Zem budúcnosti prežila drvivý útok mimozemskej rasy, ale stále hrozí vypuknutie novej vojny, ktorá prinesie ľudstvu nevyhnutnú skazu. Zachrániť ho môžu už len geniálne deti novej generácie vycvičené na vojakov a veliteľov. Výber tých najlepších posielajú do Vojenskej školy na orbitálnej stanici vo vesmíre, kde trénujú a súťažia o to, kto z nich sa stane hlavným veliteľom medzinárodných síl. Najsľubnejší spomedzi adeptov je Ender a na základe výborných výsledkov, sa vďaka svojej inteligencii a empatii dostáva do veliteľskej školy.Tu vedie ostatných v simulovanej vojne do boja, Skutočná vojna  je však čím ďalej bližšie a mladý Ender je jediným veliteľom medzinárodnej flotily v boji za záchranu ľudstva. Jeho inteligencia ho však núti pochybovať... (TV JOJ)

ledzepfan

Koukat se na to dá, ale je to příšerně zkratkovité, dost předvídatelné a nešťastně herecky obsazené... Nebýt té relativně hezké závěrečné pointy, asi bych tam tu třetí hvězdu ani nedokopával. ()

FFilipCZ

Prozatímního nejlepšího filmového zážitku v roce 2014 jsem se paradoxně dočkal od filmu, od kterého jsem to vůbec nečekal. Jsem velký fanda sci-fi, předpokládal jsem kvalitní snímek, ačkoli jsem knižní předlohu nečetl a neměl jsem nejmenší tušení co čeho se pouštím. Příběh zpočátku působí hodně lacině a zavání "vesmírnými Bradavicemi" na motivy HP - děti jakožto studenti, jeden co vyčnívá a není zpočátku oblíbený, tréning pomocí hry (Famfrpál). Ale jak film postupoval, více a více mne vtahoval. Uvěřitelné a skvěle zahrané role. Perfektní prostředí a soundtrack. A TEN KONEC?! Naprosto geniální! Už dlouho mě takhle nesebral nějaký závěr filmu. A jako třešnička na dortu Biaggio z mého oblíbeného pětihvězdičkového filmu Kings of Summer v roli drsného velitele Bonzy. ()

VojinRyan

Priznám sa, že knižnú predlohu som nečítal, teda budem hodnotiť film nezávisle ako samostatný celok. Musím povedať, že Hood dokázal spraviť najlepší a najdlhší tréning vo filme, aký som zatiaľ videl. Výcvik trvá vlastne celý film. A v tom bol práve malý háčik, prečo som sa priklonil k 4*. Bez mála sa 100 minút pozeráte nato, ako sa pripravuje hlavný hrdina na bitvu, ktorá trvá 10 minút. To ma trošku sklamalo, pretože celý čas som sa tešil a pozorne počúval o "alienoch" historky, aký sú a prečo sú vo vojne. Tak som očakával aj iný koniec. A zostal som zarazený o aký "podvod" vlastne išlo, zo strany vrchného velenia. A to ma najviac prekvapilo. A samozrejme nechýba koniec typu, " viem čo chceli, chceli komunikovať". Už zase. Nič prekvapivé. Chválim výkon hercov, konkrétne Forda, Kingsleyho a Breslin. Hlavný hrdina mi až tak nesadol. Čo sa týka hudby tak Jablonského motívy mi dosť pripomínali Zimmerovu hudbu z Man of Steel. Ale bola dobrá. V skratke samostatne fungujúci film zo zvláštnym koncom, kde sa jedná o 100 minútový tréning a jeden veľký finálový podvod. 72% - 4*. ()

agentmiky

Myslí, si,že nápad byl určitě skvělý a kdyby se dokázal zrealizovat výborně,tak to mohla být pecka.Ale ono se tak moc podle představ nestalo.Efekty byly bez chyby,ale příběh pokulhával.V půlce filmu bych ještě možná čtyři hvězdy dal,ale pak to prudce padalo dolů a film může být rád za ty tři hvězdy.Ani Harrison Ford to nezachránil,ikdyž zahrál víc než dobře.Prostě film,který vám jednou zhlédnout stačí.Ani překvapivý konec nic moc nezachránil.Hodnocení:60% ()

maddy

Na rovinu sa priznám, že kultovú predlohu od Orsona Scotta Carda som nečítal (navyše s autorovými mediálnymi vyjadreniami sa vôbec nestotožňujem), ale aj tak cítim, že v prípade filmovej verzie sa až príliš škrtalo, krátilo a vo výsledku vzniklo len pomerne vyprázdnené sci-fi, ktoré pár silných, pomerne kontroverzných myšlienok síce naznačí, ale hlbšie ich nerozvíja. Mimoriadne zhustený dej nedostatočne vysvetľuje jednotlivé motívy. Mnoho z nich je len naznačených, ale viac sa s nimi nepracuje. Táto látka si zaslúžila rozhodne silnejšie režisérske meno ako Gavin Hood, ktorý pred pár rokmi podobne pokašľal aj sólového Wolverina. A tak sa v jeho podaní v Enderovej hre nie je možné zžiť s postavami, resp. so samotným Enderom (slušný Asa Butterfield), na ktorom celý film stojí. Ostatné postavy sa javia len ako do počtu a pre samotný dej nepodstatné (vrátane Harrisona Forda). Na jednej strane je Ender prezentovaný ako silná vodcovská osobnosť, na druhej už nie je dotiahnuté prečo by tomu tak malo byť a chýba zdôvodnenie, v čom sa od ostatných detí vlastne líši, prečo by práve tento ledva pubertálny chlapec mal rozkazovať celej posádke, prečo by dospelí velitelia mali nechať osud celej planéty práve na jeho zodpovednosti. Vzťah so sestrou je vyriešené dvoma zábermi, a tým absentuje väčšie preniknutie diváka do jeho pocitov. Všetky jeho činy tak vyznievajú samoúčelne, jednorozmerne a počas tréningov/súbojov sa nedostavujú žiadne vypäté situácie. V knihe možno vývoj jeho charakteru pôsobil uveriteľnejším dojmom, vo filme je dianie skratovité a o nejakej psychológií postáv, o ktorú sa príbeh vo svojej podstate snažil (viď pomerne originálny záver), nie je možné vôbec hovoriť. Neuspokojivé, okresané vysvetlenia motivácii nabádajú k tomu, že dialógy pôsobia zbytočne pateticky a samotný film až príliš naivne, odťažito, bez emócií alebo zaangažovanie diváka. Pritom v základoch je badať silnú myšlienku, len Gavin Hood ju predáva tým „najhollywoodskejším“ spôsobom (aj zvrat: „musíme zabiť hmyziu matku a tým zneškodníme všetkých votrelcov“ pôsobí ako omieľané sci-fi klišé a vôbec sa ho nedarí predať). Táto látka si rozhodne zaslúžila citlivejší prístup. Perfektná vizuálna stránka podobná Tronovi od Kosinskeho vyzerá skvele. Scény z tréningového centra s nulovou gravitáciou a doprovodom Jablonského hudby sprostredkovávajú pravý audiovizuálny zážitok. Ale čo z toho, keď vo výsledku sa medzi sebou doslovne bije chladná, odosobnená filmová adaptácia, ktorá by chcela byť o niečom, ale v skutočnosti je o ničom a pestrofarebná, do detailu prepracovaná vizuálna stránka, ktorá útočí na tie najzákladnejšie vnemy a sprostredkováva len tradičnú blockbusterovú show bez hlbšieho zmyslu. A to je zásadná výčitka: film sa ženie dopredu, namiesto sústredenia sa na postavy a dôsledky konaní (a je ich tam naznačených mnoho: genocída inej rasy - nikto nevie prečo hmyzí votrelci prišli, ale ľudia sa samozrejme zhodli, že ich je potrebné hneď vyhladiť aj s celou planétou; pocit zneužitia kvôli „vyššiemu blahu“; psychické zdeptanie po uvedomení si pravdy; využívanie detí atď.) ponúka skôr vypiplanú vizuálnu stránku. Namiesto síce eye-candy, ale inak nekonečných, opakujúcich sa tréningov v beztiažovom simulátore by sa film mal radšej sústrediť na silný filozofický podtón, ktorý je zakorenený v jeho jadre. Bohužiaľ... v závere sa tak z predlohy, ktorá nesie označenie „najlepšie literárne sci-fi“ stáva zabudnuteľný sci-fi film pre teenagerov. Veľmi slabučké tri hviezdičky (a to som chcel byť ešte o niečo prísnejší). CELKOVO: 3* (6/10) () (menej) (viac)

SaNcHeZ_cz

Enderova hra s divákem a jeho snahou udržet pozornost. Novinka Gavina Hooda je nakonec bohužel jen a jen nudnou a docela špatně napsanou scifi podívanou s dětma za volantem, která nedokáže zaujmout a svoji vlastní naivitou a povrchností diváka otráví docela rychle. Originalita je navíc to, co tady rozhodně nenajdete, neboť se tu kopíruje na všech frontách jako by se nechumelilo. [40%] ()

Wysch

Okej, eh, hm, kdy že jsem ten film viděl? Ehm, o čemže to bylo? Eh. Proč jsem tomu dal 4*? Jo aha, už vím. Sežvejkanej děj byl prázdnej, a to i včetně pointy, kterou jsem ale - nečtenář - neviděl dopředu. K tomu ke všemu spousta otazníků, jako třeba "fakticky bych svěřil osud lidstva do rukou nějakýmu harantovi, kterým musejí emoce cloumat, že se z toho sám poto?", nebo "fakticky mezi těma miliardama lidí najde jenom jeden harant, kterej dokáže emzáky porazit?" a hlavně "co to do prdele bylo za výcvik?". Ale všechny ty otázky zfouknul příjemnej vizuál a hlavně fakt, že vlastně ten film má v osobě Endera nějakou myšlenku, jejíž hloubka se dá změřit i líp než náprstkem. Za což beztak může předloha. ()

Z0oMb3E

Zbožňujem motivačné filmy pre mládež. A ktorá mládež potrebuje namotivovať viac než tá americká? Zobrať do ruky kalašnikov, opásať sa muníciou a sformovať ozbrojenú čatu siedmakov vie kdejaký negramotný muchami a ebolou obletovaný juhoSudánčan. My hrdí, ale hlavne politicky korektní Yenkee musíme byť vo všetkom najlepší. Preto na svet prichádzajú tieto inštruktážne filmy, ktoré mladých a ozbrojených odhodlancov učia skrotiť svoje egá pred svojou očistnou misiou. Počkaj chvíľu, nadýchni sa, vylaď mušku v nejakej multiplayerke a až potom odhaľ svetu pár mozgomiešnych mokov. (Bacha, kurevský spojler!!!) Nebyť môjho fetišu na Space Invaders a Arkanoid, nestála by táto hyperkozmická sračka za jedinú zmienku. ()

kareen

Problém je, že to co pro mě bylo na knize to nejlepší, nebyly nějaké bojové hry a vesmírné bitvy, ale to až téměř klaustrofobické spojení s myšlenkovými pochody Enderovy mysli. Jeho inteligentní strategie proti nepřátelskému a někdy i velmi nebezpečnému kolektivu, postupné nabírání přátel, silný, až na hranici sil vyčerpávající skrytý nátlak ze strany velících dospělých a nakonec postupný přerod ve schopného stratéga i velitele, to všechno v takovém rozsahu, že jsem občas zapomínala, že jde vlastně o děti. Odeberte tohle všechno a máte tu sice vizuálně docela dobře udělaný snímek, který ví na kterých místech přitlačit s hudebním motivem, aby to vypadalo náležitě epicky, ale o mnoho víc toho nenabízí. Potom je už docela jedno, že jsou tam děj i postavy osekané až na kost, že si tvůrci začátek vypůjčili i z Enderova stínu, předloha samotná je prostě někde jinde a já rozhodně doporučuji přečíst si raději knihu. ()

Tayen

Jsem milovník knižní série, ale abych mohla objektivně hodnotit film, musím odsunout své srovnávání stranou. Stále platí, že Cardova Enderova hra je nezfilmovatelná. Vložit celé politické pozadí, průnik Endera jeho sestry pod pseudonymy do systému a jeho ovlivňování, skrz stoupence, Enderovy vnitřní monology a další, by potřebovalo prostor televizního seriálu se štědrým rozpočtem. Ale mám radost, že zfilmovaný první díl o Enderovi neskončil jako sci-fi hra pro teenagery. Jde poznat, že Hood bere látku vážně a přistupoval k ní s respektem. Výsledkem je potom hutné science fiction s temnou atmosférou a lehkým psychologickým a filosofickým přesahem. ()

MartinezZ

(Spoilery!) ~~~ Jen *** ? Zlé hodnocení? Kdeže, tohleto jsou kladné tři hvězdičky! ~~~ Ender's Game jsem nikdy nečetl a že jsou kolem toho hromady dalších knih ani doteď nevěděl. Jediné, co jsem věděl, byla tak pointa závěru, přičemž za spoiler díky Martinovi. Nicméně si nemyslím, že bych byl tímto nějak obzvláště limitován v užívání si filmu nebo snad znevýhodněn oproti třeba čtenářům knihy, kteří tak věděli stejně víc než já, Endera neznalý. Těžko říct, v čem mi nakonec tkvěl problém filmu. Byl dobrý, odsýpal a ano, taková půlhoďka navíc by neuškodila, ale to už víme. Jen jsem se nějak nestačil nebo nedokázal vžít do onoho modrookého hocha, který podle mě nedělal nic tak extra zvláštního, aby z něj dělali div ne Boha, aby musel být tak protěžován, promptně povyšován a finálně uveden do role, jaké se zhostil. Tohle mi totiž v mnohém připomínalo právě ty teen fantasy/scifárny z nedávné minulosti (Beautiful Creatures, Mortal Instruments, Hunger Games, City of Ember,...), kde se věci postavám prostě dějí tak nějak "jen podle scénáře", jendoduše a bez nějakého pořádného vývoje. Jestli na mě v poslední době nějak zapůsobil výcvik "ptáčete" pro jeho roli vůdce a dominanty, tak mnohem víc i samotné "promo-kraťasy" Halo 4: Forward Unto Dawn, což mi přijde trochu na pováženou. Ender mi během celého filmu prostě nepřišel ani jako vůdce, ale ani jako postava, která by se nějak od nováčka-outsidera vyprofilovala v něco, čím se dle scénáře stala. I množství vedlejších postav mi přišlo nepodstatných, jen se mihly a možná se tak jen představovaly pro možná pokračování (která se ale moc očekávat nedají, páčto film bude rád, když se zaplatí). Samotná pointa mi pak přišla značně vyšumělá a rozhodně na mě nepůsobila jako něco, co by mělo dosavadní dění nějak "obrátit vzhůru nohama" a jakkkoliv šokovat. Ender byl zjevně jediný, kdo s tím měl problémy, i jeho velitelská skvadra to přešla a vůbec celá mezinárodní flotila to vyřešila tím, že dala Enderovi vejce, hodnost a nechala ho si odletět kamsi do Prčic s tím, že někde jinde znovuzaloží nový domov hmyzákům, jež budou moci lidstvo zase někdy napadnout. Mimoňská mi přišla i samotná psycho-hra, která sice měla příběhově smysl, ale bez její existence by se film klidně taky obešel, překopat se tak díky tomu i konec. Film mi tak netrpěl na nelogičnostech, kterých jsem si nevšímal, pokud byly, ale na jakési povrchnosti děje, kterému prostě chyběla nějaká větší dramatičnost, vývoj a vyvrcholení. Možná to tak připsat na vrub i produkčním společnostem, které jsou buďto poměrně neznámé a nebo, v případě Summitu, sice ne-neznámé, ale jejich filmy, byť ne špatné, rozhodně nejsou trvalkami ani v promítacích sálech ani v paměti diváků. Graficky a vizuálně se všechno povedlo, efekty efektní (krom psycho-hry), ale co je to platné, když si při odchodu říkáte jen "Hmm, OK". Jediným skutečným velkým plusem filmu je tak herecký výkon v tuto chvíli šestnáctiletého Asa Butterfielda (jehož jsem si přejmenoval na "Ash on Battlefield"). Ten zahrál skutečně skvěle. Stejně tak Steve Jablonsky nezapře vliv Hanse Zimmera. Díky "Ashovi" jsem uvažoval i o čtvrté hvězdičce, ale s klidným svědomím bych to udělat prostě nemohl. Škoda, ale abych parafrázoval Sira Bena Kingsleyho: "Tohle nelze tolerovat!". () (menej) (viac)

Praxis

Nečetl jsem knihy, takže jsem na to šel z pozice konzumního diváka, který jen vzdáleně tuší, o co go. Je to vidět, některé partie byly opravdu uspěchané, a slušil by jim větší prostor. Každopádně jinak to dopadlo skvěle. Úchvatný Asa spolu s bezchybným Fordem. Do toho úchvatné vizuály, které slouží příběhu. 80% ()

CBD

Gavin Hood se snaží naservírovat efektní podívanou podpořenou dobrým (a temným) příběhem o moci a bezmoci, nutnosti a zbytečnosti války. Výsledkem je příjemná, ale přesto poněkud nedotažená filmová adaptace knihy, která by nejspíš měla zůstat jen knihou. Také vás tak štve, že jste dřív viděli film, než četli knihu? Mě neskutečně. ()

havLord

Zatím nej sci-fi 2013. Relativně pecka, absolutně... ne tak přesvědčivé. Přese všechna zjednodušení oproti knížce celkem fajn (četl jsem až po filmu). ()

Asgy

Před uvedením filmu jsem náhodou objevil knižní předlohu, která je skvělá a na film jsem šel už s rozečtenou Xenocidou. Chyběla mi tam spousta věcí a nedovedu si představit, jaký dojem má z filmu divák, který knihu nečetl. Pro mě to bylo docela zklamání, protože si sice nemyslím, že by šlo o hollywoodský paskvil, ale ta atmosféra, kterou bych čekal, tam nebyla. Kdyby bylo na mě, byl by film delší a bylo by to mnohem lepší. Přijde mi to jako takový protiklad Hobita, kde je jednoduchý děj nechutně natažený, tady je to bohužel přesně naopak. ()

javak810i

Neexistuje vítězství bez poražených, to je známý fakt, který platí i pro Enderovu "hru". Ovšem zde se nám to tvůrci snaží podat prostřednictvím mladého Jeremyho Rennera (Asa Butterfield ať promine, ale vážně mi ho připomínal), dalších dětských vojáků a skutečnosti, že tím poraženým byla jiná rasa, jako něco hlubšího. K celkové hře na city dopomáhá i možná až přílišná soustředěnost na samotného Endera a jeho psychický vývoj a k tomu velmi negativně vyhraněné hlavní postavy dospělých - Forda a Kingsleyho. Díky tomu to vše působí tak trochu cíleně, vypočítaně a neupřímně. Ale pokud je to takhle podané i v samotné knížce, těžko za to můžu kritizovat film. A teď k těm lepším stránkám - herecké obsazení není špatné. Většina představitelů dětských rolí mi sice nesedla, ale Ford s Kingsleym mi to trochu vynahradili. I když jejich potenciál zde nebyl naplno využit. Hlavním tahákem filmu je ovšem audiovizuální zpracování. Vesmírné záběry jsou přímo opojné a jejich epičnost dokonale podtrhuje Jablonskyho soundtrack. Pro mě je to tedy na pomezí 3 a 4 hvězd, ale nakonec dávám slabší 4*. ()

Laxik

Není to dokonalé, ale myslím, že něco tak myšlenkově a dějově hutného jako Cardova nejslavnější kniha se do dvou hodin lépe vtěsnat nedalo. ()

GodComplex

Knizka byla moje vubec prvni prectene sci-fi, takze ma sve misto v mem srdci, ale i tak jsem s filmem spokojeny. Prvni pulka je sice brana hodne z rychliku a cele to pusobi az moc pro deti, ale s blizicim se koncem je to jen lepsi a finale na me ve filmu melo dokonce mnohem emocionalnejsi efekt. I diky procitenemu herectvi, Asa Butterfield i Harrison Ford vyborni. K tome hodne vymazleny vizual i povedena hudba, takze z me strany naprosta spokojenost. 7/10 ()

Pirkaf

Ale jo, dobré, klobouk dolů. Knižní předloha je na zfilmování fakt náročná a myslím, že se to poveldo nad očekávání. ()

Mr. Filuta

Chápu, že pracovat se šestiletými dětmi v rámci nároků na role prostě nešlo a když už, tak můžeme aspoň ocenit, že se casting nevrhnul do nějakých vysloveně „teen“ ročníků. Atmosferického kouzla dětské společnosti tu ale zůstává jen stopové množství. | První půlka je celkem povedená co se scenérie a kulis týče. Technologická sci-fi složka se nenásilně, ale hlavně důstojně, odprošťuje od osmdesátkové naivity, zatímco ponechává to velice záživné jádro; zejména třeba bitevní místnost je zvládnutá parádně. Dalším chválihodným plusem je také neodlfáknutý hudební podtext (protože už mě vážně nebaví generické výtvory z masové výrobní linky například Hanze Zimmera). Na druhou stranu narativní stránka v průběhu nerozhodně těká v tom, na co přesně z knihy se má zaměřit a výsledek je trošku rozpačitý. Nedokážu moc posoudit, kolik toho dostane divák předlohy neznalý, ale naráží se tady na klasický problém redukce „book to movie“, kde fanoušci jsou vlastně jenom nasraní a nefanoušci zmatení. V druhé půli je to už o mnoho lepší, protože se dá těžit z dostatečně silného závěru předlohy, který je ve filmu zvládnutý vážně s citem. Vůbec změna časového horizontu celého příběhu od mnoha let na pár dní nechává kulminaci doslova na samotném závěru, bez přítomnosti jakéhokoliv epilogu, což je v zájmu pocitu a prožitku diváka rozhodně chytrý tah. Jako celek bych prohlásil, že na to že se jedná o taktovku druhořadého, nevýrazného Gavina Hooda, je můj celkový dojem kladný, i když s nedostatky, ALE rozhodně ne s výhradami, protože mě vážně nenapadá jak to s ohledem na komplikované zadání udělat lépe. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Nákladná adaptace slavného a mnoha žánrovými cenami ověnčeného sci-fi románu, kterou pro studio Lionsgate natočil Gavin Hood, má problém. Jeho jméno je Orson Scott Card. Ten, kromě toho, že je… (viac)