Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Česko Kapitán Phillips (viac)

Kapitán Phillips je príbehom prepadnutia americkej nákladnej lode Maersk Alabama somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Režisér Paul Greengrass nám v ňom ponúka kombináciu napínavého trileru a pohľad na širokú škálu dôsledkov globalizácie. Film sa zameriava na vzťah medzi veliacim dôstojníkom Alabamy, kapitánom Richardom Phillipsom (Tom Hanks) a kapitánom somálskych pirátov Musem (Barkhad Abdi), ktorý ho unesie ako rukojemníka. Phillips a Muse proti sebe stoja v okamihu, keď Muse so svojou posádkou zamieria na Phillipsovu neozbrojenú loď. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 km od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu, ktorý je úplne mimo ich kontrolu. (TV Markíza)

Lefty86

Filmový majstrštyk, veledílo!!! A Tom Hanks zaslouží 1000% za svůj výkon, co ten chlap tady předvádí je neskutečný,emoce i autoritu kapitána a korunu tomu nasadil na konci ( nebudu prozrazovat ) . Prvních 45 minut vás nenechá ani vydechnout, Phillips se v prvních minutách nalodí a už jede akce, děj je strhující a byl jsem přikovanej pohledem. Film letošního roku!!! 5* je málo!! ()

Schuldiner

Je fakt, že pokud je to opravdu podle skutečné události, tak je majitel lodi nebo nákladu vážně idiot. Na lodi není jediná zbraň!!! A pluje do nejnebezpečnějších vod na celé planetě!!! Je fakt, že nechat vylézt 4 piráty na tak velkou loď plnou lidí, po jednom žebříku, je taky srandovně směšné. Absolutně nepřipravení, necvičení nebo nevycvičení, s nějakým/nijakým plánem na obranu... Si řikám, k čemu ten plán byl, když tam nechají vklouznout 4 somálce z malého člunu? To bylo snad nejefektivnější přepadení v dějinách pirátství :-) Ale abych jen nekritiozoval... Když se od tohoto všeho oprostím, jako drama to fungovalo celkem dobře a nenudil jsem se. Vlastně se docela dobře bavil. A to nemyslím ironicky. Původně jsem nepochyboval o čtyrech hvězdách, ale tři se tomu asi hodí víc. Fakt mě to bavilo, jen nad tím nesmím moc přemýšlet, protože to vás napadne spousta nedokonalostí...zvláště v chování jednotlivých postav. Hanks ale nezklamal, naopak, podal jako vždy skvělý výkon. Co se mi ještě líbilo, tak asi to, že vojáci kolem, hlavně ti, kteří komunikovali s piráty nebo s Hanksem, nebyli, jak je americkým zvykem ´´zataženi do filmu´´, ale naprosto civilně (vojensky) se nevměšovali do děje. Prostě nezvykle uvěřitelný přístup. I když dávám jen tři hvězdice, dal bych nejradši tři a půl! ()

Hadriel

Napínavý thriller, který vůbec nenudí. Hanks je skvělý, skoro si říká o oscara. Rychlý střih udržuje akci a napětí i v pomalejších pasážích. I když od začátku víte, že kapitána nikdo nezabije i přesto jste napjatí po celý film. Pro mě velké překvapení a opravdu dobrý film. + Práce na nákladní lodi má přece jenom něco do sebe. ()

Shedom

Na tento film som sa nesmierna tešila hneď od prvého momentu ako som sa dozvedela, že sa chystá. Reálnu rukojemnícku drámu si pamätám zo zmienok v správach a po skúsenosti s Greengrassovým United 93 som bola zvedavá, ako sa s tým popasuje. Ako išiel čas a vychádzali prvé trailery, záujem opadol a popravde som si napokon "Kapitána" pustila len aby som si ho mohla odškrnúť zo zoznamu. Tu musím spomenúť, že krátko pred pozretím sa mi stala malá nehoda pri dojedaní vianočného kapra a následne som prežívala pár perných dní s "pocitom cudzieho telesa v krku" /ukázalo sa, že som mala len poškriabanú sliznicu, ale neprajem zažiť nikomu ;)/. Prvá polovica mi pripadala iba priemerne Greengrassovsky dobrá a tradične roztrasená, avšak od nástupu Navy SEALs Team Six / rozoberá to tu dosť ľudí, ja za seba poviem len, že to vykreslenie borcov z Navy SEALs ako nadľudí jednoducho Greengrassovi žeriem aj s navijakom / naberá film priam závratné tempo. Aj keď som vedela, ako to má dopadnúť, mala som čoraz väčší problém v kľude obsedieť, pri rozhodujúcich záverečných momentoch v záchrannom člne, sa moje už tak stiahnuté hrdlo stiahlo povážlivo ešte viac a pri "Execute!" som myslela, že sa snáď už ani nikdy nenadýchnem. A následná scéna na ošetrovni, mi pripomenula, prečo mám Hanksa v TOP-ke. Až POTOM...som začala predýchavať. ()

Teabag

V mnoha ohledech přitažený za vlasy, přesto dokonale atmosférický, vzhledem ke stopáži překvapivě svižný a napínavý film. Tom Hanks byl tradičně skvělý a v některých momentech naprosto dokonalý! ()

iampatrik

80% Na takovém filmu se dá pokazit hodně, zvlášť když jde o představení pouze pár herců/herce (a neherců) a jeden únos lodě. Ale i s takového se dá vykouzlit nebývale napínavá podívaná a ta u mě trvala hned od samého začátku, kdy se poprvé na radaru objevily dvě tečky. Napínavost, Hanks a somálští muži jsou hlavními hnacími motory, kteří naštěstí zvládali své úkoly po celou dlouhou dobu. A ona dlouhá doba, respektive 134 minut filmu je až až. A já si několikrát říkal, že už moc natahují. Na druhou stranu musím uznat, že "natahovanost" přidává na autentičnosti, neboť třeba taková záchrana se v reálu asi málo kdy vyřeší během chvilky. ()

SHit4U

Greenie, bez jakéhokoliv zbytečného patosu, dere do diváků příběh o hrdinném kapitánovi, kterého unesou vychrtlí Somálci, s takovou vervou, že občas prostě zapomenete, že sedíte v kině, u televize a sledujete film, že vám stydne čaj, nebo chladne popcorn. Greengrass si svůj styl vypiloval k dokonalosti už u United 93, u Bourna ještě přidal, aby pak následně zakopl se Zelenou zónou a vrátil se jako mistr s Phillipsem. Neskutečné, co předvádí v poslední půl hodině. Strach, stres a pach potu. I když víte, jak to dopadne, film dokáže neuvěřitelně strhnout a vy jste napjatí, jak čarodějnice na inkvizičním skřipci. Hanks překvapil. Celou dobu je více méně klasickej Tom, ten, na kterého jsme zvyklí, ale jak začne hrát, když jde do tuhého a následně na lékařské prohlídce, to mě mile překvapilo! Všechno je tu prostě na maximum a takové bude i moje hodnocení. ()

ondrula

Tom Hanks v další svojí přelomové roli, ve které dokazuje, jakej je hereckej génius. Děj filmu poněkud předvídatelný a nudný, Somálci jsou dost autentičtí (vyzáblí, zjizvení a nasraní). Bezúčelná agresivita teroristů byla dost přehnaná a přišla mi zbytečná. Nejvíc mě potěšili moji oblíbení SEALS ()

Hanes88

No opět se ukázala genialita Toma Hankse, který se jako již dříve dokázal do té hlavní role naprosto vžít a výsledek? Naprosto úžasný film! Všechno bylo super, navíc podle skutečné události, ačkoliv mě trochu překvapilo, jak se ti piráti, pokud to ovšem nebyl jen výmysl scénáristů, dokázali vyškrábat tím žebříkem na tak obrovskou loď. To museli být fakt dobří :). Jinak všechno naprosto super! ()

lucijelucije

To, že Captain Phillips je životopisné drama, a to že v hlavní roli je právě T. Hanks vysvětluje moje hodnocení. Nebýt těchto dvou faktů, bylo by asi podstatně nižší. První polovina příběhu má náboj, čas utíká a napětí stoupá, ale druhá polovina filmu je příliš jednotvárná a čas se začíná prodlužovat. Je to dobře natočený film, který má určitě navíc, než na průměrné hodnocení, ale pro mě, je to spíš střední nadhodnota. 7/10 ()

valasek.m

Famozní film, pan Hanks to zahrál až neuvěřitelně skvěle, příběh vinikající, plný emocí, obdivuju strašně kapitána a vůbec celou posátku, jak v takové sitauci, mohli zůstat tahle klidní. Pro mě skvělý zážitek a 90%. ()

Itar

Brilantní jízda s neuvěřitelnou závěrečnou gradací a mrazivým výdechem. Není to sice tak syrové, jako Bloody Sunday, ani tak blízké divákovi, jako United 93, přesto Greengrass opět dokázal, že realistické "polodokumentární" pojetí mu jde ze všech nejlépe. ()

peetriss

Paul Greengrass opět dokazuje, že je mistrem dynamického napětí, a tuto svou schopnost dokáže umně a vyváženě aplikovat rovněž v thrilleru založeném na skutečných motivech, bez toho, aby ono strhující drama kapitána Phillipse zardousil pod náporem efektních popcornových cukrlátek. Svěží podívaná, která dokáže vtáhnout, a to je základ úspěchu, nemluvě o skvělém Tomu Hanksovi v titulní roli. 90% ()

bloodcountes

Velmi kvalitní film, Paul Greengrass nezklamal ani tentokrát a Tom Hanks je.... no je geniální, co říct jinýho. Jakkoli jsem mu dříve nebyla nakloněna, jeho herectví mě znova a znova nutí uznat, že je to opravdu vynikající herec. Piráti? Oni to byli herci? Ale né, to přece byli somálský piráti, jasně.___Film je velmi dobře promyšlen a postaven; přestože hlavní dějová linka je daná skutečnou událostí, našel Greengrass způsob, jak vyprávění vystavět tak, abych zůstala neustále ve střehu a napjatá. Kamera vynikající a hudba velmi mnoho povedená. Emoce ? Ano, něco takového jsem opravdu pocítila - hlavně zpočátku, kdy jsem byla ...no jak to říct...popuzena tím, že ta loď neměla na palubě ani jediný erpégéčko ani jeden blbej samopal, prostě nic a bránila se nějakýma legračníma gejzírama. To mi přišlo opravdu hodně absurdní. Emoce? Na jedný straně jsem měla chuť ty divný uřvaný stvoření rozstřílet na cucky a zápětí jsem si říkala jo to máte lidi z toho, že se všude musíte nasáčkovat, do všeho a všude musíte už stovky let strkat ty svý bílý rypáky. ___ Viděla jsem to celý v kuse a vůbec mi nepřišlo, že to mělo přes dvě hodiny. Takže: poklona a respekt vynikající práci. ()

Mitin

Každým filmem s Tomem Hanksem se znova a znova utvrzuju, že jako herec nemá obdoby. Samozřejmě film setsakramentsky dobře natočené drama a ještě o to lepší zanechá dojem, že je natočený podle skutečně události. Pětihvězdičková Kvalita. ()

qxkamo

7/10 - celkom fajn film az na to, ze som po tom, ako sa o kapitana zacalo zaujimat tolko generalov mal pocit, ze ta lod prevaza nieco pre USA dolezite (zbrane alebo technologiu) a preto sa snazia kapitana silou-mocou zachranit, aby z neho nedostali nejake informacie. Ti, co hrali Somalcov to zahrali podla mna este lepsie ako Tom Hanks. bolo to take autenticke, aj ked mna Somalci este neuniesli :). ()

Angelino

Trochu mi chýbalo politické pozadie. Nahovárať si že kvôli každému občanovi USA sa zmobilizujú dve vojnové lode, jednotky SEALS aj malá lietadlová loď je asi trochu naivné. Ale nie nemožné. A k tomu práve chýba to politické pozadie, aby to získalo na realistickosti. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (viac)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)