Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Česko Kapitán Phillips (viac)

Kapitán Phillips je príbehom prepadnutia americkej nákladnej lode Maersk Alabama somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Režisér Paul Greengrass nám v ňom ponúka kombináciu napínavého trileru a pohľad na širokú škálu dôsledkov globalizácie. Film sa zameriava na vzťah medzi veliacim dôstojníkom Alabamy, kapitánom Richardom Phillipsom (Tom Hanks) a kapitánom somálskych pirátov Musem (Barkhad Abdi), ktorý ho unesie ako rukojemníka. Phillips a Muse proti sebe stoja v okamihu, keď Muse so svojou posádkou zamieria na Phillipsovu neozbrojenú loď. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 km od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu, ktorý je úplne mimo ich kontrolu. (TV Markíza)

Norino12

Veľkofilm, ktorý nám aj z otrepaného filmového štýlu a deja, ktorý sme už veľa krát videli dokázal naservírovať naozaj perfektný film s geniálnou atmosférou. Tom Hanks je neskutočný herec a ja žeriem každý jeden jeho film. Posledné minútky som mal pri filme zimomriavky a slzičku na kraji očí. Takto má vyzerať skvelá dobrodružná dráma. ()

bloodline

Typický Greengrass! Jeho zmysel pre detail a realitu ma privádza do takých stavov, že aj zabúdam, že ide o film. Nech som akokoľvek pozorne pozeral, z jedného uhla, z druhého uhla, spredu, zozadu, zblízka, zdiaľky... Mohol som sa aj rozkrájať, uvariť a zjesť, ale nájsť chybu sa rovnalo dobývaniu stratenej Archy. Chcete uveriť niečomu, že nejde o fikciu, nech sa páči Captain Phillips čaká na vás. Aby som nezabudol, bez výborného scenára, Hanksa a záporákov by to nešlo tak hladko (dokonca aj SEAL nepripadali ako nič nevediaci amatérsky komparz stratený v inom filme a v inej časovej dimenzii)... Zdravotná prehliadka na konci položí na lopatky aj zdatnejšie povahy, veľmi silný moment. Nech (ne)dopadne Oscarová žatva akokoľvek, Captain Phillips už má svoje pevné miesto medzi legendami. Tak ako má Mann Heat, Fincher Se7en, McTiernan Die Hard, tak aj Greengrass sa svojim Captain Phillips zaradil do smotánky režisérov, ktorí povýšili svoje diela na nesmrteľné klasiky a sú učebnicovým príkladom akčnej a thrillerovej tvorby - status legend, level hall of fame. ()

J.Bourne

Dal sem 5 hvězd. A proč? No hlavně opět skvělej Tom Hanks, ale hlavně výborně zvládnutí somalští piráti. Přes tu vlnu patosu, opět skvělé US army, hrdinství kapitána, se přeci jen dostavá na povrch i psychologie piratů. Né moc, ale dá se tam najít. A to se mi hrozně líbilo. Bál sem se aby to nebylo takový to klasický únosový klišé (což svym způsobem bylo), ale film se alespoň trošku zaměřil i na druhou stranu, než jen na hrdinského kapitána. Ukazuje, že piráti jsou v podstatě mladí 15-20tiletí kluci, kteří plní rozkazy ze zhora. Nejlíp to vystihuje dialog hlavního piráta s kapitánem: Minule jsem unesl loď a dostal za ní 6 milionu dolarů. Šest milionu? To je dost....tak co děláš tady? A právě za tenhle rozměr dávám tu hvězdičku navíc. Super film. ()

dopita

Kupodivu dobrej film. Kupodivu proto, protože to natočil Paul Greengras, páč jeho filmy mě nikdy nic neříkaly. Tentokrát se ale Greengras trochu srovnal, přestal blbnout s kamerou i střihem a natočil film o kterým můžu s klidem říct, že je to řemeslně velice slušně zvládnutej biják, kterej nemá problém s udržením mojí pozornosti skoro až do konce. Skoro říkám proto, protože závěr mě připadal trochu natahovanej a postrádající naléhavost předchozích minut a to i přes to, že příběh vrcholil. Ale i tak chválím, film určitě stojí za zhlídnutí, a ne jen proto, protože je natočen podle skutečných událostí. ()

farfalla

Dobrý film s tradičně dobrým Tomem Hanksem. Je zajímavé sledovat, jak takové přepadení na moři vypadá. Zároveň překvapí, že ani na tak obrovské lodi se posádka nemá kam ukrýt. Je zřejmé, že tyto přepravní lodě jsou navrženy tak, aby se prostor maximálně využil pro náklad. Myslím, že úvod, ve kterém vidíme, jak kapitán žije běžný rodinný život, je celkem zbytečný. Naznačit kapitánovo zázemí stačilo přes telefonát s rodinou. Zato zázemí pirátů mohlo být vysvětleno lépe. Jsou to lidé z jedné vesnice, kteří zabíjejí čas doma, protože přišli o práci rybářů, a znají se, nebo jsou to bývalí rybáři, nyní už ostřílení desperáti, kteří čekají ve vesnici na příležitost, aby byli vybráni na loď na přepadení? Bylo asi těžko vměstnat všechny atributy těchto přepadení a zároveň vybrat zajímavosti několika střetů do jednoho příběhu. Na záver jsem však měla pocit, že příběh nepřestoupil hranici novinové zprávy o záchraně přepadené lodi. ()

ti88na

Prostredie lodí a ponoriek vo filme ma vždy fascinovalo a keď sa k tomu priráta punc "podľa skutočnej udalosti" nemám o čom váhať. Okrem toho absencia otravnej ženskej postavy, dáva týmto film neobyčajný šmrnc. Sú krásne chlapsky priamočiare, bez zbytočných prehnaných zvratov, skrátka máme určitú situáciu a musíme sa s ňou vysporiadať s tým, čo je poruke. Kapitán Phillips je presne takýmto filmom, veľmi ma samú prekvapilo, ako ma to bavilo. Skvelo nahodené tempo a napätie síce v polovičke filmu kleslo s rýchlosťou záchranného člna, ale nestačila som upadnúť do letargie a už sa ozvali hlasné trúby USS, aby opäť rozvírili hladinu. Piráti boli fantastickí, čo v preklade znamená, totálne odporní, až mi z nich bolo zle. Najradšej by som použila výraz totálne vymletí, ale vzhľadom nato, že fráze "na veľkosti nezáleží" dodali nový význam, si to odpustím. Nemôžem písať tento komentár bez vyzdvihnutia hlavného hrdinu Toma Hanksa. Vidieť ho vo filme, je pre mňa vždy malým sviatkom, a ani tu ma nesklamal. Z osobitého šarmu, preňho tak príznačného, mu neubralo ani pár šedín a briadka. Zatiaľ po prvom pozretí, z miernym váhaním plných päť hviezd. A potom druhom pozretí, hodnotenie bez váhania ostáva. ()

HArna

Trochu se divím, že za výkon Phillipse nedostal Tom Hanks oscara, vlastně nebyl ani nominován. Tak trochu to nahrává tomu, že v the academy awards posledních pár let není něco v pořádku. No Hanks byl vynikající, to samé platí pro celý film. ()

F.W.Colqhoun

Tak jsme se jim ubránili, chtivým africkým negrům. Greengrassovo řemeslo: hodně dobré, byť bez špetky pestrosti a posunu. Podobně jako Nolan: one-trick-pony. Greengrassův ideologický obrat: přinejmenším 140°. Jistě, terorismus zajímá Greengrasse odjakživa. Jenže srovnání s Bloody Sunday, ale i třeba s Bournem, které působily když ne diverzně, tedy alespoň ambivalentně, je bolestné. Možná tuším, o co mu Phillipsem šlo [změna úhlu pohledu]. To nic nemění na tom, že pozorovat namachrované masakrování čtyř kolozubých nešťastníků polovinou amerických záloh v Indickém oceánu působí jako demonstrace práva vyloženě neštastně. Greengrass nastíní životní situaci "rybářů" cca 2x po 2 vteřinách, to ho ve světle chladného a do značné míry oslavného masakru, který ani trochu nepřipomíná finále Butche Cassidyho a Sundance Kida, neomlouvá. Kdyby se zlomek prostředků na ochranu amerických zájmů [= byznys] nacpala do škol na Africkém rohu, vody by byly nejspíš podstatně bezpečnější. A rybáři otylejší. Vlastně strašně smutné. ()

pajik

Skvělé drama, kterému navíc přidává na atraktivnosti skutečnost, že je podle skutečnosti. Šlo by o ještě lepší film, kdyby se v něm nevyskytovaly rádoby dojímavé momenty, jako psaní vzkazu manželce nebo ten strašný šok kapitána na konci, kterému se pořád zdráhám uvěřit, protože do té doby se mi unesený Tom zdál dost nad věcí... jako pravý zkušený kapitán tušící co čekat;) Tyhle momenty jsou o to smutnější, protože se prý ve skutečnosti ani nestaly a byly do filmu přidány pro diváka. Já bych byl pro nový sestřih:) ()

kolemjdouc

opět typicky rozhoupané záběry kamery - už je to na grc.A do toho příběh ,kdy ze dvou špeluněk přepadnou piráti nákladní loď.Nic co by zaujalo až do morku kosti.Dvě hodiny pachtění se ke zřejmému konci.ten vychrtlý pirát spíš budil soucit.Nic po čem bych sáhla podruhé ()

Ripley

Film je výborný do doby než se piráti dostanou na loď.Poté začíná průměrná,neoriginální podívaná a po nedobrovolném opuštění lodi kapitánem Phillipsem film negraduje,naopak se potápí.Pokud mě film o přepadení nákladní lodi somálskými piráty baví jen do doby než je přepadena,je něco špatně. ()

Strandmon

Skvělý snímek! Skoro celou stopáž jsem byl napjatý a s radostí jsem sledoval, jak se s tím Tom Hanks na moři popere. Greengrass se v těchto typech filmu vyzná! ()

HonzysKISS

Normálně nepíšu k filmům, kde je už přes tisíc komentářů, ale tohle fakt musíte vidět! Skoro jsem si vykousal všechny nehty, jak to bylo napínavé, jako kdybych byl úplně v kůži kapitána Philipse. Hlavně si o snímku dopředu nic nezjišťujte! ()

jakeer

Aj film s priemerným scenárom sa stáva úžasným, keď obsadíte Toma Hanksa. Po prvej polovici som si chystal tri hviezdičky, ale neskôr ma to chytilo. Až vo vyhrotenom závere sa naplno prejavil Grenngrassov rukopis, ktorý zvláda dramatično a emócie. Páčilo sa mi, že film nezakončil pátosom, ale surovou scénou. ()

vander19

Aj v u nás občas médiami preletia informácie a somálskych pirátoch. Ja osobne som si ich predstavoval v štýle Piráti z Karibiku. Veľká ľoď, hore vlajka a vynoria sa z ničoho nič z temnej hmly. Realita je však absolútne odlišná. Sú to rybáry, ktorý vďaka nenásitnosti západného sveta musia prežívať len tak tak. Situácia ich doháňa robiť veci, ktoré možno ani oni sami nechcú. Výborne sa podarilo práve túto časť hereckého zastupénia vykresliť. Režijne má na tom určite nemalú zásluhu Greengrass, ako aj kameraman Ackroyd. Dejovo je film veľmi pútavý, hlavne zo začiatku. Doslova vás prinúti vtiahnuť do deja celé Vaše ja. Kapitán Phillips sa hneď dostáva na mostík a tam znenazdajky do veľkého prúseru...Tvorcovia sa zbytočne nazamotávali v jeho osobnom živote. Veľmi dobrý ťah. Aj dĺžka filmu sadne vhodne na danú tému. Čo sa týka Hanksa, ja si myslím, že zrejme si dokráča pre tretieho Oscara. ()

Beaumont07

Štvorhviezdičkový štandard si film drží počas celej svojej stopáže, Greengrassova autenticita sa musí vo filmovej tvorbe prekonávať len veľmi ťazko, film je mnohotvárny a minimálne dvakrát sa jeho dynamika a rozdelenie síl úplne zmení, všetko vo výbornej réžii a so stále nadštandardným a uveriteľným Hanksom. Casting na somálskych pirátov je vydarený a hlavne dotrhaný, spotený a vychrtlý Barkhad Abdirahman so svojim zlovestným, odhodlaným civením výborne vyvažuje Hanksovu civilitu. K plnému počtu sa však prikláňam až po poslednej scéne v ošetrovni, kde Hanks neuveriteľným spôsobom ukazuje nemý šok, v akom sa Kapitán Phillips po všetkej tej hrôze, strachu a napätí nachádza. Napriek tomu, že som si celý film užíval, emocionálne ma v podstate nechal chladným, no po tej poslednej scéne mi takmer vhŕkli slzy do očí. Hanks je geniálny herec. ()

Prochy38

Jak tady mnozí píší, ani já nedokážu pochopit, jak taková loď může převážet tolik materiálu bez ochrany a jediné zbraně na palubě. Zvláště ve filmu zaznělo, že se o výskytu pirátů ví, tedy nic nového... Ale k filmu. Já byl opravdu velmi mile překvapen. T. Hanks vynikající ve své roli. Ale posádka a dokonce i somálští piráti byli vynikající. Věrohodné herecké výkony, opravdu. Příběh psal život, těžko mu něco vyčítat. Snad jen, že tohle nikdy nechci zažít,ale ani asi nezažiji :). Jeden z nejlepších filmů letošního roku, to rozhodně. Nadšení a dobře využité peníze! ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (viac)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)