Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Česko Kapitán Phillips (viac)

Kapitán Phillips je príbehom prepadnutia americkej nákladnej lode Maersk Alabama somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Režisér Paul Greengrass nám v ňom ponúka kombináciu napínavého trileru a pohľad na širokú škálu dôsledkov globalizácie. Film sa zameriava na vzťah medzi veliacim dôstojníkom Alabamy, kapitánom Richardom Phillipsom (Tom Hanks) a kapitánom somálskych pirátov Musem (Barkhad Abdi), ktorý ho unesie ako rukojemníka. Phillips a Muse proti sebe stoja v okamihu, keď Muse so svojou posádkou zamieria na Phillipsovu neozbrojenú loď. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 km od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu, ktorý je úplne mimo ich kontrolu. (TV Markíza)

Kimble

Greengrass mi trochu připomíná Jamese Hornera. Každý jeho další film je svou formou čím dál tím méně originální, ale přesto pohlcující, stejně jako věčné variace na to samé u Hornera. Slyším totéž a přesto jsem nadšen. Kapitán Phillips je v podstatě pouze další zástupce subžánru "greengrass". Pominuli Bournovskou trilogii, respektive dva díly, které prošli Greengrassovi prsty, pak všechny jeho filmy spojuje totožný půdorys: reálná událost, boj o život, strhující průběh, dechberoucí zvraty. Takovému motoru režisér dodá stejný interiér, akorát zvenku auto vypadá jinak. A zážitek s ním jet? K nezaplacení. Ten zvuk motoru se jen tak neomrzí a oči můžou na novém vzhledu oči nechat. Samozřejmě se může stát, že si člověk moc zvykne a podesáté bude nadšení zlomkem toho prvotního, ale to ukáže až čas. Woody Allen se mi neomrzel a u epileptického střihu s těkavými záběry v těch nejnapínavějších momentech to také vidím na dlouho. ()

gigs78

Naprosto skvěle odvyprávěný příběh, kdy je divák v neustálém napětí, skvělá hudba a vyvážené tempo. Závěr na ošetřovně? Děkuji, pane Hanksi, až mě mrazilo. ()

surprise

Ani nevím co o tom napsat. Bylo to napínavé? Bylo. Bylo to věrohodně natočené? Bylo. Mělo to překvapení? Mělo. Tak proč nejsem plně spokojen? Asi proto, že to bylo právě jen takové, nepocítil jsem žádný přesah, žádné moudro do života. Snad jen, že to nikdo nemá lehké, ani ten pirát, ale i pirát by měl vědět, že krást se nemá. A tak to je asi jediné poučení. ()

durdos

Keď to takto v skutocnosti naozaj funguje, tak by som sa tým somálcom divil keby tie lode neprepadávali... Najprv amíci kašlú na akúkoľvek ochranu aj keď vedia že sa tam piráti premnožili a potom sú schopní proti plastovej vaničke vyslať polovicu svojej námornej flotily. Ja viem, zachrániš jeden život - zachrániš celý svet...ale vôbec k tomu nemuselo dôjsť. Ale to by pán Trávnikár nemal o čom točiť. Jediné, čo za niečo stálo, boli neustále uškriekaní a dokonale otravní somálci, akurát som furt nevedel ktorý je ktorý :). A chudák Tom, ten trpel už pri úvodnom lúčení na letisku a vydržalo mu to až do úplného konca. Možno bude ešte stále pokračovat aj keď mu dajú zas tú holohlavú žltú sošku. ()

james11

I když jsem o tomto přepadení tolik neslyšel nebo si to už nepamatuji, tak to, že je to podle skutečné události, tak pořád jsem tak věřil, že Philips by to měl dotáhnout do konce, i když poslední minuty se s tou jistotou dokázaly dobře porvat a chvíli jsem i věřit přestal. Ale film je tak líčen, že nakonec jsem neměl strach jen o Philipse, ale i toho mladého somálce mi nakonec bylo líto. Film ale hezky vykresluje to, jak si USA nenechá za žádnou cenu sr*t na hlavu. Někdo to možná odsuzuje, ale mě je tenhle americký styl docela sympatický. ()

frenkie

Když bych chtěl srovnávat tento snímek s dánským Kapringen, tak je to asi takto: Dáni to pojali diplomaticky(vyjednávání) a pocitově(posádka), Američani to vzaly zase více z pohledu kapítána a pirátů. Prostě se nedá říci, že by jeden snímek byl lepší druhého. Každý je jiný. Ale zpět k tomuto snímku. Greengrass si drží od postav takový ten dokumentární odstup, nedovolí divákovy, aby k některé postavě nějak přilnul. Ono vlastně to ani moc nejde, vše se děje poměrně rychle a film se soustředí zejména na obrazový popis probíhajícíhc událostí. Na nějaké flashbacky z kapitánovýho soukromého života prostě není čas a je to myslím dobře. Snímek se i hodně soustředí na samotné piráty, film je vykresluje jako nástroje někoho hiearchicky mnohem výše postaveného. Takže....na film se velmi dobře kouká, je napínavý, ale zrovna tak předvídatelný, protože je natočen podle skutečných událostí. Nicméně jsem se určitě dobře bavil a také díky Tomovu herectví, hlavně v samém závěru, pod ty 4* určitě nepůjdu. Dobře Paule! ()

Mates Hradecky

Unesli jste mě strejčka, tak tady máte přes držku! Jasná filmová demonstrace síly amerických ozbrojených sil, aby nám ti kucí teroristický porád něco nepáchali. Když na plátně spatřil jsem černé naleštěné bachraté vozy s nezbytnou americkou vlajkou na kapotě, kterak plné parágánů chvátají podat heroické výkony, chtěl jsem se vzdálit z kina. Ovšem Tom Hanks mě to nedovolil. Povýšil svým hereckým uvěřitelným výkonem celý film o jednu kategorii. Závěr proběhne ve zběsilém tempu a randálu, že jsem dopadl stejně jak hlavní hrdina a otřesen potácel se z projekce. ()

bobbio

veľký zážitok. síce sa to rozbieha pomaly a prvú hodinu aj trošku nudí, ale na výslednom hodnotení sa to neodráža. No a na záver pri pohľade na fantastického Barkhada Abdiho sa mi chcelo plakať, aj keď je bad guy... bolo mi ho ľúto. Prekvapivo Tom Hanks nie je ten, kvôli komu sa hlavne film oplatí pozrieť najviac. 90% ()

Chlopotun

Napínavý úvod po ktorom nasleduje trochu kludnejšia stredná časť a nervydrásajúce finále. V záverečnej časti som ale skôr viac čakal na to "KEDY" sa to stane ako na to "ČO" sa stane pretože to predpokladám väčšina vytušila. Tom Hanks opäť ukazuje, že je pán herec, aj keď on to už zrejme nemusí nikomu dokazovať, somálsky "rybári" sú tiež presvedčivý i keď mne trochu vadil ten mladý priposratý a ukázalo sa aj Americké námorníctvo. REŠPEKT! ()

Big Daddy

Strhující drama podle skutečné události s těžkým profíkem Hanksem v hlavní roli. I kluci hrající somálské piráty jsou ve formě, stejně jako propaganda americké síly. Určitě dobře, že jsem si dopředu nedohledal na netu podrobnosti k příběhu skutečného kapitána Phillipse a byl tak víc napjat vývojem děje. Studium sdělovacích prostředků o tomto únosu jsem dohnal až poté a zjistil, že minimálně v základních rysech příběhu je film velmi věrný skutečnosti. ()

StressMode

Tak jasně, je to hollywoodskej film,ale po čertech dobrej. Úvod jednoduchej,ale důležitej pro film a pro pochopení jednání a akcí hlavní postavy. Jde se na plavbu,drama při cestě Somálců na loď,drama Somálců na lodi,hejkání,stres, skřípění zubů,nervy, další stres. Pamatuju si tohle jak dávali tenkrát ve zprávách, tohle je určitě dost zdramatizovaný, ale pocity jednotlivých aktérů to zobrazuje naprosto věrně. Nebo to budí ten dojem. Ke konci, už je pohlcení emocemi totální. Skvělé naznačení globálních problémů, zemí třetího světa atd. Zajímalo by mě jestli je podle skutečnosti ta věta kdy kapitán poví cosi nejmladšímu pirátovi při zavazování očí :) Snad to není spoiler. Povídá tu POMO, že se nejde bát o kapitánův život. Nesouhlasim. Byl tam přeci jen ten psychosomálec,kterej se moc nekontroloval,takže bych si bejt budoucím divákem dělal radši starosti :D Co se týče US NAVY nemám výtek. Ani to, jak tu píše verbal o tom že je to podle skutečný události což budí prej smích když se USA vrhne na takovou nákladnou akci,když by se jim vyplatilo výkupný. Je to jeden pohled na věc. Ale myslim si že ať je na tom na světě kdokoliv špatně musí si uvědomovat,že tenhle způsob obživy prostě nese rizika. Když jste somálec a spolejháte se na to,že všichni zaplatí, což tam bylo řečeno v případě řeckých, tureckých lodí tak musíte bejt samozřejmě připravený že Vám někdo zatne tipec. Možná si to pak naši piráti rozmyslí naloďovat se na americký lodě,což se ve výsledku může vyplatit a tak po týhle stránce nemám žádnejch výtek k rozjetý akci. Prostě, FILM PERFEKTNÍ a doporučuju. Ještě taková poznámka pod čarou. Doufám že už se stalo něco s legislativou a tyhle lodě můžou mít na palubě aspoň nějakej arzenál a proškolený lidi. Vyřešilo by se toho dost. ()

mirushbiatch

Od tohto filmu som cakal velmi vela,dostalo sa mi tak zhruba na 80 perc.Nemam co vytknut,Hanks skvely,napatie vyrazne,bavil som sa a bol som rad,ze tentoraz dobro zvitazilo.Ehm. :) ()

Ivuska71

Přísahám, už nikdy nikdy NIKDY se nebudu dívat na somálský piráty, protože je nesnáším. Kdybych náhodou někde chtěla svoji přísahu porušit, tak mě radši zabijte. Samože nic proti filmu nemám a už vůbec nemám nic proti Tomu Hanksovi, oba byli famózní! ()

Marlo

Paul Greengrass mistr akčních dramat kterému může Matt Damon líbat nohy za lepší kariéru v Hollywoodu,se ted prozměnu postaral o T. Hanks za vrácení ztracené slávy, jelikož přiznejme si to v poslední době se mu moc nevedlo. Tady nám "Forest" pod vedením skvělého režiséra ukazuje jeho ztracený talent herectví v plné své kráse. Tento film má opravdu skvělé herecké výkony ve všech případech ...hlavně Barkhad Abdi mě překvapil jak moc umí hrát, ( v trailerech jsem se obával jeho postavy nejvíc) resp. jsem nevěřil že bych měl obavy z někoho takového i s kvérem ruce, a opravdu šeredně jsem se zmýlil. Z tohoto vyzáblého jedince bych si nadělal do kalhot v mžiku. Velice mile mě překvapily některé zvraty a řešení které z nich vyplívala což se mi dluho u filmu nestalo. I když celou dobu víme-tušíme že se kapitánovi vlastně nic nemůže stát jelikož by pak byl k pirátům k ničemu tak Vás ale furt bude zajímat jak z toho všeho vlastně vyvázně bez újmy. Tento snímek je opravu skvěla zrežírovaný/ napsaný, ale ve své podstatě ničím nevybočující z řady. Jinak jako obvykle mě možná až moc štval ten až moc americký patos...ale to je jen malá chybka jinak na skvělém filmu. ()

Lukkyn

Silný zážitek hlavně díky herectví Toma Hankse, který při závěrečné scéně ze sebe ždíme maximum a snaží se , aby měl divák opravdu autentický zážitek. Film je bezpochyby zajímavý, ale dvě věci mi vadili - tu délku ještě zkousnu , ale to že nemají na lodi , která veze náklad za miliony dolarů ani pistoli na hřebíky to mi fakt hlava nebere!!!Respekt skutečnému Phillipsovi za to, že se dle údajů na konci filmu ještě na moře vrátil. ()

Vinki

Jedinou vadu na kráse má film v tom, že je napsaný podle pamětí toho, kdo to prožil. Jinak řečeno, je to nejspíš hodně přibarvené, heroické, americké. Na druhou stranu, je to velmi dobré. Celou dobu mě jenom mrzelo, že kromě pár momentů jsou piráti vlastně nijací. Je poznat, že jsou to lidi a ne bestie, ale kdyby bylo možno víc nahlédnout pod pokličku jejich motivace... ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (viac)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)