Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

kuro

Film z prostredia psychiatrickej liečebne vykreslený tak nádherným spôsobom až som mal občas pocit zažiť všetkú tu atmosféru na vlastnej koži. Jack Nicholson je v tomto filme jednoducho vynikajúci a všetci ostatný nezaostávajú naopak vás nútia sa v istých chvíľach poriadne zamyslieť nad ich ťažkým životom .. Prekrásny film o priateľstve bez hraníc ()

ilovebritain

Těšila jsem se na film, jež změnil generaci. Po zhlédnutí se ptám pouze na jediné. Proč sakra? Snad nejsem schopna pochopit jemné nuance v záběrech MF, snad jsem jen nebetyčně tupá. Možná, jenom možná, je to ale jen jedna velká napumpovaná bublina, která potřebuje jenom špendlík. Nic na tomto filmu se mi nezdálo ani velkolepé, ani smysluplné. Forman zjevně viděl psychiatrickou léčebnu jenom na obrázku. Já ne a mohu říci, že v porovnání s realitou zde není nic, co by mělo vyvolat jiný pocit, než zklamání. ()

darthvader77

Vynikající film Miloš Formana se skvělým Jackem Nicholson, který z počátku nahodí téměř až komediální atmosféru, ale pak prostě ve druhé polovině přijde zvrat a film se dostane do úplně jiné polohy. Právě na filmu je nejlepší závěr, protože je i nejsmutnější. Jinak též vynikající hudba. ()

sosi

Myslím, že asi najpreceňovanejší film na csfd.. Tento film ma ničím neprekvapil ale naopak veľmi sklamal. Nenašiel som tam viac ako 3* aj to len vďaka skvelému Jackovi Nicholsonovi. ()

Bezmenny

Jack bol fenomenálny, ale rovnako tak aj ostatní herci. Škoda, že neznášam psychiatrické liečebne a elektrošoky, možno by som dal aj lepšie hodotenie. Priznanie na záver- takú nevrlosť voči postave ako v tomto filme voči sestre Ratchedovej som už dlho necítil. ()

joelly01

No jako sorry ale tohle je proste naprosta bombice! Film u ktereho se bojim, brecim, smeju se... Ja normalne pana Nicholsona zas nejak moc nezeru, ale tohle mu sedlo jako zadel na hrnec! Louise Fletcher taky famozni, opravdu nevim jestli ve me kdy filmova postava dovedla vzbudit tak negativni pocity jako jeji vrchni sestra R.. Petkuji naprosto suverene a bez rozmyslu, a taky je mi smutno, protoze jednak je Forman ze hry a jinak si nedovedu predstavit ze by jeste nekdo dovedl natocit takhle genialni film! Nemam nic, proste do mrte nic, co bych tomuhle filmu mohla vytknout! ()

DaveSmith

Jiný hodnocení snad ani není možný. Obsazení, režie, kamera...prostě všechno okolo se sešlo takovym skvělym způsobem, herecký výkony jsou prostě fenomenální, ať už Nicholson, Lloyd, DeVito nebo Lassick. A i když jsem četl knihu a věděl jsem moc dobře jak to dopadne, stejně jsem celou dobu doufal, že uteče, že to dobře dopadne. No asi by ten příběh neměl ani zdaleka takovou sílu. ()

slavokvasic

Počas celého filmu som sa bavil, každej jednej postave som uveril jej správanie, mentalne poruchy a Nicholson bol skutočne famózny. Tak velmi som chcel dať 5hvizdičiek, ale záver ubral na mojom hodnotení.. P.S.: Indiána som odhalil už od začiatku !! ()

mac000

Naprostá klasika, film jsem viděl několikrát v letech 1982 -1992, a znovu před nedávnem. Skvělí herci, báječné dialogy, nemůže nechat nikoho v klidu. Will Sampson jako "Náčelník" je nezapomenutelný... ()

Milda003

Nevidim na tom nic super extra úžo žůžo, jak tady všichni vykřikujou, pro mně je to naprosto průměrný film. Zápletka není tak silná jak tady všichni uvádějí. Podle mně jsou všichni vysraný z toho že Forman točil za komárů film v ejmerice a za to mu dali pět hvězdiček a proto to hodnocení... Neříkám že film je špatný - to vůbec né, ale znám mnohem víc filmů, které by si zasloužili takhle velké hodnocení a tenhle k nim určitě nepatří..... ()

karlospr

Film popisující rozpor diktátorské sestry se svobodomyslným Jackem Nicholsonem (jeho výkon je špičkový), který dodává odvahu postavit se utlačovatelům. Velmi povedená režie je zárukou kvality, navíc je film plný komedických scén, a tak celý tento skvost uteče, ani nevíte jak. ()

MFloyd

(2. nejlepší film) Nezapomenutelný film. Úžasný Jack Nicholson a Miloš Forman. Ta nejlepší kombinace. Už jsem to viděl celkem dávno, ale když si vzpomenu, hlavně na emotivní závěr, nejradši bych si zase zabrečel :) ()

AddieWilimes

Napoprvé mi unikla myšlenka filmu a ptala jsem se: "PROČ?". Napodruhé mi už bylo zřejmé, oč běželo a po zhlédnutí jsem se ptala: "PROČ?!?!?!" Fantastický Nicholsonův výkon, ze kterého udělal Forman herce právě tímto filmem. Dále nejlépe zahraná mrcha všech dob v podání Fletcherové a aby toho nebylo málo, tak ještě jeden výrazově bezchybný Náčelník k tomu. ()

AshT

Jednoznačně Formanův nejlepší film. Výborně zvládnutá režie a scénář, který vychází z předlohy Kena Keseye Vyhoďme ho z kola ven a Miloš Forman dost riskoval, když prosadil, aby byl film z pohledu McMurphyho místo Chiefa. No risk se zdařil a na světlo vyšel tenhle nevídaný skvost. Mimo jiné 5 oscarů mluví za vše. Výborný Jack Nicholson ve své vůbec nejlepší roli a skvělá Loise Fletcherová jako zákeřná sestra. Ostatní herci jsou samozřejmě také výborní. A film vytvořil legendární hlášky. "Vsadím se, že do tejdne ji do prdele vrazím takovej drát, že nebude vědět, jestli má srát nebo lomit rukama." ()

brigante

Na to, že je film starý už 40 let, neztratil (pro mě) nic ze své působivosti. První, co člověka zaujme je samozřejmě bezchybný herecký výkon Jacka Nicholsona, který coby živelný McMurphy skutečně exceluje, za ním však nezaostává ani Louise Fletcherová, jako všemohoucí sestra ani zbytek "chovanců". To všechno podpořené uměřenou Formanovou režií a skvělým scénářem. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)