Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

hous.enka

Capitain America je rozhodně další z avengerů, které musíte vidět, abyste si to celé vychutnali. Ze všech těch hrdinů je mi kapitán Rogers nejzvdálenější, protože ta jeho američnost z něj cáká opravdu každou minutu filmu. Rozhodně nejlepší jsou na kapitánovi ty souboje s Buckiem a pak musím říct, že po tomhle snímku jsem si opravila obrázek o Nicky Furym. ()

agentmiky

Za mě ten nejlepší film z Marvel univerza, a to bezkonkurečně. Druhý díl točící se okolo Stevena Rogerse totiž nabídne tak parádní blockbusterovou podívanou, která je navíc opředena chytře vymyšleným scénářem, jenž sem tam hodí zajímavý zvrat (a ten za žádných okolností nepůsobí prvoplánově). Za mě osobně je Chris Evans možná tím nejpřesnějším kastingem ze všech Avengerů, protože on se se svým zevnějškem proste pro roli Kapitána Ameriky narodil, stejně tak mu věříte tu roli hrdiny se srdcem na správném místě. Potěší i ostatní herečtí kolegové, kteří mu zdatně sekundují. Co ale druhý přírůstek do ságy točící se okolo tohoto hrdiny se štítem zvedá na tu úplně nejvyšší metu, to jesť bezpochyby Zimní Voják. Tak hrůzu nahánějící záporák (v tomto směru tomu napomáhá vydařený soundtrack) se v Marvelu doposud snad neobjevil (jasně, na Thanose jsem nezapomněl, ale Zimní voják má jistý druh aury, jež mě zneklidňuje kdykoliv, co se objeví na plátně). Kromě toho dojde na tu nejkontaktnější akci, u které budete přímo u vytržení a hladina vašeho adrenalinu v krvi z toho všeho vystřelí do životu nebezpečných hodnot....(ať už se jedná o přestřelku s Nickem Furym či ta sekvence plná výbuchů a všeho možného na dálnici, nebo scéna ve výtahu). Zkrátka, každý si zde přijde na své. Závěr přepálený, ale to tady dokážu odpustit. Za mě dávám 90 % ()

Alqarin

Jedna z lepších marvelovek a komiksovek obecně, přesto se to geekovské kouzlo ve fázi 2 z filmů od Marvelu tak trochu vytrácí. Druhý Kapitán vlastně jen dokazuje, že Steve Rodgers není nudnou postavou a má potenciál využít komiksový základ netradičním způsobem, jenže Russoovi si s žánrovými prvky akorát nevinně hrají a adoptují jen to nejnutnější, což ještě navíc protknou pro fázi 2 typickou přemrštěnou zápletkou, a proto jim ta snaha o špionážní drama nijak zvlášť nevychází. Druhý Kap je tak sice zábavný, především díky vymazlené akci, jinak ale zklame zas tou samou nedospělostí jako posledně. K čertu s vysokými očekáváními... EDIT: Napotřetí mě to bavilo o kus víc a čistě v kontextu posledních marvelovek je Kap vlastně fakt povedenej. Tak ty čtyři... ()

SaNcHeZ_cz

Kapitán Amerika a jeho výprava k základům filmového vesmíru Marvelu. Druhá sólovka vůdce Avengerů dokazuje, že Steve Rogers není rozhodně jen do počtu a když se to vezme za správný konec, může se z něj i ve filmovém prostoru vyklubat zatraceně zajímavá postava. I když tak má scénář místy problémy a všechno v něm není na 100%, bratři Russovi servírují jednu z nejlépe natočených marvelovek, která má navíc docela drastický přesah pro osud celého filmově-komiksového univerza Marvelu. A tak i přes své nedokonalosti je druhý Captain America adrenalinovou peckou se skvělou akcí, parádním obsazením a solidní politickou linkou, která bude zásadní pro další rozvoj komiksových hrdinů na filmovém plátně. [80%] ()

MartinezZ

(Spoilery!) ~ Svým způsobem to bylo příliš podobně přitažené za vlasy jako první Kapitán. Tentokráte to ale bylo zase modernější (což není ani klad ani zápor, jen konstatování) a dění v rámci Marvel Universe dávalo větší smysl (co se postav týče - jinak co se dění samotného týče, připadá na něj ta přitaženost za vlasy). Hydra byla minulostí, to její oživení mi přišlo slabé, stejně jako vlastně rozbití všeho dosud budovaného, ačkoliv předzvěstí byl poslední díl Agentů SHIELD (S01E16). A to bylo valstně vším důležitým z celého filmu, kterému samotná Cap vlastně jen sekundoval - vše je jinak, hrdinové mají nepřátele i doma, nejen v galaxii. Nějak zvláštně mi to připomíná herní datadisk XCOM: Enemy Within, který do hry samotné přináší v podstatě totéž. Ale zpět k tématu: Děj tedy byl spíše navozením nové éry a po IronManově odstoupení z pozice hrdiny (zničením jeho serepetiček) se tu rozpadá celý SHIELD a pojede se na novo. Bližší nástin by mohl dát další díl Agentů SHIELDu, pokud tedy ještě nějaký bude, protože.... jaksi není SHIELD. Všechno to hrdinství teď bude muset ustoupit jaksi do exilu. Nu, snad má své kroky Marvel stále dobře dopředu promyšlené. Samotný film tak nebyl špatný, ale také ničím zvláštní natolik, abych jej chtěl vidět někdy znovu. Je to takový můstek k tomu důležitému, co se bude dít později. A představovačka Buckyho. ~~~ PS: Toho týpka, co seděl obvedle a furt štrachal v kýblu brambůrky nebo popcorn či co, jsem měl chuť přetáhnout svoji více než 600 stránkovou bichlí, co jsem měl s sebou - ŽRÁT CHOĎTE DO MEKÁČE, NE DO KINA! ()

Paxxx.cz

Určitě lepší než první díl a to především kvůli absenci vlasteneckých keců, které mě v minulém filmu docela vytáčely. Akce byla úžasná, objevilo se zde několik nečekaných zvratů a pár dobrých hlášek. Závěrečná scéna po titulcích ukázala, že se další pokračování třeba nabídne ještě další zlepšení a výbornou podívanou, takže uvidíme...8/10. ()

Wysch

No jako pěkné. V den, kdy vyšel [blu-ray], jsem si poblahopřál, že jsem na film nešel do kina. Ono totiž s mýma bolavýma očima jít do kina je trochu nepříjemný, respektive je to hodně bolavý, když si nemůžeš udělat pětiminutovou přestávku, zavřít skoro krvácející oči plný slizu a hnisu. Protože jak jsem držel tu jinak nevýraznou krabičku, moje oči sjely na tu stopáž, a já si říkal, co to je za hovadinu, aby Cap měl dvě a čtvrt hodiny. To bych v tom kině trpěl dvakrát, cena necena, zadek nezadek. Naštěstí, což se počítá, ta stopáž se ztratí. Začne to obvyklým představením hlavního geroje, což jsme mohli vidět v mnoha mnoha filmech, ale okamžitě se rozehraje příběh. ("On your left!") Což se počítá. Každá minuta tak, od první do poslední, působí dojmem, že má smysl, a to i ve chvíli, kdy divák musí sledovat nudné tlachání Roberta Redforda. Zatímco v prvním Capovi byly některé scény tak trochu navíc (opět a opět opakované vystoupení s dluhopisy), v druhém Capovi má každá scéna smysl, a to i když se to zrovna nezdá. Nejhorší na tom ale všem je, že vlastně Winter Soldier do hry vstoupí až překvapivě pozdě, a co si budeme povídat, zamračenej look Sebastiana Stana na coveru BR disku láká od prvního pročtení zadní strany. Nicméně, co třeba nechápu, jsou výtky na dvě rozdílné poloviny, kdy ta druhá je prej jakože omalovánkovaná a totálně rušící dojem z první. U mně to fungovalo totiž přesně naopak. První polovina je jedno klišé vedle druhýho - hned od prvních "vtipnějších" scén s budoucím buddy Falconem, přes totální klišé bombu "já mám misi a ty máš misi" až k "celej SHIELD je zamořenej zrádnejma živlama", kdežto druhá polovice (zhruba od setkání Capa s Winter Soldierem) servíruje jeden nápad za druhým, když už ne scénáristicky, ale vizuálně nebo kamerově. Snad stačí jen napsat: bitka ve výtahu, první Falconův let, druhý Falconův let, totální destrukce těch... ehm... vznášedel. Uznávám, že po příběhový stránce žádný terno to opravdu není, ale do jedné 40 minut dlouhé akční sekvence narvat něco příběhovýho moc asi nejde. Přesto je pravda, že první polovina Capovi sluší, jenže Capovi sluší v tomhle filmu skoro všechno. Ať už se jedná o část špionskou, část čistě adventurní, část čistě akční. Ve výsledku je Captain America v druhým filmu totální příručkou komiksovýho filmu, staví hrdinu do nové situace, nechává ho nějak uniknout a směřuje tak k akčnímu finále, zároveň ale přidává něco trošku modernějšího v rámci charakterizace, resp. výstavby charakterů (hurá, konečně víme zase o kousek víc o Black Widow a hlavně víme, že Fury má super káru), ale možná právě kvůli množství vedlejších postav a množství akce nedostává nikdo dost prostor (Falcon má jednu větu "umřel mi parťák", Agent 13 nemá ani to, Brumlow ve skvělém podání Franka Grilla nemá už ani slovo), a tak některý postavy působěj fádně a prázdně, ale to v klidu odpustím, když si zároveň uvědomím, že novej Cap hraje ještě na další noty - politickej thriller a lá sedmdesátky; současnej socio-politickej thriller narážející na otázku svobody, policejního státu a "minority report" efektu; a zároveň se dotýká další otázky tak trochu nastolený úvodem "Prvního Avengera", totiž otázkou, co to je být Kapitánem Amérikou. Být dobrým člověkem no matter what, mít nějakou povinnost, ačkoliv nemám šajnu jakou, resp. mít koule na to obětovat všechno pro nějakej ideál, kterej možná 70 let starej? Opravdu má Cap na to, aby v 95 letech v současným světě sloužil tomu, v co věřil Dr. Erskin, který jej stvořil? Podobně složitou psychologickou otázku musí vyřešit i Natasha Romanoff, která něčemu věřila, když vstupovala do SHIELDu, ale najednou má trochu psychologický dilema. A ke všemu jí to s Capem strašně sluší a mezi oběma to příjemně neromanticky jiskří, možná i díky tomu, že oba mají nějakou minulost a nějak vypracované charaktery. A tak závěrem jen řeknu, že Cap je zkrátka sympaťák každým coulem, upřímně dobrý tak, že i Míra Dušínů je proti němu pytel fazolí, ale zároveň dorostl do moderního hávu, má vtip, má koule a navíc ke všemu našel poměrně kvalitní režisérský duo, který ví, jak pracovat s odkazem "Avengers" a jak budovat pomarvelovsku akčního komiksovýho hrdinu. A vůbec si nestěžuju, že se nejedná o moderní blockbuster, nebo že střih byl možná až příliš zběsilej v jistých akčních sekvencích. () (menej) (viac)

javak810i

Z první várky samostatných filmů o marvelovských superhrdinech jsem vždy považoval Kapitána Ameriku za ten nejslabší. Ovšem zdá se, že tvůrce "nakopl" předloňský obrovský (a zasloužený) úspěch Avengers a tak šly nové příspěvky do jejich universa s kvalitou o poznání nahoru. Bylo to znát na pokračování Thora a je tomu tak i zde. Strategie "více akce, méně keců" prostě funguje a jelikož zde jediná postava, kterou je zábavné poslouchat (Iron Man), chybí, tak jsem ji celkem i uvítal. Nebudu chodit kolem horké kaše, bratři Russové se s vidinou jistého výdělku nebáli sáhnout hluboko do kapsy a na filmu je to vidět. Kromě Avengers, kde je to vzhledem k většímu počtu superhrdinů pochopitelné, je druhý Kapitán America bezpochyby největším audiovizuálním nářezem ze všech filmů od Marvela. Navíc nepůsobí až tak moc komiksově (a komicky) jako první díl. Oproti němu Steve očividně dospěl, i když ne o moc, jelikož ač se scénář snaží tvářit jakkoliv chytře, tak je to pořád relativně snadno předvídatelná variace na Minority Report s příchutí současné kontroverze kolem Snowdena a NSA. Ale to je mi jedno, protože já se jsem se bavil. A pokud by vás ani ta akce a superhrdinské záležitosti nezajímaly, tak vězte, že tu jsou minimálně další dva důvody, proč se jít na tento film podívat (a oba se nacházejí na Scarlett Johansson :D ). 4* ()

Tayen

Hodně slušná marvelovka. Odklon od mimozemšťanů, útokům na zemi a zmutovaných nepřátel k nepříteli ve vlastních řadách. Ze superhrdinů se stávají vyvrhelové, kteří v tom jsou sami. Druhý film Captain America se zápletkou spíše blíží k špionážním thrillerům, a to je v marvelově světě příjemné osvěžení, stejně jako bitvy tělo na tělo místo technických hraček. Ale ačkoliv se může zdát, že se film svými atributy vrací v čase a zbavuje se svých megalománských atributů ve prospěch poctivých rvaček a přestřelek, není to tak úplně pravda. I bitvy tělo na tělo, útěky a honičky pořád popírají přírodní zákony a pro smrtelníka jsou nedosažitelné, takže je tady potřeba spousta digitalizování. A nějakou tu megalománskou scénu si taky užijeme. Jediné, co mi chybělo byla větší dávka humoru. Hlavní hrdina je nesmírně nudný a bez charismatu a z jeho vložení do našeho světa se dalo vytřískat více vtípků a trochu tak našeho hrdinu polidštit. Captain America je ale velkým překvapením a já jsem si ho užila. 3D je úplně zbytečné a spíš na škodu. ()

Praxis

Výtečný techno politický thriller, kdy si fakt připadáte, jak z dob sedmdesátkových špionážních filmů. Bratři Russové se s předloženou látkou poprali více než důstojně. Chris Evans je prostě zase ten správňák, co by se holky nedotknul ani špičkou boty, Scarlettka zase šponuje pánská očekávání a Samuel L. Jackson je borec, o kterém konečně z jistíme trochu více, než ve všech předchozích marvelovkách dohromady. Závěr malinko zklamal. Blockbusterová podívaná plná poletování Falcona a výbuchů helliecarrierů mě úplně nešokovala. Více jsem si liboval právě v té první části, kdy opravdu dával film čest pojmu zvaný technothriller. Avengeři u mě stále vládnou, ale film je rozhodně v lepší pozici, než jeho starší díl. 80% ()

ArsenalEagle

Perfektní! Film, rovnající se kvalitou i úžasným Avengers, se zápletkou, která stojí skutečně za to! Lehce mě mrzelo, že se v tom spiknutí objevili (z těch dobrých) pouze Kapitán, Nataša, Fury a (létající) černoch s Robin z HIMYM.. :D, jelikož bych čekal, že se dá dohromady více avengerů.. Jinak nemám co vytknout ()

Ellmariachi

CA má jeden velký problém. Charismatem se nikdy nevyrovná Thorovi a ani na hony nepřiblíží Starkovi. Alespoň u mě to tak má. Vždy bude ten třetí v koutě. Není prostě mýtický polobůh a nemá hlášky, které odzbrojí každého. Nejde nevidět tu velkou snahu, kterou Evans a jeho postava vytvářejí. Navíc dostal kámošku v podobě BW, která je má velká oblíbenkyně. A i proto si bere společné scény v mých očích pro sebe. Skvělá akce, skvělé bitky, přestřelky, vše je velkolepé... Jenže co naplat. 10x raději bych viděl 4tého Iron mana nebo třetího Thora. Navíc závěr zase na city... No pokoukání fajn, ale CA je pro mě i po tomto vychvalovaném snímku jen jedním s Avengerů. Kdežto Thor a Iron Man jsou přímo tvářemi týhle značky. 75 procent. ()

Laxik

Cap se vrací a je o třídu až dvě lepší, než jeho origin. Když ho srovnám se včera viděným Thorem, překonává tohle náborové video reklamu na L'Oréal ve všem. Teda ve všem kromě zábavnosti. Problém Captaina Americy je jednoduchý. Snaží se být chytrý, svěží, temný a svůj, tváří se chytře, svěže, temněji než jeho sourozenci i individualismus se skví na vývěsním štítu jeho fasády, ale já si nemůžu pomoct. Přijde mi na střídačku blbý a předvídatelný a zatuchlinu mrtvoly jménem marvelovská univerzální hnědá omáčka nepřekryje ani parfém značky A-J Russo. Možná bych chudáka Rogera docenil víc, kdyby mě všichni nadšení nerdi nelákali na největší pecku v rámci Fáze 2. Nebo kdyby dostal víc prostoru Zimní voják a Černou vdovu uklidili do ústraní. /// Po 3 letech: Pořád to není dokonalý film, je předvídatelný a jeho finále není bůhvíjaký zázrak. Rozhodně jsem si ho po těch letech ale oblíbil a jako komiksová špionážní žánrovka jde vlastně o luxusní nadstandard. ()

Vxxx

Po shlédnutí v kině jsem byla nadšená. Nicméně teď jsem se koukla znovu a chvílemi mě to i nudilo. 4* protože je to pořád skvělá akce a občas i marvelovský humor, ale Captain America prostě není dost bad ass aby utáhnul vlastní film. Jednička mě nebavila vůbec. Ale ta dvojka mě trošku zklamala až napodruhé, takže to určitě není špatné moc... :D ()

Mr. Filuta

Snaha přecpat obecenstvo k prasknutí komixovkami si bere další oběť. Sice ne tak krvavou jako Thor 2, ale jsem zvědav, kdy jim lidi ty děravé scénáře a nepřehledné mlátičky doopravdy přestanou hltat. Já to osobně balim teď. Jenom doufám, že rok 2015 s sebou nepřinese kromě Věku Ultrona také Věk naprosté komixové nasycenosti, protože by mě hodně mrzelo, kdyby to odsral zrovna Joss Whedon a Edgar Wright. EDIT 05/2014: Vida, Wright s Marvelem seknul a myslím, že vzhledem k okolnostem dobře udělal. ()

GodComplex

Dobry pribeh a nazi retro zaklady, bohuzel ponorene do standardni strileci akce, prestoze mene superhrdinske, nez je Marvel standardem. Udelejte s timhle budgetem spionazni film. 7\10 ()

qualkalim

To je umeni, hromada naserovy akce, kterou chci videt okamzite znova (Jacksonuv moment v aute!) na jedny strane... No a na ty druhy ta ne moc zajimava vata mezitim s patetickejma kecama, ktery se teda imo vubec neshazujou... Podruhy jo, ale s ovladacem v ruce by to bylo mnohem prijemnejsi... ()

numi

Vynikající blockbuster! Chytrý příběh, sympatické postavy na obou stranách barikády a celková dynamika filmu vás nenechají na minutu vydechnout. Chci další sequel! ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)