Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Unka

Bohužel jsem četla knihu Kena Keseyho dřív, než jsem viděla film. U knížky jsem na konci řvala jak malé dítě, film mě tak nedostal. Asi jej tudíž nedovedu hodnotit objektivně, proto ne celá stovka. "Radshitka" Louise Fletcherové no a samozřejmě Nicholsonův McMurphy jsou ovšem brilantní. ()

Dinsberg

Věčná tematika podaná tím nejsurovějším způsobem, zaměřeným na individuality a ne na masy. Boj za svobodu ještě dlouho bude filmovým tematem číslo 1. ()

Pavel_Pan

Jedno si Miloš Forman nezapomněl přibalit do svého amerického kufru: autenticitu pohledu kamery a autenticitu vlastních herců. To se pak tlumočí nejedna filosofická metafora jedna radost, o lidském příběhu nemluvě. ()

wef

O kvalitách tohoto filmu nelze pochybovat. Herecký projev Jacka Nicholsona ( i když ho zrovna nemusím) v této náročné roli si zaslouží titul nejlepšího hereckého projevu všech dob. O Louise Fletcherové nemluvě! Vynikající režie, herci i scénář. Až na konec, který bych udělal trochu jinak. Je až neuvěřitelné, co Miloš Forman ve Spojených státech dokázal. Respekt! ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 6: Režie, FIlm, Herec Jack Nicholson, Herečka Louise Fletcher, Scénář, Nejlepší Debut Brad Dourif..........Bafta 6: Herec Jack Nicholson, Herečka Louise Fletcher, Režie, Film, Střih, herec vedl. role Brad Dourif. Nominace 4: Hudba, Kamera, Scénář, Soundtrack. ()

Pai-Mei

Ozaj skvelý výkon Jacka Nicholsona tento film právom stavia na tak vysokú priečku. Knihu som síce nečítal, ale film je výborný, hlavne ten silný koniec a tiež množstvo úsmevných momentov, napr. výlet na lodi :). ()

creativek

Určitě jeden z nejlepších filmu všech dob.Excelentní ,životní výkon Jacka Nicholsona,brilantně zahrané role Dannyho DeVita,Christophera Lloyda,Willa Sampsona v roli mlčícího indiána,Louise Fletcherové v podání odporné hlavní sestry atd...Miloš Forman ukázal své kvality v plné síle.Za ten neuvěřitelně dojemný konec,skvělé výkony herců se nedá dát nic než pět.Mistrovské dílo,povinné vidět aspoň jednou za život. ()

MarkHoppus

Jack Nicholson ve své životní roli, stejně tak nejlepší film Miloše Formana, a dohromady z toho vznikl jeden z nejlepších filmů v historii. ()

Dragonessa

Zhlédla jsem tento film s vědomím, že se jedná o kult a must každého filmového fanouška, i když to není zrovna můj oblíbený žánr. Čtvrtá hvězda je za herecký výkon Jacka Nicholsona. ()

vlKousek

O tomto filmu už toho bylo napsáno hodně a tak budu jen přidávat na superlativech. Výkon všech herců v čele s Nicholsonem a Louise Fletcherovou byl famózní. Není snad téměř nic,co by se filmu dalo vytknout. Ukrutný boj mezi vedoucí hlavní sestrou a ulejvákem McMurphym je vážně grandiózní a závěrečná scéna mě ohromila svou emociální stránkou....jeden z nejlepších filmů v dějinách, bravo!! ()

Jaromír

Jak se nezbláznit v blázinci :). Jack Nicholson táhne celý film jako parní lokomotiva. Ukázka mistrovského herectví. Navíc ten konec :), není nad dobře provedený konec filmu, který v člověku něco nechá. ()

curfew77

Bude to strašně bolet (ten pohled na zástupy pěti hvězdiček mě děsí), ale mě prostě Přelet nad kukaččím hnízdem opravdu téměř VŮBEC nezaujal, nebavil, nerozesmál, nedojal, zkrátka nic z toho, co by měl film vyvolat, aby ho divák ohodnotil jako povedený. Nerozumím tomu, opravdu mě to znepokojuje, ale prostě nechápu, co kdo vidí na příběhu šovinistického sociopata, který se zásluhou své vlastní vyčuraností dostane do blázince místo do basy (kam by nesporně po zásluze patřil), a v léčebně dělá tak dlouho bordel, až z něho hlavní sestře hrábne a začne ho nechutným způsobem perzekuovat. Poselství o svobodě? Přátelé, ten chlapík si za své životní postoje žádnou svobodu nezasloužil, ten měl sedět v base... Rekvizity jako monstrózní Indián, který po celý film (sic!) úspěšně předstírá hluchoněmost? Ty pokud vím patří tak nanejvýš do žánrů brakových - ostatně stejně jako psychopatické zdravotní sestry toužící po lobotomiích svých pacientů... Od Formana mám nesmírně rád Vlasy a Larryho Flinta, docela Valmonta a Amadea, většinu ostatního považuju za pseudointelektuální balast, jehož je tenhle pětioscarový ultrapřeceněnec ryzí ukázkou. Promiňte mi to :) 40 %. PS: Je to zatím u mě druhý případ opravdu monstrózního nesplynutí s mainstreamovým názorem u natolik ceněného filmu - k hodnocení Forresta Gumpa se zatím stále jen odhodlávám :) ()

Dawed

Srdcový film, nyní už klasika, klenot světové kinematografie. Skvěle natočeno a postava Randalla ma 100% palec nahoru. ()

reygadas

Film na motívy rovnomenného románu od Ken Kesey-ho. Autor, ktorý je ako Charles Bukowski neoficiálne zaraďovaný k beatnickej literatúre. Tvorba obidvoch autorov prevažne vychádza z filozofie beat generation, aj keď oficiálne nepatrili do tejto skupiny autorov, ale ich vyjadrenie túžby po úplnej slobode a neviazanosti a odcudzeniu sa spoločenským kritériám, pravidlám a neuznaním autority sa pričinili o rozšírenie z radov autorov ovplyvnených bítom. Dej príbehu je situovaný do nemocničného prostredia na psychiatrickej klinike, kde je ustálený rád a poriadok, ktorý zaviedla na svojom oddelení vrchná sestra Ratched-ová a ktorý sa usiluje striktne udržať na oddelení. Po príchode nového pacienta R. P. McMurphy-ho sa zabehnutá inštitúcia mení na chaotickú a McMurphy je od začiatku silne konfrontovaný s vrchnou sestrou a jej pravidlami, ktoré sa snaží úplne potlačiť a zaviesť akýsi druh svojskej anarchie. Knihu som čítal ešte skôr, ako som videl film a po pozretí tohto Forman-ovho skvostu a reflektovaní s knihou som prišiel k záveru, že som ešte nevidel filmové spracovanie, tak dobre a verne sa pridŕžajúce pôvodnému dielu. Naozaj dokonalé. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)