Afganistan 2005: Štyroch vojakov z amerických špeciálnych jednotiek Navy SEAL poveria neľahkou misiou v horách v afganskej provincii Kunar – majú potvrdiť alebo vyvrátiť, že sa na tom mieste skrýva jeden z vodcov talibanských bojovníkov! Keď sú zrazu nútení urobiť veľmi ťažké morálne rozhodnutie, ktoré rozhodne neostane bez následkov, situácia sa nebezpečne zvrtne. Stane sa totiž viacero vecí, v ktorých dôsledku sú zrazu nielenže úplne odstrihnutí od komunikácie so svojou jednotkou, ale navyše tiež musia čeliť početnej presile talibancov! Ich šanca vyviaznuť z tejto šlamastiky je v podstate nulová, no i tak sa rozhodnú pustiť sa v nezdolnom teréne afganských hôr do zdanlivo úplne bezvýchodiskového boja, ktorý ich zavedie nielen fyzicky, ale aj psychicky až na samé hranice ľudských možností... (TV Markíza)

MartinTerran

Parádní válečný film a ještě podle skutečné události. Ve filmu jasně ukázané že vojáci to v akci opravdu nemají jednoduché a to i když dorazí vrtulníky na nouzové vyzvednutí. Akční scény byli dobře zmáknuté, herecké obsazení a jejich výkony taky super. Některé scény se mi zdáli až moc přehnané, což trochu ubírá na věrohodnosti. Ze začátku trochu pomalejší rozjezd, ale pro atmosféru důležité. Hodnocení: 82/100. ()

tombarider

Syrový film, který mi připomínal utrpení Krista, akorát místo židů a římanů tu figurovali američani a afgánci. Líbilo se mi, že i američani byli jako řešeta, takže se nekonala holywoodská klasika o netrefitelnosti hrdinů. Na druhou stranu toho klusi ušatý docela dost snesli:) Taky bylo sympatický ukázat druhou stranu afganského národa, který na Taliban z vysoka sere. Silný čtyry hvězdy za akci, ikdyž nikdo z kluků není zrovna herecký supertalnet. Koho nemůžu vydejchat asi v žádný roli, to je Foster, ale za to on nemůže. ()

nula87

Na jednu stranu vizuálně a řemeslně skvěle zvládnutý film, na stranu druhou tolik nesmyslů, patosu, a neobjektivity, že by jeden blil... Výsledek je pak spíš k smíchu. Celá bojová pasáž je natočena stylem: jedna kulka = jeden mrtvý Talibánec, stovky kulek, pár granátů a občas i protitanková střela = hrdinný Američan má lehkou odřeninu. Navíc po mnohametrových pádech tu na strom, tu na skálu nedochází k žádným zraněním. Opravdu si někdo myslel, že to bude uvěřitelné? 50% ()

Brano

Prehnaný film o americkej špeciálnej jednotke, ktorá išla na tajnú misiu zneškodniť jedného z hlavných predstaviteľov teroristickej organizácie Talibanu. Príbeh, kto vie do akej miery je zachytený podľa skutočnej udalosti. Už len to konanie, že prepustili zajatcov je dosť nelogické. Mohli ich skôr zobrať so sebou hore na kopec a počkať s nimi do príchodu vrtuľníkov, ako ich prepustiť, aby si následne mohli privolať posily. Samotné spracovanie je tiež dosť prehnané. Scény ako pár rambov odoláva veľkej presile a neskoršie pády so skál boli už trochu aj na smiech. Takisto už po pár minútach to začínalo byť dosť nezáživne a stereotypné. Herecké obsadenie slabé a Wahlberg sa na túto rolu vôbec nehodil. Zvuková stránka nevýrazná a dialógy slabé. Hodnotím ako ďalší priemerný vojnový film z americkej produkcie, ktorých je dnes veľa. ()

Guran

Tenhle film je odfláklej. Největší slabina je samotný režisér Peter Berg, u kterého jsem zatím neviděl pořádný film, ale spíš takové trapné a vlastenecké. Muzika je šílená, kamera hrozná, začátek protažený a výprava také stojí za prd. Jediné bojové efekty stojí za zmíňku, ale ty zmatené záběry vše jen kazili. Pak snímek je hrozně nezáživný, vůbec nesoucítíte s hlavními hrdiny, je vám to úplně jedno. Prostě tenhle film je ubohý. ()

Hawaj

Pocta padlým vojákům. Jako film to byl pěknej zmatek v nezábavným prostředí s občas nepochopitelnými motivy. Prostě dramatičtější dokument. Pro to aby to čověk pochopil a nebral to jen jako zábavnou střílečku, je třeba to dokoukat do úplnýho konce, kde najde vysvětlení. Díky tomu je celkem jasné, že se tvůrci nemohli vyhnout obvyklým vlasteneckým klišé, která mě lezou na nervy už jen v náznaku. Holt si tu pachuť americký vojenský agitky zase budu muset spláchnout pořádným českym pivem. ()

Nalimator

Patetická americká ptákovina o elitní vojenský jednotce, která místo aby se připravila na akci, tak si jde odpočívat a bavit se svých holkách, jak je milujou. Trapná propaganda, tedy spíše nepovedená parodie. Totálně špatně připravená akce, kluci při prvním problému neví, co dělat, vybírají jedno špatný řešení za druhým, maximáně umí výborně nadávat. Každý schytá tak 6 zásahů, 2x spadnou do několik desítek metrů hluboké propasti a zlámou si všechny kosti, ale to jim nezabrání, aby sestřelovali Afghánce na první dobrou a dál pobíhali po skalách jak Jánošíci, zatímco protivník netrefí sedícího Amíka z pár metrů ani na potřetí. Další výborný výkon Marky Marka, největšího zabijáka amerických nepřátel v US kinematografii. ()

pekas

No je tam hodně přehnaných momentů, to je jisté. Ale i tak je to kupodivu docela koukatelné, dokonce žena u toho neusnula. Jako celek mám dojem na 68% ()

Bartex

No do prdele. Už dlouho se mi nestalo, že bych se po 30 minutách podíval kdy to bude končit... A o 10 minut později jsem to udělal zase... a tak celý film. Místy jsem seriózně uvažoval, že to prostě vypnu a život půjde dál. První chvíle, která mě dostala do kolen byla, když vojáci zvažovali, zda zajatce pustí, zabijou nebo nechají svázané... Pustit = příjdou si pro ně talibánci. Zabít = proti předpisům/proti srsti... A nechat svázané = pravděpodobná smrt svázaných... A já křičím! "Nechme je svázané, vezměme je s sebou, dokončeme misi a až budeme připravení prchat, tak je pustíme... Sounds fair, right? Ale super cvičení, válkou ostřílení, nesmrtelní, geniální, namakaní, neomylní USA NAVY Frogmani je pustí, ujdou 400 metrů a zakempí to... A pak, zničeho nic, světe div se.. "Kde se tu KURVA vzali?!" No to mě poser... O těch přestřelkách, kdy na každé vykouknutí žabáka padne aspoň 5 talibánců, kteří běhají v brainoff stádiu mezi stromy s AKčky, snad ani mluvit netřeba. A to, jakým způsobem můžeš překonat 20m sráz, kdy většinu času padáš a pak se zasekneš páteří o velký kámen/strom, když jsi NAVY SEAL... to se jen tak nevidí. Tomu už snad může konkurovat jen DiCaprio při seskoku z útesu na koni v Revenantu... A já si říkám. Je třeba to tam cpát? Byl by bez toho film o něco horší? Slabé dvě hvězdičky za přírodu, sestřelený Chinook a za to, že aspoň občas přebíjeli :-) ()

kelto44

Hlavní hrdinovia urobili chybu, no čo už, pre peniaze urobí každý hocičo.. Prvých 20-30 minút som sa naozaj nudil, len sa tam dookola opakovalo to isté (sparťan, sparťan,..) potom sa už konečne niečo začalo diať a nudu obsadilo veľké nápätie. Palec hore si samozrejme zaslúžia niekoľko minútové prestrelky, fakt tlieskam.. Jediné čo mi na tom vadí bolo dementné chovanie hlavných postáv, zbytočne sa tam len v kuse hádali, nedalo sa to počuvať a niektoré dramatické scény boli zbytočné. /75%/ ()

Bigfuckman

Ten drill co musej tuleni absolvovat má jednu záásadní chybu postrádá logické myšlení a předvídatelnost. Tak předně totální hovadina pustit zajaté civilisty. Myslím, že by svázaní ke stromu do rána nezmrzli, ostatně jako nermrzl raněný Marky Mark pod jezevčí skálou! Další magořina - když pustím civila a očekávám tím pádem vyzrazení a útok, nevím proč při pasivním ústupu musí jednotka pořád odpočívat. I zde platí kdo uteče vyhraje. No a další totální blbost - pomalý výsadek posil bez krycí palby a jako třešnička na dortu útok Apače na Talibanskou jednotku, který když doletí a zaměří na cíl tak mu dojde palivo a vrací se na základnu! Kdyby to nebylo podle skutečné události tak se od srdce zasměju, ale jestli totok jsou osvědčené postupy US Navy seals tak to je na kulku mezi oči! 4 hvězdy dávám za výbornou kameru a herecké výkony! Scénář kdyby nebyl podle true story by zasloužil max. 2 hvězdy! ()

mrclTV

Z tohto filmu sa človek dozvie, že Navy SEALs su banda poriadnych uber rambov (čo človek asi už vie) a ešte k tomu sa dozvie, že partia 4 tuleňov dokáže prežiť cca 20 priestrelov a iných menších či väčších zranení (to už človek bežne nevie). Čo by ste pre svoju band of brothers neurobili... No čo ja viem... Pozeralo sa to dobre (miestami to vyzeralo takmer ako dokument - rozsiahla príprava, realistický postup, boj sa z prísne plánovaného postupne mení na chaotický), ale na vetvy z toho nie som. Vypätá situácia s pastiermi bola fajn, ale chýbalo mi viac takýchto situácií. Lone Survivor by sa mohol brať tak dvojzmyselne - polovica ľudí si z toho zoberie, aký sú SEALSs ultra CHLAPI, a tá druhá polovica si z toho zoberie, že ozbrojený konflikt je pekne špinavý špás, ale schytajú to iba ty najnižší (tak ako vždy, že). Ale hrdinskosť a nezlomnosť z toho sršala prúdom, čiže amíci sú v siedmom nebi. ()

Mykhaluu

I když se film odehrává téměř celou dobu v exteriérech, působil na mě v podstatě jako komorní drama, ve kterém je kromě pár těžce uvěřitelných (tedy až neuvěřitelně přežitých nárazů do skal) a skutečně jen pár emočních proslovů, již jen sugestivně podaný záznam jedné prohrané vojenské operace. Kdy se nikomu moc umírat nechce, ale ani se nekvičí hrůzou před nepřítelem. Husté a mnohem méně při zemi, než jsem (léta) podle komentářů čekal. ()

helrohir

Pri pozeraní tohto filmu som rozmýšľal nad jednou vecou. Malo by to byť natočené podľa skutočnosti, ale zaujímalo by ma, či sa všetko vo filme aj reálne udialo. Ak áno, tak títo chlapci si naozaj zaslúžia obdiv, ale ak nie, všetka táto nadnesená heroizácia a posúvanie hraníc toho čo vydrží ľudské telo je naozaj zbytočná vsuvka, ktorá len prehlbuje nevalnú mienku o amerických "dobrých" chlapcoch. Čo sa týka samotného filmu, dal by sa dej rozdeliť na tri časti. Úvodná tretina nás zoznamuje s postavami a ponúka nutný náhľad na pozadie následnej misie. Druhá tretina je jednoznačne najsilnejšou časťou filmu. Efektná vojnová akcia, aká tu nebola snáď od Black Hawk Down, s prehľadne natočenými akčnými sekvenciami, množstvom strhujúcich momentov a skvelou gradáciou. Dokonca tu zafungujú aj emócie. Záverečná tretina sa snaží o mierne politizovanie, respektíve sa snaží trocha ozrejmiť situáciu, že nie každý bradatý chlapík s turbanom na hlave je automaticky terorista. Herecké obsadenie je v pohode a jednotlivý herci mi do týchto postáv celkom pasovali. Napriek rôznym neduhom a hlavne tej prehnanej heroizácii som si však film dostatočne užil a dávam s čistým svedomím (slabšie) štyri hviezdy. 70%. ()

Pete

Mám obrovský respekt k vojákům, co slouží na zahraničních misích, a riskují dobrovolně život. Rozhodně je nijak nesoudím, chraň bůh, moje hodnocení se vztahuje pouze k filmu. Ten chtěl být asi realistickým záznamem jedné nepovedené akce, závěr ostatně pěkně dopředu prozrazuje samotný název. Lone Survivor je prostě a jednoduše bohužel strašná s*ačka. Zlatej Rambo, fakt. Vkus tvůrců přesně vystihuje použití cover verze famózních Bowieho Heroes v tom historicky nejhorším, smyčci odporně přeslazeném podání pod závěrečnými titulky. ()

PlysovyMacko

Ked sa vdaka obycajnej nahode prezradi tajna operacia a velitel urobi take rozhodnutie, ake urobi nasi vojaci sa ocitnu pod nepriatelskou palbou a kvoli nemoznosti nadvizat spojenie z velitelstvom, bojuju o holy zivot. Zaciatok filmu je taka pohoda, najvacsiu cast filmu tvori samotna prestrelka, ktora je vynikajuco a prehladne natocena. Gulky svistia vzduchom a mate pocit, ze ste v centre diania. Nasi hrdinovia nie su nepriestrelni, naopak vsetci su postreleni a maju viacnasobne zranenia, napriek tomu bojuju dalej a nevzdavaju sa, co obdivujem. Skvely dojem z filmu doplna sympaticky cast. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (viac)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Čtyřka Transformers vydělala přes miliardu dolarů, režisér Michael Bay by ale měl ságu konečně opustit. Místo dalšího návratu k robotům chce totiž zadaptovat román 13 Hours od Mitchella Zuckoffa,… (viac)

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (viac)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014