Početná skupina inteligentných ľudoopov na čele s Cézarom a jednookým Kobom si vybudovala sídlo v sekvojovom lese neďaleko San Francisca. Keď sa tu objaví výprava, vedená inžinierom Malcolmom (Jason Clarke), Cézar ľudí vyženie. Zároveň zistí, že dokáže hovoriť ich rečou. Vodca sanfranciskej kolónie Dreyfus (Gary Oldman) poverí Malcolma, aby sa s ľudoopmi dohodol na obnove priehrady vodnej elektrárne. Vyjednávanie šesťčlennej skupinky, v ktorej je aj Malcolmova priateľka, lekárka Ellie (Keri Russellová), a jeho syn Alexander (Kodi Smit-McPhee), je úspešné a dohoda sa podarí. Lenže krehké prímerie netrvá dlho. Ľudoop Koba (Toby Kebbell) zosnuje sprisahanie. Postrelí Cézara, zapáli osadu, z útoku obviní ľudí a na čele armády sfanatizovaných súkmeňovcov tiahne na mesto, aby zaútočil na ľudí. Cézar vďaka Ellie prežije. Ukryje sa s ňou, s Malcolmom a s Alexandrom v dome, kde žil s vedcom Willom. Ľudoopy zatiaľ dobyjú kolóniu. Koba nechá zatvoriť Cézarovych verných. Cézar musí zastaviť Kobu, aj keď vie, vojna opíc a ľudí bude pokračovať. (TV JOJ)

vozralec

Opičáci jdou do boje proti lidem do města. Musela po nich zůstat veliká hromada bobků. Caesar jakoby na konci říkal: "Teď si vás kůpím všecky!" ()

singone

Stejně jako pro mnoho dalších je to pro mne o trošku slabší než jednička, ale i tak další kapitola Caesarovy cesty stojí za to. Mě v tom prostě trošku chyběl Franco, i když je asi dobře, že tam nehrál. Nevím co by ještě do příběhu mohl přidat. Každopádně efekty na současném maximu, nevzpomínám si na film, kde bych viděl věrohodnější CGI. Slabších 5* ()

Shredder

Scenaristi urobili malu gulicku napadov, ktoru rozvalkali do velmi tenkeho cesta trvajuceho cez dve hodiny. Monotonna prva polovica v ktorej sa nic nedeje a v podstate mame obdivovat CGI mo-cap ludoopov, sa prelina do druhej acknej polovice plnej klise a nezmyslov. Vsetky opice zrazu bez vycviku vedia narabat s kazdou strelnou zbranou ako SAS a najprv z pomsty a neskor zo strachu nasleduju pomateneho lidra, ktory sa hra na mesiasa opic ale mysli a kona ako typicky clovek. Taka je vlastne cela druha polovica, kedze opice aj tak vyuzivaju strelne zbrane, staci ich v mysli nahradit ludmi a mame jeden z najviac stereotypnych pribehov o utoku jednej skupiny obyvatelstva na druhu + lider zradeny najlepsim kamaratom. Serkis je stale kralom motion capture postav, ktorym dokaze vdychnut zivot, bohuzial sa vsak ocitol vo vagnej brecke plnej nevyraznych postav, ktora tak spolieha na efekty, ze zabudla vyladit akekolvek ine detaily. ()

Hisnuklusi

Když nad tím teď tak hlouběji přemýšlím, tak vlastně zjišťuji, že se to neslo ve velice podobném duchu jako předchozí díl, což mi vzhledem k tomu, že se tohle odehrávalo už v situaci, která měla stát za to a měla nabídnout hlavně nějakou tu nadupanost, připadá chabe. Ne, mě to nebavilo a znovu bych to zvládl jen horko těžko. Vleče se to jak tuhe hovno a je to o tom samem. A ten velkolepý závěr mi nepřišel tak velkolepý. Jediné plus oproti předchozímu dílu jsou herci, kteří byli určitě tak milionkrát výráznější než ti předchozí, Clarke se mi víceméně libil a jako herce si ho pomalu ale asi jistě začínám oblibovat, což je pro mě vzhledem k tomu, kdo bude hrát Johna vimekoho asi solidní plus. Ty hvězdy dávám za koncept, herce a myšlenku, za hezké spracování atd. Ale příběhově podle mě jen pusto. Ja jim tu epickou velkolepost prostě nějak nežral, stejně jako u jedničky. ()

papadoce

Plne súhlasím s tým, že nám nastala akási doba prepálených minutáží. Je to trend, ktorý ale mne čo by divákovi viacej berie ako dáva. Iste sú filmy, kde je čas nad 120 minút potrebný, ale to je tak 1 prípad z desiatich. César by mal dostať oscara, keďže preskočil čo sa výrazu tváre týka mnohých tzv. hercov či už súčasnosti, alebo aj minulosti. Za prvých desať minút mal na tvári viacej prejavov a precítení, než Charlie Sheen za celý život. Celé to bolo úplne iné než Zrodenie planéty opíc. Nevravím horšie, ale ani lepšie, proste iné. Technicky dokonalé a mať to 100 minút tak napálim 5. Takto by som ale dal 85 percent. ()

Marty7CZ

Naprosto parádní příběh!!! Zarazil mě biják do křesla ani sem nemrk! Paráda kulervoucí, několikrát bude ještě viděná. Skvěle zahraný a Serkis má už na digihraní asi patent... P.s. Ty kritiky od místních "nedotknutelnejch bohů" jako např. GOLFISTA, jsou hluboce mimozní a nedokážu pobrat, že maj za takový moudra tolik bodů od lidí....95% ()

biergof

Příliš velký koláč si strůjci filmu upekly a přitom recept na papíře nebyl složitý. Děj nechápavě pokulhává a přitom má jednoduchou zápletku. Akční pasáže jsou, až na pár světlušek, průměrné, což mi v dnešní době připadá vlastně podprůměr až propadák. Rozpačitost, to ve mě při závěrečných titulcích roste. Takové pokračování jsem vidět nechtěl a první díl si zasloužil víc. Matt Reeves nevěděl, jak to natočit a já zase nevím, jestli tohle chci ještě někdy vidět a rozdělaná trilogie si už koleduje o restart. ()

TommyDiamond

Virus, který v předchozím díle přivedl lidské pokolení na pokraj vyhynutí a testovací lék na Alzheimerovu chorobu, který zapříčinil prudký inteligenční vývoj primátů, dohromady posunuly misky vah o nejsilnější živočišný druh na planetě do zcela vodorovné polohy. Už sami předchozí události a situace, která v tomto příběhu nastala, nevyhnutelně směřovala ke konfliktu mezi lidmi a opicemi. Nepomohlo zde ani ujednání křehkého příměří, sympatická gesta obou stran ani kladné osobnosti (Ceasar, Malcolm) z obou táborů, kteří si přáli vše řešit mírovou cestou. Povaha lidí i opic (podle filmu) je v globálu prostě taková, že pro své zájmy a čest jsou schopni beze studu zahubit jeden druhého...... Vadilo mi, jak lehce se opice dostali do války. Čekal jsem defenzivnější postoj, protože svým jednáním okatě připomínali lidi. Velkým příkladem je Kobo, jehož charakter postavy by si v opičí hierarchii žádného stoupence nenašel a jeho činy byli příliš extrémní... Úplně nejvíc mě však vadí, že tento díl neměl globálnější dopad a řešil problém pouze na kousku území.... Po vizuální stránce se filmu nedá prakticky nic vytknout a i přes popsané zádrheli mě film bavil. Hodnotím vysoko, čtyřmi hvězdami ()

PavelH

velké zklamání a na víc než 3 hvězdy to nemá. Příběh tak nějak o ničem. Pro mě jediný silný moment, když se Cézar vrátil domů a našel fotku Jamese Franca... a to jenom proto, že si člověk vybavil, jak super byl první díl. Nebe a dudy. Nehledě na to, že ani jediný z "human" herců mi nebyl sympatický a vlastně žádná opice si mě taky nezískala. Až na některý momenty byl totiž nudnej i sám Cézar. Nevyužitý potenciál, vše jaksi nedopečené, nedotažené. Vizuálně hezké, příběhově prázné... velká škoda ()

Colchack

O poznanie "horší" film ako prvý diel, no aj napriek tomu sa jedná o solídne pokračovanie čo sa vizuálnej, ale aj príbehovej stránky týka (no miestami až predigitalizované, čo mi trochu vadilo). Som zvedavý, čo nového nám ukáže posledný diel tejto (slušne rozbehnutej) trilógie. Medzi 3/4 - uvidím či hodnotenie neupravím po druhom zhliadnutí. ()

Knor

Zatraceně dobrý, se světem to už není dobrý a je to cítit od prvních minut filmu a tak to má být. Planeta opic má hlavně znepokojovat, tak jak to nastavil první díl z 68-ho. Triky jsou perfektní a film je zaměřený hlavně na opičáky, kteří se handrkují a brání si svoje stejně jako lidé. Je moc dobře, že scénaristé nedělají ty zlé ani z jednoho druhu, ale všichni vlastně ví, že celej svět půjde do kopru, chtě nechtě. Je to osud a pozorovat pomalou a jistou zkázu lidského druhu mě strašně baví. Výborná práce, těším se na další pokračování. ()

departed

Docela zábavnej popkorn, avšak měl bych pár výhrad. Clarke je v pohodě herec. Pokud mu role sedne přímo na tělo a je ve vedlejší roli, tak "válí", ale na to utáhnout hlavní roli podle mě nemá. Nemá na to ksicht, nemá na to dostatečné charisma, zkrátka ten náboj, díky kterému by měli diváci uvěřit, že je ve vedení on. Další menší zádrhel bych viděl v prkenné Keri Russell. Jestli nikoho lepšího najít nešlo fajn, ale její výkon mi přišel, jak kdyby scénář ani nečetla a místo toho spíš četla při natáčení přímo z cedulek. V pohodě, beru. Další věc je postava Carvera. Jasně, každý takovýhle film musí mít nesympatického, nepřizpůsobivého hajzla, ale tenhle byl nucenej až to nebylo hezký. Na pěst. Nicméně, digitální opičky jsou opět hezky udělaný, otázka důvěry, války a přátelství dobře podána a tempově to odsýpalo rychle, ale z castingového i obsahového důvodu mě první díl bavil přeci jen víc. ()

sWONDER

Podarený predkrm pred hlavným chodom. Z príliš velkej časti venujúci sa opiciam, na úkor samotnej zápletke. Finále a osud všetkých mi boli tak trochu volné. Trikovo dokonalé, atmosfericky pohlcujúcé, no emocionálne... nevýrazné. So Zrodením neporovnatelné, to bolo ovela, ovela komplexnejšie, Úsvit má však v rukáve iné, silné tromfy. Dúfam, že pokračovanie mi napraví chuť. Silné tri a trištvrte. ()

Mahowny

Vizuálně vymakané scifi, které v sobě skrývá až Shakespearovské drama. Nesouhlasím s komentáři na csfd o prázdném filmu bez příběhu a zbytečných dialozích. "Home. Family. Future." ()

Gromit

Lepší než předchozí díl! Ba co víc, Úsvit planety opic je dosud nejlepším "opičím" filmem a překonává i Schaffnerův originál ze 60. let. A nepřekonává jej ani tak úrovní triků (která je mimochodem špičková), jako spíš atmosférou (která je neuvěřitelně mrazivá, fakt) a samotnou zápletkou. Lidští hrdinové jsou sice kapku nevýrazní (s čestnou vyjímkou Garyho Oldmana, ale to jen proto, že je to Gary Oldman), ovšem nevadí to, protože všechnu pozornost na sebe stejně strhává Caesar, kterého už budete vnímat jako plnohodnotnou filmovou postavu a ne jako vydařenou digitální atrakci (Andy Serkis je génius!). Nezbývá než doufat, že případný třetí (a možná i čtvrtý) díl bude v této vzestupné tendenci pokračovat nebo alespoň zachová vysoce nastavenou laťku. Takhle dobře rozjetých filmových sérií nebude nikdy dost. ()

rezzzy

Bohužel si myslím, že to, co bylo řečeno ve 130ti minutách, by se dalo s přehledem říci 65 minutami a tímto zrychlením učinit dějovou linku napnutější. První polovina příběhu ohledně elektrárny byla zbytečně zdlouhavá na to, že o samotnou elektrárnu ve výsledku ani nešlo a nebyla pro děj ničím významná. A o Malcolmovi a dalších humans jsme se toho zrovna moc nedozvěděli. Nebylo to špatné, ale zase na 4* to nebylo. Škoda. ()

HarqAlAda

Začínam byť stoický voči príbehom typu "macho so srdcom vs. macho bez srdca". Neviem či myšlienku o rodine, pacifizme a prežitiu som si len domyslel alebo správne rozšifroval. Prepojenie s klasickým príbehom planéty opíc a čosi ako prequel k tomu ako to asi mohlo byť nie je žiadne, aspoň som teda nenašiel. Tento film stojí dejovo úplne samostatne, to že sú v ňom opice ešte nehovorí nič o planéte ako ju poznajú pamätníci. Trošku ma zamrzel Gary Oldman, ktorého postava bola suchá a naozaj len akoby do počtu. Vlastne všetci ľudia tu boli do počtu. Oldman zahral samozrejme na jednotku, ale úplne zbytočne. Napriek tomu film drží pokope, je čo sledovať a sám pre seba a osamote obstojí. Paradoxne najviac rozmýšľajúca postava je opica, ktorá bohužiaľ nemá obstojný protipól, takže celý film len pokojne čakáte na koniec a v duchu si fajkáte základné body príbehu. Slabé tri hviezdy a určite nemá zmysel vidieť znova. ()

beso74

Čo vám budem hovoriť, niesť meno Caesar nie je nič bežné, dokonca ani ľudia a iné tvory(ak nepočítam jedného chlpáča z reklamy na žradlo pre psov), ktorí sú obdarení takýmto menom nie sú bežní priemerní predstavitelia svojej rasy. Taký Julius pred viac ako 2 tisícročiami sprevadil zo sveta Keltov v Európe a to veľmi systematický a dôkladne (Asterix a Obelix je len lživou propagandou, verte či ne). Dokonca aj jeho šimpanzí menovec má už čosi za sebou, odštartoval revolúciu, za ktorú by sa nehanbil ani Che Guevara či Castro. Ako to však býva, byť Caesarom je ťažké, hotový brutus, pretože každý takýto silný jedinec má kopu svojich oponentov a je jedno akej rasy sú a či sú triezvi a či po opici, ak treba, pôjdu po krku človeku či kde akej opici. A ak treba, neváhajú rozpútať kvôli tomu aj vojnu. Hoci aj štvrtú svetovú. Úsvit planety opic bol natočený asi len kvôli jednému dôvodu, aby sa za niečo vyše 2 hodiny divák dozvedel, že opice a ľudia spolu nevyjdú a o planétu sa deliť nemienia (čo ak poznáme dejiny ľudského rodu nie je fakt nijako prekvapujúci (kolonizácia Nového sveta a podobne), človeka až zimovriavky prechádzajú ak si pomyslí, že vo vesmíre fakt nie sme tak celkom samí a že iná, pokročilejšia inteligencia má rovnakú náturu a postoj k životu a vlastníctvu ako my) a že bude nasledovať zákonitý globálny konflikt, za ktorý si už bude musieť divák zaplatiť nové vstupne, aby sa opičky v kreslách spoločnosti 20th Century Fox poriadne napapkali... Ale na strane druhej, pohľad na zúfalé pokusy predísť konfliktu je fascinujúci a zároveň frustrujúci, pretože je viac ako jasné, že toto tu happy end mať nebude... ()

J.e.r.e.c

O něco slabší opičárna, než překvapivě dobrý předchůdce. Zatímco tam pro mě opice fungovaly jako tvorové napůl cesty mezi primáty a člověkem, tady jsou už nekompromisně cpány do lidské kůže a disponují rejstříkem veškerých našich emocí. Film tak přestává být o dilematu lidé vs zvířata, ale stává se standardním „lidé vs lidé“, z nichž jedni mají jen trochu víc chlupů a divnou výslovnost, jinak dokáží jezdit na koni a střílet při tom ze dvou roťáků najednou se stejnou samozřejmostí, jako Rambo. Jednička byla většinu času komorním příběhem, dvojka se s přisypáním peněz do rozpočtu nafoukla do podoby velkofilmu se spoustou davových scén a mega-lo-akcí, které přes veškerou kvalitu provedení působí až příliš digitálně. Pracku v pracce s tím přibyly i patetické momenty, dříve téměř nepřítomné. Mínusem číslo jedna je ovšem černobílost postav, tak očividná, až to mlátí do nozder. Zejména u hlavního antagonisty, který se překlopí do klišovitého ultrazáporáka a zabije tím potenciálně nejzajímavější dilema celého příběhu. Proč raději neznázornit oba (imho stejně „legitimní“) přístupy – s lidmi nebo proti nim – bez návodných berliček (rozměrů stoletých sekvojí) a nechat na divácích, ať se sami rozhodnou, který je jim bližší? Vážně nestojím o to, aby mi někdo cpal až do ksichtu názor, že válka je špatná, áááno, musíme se všichni kamarádit, a kdo má opačný názor, je automaticky Hitler. Zlo nebo dobro, a nic mezi tím, je oukej do pohádkově laděných příběhů, ale umlátit touhle poLopatou potenciál něčeho, co mělo mířit k daleko vyšším metám, je zločinem proti opicovosti. Přes všechny dílčí faily je to stále úctyhodné a docela, no, inteligentní, velké nevesmírné sci-fi, a takových filmů je třeba jako banánů v šimpanzím výběhu. 75 % ()

Don82

Dvojka má již od první minuty zcela jasný posun k temnějšímu a dramatičtějšímu stylu nebo akční jednička. Tento posun je prezentován především pozvolným budováním atmosféry, divák tak má dostatek času si vytvořit vztah k hlavním opičím postavám. Záměrně píši opičím, protože lidské postavy jsou až překvapivě nevýrazné a do filmu promlouvá de facto jen Jason Clarke, zbytek lidí je jen výplň scén. Po technické stránce jede ale o velmi kvalitní film: realistické pojetí opic je až neuvěřitelné a dodává snímku na "scénické pravosti", volba pomalé kamery společně se střídáním epické hudby a ticha s ruchy vytváří poměrně dost zajímavou atmosféru, která se hodně blíží původní Planetě opic, která je dodnes filmovým klenotem pro svůj ledově chladný, plíživý rozvíjení děje. Nicméně, když se vrátím ke scénáři, nemohu si nepovzdechnout nad promarněným potenciálem. Neberu ani určitou předvidatelnost, ale hlavní problém je, že se nepodařilo do filmu dostat něco více než jen lítost nad lidmi nebo opicemi, v té či oné scéně. To neustálé opakování jednou vyhrávají lidé, jednou opice už vůbec neospravedlňuje tak dlouhou stopáž. Ano, chválím promyšlenou atmosféru ale ta "nikam nevedla", což jen vygraduje k plytkému závěru, který postrádá "epičnost" která by se zde jen a jen hodila. Chtěl jsem napsat, že režisér chtěl asi více hrát na city a částečně se mu to i podařilo, ale bohužel nemohu plně docenit jeho um, když jsem si mezi zajímavými scénami musel "vytrpět" bez emoční výplň. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Americký skladatel Michael Giacchino, držitel Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak, chystá pro pražské publikum koncert pod názvem „Hudba Hollywoodu: Michael Giacchino in Concert". V neděli 7.… (viac)

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (viac)