Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Limous

Tento film, jsem z části viděl prvně jako malý kluk na Vánoce, když táta koupil video a starší brácha přinesl nějaké ty kazety, mezi nimi právě i Přelet nad kukaččím hnízdem. Hrozně mě to nudilo a dalo se říct, že jsem to nenáviděl. Jelikož už jsem nyní dospělý muž, rozhodl jsem se, že je správný čas podívat se na to podruhé. Musím říct, že to byla opravdu skvělá podívaná, Jack Nicolson hrál svojí životní roli ostatně jako všichni v tomto filmu, herci byli tak přesvědčiví, že jim nešlo nevěřit, že to jsou duševně nemocní lidé. Ze všech zdí sálal smutek, deprese, beznaděj a přesto jsem se každou chvíli smál, bylo to tak smutné a přitom to bylo tak zábavné. Celou atmosféru dokreslovalo to, že se film natáčel ve skutečné léčebně se skutečnými pacienty. Po dobu natáčení bydleli samotní herci přímo v léčebně mezi pacienty, to už se dnes moc nevidí. Úžasné dílo Miloše Formana, díky němuž jsem hrdý na to, že jsem Čech, že jsem Miloš a narodil jsem se také v Čáslavi. ()

PaRi

Kdyby Forman nenatočil nic jiného, tak tímto filmem by se i tak dostal do síně kinematografické slávy. Geniální, nestárnoucí a ojediněle lepší, než knižní předloha - to se také často nestává. Od Formana můj nejoblíbenější film. ()

Mkartaylas56

Po shlédnutí jsem popravdě vůbec netušil, jak film ohodnotit. Nakonec musím říci, že jsem byl svědkem spousty fantastických hereckých výkonů, nenudícím dějem okořeněným špetkou humoru, který se vždy hodil v dané situaci. Každopádně konkrétně na mě to prostě nezapůsobilo tak, jako asi na většinu a tak nemohu udělit plný počet. 80% ()

topi80

Když jsem to jako úplný mladík viděl poprvé, nechápal jsem, co na té dvouhodinové nudě, která je naprosto o ničem, všichni vidí. Jenže člověk pak dál kráčí po světě, sbírá zkušenosti, všudypřítomný neomarxistický režim ho formuje, ohýbá, vychovává, krade mu svobodu a vždy přesně ví, co je pro něho dobré. Pak se rozhlédne po okolí a zjišťuje, že většině to vlastně strašně vyhovuje, ač to zabíjí jejich vůli, důstojnost i je samotné... A hlavně svobodu, o kterou tady jde v první řadě. A jednoho dne se na ten film podívá znovu a celou tu metaforu pochopí... ()

hekla

Neskutečný Jack Nicholson a děsivá Louise Fletcher, vedle nich neméně užasní Brad Dourif, Will Sampson a Christopher Lloyd a vůbec všichni tak neskutečně přesvědčiví, na čemž stojí celý film. Bravůrní Forman, který vyzdvihl originál a díky dokonalému konci ho dalekosáhle předčil. Snímek je důležitým vzkaz pro společnost stejně jako oslavou svobody. ()

peeteno78

Tento typ filmu příliš v lásce nemám. Dramata mě většinou moc nelákají a ani moc nebaví, ale jsem rád, že jsem se na tento film nakonec podíval. Z mého pohledu jde o velice špičkový film, který si všech 5 Oscarů bezpochyby zasloužil. Je pravda, že to není můj úplně nejoblíbenější film ze všech, ale rád se k němu vrátím a prožiji s ním příjemný večer u televize. Ale musím přiznat, že občas tam byly i scény, které mě příliš nebavily, místy až nudily, ale jasnou převahu zde mají ty dobré scény. ()

sunfreedom

Tento film jsem viděl poprvé v životě dnes, když ho ČT vysílala mimořádně kvůli úmrtí Miloše Formana. Je to dobrý film, ale nic na co bych se podíval znovu. Asi nemám tu správnou krevní skupinu, ale jiná díla od Formana se mi líbila o dost víc. ()

ardno5

Dlouhá, opravdu dlouhá léta jsem tento film odkládal. Bál jsem se, že tahle klasika mě zkrátka unudí. Bohužel až po smrti Formana jsem usoudil, že využiji tv vysílání a vychutnal si tento již dnes legendární kousek.. Nechci tvrdit, že si zasloužil 5 oscarů, nebo že 93% na csfd je zasloužených apod.. avšak pravdou je, že film mě zasáhl a pohltil. Dávám 86% (4 a půl * bohužel nejde udělit) ()

Jan.Cada1

Přelet nad kukaččím hnízdem je Formanův životní výkon, z tak malého rozpočtu dokázal vykouzlit už teď naprostou filmovou klasiku. Jack Nicholson stejně jako Louise Fletcher v roli hlavní sestry předvádějí úžasné výkony, které jsou doplněny výbornými herci ve vedlejších rolích. Hlavně mi utkvěla v paměti postava Banciniho a jeho hláška "Já jsem tak unavenej!" Doporučuji všem co ještě neviděli, tuhle klasiku musí prostě každý znát. ()

hrumsrt

Miloš Forman a jeho vrcholné dílo! Mám rád už tu původní knihu od Kena Keseyho, ale ta vizualizace je až snová. Tolik ikonických postav, které spolu ladí.. Nicholsonův strop? 90% ()

maramashi

Noo takže kde začať, celý film má úžasný príbehový tok, plynulé tempo a príjemnú emóciu pri pozeraní. Celý film je úžasne napísaný že mám chuť si prečítať pôvodnú knihu. Od začiatku je film v deji, nerobí zbytočné odbočky a čisto sa točí okolo liečebne a jej pacientoch. Strašne sa mi páčilo že sa film niesol v znamení ľahkého humoru až mám pocit že je to skôr komédia ako dráma. Film som videl v dabingu ale aj v originály a ja osobne preferujem dabing pretože z toho starého zlatého dabingu znejú tie hlášky omnoho lepšie. Absolútne sa nečudujem že tento film má tak vysoké hodnotenie a toľko ocenení pretože ak Miloš Forman dokázal zrežírovať niečo takéto čo je úplne mimo môjho obzoru a dokázal ma tým zaujať na toľko že keby mám spočítať koľko krát som videl tento film tak potrebujem tretiu možno aj štvrtú ruku. Po pozretí Kubrickovho osvietenia som myslel že ma Jack Nicholson už ničím neprekvapí no mýlil som sa, Jack ako šialený tvrdohlavý chlap hodený na psychiatriu obklopený bláznami a panovačnou doktorkou. Ratchedová je historicky postava ktorá ma najviac irituje, buď Louise Fletcher je naozaj tak dobrá herečka alebo je taká panovačná mrcha aj v skutočnosti iná možnosť nieje. No postava ktorá celý čas ťahala tento film je aj tak indián, scény s ním sú ikonické veď tak napríklad: basketbal, žuvačka, loď či už záverečná scéna. Taktiež sa vo filme strihli známejšie mená ako Danny DeVito či Christopher Lloyd. Množstvo skvelých postáv, množstvo nezabudnuteľných scén a množstvo emócií. Popravde je celý film prechádzka rúžovou záhradou a koniec fackou na prebudenie zo sna. Film je dlhodobo v mojej top 10 filmov a verím že tam aj navždy ostane. 100% ()

BrunoA

Téměř dokonalé filmové dílo, které těží z bravurní literární předlohy a v působivosti knihu dokonce předčí. A to se filmu povede málokdy. Víc dodávat není v tomto případě nutné. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)