Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

rekkky

Absolutely rare occasion to see such a good theme. The journey of one child/boy/teenager/man was quite fun to watch, because there is still something nice or sour going on. It's not only diary with missing pages, but also biography of situations from ordinary life. Sometimes it's not as easy going as it could be, but unforced directing is good enough to provide very good time. ()

jenjan

Velmi poctivá esence dospívání, rodinných a vůbec mezilidských vztahů, dobové atmosféry a života v Americe.. Velký zážitek pro znalce fajnovostí. ()

Pat_rick_fan

Linklatera uznávam, trilógiu "Before" milujem a dokážem pozerať nespočetne krát, ale Boyhood som si zrejme extrémne precenil ešte pred pozretím, čo ublížilo môjmu zážitku. Každopádne som dal filmu druhú šancu po 7 rokoch od prvého vzhliadnutia  a celkový dojem šiel vyššie, žiaľ stále s filmom trochu bojujem. Prvá polovica navnadí a koncept plýnuci časom veľmi baví, žiaľ zároveň aj trochu vyčerpá svoje dramatické momenty (alkoholik stepfather); zatiaľ čo polovica druhá absolútne povrchne preletí niektoré zaujímavo načaté príbehy (vznik priateľstiev, náznaky šikany, prvá láska) a akosi bez väčšej emócie dokráča k inak celkom "feel good" koncu. Možno práve ťarcha toľkých tém, ktoré proces dospievania v sebe obnáša musí viesť k občasnej skratkovitosti, ale práve pre to mne osobne od režiséra viac sedí, keď jednu ideu poriadne vyždíma v troch filmoch (Před úsvitem (1995) Před soumrakem (2004) Před půlnocí (2013) ), ako keď sa dotkne mnohých v jednom filme. Na druhej strane je film výkladná skriňa autorovej tvorby, v jednotlivých scénach cítiť jeho predchádzajúce kultové filmy, a práve na koniec potom zaujímavo nadväzuje svojím ďalším počinom Everybody Wants Some!! (2016) . Na záver by som ale podotkol, že akokoľvek je film samozrejme svojou metodikou ojedinelý  a jedinečný (12 rokov v kuse!), taký ten naturalistický portrét sa podaril o kúsok viac rok predtým v Život Adèle (2013). ()

yvona

Nějak jsem nepochopila, proč na něco tak fádního Richard Linklater vynaložil několikaleté úsilí. Je to plytké, bez gradace, povrchní a postrádá to naprosto vše, co film činí divácky zajímavým. Tahle bezvýznamná sonda do obyčejné rodiny je naprosto zbytečná a nicneříkající. ()

Vabr

Rozhodně snad každý musí ocenit formu, kterou se Chlapectví natáčelo - pár scén ročně po dobu 12 let. Neuvěřitelný nápad, za který smekám, protože především po stránce uvěřitelnosti a reálnosti tak film určitě zaboduje. První třetina je taková obyčejnější, ale vyplatí se čekat, protože nový otec, který přijde do rodiny zařídí poměrně slušné rodinné násilnické drama. Od tohoto momentu jsem čekal, že snímek v tomto naběhnutém napětí bude pokračovat, nebo nám dokonce předvede, jak nezvratně poznamenaný a zkažený bude hlavní hrdina či jeho další členové rodiny, ale nic takového se nekoná. Chlapectví kromě tohoto úseku neobsahuje již žádnou další emoční, napínavou či intenzivní jízdu, a tak až do konce této dlouhé stopáže zůstaneme u průměrného života, čímž snímek zahodil všechna svá esa v rukávu. Přesto si tento film díky jeho formě budu pamatovat. Vyhodnocení: Jakkoliv bylo natáčení poctivé a zajímavé, obyčejnej děj s málo dějovými obraty to zcela nezachrání ()

magdaliena

Zmes scén, ktoré sme už všetci predtým videli niekde inde sa tu ale stretajú vo veľmi pôsobivom celku. Či už ide o scény, ktoré nevídame s nadšením, ako matkin cyklický vzťah s alkoholikmi , po milé scény zobrazujúce sklamania a znovu zaľúbenia sa. Vo filme sa objavuje mnoho scén, ktoré sú natočené veľmi pôsobivo, najmä detaily tváre hlavného protagonistu. Jeho príbeh o dospievaní sa tak stáva akousi retrospektívou každého z nás. To, že režisér neoznamuje časový posun medzi jednotlivými scénami nás núti ponoriť sa do filmu, v ktorom sú všetky naše otázky ohľadom hlavných postáv zodpovedané postupne. Hudba , ktorá by mi za iných okolností prišla ako "ľahký popík" dotvára atmosféru krehkého procesu dospievania. ()

Iriquindae

Film se točil dvanáct let, takže skutečně vidíme vyrůstat jeho hrdiny. Všechno, co se stane, známe buď sami od sebe nebo od kamarádů. V kombinaci s délkou natáčení to ještě více umocňuje atmosféru věrohodnosti, normálnosti a opravdovosti. Nevěřil jsem, že sledování něčeho tak normálního mě může tak potěšit. ()

Jenilius

Revoluční snímek. Opravdu obdivuji Linklatera, který se nebál a pustil se do natáčení neskutečně náročného filmu. Dokázal udržet snímek pohromadě i přes to, že se natáčel 12 let. To si myslím, je opravdu obdivuhodné. Ale existuje víc důvodů, proč ho obdivovat. Je to především vykreslení zdánlivě obyčejných situacích neuvěřitelně zajímavým způsobem. Můžeme vinit skvělý scénář (který je však u Richarda zvykem) a díky tomu sledujeme stejně dobré a vypointované dialogy jako např. v Before Sunrise/Sunset/Midnight. Herecký výkon Ethana Hawke a Patricie Arquette (zdravím Alabamu) je super, stejně tak jako výkon hlavního představitele. Po dlouhé době film, u kterého jsem litoval, že už skončil. ()

kluzo

Úžasně napsaný a natočený "obyčejný" příběh se spoustou momentů hodných zamyšlení nad sebou samým. Film o obyčejné rodině, hodnotách, očekáváních, zklamáních... Prostě život. ()

Ondr@932

Především oceňuji originální nápad s příběhem jednoho obyčejného kluka u kterého jsme měli tu možnost sledovat jeho celý vývoj dětství v necelých třech hodinách. Film celkem utíkal a nenudil, což u tak šílené stopáže je většinou naopak. A zároveň také oceňuji režisérovo rozhodnutí v roce 2002, že bude natáčet film 12 let a opravdu dodělal do svého konce, to je obdivuhodné ... Chvíli jsem přemýšlel, že dám 5 *, ale pak jsem si řekl, že podruhé bych už takto dlouhý film vidět nepotřeboval a možná bych se už i trochu nudil, kdybych věděl už o čem je ... Tím pádem je to rozhodnuto. 80% ()

Stíba

Linklaterův rukopis je vždy jedinečný a to platí i pro Boyhood, který u mě ale určitě o něco zaostává za jeho geniální Before trilogií. Tady mi přece jenom přišlo, že tak nějak moc chce, samotný životní příběh hlavní postavy není dostatečně zajímavý a často tu není taková ta vzdušnost ani atmosféra, kterou bych u takového filmu očekával. Nejhezčí scénou je pak pro mě určtě ta krásná poslední s úžasnou lehkost bytí. ... "Víš jak se říká ať se chopíme příležitosti? - Hm. - Nevím, myslím si, že je to naopak. Jako že se příležitost chopí nás." ()

Dm1tr1j odpad!

Toto je neuveriteľné, nudné, zbytočné a nezáživné krvácanie zo zadku čo trvá tri hodiny a človek sa celý čas teší kedy KONEČNE zbadá jeho pohreb, to sa ale nanešťastie nestalo :(. ()

KOOHA

Krásnej film na kterej jsem čekal hodně dlouho. I přes úctihodnou délku jsem od toho nemohl oči utrhnout. Moc pěkně zahraný, žadnej patos anebo žvatlaní o nesmyslech. Žádný přehravání, prostě bezva film. Po dlouhé době film, který mě chytil. ()

joker30

No čo ja viem, film ma nepochybné uznania za výdrž ako dlho sa natáčal. Obsahuje niekoľko vydarených scén, ale inak mi príde ako šedý priemer. Nevravím, že herecké výkony boli zlé ale nikto si ma nejak nezískal. Ako chalan, ktorý nedávno dospel som, čakal, že budem viac sympatizovať s hlavným hrdinom a poviem si občas, aha, hej takto nejak som to mal aj ja, ale toto sa nestalo vo filme ani raz. PS: Inak páčia sa mi tí americkí kultivovaní alkoholici, ok raz jej síce dal po hube kým ho nechala, ale inak to boli v podstate len takí rypáci s pohárom v ruke. Asi by sa Amíci mali občas prísť pozrieť ku nám na Slovensko, aby videli čo to je, keď niekto ozaj chlastá, nevie ani chodiť, deti ho musia prekračovať na podlahe v chodbe a utierať po ňom ošťaté steny v byte. 60% ()

darkreider

Kto vie, či by Ellara obsadili, keby vedeli aké nesympatické poleno z neho vyrastie. Od puberty už bola každá jeho scéna boľavá a jeho emo brblanie by priviedlo k alkoholu aj zaprisahaného abstinenta. Je tu ale aspekt hereckého dozretia Ethana, ktorý za tých 12 rokov dorástol do charizmatického pána. 165 minút je sakra mnoho na tak prázdny a všedný príbeh. Poslednú hodinu som hypnotizoval forward tlačítko a neskonale sa tešil na titulky, a to je zle. Finále bolo plné hlbokého rozjímania nasledované dávivým reflexom. Subjektívne musím smutne skonštatovať, že to bola strata času. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)