiCaprio opět rozsévá své charisma na všechny strany a ty luxusní obleky mu padnou dokonale. Edgerton a Mulligan si odehráli své a Tobey Maguire také, nicméně mě ke konci jeho postava už tak nějak štvala. Když o tom tak uvažuji, ani vlastně nedokážu říct v čem je onen problém. Prostě to mohlo být lepší, jiné, a to výrazně jiné. Zejména co se těch nemastných emocí, které se z vás snaží tvůrci vykřesat, týče. Konec dobrý, hrající na city, přesto, ty city z vás mohl vytáhnout mnohem víc a pořádně, jen se k tomu mělo přistoupit malinko jinak, 3 hvězdy. ()

Fancipal

Tam, kde Fitzgerald mistrně uspěl, Luhrmann žalostně selhává. Po úžasně načrtnuté literární atmosféře hříchem nasáklého společnosti holdující nadbytku, oplácející falší a živící se přetvářkou, není ve filmové adaptaci skoro ani stopa. Analýza společnosti, která byla stejně pokrytecká jako marnotratná, si zasloužila více, než jenom několik tanečních čísel, hektolitry alkoholu a nelogicky jednající hlavní ženskou hrdinku. Co měl být křišťálový pohled do duše nejlepšího města na světě, vypadá místy jako naivní pohádka bez happy endu. Na druhou stranu DiCaprio předvádí opět dokonalou hereckou symfonii. Jay Gatsby mohl být velikánem, člověk nesmlouvavě kráčející za svým cílem ale udělal jedinou chybu. Zamiloval se. A zaplatil za to svým životem. V konečném zúčtování tak film nabízí jedno neocenitelné ponaučení. Neodbočuj, neohlížej se a ani na okamžik nezakolísej. Jinak nikdy neuvidíš cílovou čáru. ()

papaJA21

Mnou dlouho dopředu očekávaný snímek. Romeo a Julie byl dlouhou dobu mým nejoblíbenějším filmem, tak jsem se nemohl dočkat jak dopadne znovu setkání Luhrmanna s DiCapriem. A trailer, který je mimochodem asi nejlépe sestříhaným a ohromující hudbou podtrženým trailererm vůbec, slyboval velkou zábavu. Do teď jsem Gatsbyho viděl v kině čtyřikrát a pokaždé se mi líbí jiné scény a naopak jiné rozčilují. Každopádně Velký Gatsby je vyjímečný film. Začínaje grafikou počátečních titulků, kostýmy, hudbou, vizuálními efekty, střihem, scénářem a hereckými výkony a režií konče.... Teď jsem se díval na Gatsbyho s českým dabingem a musím říct že je to katastrofa. Nejde ani tak o kvalitu dabingu, ta je standartní ale především o to, že tento film je nemožné nadabovat. Kubrick dobře věděl proč zakázat dabovat své filmy. V tomhle filmu hlas funguje jako jakýsi nástroj, vedle obrazu drží rytmus, přestože postavy nemluví ve verších. A to se samozřejmě do dabingu nedostane. ()

Deverant

Fitzgeraldův román mě nijak zvlášť nezasáhl. Ne že bychom se minuli zcela, ale i vzhledem k tomu, že v jeho generaci bylo několik autorů, kteří jsou mi nesrovnatelně blíž, jsem si byl až příliš vědom překotnosti vyprávění, motivací nedostatečně životně a srozumitelně spjatých s činy a prchavostí, skicovitostí a vlastně trochu přepjatou tezovistostí postav. A přece: právě v postavách, jejich křehkosti a bezbrannosti, jejich neschopnosti vybrat si jednu realitu a pak se jí oddat, spočívá půvab Velkého Gatsbyho, to co na něm nemohu neocenit. Jediná scéna, v které se tuhle, podle mého nejdůležitější, kvalitu románové předlohy povedlo Luhrmanovi převést na plátno, je ta z hotelového pokoje. Jinak se v první půlce utápí ve svém typickém manýrismu, aniž by to mělo větší oprávnění (Gatsby je jako román velmi komorní), v dovysvětlování do písmene všeho, co ve své nejasnosti v textu jen zdůrazňuje povahu vztahů mezi postavami. Ano, důraz na Gatsbyho snahu prožít minulost znovu a lépe je oprávněný, to že je s ní Jay Nickovými ústy konfrontován ale ubírá celé myšlence na síle, právě v neslučitelnosti jejich chtění a jejich reality se měl necházet onen třpytivý opar jazzového věku, ne v karnevalové povrchnosti večírků, které musely táhnout Kanye a Jigga, aby divák pochopil, jak se tehdy lidé dokázali nevázaně bavit, když ještě neměli žádné pořádné drogy. Důraz na doslovnost pak musí odsunout do pozadí další linii románu, kterou je příběh samotného Nicka Carrowaye (a částečně Jordan Bakerové). Část jeho vyústění zazní v hotelové scéně (začátek osamělého desetiletí), ale jeho umístění do sanatoria na počátku a pohrávání si s jeho vypravěčstvím dokonale zlikviduje to, jak se Gatsbyho příběh stane pro něj osobně jistým prozřením či dospěním (Nick totiž do NY opravdu vlastně utekl). To co začalo v pozlátku končí v hysterii, doslovnost ubíjí melancholii, jež je další nezpochybnitelnou devizou Fitzgeraldova románu..."Bylo mi třicet. Přede mnou se rozprostírala hrozivá, zlověstná cesta nového desetiletí. Třicet - příslib desetiletí osamělosti, řídnoucí seznam svobodných mužů, s kterými se budu znát, řídnoucí obsah tobolky nadšení, řídnoucí vlasy." ()

Immortal17

Vždy se do Lea zamiluji zas a znovu, je to báječný herec. :) Občas mám takový pocit, že podepsal smlouvu s ďáblem, stává se čím dál tím lepším a stále vypadá mladě. :) :D Jakožto Spider-Man se mi Tobey Maguire moc nezamlouval, zato tady mu to moc slušelo a svou postavu zahrál velice dobře. :) Pravděpodobně to bude kouzlo dlouholetého přátelství mezi Leem a Tobeym. V podstatě svou roli ani nemuseli hrát. :) ()

Demon.N

Tradiční Luhrmanovská barevná koláž se zajímavými kamerovými hříčkami. Tradičně působivě vybrané hudební doplnění i herci. Herecké výkony se dobře doplňují, ale při vší té velkoleposti je v celku jistá plochost studentky biologie, která si do pornokina zapomněla vzít anatomický atlas. Rozvláčnost je pro Luhrmanna typická, ovšem nůžky by některým pasážím slušely a obrázky z večírků mohly nabídnout mnohem působivější chvíle. Život je občas skutečně jedna velká hra ale i sebelépe propojený milostný trojúhelník může mít ohlodané rohy. Film si uběhl, zklamání se nedostavilo, ale zážitky zůstaly trčet spíš v knize... ()

KajusaK

Na filmu jsme byli v kině, já sama na něj "dobrovolně" nechtěla..Čekala jsem naprostou katastrofu, ale nebylo to až tak zlé..Pro mě to bylo mnoohem zábavnější než Anna Karenina..Herci byli vybráni skvěle, ačkoliv nejsem zastánce ani DiCapria ani Maguiera, tak byli skvělí..Každý vychvaloval hudbu, já osobně vůbec žádnou dobrou nepostřehla jen v jeden moment zahrálo - New York , což bylo naprosto nevhodné, když je film zasazen do roku 1922. A to je právě to, co se mi nelíbilo, film má být z roku, 1922 ale ten film byl pojat až moc moderně, například ten bazén u Gatsbyho sídla mi přišel opravdu už nereálný .. Je to druhá verze Gatsbyho, tá moderní, možná by byla tá první lepší, ale tohle moderní mě fakt už moc nebavilo..Nick vyprávěl příběh skvěle, příběh mě celý sám o sobě dost bavil, ale jako celek mě opravdu zklamala modernizace.. ()

dr.fish

Nejradši bych to celé hodil do odpadu za ten odporný soundtrack, kterým tvůrci dokázali znectít své dílo. Když v baru v roce 1922 hraje kapela a do toho rapujou černoši, je to nepochybně výsměch žánru a já to zkrátka nedávám. Do dobového filmu patří dobová muzika a ne Lana del Rey ať je dobrá jakkoliv. Ta hudba mi natolik dokázala vadit, že jsem značně zápasil s definitivním odchodem od obrazovky. Nakonec si mne opět Caprio získal a i Tobey, který hrál jak v Pravidlech moštárny (tak ho mám rád), tak tedy ani on nezklamal. Většina záběrů je ukrutně kýčovitých z reklamy na cokoliv, ale to jsem takžtakž vydejchal. V jádru je to natočeno dobře, je to takové knižní vyprávění, víckrát to asi vidět nemusím. Řekl bych na tu vloženou práci a prachy je to docela slabé. Doufám, že tohle nebudou kritici nazývat dobovým filmem, neřkuli historickým. To bych upad..Jako ilustraci dobové atmosféry bych rozhodně volil jiný film. Jakoby ani rejže nepochopil, že točí film z minulého století. 60% ()

filmharmony

...too many pictures... tlačeno na pilu, zmizel prožitek... zachraňoval Leonardo, ale nebylo možné nevidět opakující se model postavy z jiných filmů... tak snad příště na viděnou... ()

URBAN

Gatsby je jiný film a niják se tím netají . Vím že spoustu lidem se líbit nebude ,ale některým zase ano . Je to prostě jak by někdo řekl slátanina něčeho nebo kýč . Hudba která by mělá hrát nehraje , ale přesto se bezpochyby hodí . Romantický příběh není podáván tak surově jak u ostatních sladáků a tahle ta vložka se mi natolik zalíbila že jsem začal mít zájem o vztah mezi Gatsbym a Daisy . Možná budete mít při sledování pocit že se tomuto vztahu vůbec nevěnuje a přitom se to točí jen kolem nich . No to je asi k Gatsbyho odlišnosti asi vše . Ted k hercům kteří hráli naprosto přesvědčivě a nádherně mě do všeho zasvětili jen ten DiCaprio .... Jojojo hrál báječně jenže dotoho nedal vše jako například v Djangovi kde byl naprosto báječný jenomže tady dotoho nedal vše a víte co možná je to dobře protože by asi taková živost tomu filmu jenom uškodila . Ted jenom uvažuji jestli si ho mám přidat mezi oblíbené no uvidím po druhém shlédnutí které bude doufám v nejbližší době ( 16.5.13/Premiéra Cinema City Ostrava/BTW v kině byli jenom čtyři lidi a kdybych na to v přiležitosti svátku matek nepozval taky mamku byli by jsme tam jenom tři xDD/Ohodnotil jsem jako 76 a vzhledem okolností film dosahoval 76%/ 19 komentář ) ( 12.8.13/PC ) ()

brokenhi

Velkolepost a očividná "přehnanost" první třetiny filmu je fantastická, hudbou doladěná a kostýmy vyšperkovaná podívaná. Co se herců týče, každý máme své chyby, a Leo nám místy spadá do své role beznadějně zamilovaného Jacka Dowsna což v celkovém dojmu asi ani není chybou... Přestože ne každý najde ztvárnění příběhu přitažlivé, zarytí romantici upadnou na dvě hodiny do snu o životě s Gatsbym.... Pět hvězdiček si nemůžu odpustit ! ()

SeanLSD

Baz Luhrmann zabodoval znovu, o tom nedebatujem, ale akonáhle opustil obrazy, to opulentne opojné barokové vyznanie hýrivosti, ktoré ako divadelný režisér previedol do 3D s originálnou metodikou a očakávateľne sviežim čarom, zostal mu pri tých veľkých rečiach o vykonštruovanej láske iba Leo... Vystriedal množstvo známych polôh - z ROMEA+JULIE, TITANICU, LETCA, DJANGA aj PREKLIATEHO OSTROVA, ale človek mu to stále s rozkošou zožerie. Pri sledovaní konania Gatsbyho megalomansky staroromantickej duše v háve amerického snu sa mi vybavovali poniektorí kamaráti i citát z práve čítanej knihy : "Milovať, alebo predstierať, že milujeme, kde je rozdiel, akonáhle sa nám podarí oklamať seba samotných ?" Smrť v prípade tohoto príbehu som vnímal ako veľmi lacné rozuzlenie ospravedlnené základnými vášňami, a hlavne prekvapivo ma okrem pár výnimiek vôbec nechytilo hudobné aranžmá. VEĽKÝ GATSBY je vcelku krásna, ale príliš vyprázdnená momentka zo zlatého veku úspechov, pôžitkov a elegancie, ktorú, ako to už v živote býva, pokrýva to najlesklejšie brnenie - ale oporou jej je okrem bujarého vizuálna iba druhá línia rozprávača o vzniku literárneho diela, konzervujúceho tú až hystericky napredujúcu zázračnú epochu nekonečného a nekontrolovateľného rozletu s tak neuveriteľnými možnosťami úspechov snaživého jednotlivca, že ich dokáže zastaviť ( či spustiť ? ) iba láska alebo smrť ( s platnosťou pre človeka i celú éru ). ()

Susinnon

Ja som si užila :) Milujem Moulin Rouge a tak milujem aj GG :) Baz to urobil fakt skvele, Leo to zas skvele zahral. Bála som sa, že budem sklamaná, ale moje obavy boli neopodstatnené :) ()

eisha3

Je mi jasné, že tady se budou názory hodně lišit, já se však přikláním ke spokojené části publika. Uvědomuju si spoustu nedostatků, ale s přimhouřeným okem mě nakonec hodně bavilo na to koukat. Někde z hlubin se vynořila moje romantická dušička a nemohla z Gatsbyho spustit oči. Snímek je vizuálně výborný, mnohdy až teatrální, hudba taktéž skvělá a za Lea bych nejradši dala 5*. ()

smrt.ka

Ono by to možná fungovalo jako to Moulin Rouge, ovšem kdyby tam bylo buď víc té "duše" nebo alespoň víc humoru (tady - na rozdíl od MR - není téměř žádný). Výborná kniha zpracovaná sice svědomitě, ale je to všechno vlastně nějak plytké. V každém záběru je v podstatě přítomno více režisérovo ego než příběh. Některé fajnové motivy jsou dle mého nedotažené (třeba podobnost zlaté "mládeže" 20. let a způsobu jejich života s tím naším - to si člověk musí přeinterpretovat, úplně to v tom filmu přece není...Hudba skvělá, stylizace nápaditá, herci dobří, ale celý to přesto působí jako takovej uřvanej cirkus, pouťová atrakce, naleštěný patos, rychlá jízda na horský dráze bez hlubších zapamatovatelných míst. Lesk a zlato a remaky skvělých popových písniček. Ale to je málo. ()

Charms

Pardon, ale tohle fakt ne. Zlaté Moulin Rouge. Kam se poděl ten jazz, jediná věc, která tuhle hrůzu mohla alespoň částečně spasit? ()

Splasher

Oopsy Daisy. Velký Gatsby. Velký americký román. S tím termínem jsem měl vždycky problém. Vnímal jsem ho hodně ironicky, asi jako veršotepkyně Newsom ve své Burcující listině ( "While across the great plains, keening lovely and awful, ululate the last Great american novel(s)! / An unlawful lot left to stutter and freeze, floodlit - but at least they didn't run, to their undying credit. ___ Kniha mi přišla pod ruku náhodou. Nijak náročné čtení. Tuším, že jsem ji přečetl během pěti hodin. Luhrmannova adaptace mi přišla hodně účelová. K mému překvapení mi to nevadilo a bavilo mě to. Nakonec jsem se i přistihl, že uznale přikyvuju scéně změny titulu knihy. ___ Po filmu jsem si ještě schválně přečetl původní recenzi knihy (NY Times duben 1925). Je hodně zdrženlivá a spíše připomíná Fitzgeraldovu prvotinu "This side of Paradise" (Potvrzuje tak nynější pohled, že kniha se dočkala popularity až po II. světové). Tu si nyní hodlám přečíst. Ovšem při vší úctě k panu Františku Vrbovi dám přednost originálu. Překlad titulu jako "Na prahu ráje" mě od české verze textu odradil. ()

klida

Pestrá a zajímavá úvodní část plná party a barev rozbředne do stereotypní, ukňučené a okoukané love story, a je to velká škoda. Lepší tři. ()

Madlenka26

Leo mi jenom potvrdil to, že patří na první místo mezi herce. Celý film, jsem z něho nemohla spustit oči. Je to famózní herec, který filmu dodal jakousi noblesu. Úžasný film, a ač se tady handrkují, že to bylo takové a makové, já jsem od toho filmu dostala to co jsem od něj čekala! Chci ten film prožít s nimi. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (viac)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014