12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Gromit

Získá-li tento film nakonec Oscara, nebude to pro mě důvod k jásotu. Ne, že by byl vyloženě špatný, ale téma otroctví se dá bezpochyby zpracovat daleko poutavěji a působivěji (viz Amistad). Některé pasáže jsou navíc neuvěřitelně zdlouhavé, takže jsem se místy regulérně nudil a doufal, že už brzy bude konec. Nebýt hrdinova závěrečného shledání s rodinou, člověk by ani nepoznal, že jeho odysea trvala celých dvanáct let (a skončila jakoby nic). Další problém vidím v představiteli hlavní role: Chiwetel Ejiofor je poněkud nevýrazný, což je v případě takovéhoto filmu dosti podstatná vada. Naopak Michael Fassbender je coby despotický otrokář výrazný až příliš. Podtrženo sečteno, 12 let v řetězech je film, který stojí za vidění, ale Oscara hoden opravdu není. ()

sWONDER

12 rokov otrokom je pezpochyby vynikajúci a mohol byť aj dokonalí, byť príbeh pestrejší, respektíve zaujímavejší. Čo ale dokonalé je, sú herci, ktorý predvádzajú perfektné vykony, vďaka dlhým scénam a dobrému strihu, čo je hlavnou "zbraňou" filmu. Malou chybičkou krásy je Michael Fassbender, ktory napriek skvélemu výkonu, ako diabol príliš neposobil. Celkovo film zreje ako vino. Nenápadne začínajúca dráma postpne graduje, až do emocionálne a herecky strhujúceho finále. 85% ()

ANTYCHRYST

Drama, jak má bejt, kde po shlédnutí filmu si každej musí udědomit, jak je důležité bejt svobodnej a že né vždycky a né pro všechny to bylo samozřejmostí. Bravůrně natočené, na nic si nehrající, chvilkama brutální a surové, nelidské přesně tak jak to asi opravdu v té době bylo. Nedovedu se vžít do té role ani si představit tu bezmoc co v té době musela pro černochy v Americe převládat. Zimmer se, jako vždy postaral o parádní hudbu - v které sice opět slyším tony Inception, ale to není vůbec na škodu. 80 % Překvapil mě Brad Pitt, který se zde mihnul v opravdu malinkaté roli. To, že je tento film dle pravdivé předlohy, ještě více zvyšuje emotivní zážitek tohoto silného příběhu. ()

Maniik88

Pozerať tento film bolo väčším utrpením ako čítať Utrpenie mladého Werthera. Ako správne poznamenal kamarát: Boli len 2 možnosti, buď tento film získa Oscara, alebo sú všetci rasisti. Pozerať sa dve hodiny na uplakaného černocha, to chce hodne masochizmu. Dej žiadny, vývoj takmer žiadny, proste plytkosť a hra na city divákov. Najbližšie natočia film o EU, o teplošoch, o globalnom oteplovaní a o týraných cigáňoch. Napoviem Vám, všetky získajú Oscarov, pretože je to teraz in.. ()

dj_kure

Jo no, fajn film, vidět jednou, dobře ohodnotit, pohoršit se podobně jako u našich filmů z období okupace a jako bonus se zdarma nasrat, že lidi byli takový svině, nebo jen přemejšlíte zda to měli v hlavě v pořádku. Bohužel doba se příliš nemění a je pořád spousty jedinců kteří mají v hlavě nasráno. Nezbejvá než složit ruce a tak rok počkat na další film na totožný téma. Jedinej bonus tady je razítko "true story" proto ta čtvrtá hvězda, oskara jsem ale fakt nepobral... ()

Expertt

Velice dobře zpracovaný film s relativně velkým rozpětím děje, každopádně skutečnost byla určitě ještě daleko...nepředstavitelně širší, v tom špatnym slova smyslu samozřejmě..těžko o tom točit, když by to prakticky nebylo ani publikovatelný.. ()

minee

jen 3 a pul * ... dano ale 4 za benedikta, michaela a brada :) herecky i filmarsky dobre provedeno, ale prislo mi ze to ma pomaly spad a obcas jsou i nektere sceny tak strasne zbytecne ze jsem se nekolikrat nachytal jak koukam radeji ven z okna ... na me az zas tolik tento trhak nezapusobil. snad pozdeji v druhem kole. ()

dj.coffee

Každej zmagořelej Amík, kterej mele o svobodě a právu by měl vidět tenhle film. Vždyť to není tak dávno, bratru nějakých 170 let. I Amerika by si měla uvědomit svoji minulost a neohánět se tolik svojí bezúhoností. Jaký je rozdíl mezi náckem, otrokářem, StBáckým komunistou? Otázka k zamyšlení... Dávám za 3*. Chybí mi tam nějaká satisfakce na konci :-). Takový Django z druhého úhlu pohledu. ()

Polcas

Pre mňa priemerný film až na fenomenálnu scénu s poloobeseným hl. hrdinom.Herecky najlepší Fassbender.Pitt potešil, aj keď sa tam len mihol. ()

Hisnuklusi

Perfektní Benedict, který mě až v tomhle filmu přesvědčil ne jen o tom, že umí hrát, ale hlavně o tom, že i mě dokáže bavit. Ještě o chlup lepší Michael alias Magneto alias Fassbender, to je opravdu velký hráč. I Pitt v miniroli moralizujícího Kanaďana mě hodně pobavil v pozitivním smyslu. Zatož ale hlavní hrdina mě nějak extra nepřesvědčil, vlastně mi tak nějak přišlo, že se ten chlap tváří pořád stejně. Jako na zaporáka v novem Bondovi jsem na něj fakt hodně zvědavý, jestli přesvědčí a nebo bude stejný jako v tomhle. A co ten film vlastně no. Dalo se to pozřít, nemůžu tvrdit, že ne. Ale viděl jsem i dramata, které jsem si pouštěl třeba celý týden v kuse, jak byly super a tohle drámo mezi ně nepatří. Takové suché prostě. Dneska totiž už tady ty dramátka podle skutečností celkově moc nestaví na nějaké gradaci příběhu a pestrosti. Je to všechno takové ploché a ten film konkrétně tenhle, působí, že prostě od nějaké dejme tomu 45 minuty nenabídne nic noveho a přesně tak to i je. Dřív to bylo jiné. Mně to prostě nic jakožto divákovi nepřineslo. Filmový zážitek v tom pravem slova smyslu mi to nedalo. Průměr. ()

TommyDiamond

Už toho rasismu, segregace a vykořisťování bylo v poslední době moc. Ať už se příběh odehrává v 18., 19. nebo 20. století, tak pokud se člověk narodil s černou barvou kůže, bylo pro něj takřka nemožné nebo složité žít alespoň normálním životem. Je to jedna velká ostudná éra amerických dějin, která je v Hollywoodu pořád žádaným zbožím a umí rozdmýchat stojaté vody.... Chápu režiséra Steva McQueena, kterého kupředu hnala především hrdost na své předky a oceňuji jeho přínos. Film k zahození rozhodně není a své dobré úseky rozhodně má. Ale pro mě z pohledu diváka a v porovnání s jinými snímky to už taková hitparáda není. 12 let v řetězech mě třeba oproti nespoutanému džangovi nebo komorníkovi příjde slabý hlavně příběhově. Někdo zde podotkl, že tento film je obrácený džango. A měl naprostou pravdu. Hlavní vadou na kráse je, že i přes všechno utrpení si hlavní hrdina svou svobodu nevybojoval, ale pouze měl stěstí..... U mě má tento film tři hvězdy ()

papadoce

Toto je film o absolútnom ľudskom zle. Téma, ktorej sa to týka by sa kľudne dala prirovnať ku téme koncentračných táborov. Takéto filmy by sa nikdy nemali prestať točiť, aby sa nikdy nezabudlo na temnú stránku ľudstva. Každopádne prvá asi hodina filmu ma celkom pohltila a znepokojila. Potom prišla akási hluchá polhodina, ktorá ma ubila, ale záver ma z toho vytrhol. Celkovo to je slušne natočené a je ťažké potlačiť slzu v závere. Slušné 4. ()

Oudee33

Opěvovaný snímek Hlad mě nijak zvlášť nepřesvědčil a hlavně nevtáhnul a tak trochu jsem se bál dalšího těžšího tématu p.McQueena... Nutno podotknout, že naprosto zbytečně! Chytlavé těžké drama, které vtáhne svým dějem, obzvláště pěknými záběry i polohy kamery a ponechává si tuto sílu kladů po celou dobu. Steve si zde odpustil dlouhé, strnulé záběry, které v Hladu doslova nudili, i když měli asi dát přičichnout těm drsným momentům a vcítit se... Nedostavilo se, bohužel! Zde se občas pozastaví tam kde to má význam a je tady již cítit um v práci z divákem, se mnou. Drsné to časy otroctví :/ ...silných 90% ...teď jen odpočinout a rychle schrastit Stud :) ()

Don82

Původně jsem myslel, že Oskara vyhrál nějaký lacině dojímavý snímek. Jak moc jsem se mýlil! 12 let v řetězech má neskutečně silný a emotivní styl vyprávění, kdy v podstatě každá scéna a dialog přiživuje onu smutně hloubavou atmosféru, ve které jsou postavy plné zmaru a bolesti. Opravdu jsem nečekal, že se podaří o tak důležitém období Amerických dějin natočit tak plnohodnotný a nezkreslující film s promyšlenými a prokreslenými postavami. Kromě dějového "čela", kdy film bez okolků popisuje, že pokud dnes považujeme otroctví za něco odporného, tak v té době to bylo něco zcela běžného, jako že se do obchodu chodí pro tabák, tak je citlivým ale zároveň hlubokým způsobem naznačována mentalita lidí, kteří chtějí ovládat druhé, mají zcela pokřivený systém hodnot a jejich téměř patologické lpění na nedotknutelnosti řádu otroctví jde zcela mimo běžný rámec lidství. A právě v tom film je film vynikající, v tom, že se snaží uchopit toto téma úplně od základů, takže divák pomocí různých náznaků a emotivních scén pochopí, že otroctví nebylo záležitostí několika majitelů plantáží, ale celospolečenský směr, který více méně vznikl jen pro to, aby bohatí byli ještě bohatší, kdy luxusu nebylo nikdy dost a na "nějaké lidi" se vůbec nebral ohled. Připomíná vám to něco? Až mrazivě vyzní představa, že některé elementy z otroctví jsou přítomny dodnes. To, jak se snímek komplexně a zároveň uvážlivě staví k tématu a představuje skvělé herecké výkony v kombinaci se silným autobiografickým příběhem, to z něj bez pochyby dělá filmem roku 2013. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST