Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Expendable

Po vzhlédnutí tohoto filmu jsem byl naprosto uvržen do stavu strnulého jako při Shawshenkeu. Tak brilantní snímek se jen tak nevidí.Nevím jestli mě dostaly herecké výkony Nicolsona nebo brilantní režije našeho Československého režizéra Miloše Formana, ale tohle mě zase utvrdilo v doměnce, že kvalitní dramata už byla dávno natočená. Tady nic nechybí, scénky v blázinci, hele Náčelníku, chytej míč.Nebo jak to bylo s tou 15ti letou buchtou co vypadala na 35 a říkala, že jí je 18.Výlet na lodi, šmažba na Vánoce, sebevražda Billiho a nakonec což mě hodně dostalo byla lobotomie hl. hrdiny ,Nicolson to fakt perfektně zahrál a jsem rád, že aspon Náčelník z toho svrabu utekl. 100% ()

corpsy

Všetci zúčastnený si zaslúžili jedného Oscara, nielen Jack Nicholson. Naozaj dojímavá dráma, ktorú môžem pozerať kedykoľvek. ()

Marek1991

Skvelá párty v blázinci, to ma pri tomto filme hneď napadne. Zaujímavé postavy, či už išlo o stelesnenie zla a zbytočnej prísnosti v podobe vrchnej sestry, tajomného indiána, či svojím spôsobom tiež blázna McMurphyho. Taktiež ma na konci veľmi mrzela smrť toho chlapca, mohlo to dopadnúť inak a tiež presvedčenie toho indiána, že jediným riešením je smrť McMurphyho, to je mimo mojich hodnôt, ktoré uznávam a tam vražda, či samovražda nepatria medzi riešenia akýchkoľvek problémov. Ja by som tam skôr skúsil akýsi šťastnejší koniec, aby ho zobral zo sebou a pokúsil vyliečiť. Povedal by som, že to bola jedna z vynikajúcich psychologických drám. Nezabudnem ani na výlet loďou McMurphyho s kamarátmi. Avšak, bolo to na mňa dosť dlhé a zo spomínaných príčin dám len 80%. ()

prsvl

Je nesmírně těžké hodnotit film, ke kterému jste jako první četli úplně geniální předlohu. Něco bylo zkrácené a něco bylo jinak (kvality knížky to úplně nedosáhlo-asi to ani není možné). Film sám o sobě funguje a Jack Nicholson svou "předepsanou" postavu přesně vystihl (i když to zrovna neni zrzavej hromotluk:)). ()

El Pistolero

8/10. „Amadea“ mám o něco raději, ale i „Přelet nad kukaččím hnízdem“ je naprosto skvostný. Floutek Jack Nicholson zde předvádí jeden ze svých tří nejlepších hereckých výkonů vůbec, to samé, jen s větší jistotou, platí i o Louise Fletcher, která byla za svou roli ďábelsky nesnesitelné vrchní sestry Mildred zcela po právu oceněna Oscarem za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. Je s podivem, že Kenu Keseymu, autorovi knižní předlohy, se film nelíbil. Nechápu. Ať už Forman jeho knihu pojal jakkoliv odlišně (nemůžu posoudit, nečetl jsem). Vždyť je to jeden z nejzářivějších skvostů filmového nebe. ()

Ajinka126

"Film z roku 75? Tak to ani náhodou!" Tak nějak jsem se předtím bránila, ale naštěstí jsem překonala povrchní obavy. Musím říct, že jde o dost revoluční a nestárnoucí příběh. Tohle si můžou pustit lidé za 100 let a budou se s hrdinou ztotožňovat a cítit jeho emoce a projev. Musím s nadšením říct, že improvizace jak ze strany Nicholsona tak Formana, dodali jistý punc skutečnosti. Člověk se taky nechová podle jasně vymezených pravidel a očekávání, takže tahle improvizace sem přinesla skutečnost. Ke konci příběhu jsem cítila takovou nenávist k sestře Ratchedové a toužila jsem, aby ji vzal Jack pod krk! Moje poslední slova k filmu směřují ke konci. Byl famózně natočení a zpracovaný. Neměla jsem chuť po tom emocionálním kolotoči vidět, jak prohrává lidskost, spravedlnost a osobnost svůj boj. I když šlo o smutný konec s titulem "ASPOŇ JSEM TO ZKUSIL!" cítila jsem zvláštní pocit lásky, smutku a porozumění... ()

Torision

Výborný příběh Nicholsonova šibalství. Jestli se povedlo Ledgerovi ho překonat jako Jokera, tak jako Randyho už se to nikdy nikomu nepovede ()

F.man

Co se na tohle dá říct? Ano jeden z nej filmů co kdy byl natočen, ano nejlepší výkon Nicholsona, ano nejlepší režie Formana (je úžasné, jak se dá na takovém malém prostoru rozehrát takové drama), ano můj oblíbený film podle mé oblíbené knižní předlohy Kena Keseyho... Prostě samé ano = filmová klasika, kterou by měl vidět ale opravdu každý. ()

FFilipCZ

Komentářů tu je již dost, já jen dodám, že Jack jako mlaďák je peckovej a i to cédéčko se mu tam na hlavě už rýsuje :))). Osobně si dávám jednu velkou facku zleva a zprava, že jsem tento film viděl teprve teď! ()

Cimr

Skoro je mi až samotnému nad sebou špatně, ale ani tento film mě nepřinutil dát pět hvězd. Podobně jako se to nepodařilo ani Vykoupení z věznice Shawshank. Jako kdyby ty divácky nejlépe oceňované filmy na mě nepůsobily. Jako kdybych nebyl citlivý a vnímavý divák. Tak nevím. Každopádně souhlasím s tím, že režisérské pojetí i výkon Nicholsona mají k dokonalosti blízko (přesto mám od obou pánů radši jiné pecky - od Formana Hair a od Nicholsona The Shining a Chinatown). Ale nějak mě nedostal ten příběh. Myslete si o mně co chcete, ale v častých hádkách McMurphy - Ratchedová jsem fandil spíše jí. Kdybyste měli na starosti partu bláznů (i když dobráckých, ale pořád bláznů) a ráno jste k nim přišli a zjistili, že všechno je rozflákané, všichni jsou opilí a natahali si k sobě nějaké děvky, pochválili byste Randalla? Řekli byste mu ,,Fajn, mám radost, že máte všichni radost ze života! Jen tak dál!"? Kromě toho, většina pacientů tam byla dobrovolně a mohli kdykoliv odejít. V tomhle tedy vidím velkou trhlinu. Když byl ten řád tak nesnesitelný, tak proč prostě neodešli? ()

ladko

Veľmi ľutujem, že sa mi zatiaľ tento film podarilo vidieť iba v dabingu, som si istý, že v originálnom znení by ešte viac vynikol Nicholsonov výkon. Ale aj tak to bol silný zážitok sledovať tohto herca asi v životnej roli. Síce si nemyslím, že by si film zaslúžil také hodnotenia(3. najlepší na čsfd), pretože je kopa lepších filmov a tento sa mi nezdal zase až tak výnimočný. Pár scén bolo výborných(najmä ku koncu filmu), ale zo začiatku som sa trochu nudil a neustále prekrikovanie pacientov ma trochu iritovalo. A pri takto hodnotenej dráme som čakal, že ma koniec emočne rozseká, ale nechal ma pomerne chladným. Bude to určite z časti aj tým spomínaným dabingom, že ma to až tak nevtiahlo. Zatiaľ 4 hviezdy s tým, že pravdepodobne potom, ako to uvidím v origináli dvihnem na 5. ()

Krissty

Maximální filmový zážitek. Miloš Forman je Mistr a jeho spojení s Jackem Nicholsonem je geniální. Ten předvedl úžasný herecký výkon, přímo dechberoucí! A nebyl jediný.. Louise Fletcher se do své role ponořila naplno a vyplatilo se, byla vynikající.. Stejně tak Danny DeVito a také představitel mé nejoblíbenější role (hned po McMurphym) Náčelníka Will Sampson, ten byl absolutně dokonalý! Jednoznačně jedno z nejlepších dramat, která znám :) Jak už jsem jednou řekla, tohle je ZÁŽITEK! ()

Krt.Ek

Pro mě osobně nejlepší Formanův film a vůbec jeden z nejdůležitějších filmů světové kinematografie. Opravdu špičkové drama, které mohu vidět pokaždé, když ho reprízují. Ono 5 Oscarů v hlavních kategoriích mluví samo za sebe. 95% ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)