Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

neo93

Úžasný film Richarda Linklatera, jemuž se dokonale vrátilo náročné několikaleté natáčení. Někdy opravdu nemusíte vyprávět žádný epický příběh. Někdy postačí tak obyčejný a jednoduchý děj, přesně takový, jaký jen život může být. Může se zdát, že tak banální příběh, nemůže přinést nic zajímavého či překvapujícího, ale opak je pravdou. V prostém životě je tolik překvapení a nečekaných zvratů, že to bohatě postačí. Zvláště, když pozorujete tento skutečný svět, očima kluka Masona a jeho rodiny, který své dospívání neměl vůbec jednoduché. Musel se od začátku vypořádat s rozvodem rodičů, neustálým stěhováním, tak i s tím spojeným seznamováním s různými matčinými muži. Tento život je tak skvěle pospojován, že nejde téměř ani poznat, že hrdina a jeho rodina, pomalu ale jistě stárne. A ačkoli žádné vyhrocené scény po první třetině již neuvidíme, stále je nezapomenutelné sledovat toto bezmála tříhodinové vyprávění o jednom chlapectví. ()

E lan

Takový normálně příběh jednoho dospívání v rozbité rodině. Určitě zajímavý počin, herci v průběhu filmu skutečně stárnou. Nicméně délka je na obsah neúměrně dlouhá, de facto se tam nic neděje a vlastně ani závěr nepřinese nic světoborného. Jen, že to měla ta rodina docela těžké. A to je málo... ()

kukkik

Tak tohle je něco unikátního. Něco takového jsem v životě neviděl, ta stopáž, ta přirozenost.. jako by to byl spíše nějaký dokument mající za cíl přiblížit lidský životní cyklus mimozemské civilizaci. Ale ačkoli musím říct, že v celém filmu vlastně není nic moc zajímavého.. je celý neskutečně zajímavý. Zajímavý tím, jak je všední, což je neskutečně nevšední vlastnost u takového filmu.. Každopádně je to zajímavý projekt a smekám před režisérem a všemi herci, pro které celé natáčení muselo být životním zážitkem. 5/5 ()

boni

Velmi odvážný projekt, který se ale bohužel utápí v naprosto fádním zpracování. Tři hvězdy za odvahu, neb pustit se do něčeho obdobně nejistého si ji žádá v míře vrchovaté. ()

bearmeedek

Film v podstatě o ničem. Chápu záměr tvůrců a to bylo na celém projektu to jediné zajímavé. Začátek a potom ještě nějakou dobu to bylo i trochu zajímavé. Pak už byly jen další a další úseky o něco starších lidí a čím delší, tím to bylo nudnější. ()

Hashirama

Odvážný koncept, jaký je možné očekávat jen od fantasmagoristy Linklatera. A je to asi hlavní tažná síla celého filmu a jádro veškerého zájmu, ať už akademického či diváckého. O kolik je film pravdivější a autentičtější, když mapuje dvanáct let života v reálném čase? Právě v tom je i jádro mého malého zklamání, jelikož má film tak obrovský záběr a jde v podstatě o volný sled epizod z života jedné rodiny, dá se z něj odebrat libovolná hodina (především z druhé poloviny) a výsledek bude naprosto totožný. Linklater vypráví o všem, o životě tak, jak může vypadat, a zároveň o ničem. Mužský divák se má jen vcítit do prázdné siluety “hlavního hrdiny”, který svým vlastním životem víceméně pasivně proplouvá jako většina lidí na tomto světě, a má prožít cizích dvanáct let na prostoru bezmála tří hodin, prožít větší i menší strasti, první lásky, být jako dítě obětí rodinných okolností. To, čím projde v menších či větších obměnách každý člověk, nám Linklater ukazuje znovu na plátně, a já samozřejmě chápu jeho tvůrčí záměry, jen nechápu, co mi má takový film osobně dát. Když si projedu rodinné album nebo nechám svého souseda vyprávět svoje memoáry, budu na tom úplně stejně, takže kýžená empatie s člověkem, který si prostě jen žije svůj život a dějí se mu věci, se nedostavila. ()

melekos

Už dlouho jsem tu nic dlouze nekomentoval, ale tenhle film si trošku mého času zaslouží! Je to tak nenásilné vyprávění útržků života jednoho chlapce. Obával jsem se, že tak dlouhou stopáž film s námětem dospívání prostě nemůže utáhnout. A hle! Po pár minutách jsem byl jak přibitý do sedačky a čekal, co dalšího si na mladého Masona osud připraví. Je to film o všedních radostech a strastech, je to film o hledání sebe sama, každý jeden kousek filmu je dokonale uvěřitelný. Stačil jsem si všimnout, že se někomu nelíbila "násilně vložená" část s Mexičanem. Nemyslím si, že by to bylo až tak násilně vložené, i takové věci se stávají, byť třeba ne každému, ale o tom tento film přece rozhodně není (o tom, aby to byl příběh každého). Tím, že je Mason vlastně teoreticky můj vrstevník, byl pro mě film o to silnější. Je děsivé, když si člověk uvědomí, jak ten čas letí. A na závěr si dovolím malý citát, doufám, že jsem to zaslechl vše správně: "Fuck anyone else! I care what I think of me, which is not much right now." ()

Araliya

Tohto rezisera naozaj mozem a film je presne jeho vizitka, klobuk dole natacat film tolke roky, ale oplatilo sa. Pekne znazornenie toho ako plynie zivot. Patricia & Ethan & Ellar vyborna trojka. Spokojnost. Urcite odporucam, kto pozna rezisera, nie je o com ;-) [89%] ()

vZeč

Něco tak přirozeného jsem neviděl asi nikdy. S titulkama mě to vyfluslo do sálu, pustilo k tomu Arcade Fire a já byl jak opařenej. Smekám před Linklaterem, protože bez jeho vytvoření alternativní reality a vedení herců by to muselo být o ničem. Skutečný malý Velký film. Mistrovsky odkoukaná "běžnost a pomíjivost" a zkrátka "lidská" filmařina, která nám po emocionální horské dráze přivezla nefilm, spíš okno do lidského života, které může někdo sestřelit jako další indie o titěrnosti, malosti i velikosti lidských životů, ale zvolený styl, ambice, upřímnost a chuť se tomuto nápadu naprosto podřídit jasně vítězí. + To, jak Linklater dokáže prodávat i ty nejniternější emoce a vztahovou drobnokresbu, považuji za mnohem významnější, náročnější a nenapodobitelnější režisérskou práci než co třeba předvádí robot Nolan. ()

PavelH

Originální zevnějšek s naprosto neoriginálníma a banálníma vnitřnostma. Vidět jednotlivé herce stárnout je asi jediný prvek, který stojí za pozornost. Zatímco sem tam nějaký ten vtípek film nijak zvlášť nepozvedne, stupidně omýlané filozofování (v druhé půlce) film značně zbrzdí. Když podobně mluví životem zbičovaný Matthew McConaughey v True Detective, působí to mnohem víc cool, než když hlavní dospívající hrdina začne "hledat smysl života". A to, že Mason má stejnej výraz když odmaturuje a stejnej, když se s ním rozejde buchta, to je asi daň za to, že to není ztrovna herec. A 3 hodiny jsou na podobný film už opravdu moc. Na druhou stranu oceňuji absenci dospívacích klišé (první pusa-sex-chlast atd...) ()

Juwe

Uznávám originalitu a formu, jakým byl tento snímek natočený, ale to je asi tak jediné pozitivum, které o něm mohu říci. Na to jak je film dlouhý, tak scénárista si moc práce nedal. 70 % ()

RAFT

12 let života, 3-4 dny natáčení každý rok,dalo režisérovi pořádně zabrat.Film natočil přímo dokonale ,nevím ,kterému režisérovi by se chtělo něco ,takového točit 12 let.Asi měl tu trpělivost se vypořádat s takovým filmem .Herci do filmu jsou vybráni dokonale.Ve filmu nic nechybí ,takový život obyčejného kluka až po dospívání.10/10 ()

Lavinia

Dokumentace průměrnosti, kde zajímavé jsou jen 2 věci: 1. vzrůstající tužba diváka po jakémkoli ději, 2. téměř totální absence černošského obyvatelstva, což dost vypovídá o životě průměrného bílého Američana. ()

Shredder

Tento film by sa mal nazyvat "zbierka klise o zivote americkeho decka a teenagera z rozvedenej rodiny". Predpokladam, ze kazdy, kto uz niekedy videl snimky s podobnou tematikou pozna stereotypy, ktore sa v nich dokolecka opakuju. Mame tu cerstvo rozvedenych rodicov, pricom matka robi zle zivotne volby a otec je nezodpovedny "manchild" a flakac. Najde si noveho muza, ktory posobi slusne, ale v realite je to alkoholik, tyrajuci rodinu. Zaroven si deti uzivaju zabavny cas s otcom, ktory ked ich ma chvilu na starosti, zatial co matka vyzera ako ta zla. Najde si noveho chlapa, byvaleho marinaka, ktory posobi slusne, ale opat sa jedna o chlastajuceho pravidlami posadnuteho psychopata. Na dve minutky ukazu sikanu, len tak aby sa na nu nezabudlo. Mason prechadza jeden milnik za druhym, najde si stredoskolsku lasku, ktora ho podvadza a on sa nevie zmierit s rozchodom a samozrejme v zavere ani nechyba matka utapajuca sa v sebalustosti. Dalsie drobnosti nie je potrebne ani vypisovat, pointa je v tom, ze toto vsetko sme videli uz milionkrat, len nie takto skombinovane v takmer trojhodinovom filme. Potlesk patri hercom a Linkwaterovi za ich odhodlanie, kedze tento film nakrucali postupne 12 rokov, ale tym to pre mna hasne. Formou aj obsahom slabe a nevyrazne. Linkwater nezachytil ziadny vynimocny zivotny pribeh, proste len zozbieral spominane klise a roztiahol ich do jedneho dlheho filmu. Po technickej stranke tu nemame nic inovacne, takze k comu sme dospeli? K obycajnemu pribehu, ktory je aj obycajne natoceny. Preto uprimne nechapem preco sa tu hovori o nejakom prevratnom filme alebo o majstrovskej vnimavosti zivota. Linkwater nezachytil naozaj tie nuansy, ktore zivot robia zaujimavym a krasnym, len pozliepal uz existujuce body, ktore sa neskutocne casto v kinematografii opakuju, nikde si nedupol, nezanechal svoj otlacok, proste nic, takze jedno velke sklamanie, ktore sa zviezlo na nostalgii americkych filmovych kritikov. ()

TommyDiamond

Mnoho lidí říká, že Richard Linklater si dal s Chlapectvím mnoho práce. Můj názor je však ten, že si pouze jednu práci rozložil na dvanáctkrát. Hlavní kouzlo celého díla tkví však v tom, jak úžasné je pozorovat v tomto projektu zrajícím předlouhých dvanáct let opravdové stárnutí a dospívání hlavních hrdinů. Děti ženoucí se přes pubertu až na okraj dospělosti a dospělí, kteří se s přibývajícími vráskami ohlížejí beznadějně za svým mládím. I když kouzlo měnících se tváří je vážně působivé, tak příběhově snímek nemá čím oslnit. Je to pouze obyčejný příběh o dospívaní a starnutí. Přeplněný dialogy a úvahami nad životem. I když je snímek emočně dobře vyvážený, tak na mě celých 160 minut působilo dost jednotvárně až únavně... Chlapectví mě něčím nadchlo a něčím zklamalo, bude tak spravedlivé udělit mu tři hvězdy ()

jadran90

Děti 12 let v řetězech, zavřete někdo toho otrokářského rejžu! Hezký, ale na můj vkus hodně řídký příběh. Na jednu stranu obyčejný obraz dospívání, na stranu druhou neobsahuje moc klišé (první pusu fakt nečekejte). To co by nás asi vždycky nejvíc zajímalo nevidíme, třeba vyhrocené vztahy. Občas jsem si připadal jako u dokumentu o herních konzolích nebo o nejhorších účesech roku. Výsledek - zajímavé zpracování a příjemný konec. U mě vede veselejší Má mě rád,nemá mě rád. ()

darthvader77

Rekapitulace problémů rodinných vztahů, stejně jako celého dětství, které jsme prožili více či méně jako Mason, a řešili a stále řešíme více či méně podobné problémy. A táhle výprava do nitra duše si mě získala, protože je v ní obsaženo až příliš mnoho životních pravd. Z herců mě nejvíc zaujal elegantní Ethan Hawke, který si svého chybujícího otce se srdcem na správném místě neuvěřitelné dává. ()

syphoon

Film stojí za to vidět, jenomže....... Takových banálních životních příběhů - první láska, rozvod, táta alkoholik, vysoká škola........ nic neobvyklého, nic překvapujícícho, čili nic závratného. Kdyby byla ve filmu nějaká větší zápletka asi by celá stopáž 160 minut nabrala jiný rozměr a utekla by přeci jenom trochu rychleji. 70% ()

Scorn_

Je dobre, ze se najde nekdo s odvahou experimentovat. To nic nemeni na tom, ze Chlapectvi povazuju spise za ztratu svyho casu. Proc Chlapectvi tak strasne SUCKS: 1. Jmenuje se to chlapectvi, ale neni tu vubec nic o chlapectvi, o tom cim si typicky kluk prochazi. Klidne by to mohla bejt holka. Taky hrajeme videohry. 2. Hlavni hrdina je ten nejobycejnesi jouda, v jeho zivote se naprosto nic nedeje, neni postaven pred zadne prekazky, po dvou hodinach filmu se s nim teda rozejde holka a on je z toho, no, jako spatnej. 3. Rodice jsou zajimavejsi, ale jedina ultimatni rada od otce 'hraj v kapele, a vsichni te budou mit radi' si zada facepalm. 4. Na konci hlavni hrdina vypudi nejakej pseudofilozofickej blabol, kterej nedava smysl. Proc videt Chlapectvi: 1. Je tam par vtipnejch momentu pravdepodobne z tvyho zivota, nad kterejma se pousmejes. V prvni casti filmu. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)