Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Rudinsky

UAU! Oproti prvému, nudnému a prďáckemu dielu pribudla tučnejšia fyzická akcia (celkovo sa na scény s CAPom nechytajú ani Avengers) a ku podivu aj nejaké tie zaujímavé pokusy o naozaj solídnu zápletku. Plus konečne záporák presahujúci štandardy epizódnosti a nezáživnosti (vesmírne substancie, elfovia v divných kostýmoch a podobne...) Scarlett si ide svoje, Samuel tiež, Evans nad vecou a osobne ma prekvapil Mackie, z ktorého - ak sa bude snažiť a vylepšia mu ten otrasný kostým - môže byť nový Will Smith. Príjemné, na Marvel prekvapivo vážne prekvapenie, ale za tie odfláknuté WTF momenty tvrdo atakujúce divácku inteligenciu 3. UPDATE: Predsa len štyri. Najlepší Marvel - sám sa čudujem, že to pustili von v tejto podobe ()

HiddenDragon

MCU PHASE 2-03: I kdyz Cpt. America nepatri mezi me oblibene superhrdiny, ten jeho "dusinovsky" pristup ma neco do sebe. Prvni filmovy spektakl byl vice o jeho zrodu a jeho nepriteli Red Skullovi, ktereho si skvele strihnul Hugo Weaving. Prostredi 2. svetove bylo na komiks originalni, ale nenabizelo tak moc prostoru k opravdu "cool" scenam a i akce Cpt. Americy tam byly sestrihane a clovek si jich tolik neuzil. Dvojka sazi na popcornovou zabavu a mne se to libilo. Vzdycky jsem rad, kdyz me nejaky akcni film prekvapi....v akcnich scenach. Je to totiz asi nejproflaklejsi zanr, takze vymyslet neco noveho je kumst. A "Winter Soldier" to zvlada. Uz od prvni nabusene akce na lodi, ktera (akorat bez deste) velmi pripomina uvod "Metal Gear Solid 2" z Playstationu, jsem slintal. Choreografie "melee" bitek je jednim slovem dokonala. U Rogerse pusobi drsne az brutalne, u Blak Widow elegantne, kazdopadne u obou strasne cool. Nevim, kdo si to vzal na paskal, ale se stitem vymysleli co se dalo - a pusobi to HODNE dobre. Az si clovek rika, ze ten borec fakt nepotrebuje zadnou zbran :) Druhe plus je dej. Tento dil je vice sci-fi, ale zaroven kupodivu velmi aktualni, a rozviji otazku, do jake miry je treba chranit svobodu. Jak moc uzitecne (nebo nebezpecne?) jsou megakorporace s vojenskym protektivnim ucelem. Samozrejme dilci sceny jsou jednoduche, komiksove, akcni...ale celkova myslenka se mi dost libila, proste proto ze filmu dava opravdu presah (neco jak u Nolanovy DK trilogie), a nezustava jen u komiksove akce jako treba Spider-Man. A musim rict, ze Chris Evans je fakt skvela volba. Je to Schwarzenegger 21. stoleti, a i kdyz vypada jako nevinatko, takovou postavu mu musi zavidet i Hugh Jackman (ale abych mu nekrivdil, je mezi nimi 13 let rozdil, takze kdovi jak bude Evans vypadat ve veku "Wolverina" :) No a treti plus jsou hlasky. Marvel se fakt zlepsuje a tolik spravnych hlodu a poznamek se jen tak nevidi. Vpodstate rovnomerne je cely dej prospikovan malymi vkusnymi narazkami, at uz na minule filmy nebo v ramci vztahu postav. To je taky prijemne - ten marvelovsky styl, kdy filmy navazuji na predchozi dil, a zaroven vsechny na "Avengers" (2012). Marvel se tak snazi stavet svuj sesitovy "univers" i na platne. Kdy svet pusobi jako jeden pro vsechny jeho hrdiny - setkavaji se tu, mluvi o "tech druhych" (napr. o Iron-Manovi, Hulkovi, poprve tu zmini Dr. Strange...) - je to sympaticke a celistve. Plus opet roztomile cameo Stana Lee. Kdyz k tomu pridaji opravdu bomba pocitacove triky, ktere uz jsou fakt na urovni a pusobi megalomansky, neni vpodstate co resit. Sice Redforda trochu lituju, ale holt kazdy starne - myslim tim, ze bych ho skoro nepoznal, uz ma proste sva leta. Mozna je taky trochu skoda, ze film se tolik nevenuje samotnemu Zimnimu vojakovi, paradoxne vice prostoru ma az v nasledujicim "Civil War" (2016). (a v titulcich jsou opet DVE dotacky...jak byva u Marvelu zvykem, tak neodchazejte moc brzo ;) P.S. schvalne, kdo objevi peckovni easter-egg odkazujici na Pulp Fiction ;) () (menej) (viac)

DavidS.

Ve chvíli, kdy se na obrazovce objeví Zolův algoritmický škleb a černochům narostou kovová křídla, jde atmosféra i příběh k čertu...Nepomůže ani solidní městská akce nebo Evans, jehož postava pomalu přestává být jen anachronickým vlastencem z plakátu Strýčka Sama... ()

Mistickzz

Film je to fajn, ovela lepší ako jednotka,a le položme si jednu zakaldnú otázku. je to naozaj Sci-fi?? Nežijeme už náhodou pekne dlhú dobu v presne takej spoločnosti ako nám ukazuje tento film?? New world order, fašistický vedci deportovaný do USA, digitálna "sloboda" človeka, ktorá slúži na odstránenie jeho slobody, zdegenerovaný šialenci na vrcholných pozíciach, rada, propaganda proti Rusku a mnoho mnoho ďalšieho a na koniec nie je Hollywood len propaganda práve týchto mocných, ktorý ťahajú za nitky?? Škoda, len že mi nemáme žiadneho Kapitána Americu, Iron Mana, Batmana, či Supermana, čo by nás zachránil!! ()

Pyth

Dvojka urcite lepsi jednicky, ikdyz mi to trochu kazi fakt, ze jsem si "dej" vyspoileroval ze serialu Agenti Shieldu (nicmene varovan sem byl). Jinak se mi moc libilo pojeti filmu a tesim se na dalsi filmy z MCU :) ()

Chipsonator

Konspirace....konspirace....konspirace! Nesmíte věřit nikomu a ničemu! Druhý Kapitán...ehm tedy Captain to rozjíždí ve velkém. Příběh jenž mění vše v Marvelovském dosavadním vesmíru! Civilní akce, kterou je radost sledovat! A zatím asi nejlepší Marvelovský záporák Bucky!...pardon, Winter Soldier! Bráchové Russové svou komixovou misi rozhodně zvládli! 85%. PS: Chci vlastní film pro Natašu, jelikož mě bavila nejvíc! PS: Ten film je tak zásadní že jsem si ho musel hned další den znovu pustit....ale i tak nemůžu jít na plnou palbu, kvůli některým nelogičnostem. ()

honzii

Rozhodně nelituji, že jsem tento film viděl. Kapitán Amerika potřeboval dva filmy, aby se zapomnělo na ne příliš povedený první díl, ale stálo to za čekání. To, že ten film nic extra nepřináší a zajímavě nám ukazuje, jak nudné a okoukané podobné filmy začínají být, je věc druhá. Jen málokterý film dnes dokáže uhlídat všechny aspekty skvělého blockbusteru - atmosféra, příběh, akce, originalita. Tento film se snaží ve všech rovinách, ale nakonec dopadá jako všechny ostatní. Atmosféra nevytrhne, konspirační zápletka je nudná, akce opakuje stále to samé dokola a celková originalita tím opravdu trpí. A nezachrání to ani jedovatý Redford, ani L. Jackson za těžkým kulometem. ()

joora1

Jak jsem byl kritický u prvního dílu, tak jsem trošku skepse měl i před druhým. Nicméně Kapitán mě příjemně překvapil. Nejvíc mě zaujala akce. Opravdu je zde znamenitá, nápaditá a výborně dramaticky sestříhaná akce, která snesla opravdu přísná měřítka. Ať už ve vzduchu nebo na zemi a hlavně po celý film. I zápletka se povedla, byť je někdy příliš moc komplikovaně podávaná. Každopádně vše mi tak nějak zapadlo jak mělo a proto musím druhého Kapitána pochválit. ()

misstake

I když toho sráče Ameriku pořád nemám rád, tak za film s rotačákama, Scarlett a nadupanou akcí nejde nedat aspoň čtyři. Story už není taková patetická sračka jako jednička, ale Scarlett to víc sluší v blond. ()

Ebon

Po první polovině jsem si říkal nejlepší komixový film poslední doby, aby od půlky spadnul do průměru s lacinými zvraty a předvídavostí, vše zalito patosem. ()

Nassau

Jednička byla fajn, ale dvojka je klasické pokračování, ve kterém se místo na pořádnou a zajímavou atmosféru sází na honičky, výbuchy, akrobatické lety a nesmyslné a prvoplánové hlášky. Výsledkem je natolik generický akční film, že by tam v podstatě ani Cpt. America být nemusel a nikdo by si toho nevšiml. Je to škoda, Chris Evans je poměrně sympaťák. (60%) ()

iXtr3m3

Po prvej časti, ktorá bola naozaj slabučká a to sa pritom odohrávala v mojej obľúbenej dobe, kedy boli aj Jonesovky, príde druhá časť, ktorá je takou náložou, že jeden hrdina a jeden antihrdina dokázali so mnou zamávať skoro rovnocenne ako celí Avengers. Čo dodať? Captain America 3 - Civil War bude fakt bomba, na ktorú sa teším viac (aspoň momentálne) ako na Avengers Infinity War... ()

islanzadi

Pro mě asi nejlepší marvelovka. Na rozdíl od jedničky mě to prostě bavilo, mělo to rychlý spád, člověk se u toho prostě nenudil. Ačkoliv Captain America není jeden z mých nejoblíbenějších, tento film se to snaží napravit. Jen tak dál. ()

Han22

Prvnímu kapitánovi jsem onehdy před pár lety napálil 5 hvěd a ani tady nemůžu (a nechci) jinak. Po krátkém rozjedu začne první akce - Nick Fury je napaden v zběsilé řežbě policajty a týmem SWAT a záhy umírá. Kapitán a Černá vdova zůstávají sami, nikomu nemůžou věřit, jdou po nich jejich vlastní lidé a organizace, která měla chránit lidstvo se stává největší hrozbou. Nebo je to jinak? Musím uznat, že absence něčeho nadpřirozeného a mimozemského filmu prospěla, takhle tu máme předvevším v první půli špičkový thriler, kde nevíme o co jde. A když se karty odhalí, zbývá pořád luxusní podívaná se skvělými záporáky. Film nabídne o pár zvratů více, než běžný komix, takže si příběh nenechte vykecat, je fakt skvělý. K tomu pochopitelně patří skvělé akce - brutální boje jeden na jednoho se skvělou choreografií, honičky, urban akce a ve finále se tvůrci odvážou a nabídnou špičkovou smršť efektů mezi helicarriery Shieldu. Zkrátka Kapitán Amerika je hrdina jak má být a jeho filmy zatím vychází stoprocentně. ()

VIPerson

Ve filmu bylo pár superskvělých momentů, kdy jsem byl opravdu nadšený...ale tak nějak mi celkový dojem zabil ten konec zhruba 20 minut :( ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)