Štyridsiatnik Lucas sa nedávno rozviedol a začína nový život. Má priateľku, novú prácu, a bezproblémový vzťah s dospievajúcim synom. Jediná náhodná lož však stačí na to, aby jeho okolie zachvátila hystéria, tvárou v tvár ktorej musí vynaložiť všetko pre to, aby ubránil svoju česť a neskôr i holý život... (oficiálny text distribútora)

owwidius

Lahky zaciatok, ale o to hustejsi stred a zaver. Do uplneho zaveru som netusil jak to skonci, a napadli mi asi 3 rozne moznosti, ako to ti severania ukoncia, a bal som sa kazdej rovnako :) Pribeh je mooozno trosicku pritiahnuty za vlasy (co sa tyka prepuknutia tej lzi) ale inak je atmosfera brutal a tie pocity co to vyvolalo, cisty masaker. Za to 5 brmbolcov. [#41/2013] ()

Adm.Nelson

Posledný film, ktorý som videl pred týmto, bola uvoľnená Rogožkinova komédia z poľovníckeho prostredia na hranici Ruska a Fínska, na ktorej som sa riadne smial. Tentokrát som si vybral opäť film zo severu a opäť s poľovníkmi, no s tým rozdielom, že ide o mrazivú drámu, pri ktorej sa človek ani len neusmeje, ale so zatajeným dychom sleduje, čo sa môže stať, keď si jedno malé decko vymyslí príbeh o jednom tvrdom penise. Niektoré scény sú veľmi silné, až mrazivo reálne, a scéna v kostole alebo SPOILER s nájdením svojho psa mŕtveho boli až bolestivé. Jediná výčitka je tá, že som nejak nemohol uveriť, že Lukasov najlepší priateľ, s ktorým sa pozná roky, by to všetko uveril svojej malej (tak trochu pribrzdenej) dcére. Argument, že malé deti hovoria pravdu, neberiem. Naopak, vedia si pekne vymýšľať. 10/10 ()

P.J.2

Typický příklad dokonalého filmu, na který už se nikdy nechci dívat. Atmosféra houstne s každou vteřinou na pláně už jen díky vynikajícímu Madsovi, po celou dobu filmu máte chuť těm lidem rozbít hubu a nakonec jí díky závěru máte ještě dokořán. Dlouho tohle dílo nedostanu z hlavy. ()

maret

Záležitost na kterou jsem se velice dlouho těšil. A bez pochyby mi Thomas Vinterberg nadělil jeden s nejlepších dramat které jsem za poslední dobu viděl. Atmosféra se dá krájet už v prvních minutách a má tendenci gradovat až do... WTF!? Společně se skvělým výkonem Mads Mikekelsena, zaručuje bezpochyby dlouhodobý účinek...100% ()

hábič

Už dlouho ve mě žádný film nezanechal tak velký a hluboký dojem jako tento. Viděl jsem ho asi před dvěma týdny a pořád mi leží v hlavě a já vlastně ani nevím pořádně proč. Severskou kinematografii osobně nemusím, ale po shlédnutí Honu ji přeci dám ještě šanci. Všichni (pro mě naprosto neznámí herci, s vyjímkou hlavního představitele) hrají realisticky a tak přesvědčivě, až by člověk řekl že těmi životy postav opravdu sami žijí. Atmosféru filmu skvěle dokreslují i povedené hudební motivy od Nikolaje Egelunda. ()

JirkaLexa

Dokonale vyvážené psychologické drama, které mě zaujalo už od prvních minut. Na úvod bych velmi pozitivně ocenil místo, kde se odehrává děj filmu - miluji severské země a nyní už začínám milovat i severské filmy, jelikož zjišťuji, že jsou ve většině případů více než dobré a to i přes to, že nejsou v mnoha případech nijak známé a nenesou onu pomyslnou "značku" Holywood. Dále musím, ale musím zmínit herecký výkon herce v hlavní roli, který je opravdu úchvatný a probudil ve mě veškeré pocity, které měl. Scénář je další věc, kterou vychválím, protože z onoho příběhu a zvoleného tématu jsem měl takový podivný pocit, který neumím popsat, ale byl velice příjemný až mrazivý. Nápaditost a představivost scénáristy bych přirovnal k představivosti právě dítěte, protože takový příběh s takovou zápletkou by mě ani ve snu nenapadl. A k obsahu bych zmínil jen to, že někdy jedna malá lež naštvaného dítěte může začít neuvěřitelně zničující epochu života, což bylo pravděpodobně hlavním motivem a ideou snímku. Závěr filmu byl emočně zničující a perfektně podtrhnul toto pro mne geniální filmařské dílo... 100% ()

Shredo

Neuveriteľné dielko. Od prvého momentu žijete s hlavnou postavou, ktorej osobnosť a povaha vás sprevádza po celý film. Chronologicky sa dej stupňuje a z intelegentne a sociálne založeného hrdinu sa stáva štvaná zver. Hrátka so psychikou je vkustku silná vec a veľmi záleží na tom, z ktorej strany sa na postavu dívate a nestačite sa diviť. K tomu si pripočítajte jazdu plných hereckých výkonov a máte jasno. Fremragende =) ()

aslavey

Jak zničit člověka ve čtyřech krocích. Emoce, city, napětí, zlost a stovky dalších pocitů mi nabíhaly každou chvilkou. Člověk si až občas řekl, že je přece blbost, aby byl někdo tak hloupej a naivní a neviděl pravdu. Jen dál slepě věřil děcké lži. Protože "děti prý nelžou". Pořád jsem nevěděl, jak to může skončit. Ve 3/4 filmu jsem si řek, že to rozhodně nemůže dopadnout dobře. A tak jsem v to trochu i doufal, protože jsem viděl dobrý konec jen jako přeplácanou blbost. A ono nakonec ani ne. Dopadlo to dobře, dopadlo to i racionálně a skončilo to výstřelem, takže vše je tak, jak jsem si přál. Skvostně zahrané, zrežírované i sestříhané. K tomu trojvýznamný název... velký překvapení pro mě. ()

RedDuck

Téma je nosné, provedení řemeslné. Na herecké výkony Dánů je radost pohledět a jak dokáží vykreslit atmosféru je paráda. Ale na druhou stranu mi nepřišlo, že by se tady Vinterberg nějak výrazně odlišil od podobné konkurence. Takových filmů s podobným tématem je spousta, ať už zůstáváme u nařčení ze zneužívání nebo to rozšíříme i na pohledy na "vraha", čarodějnici, atd...v ČR naposledy třeba Hřebejkova Nevinnost (2011). Film mohl být mnohem naturalističtější a přinést něco nového. Proto 4 hvězdičky. ()

mala_kea

Babovřesky by se měli co učit, jaký je to žít v malém městě. Dánove prostě umí, to už všichni víme, ale že nasolí zase takovou pecku, u který tlukot srdce překračuje na mezi epileptického záchvatu, to čekal málokdo. Emocionální bomba, skvělé herecké výkony, jak hlavních, tak i vedlejších herců, námět i kamera ... a prej, že to bez hudby nejde v dnešní době. Film, který filmové nadšence posadí na prdel a rodiče zvedne z pohovky ke svým malým ratolestím, které hned proplesknou, jen aby se neřeklo. ()

Páně

Jakmile se jednou lavina utrhne, těžko jí zastavovat. Co se mě týče, Vinterberg tímto dílem skóroval do mého topu neboť jeho vykreslování skutečnosti je mrazivým a plnohodnotným zážitkem, který jsem bezezbytku prožíval každou jeho vteřinou a po jeho konci jen uznale kýval hlavou. Uvěřitelné v každém detailu a zároveň až do morku kostí jak husí kůže jdoucí. Takto má vypadat filmové dílo opravdového umělce, který chápe život do jeho všech jeho důsledků a zároveň ho s kusem své duše dokáže přenésti na filmové plátno. Bylo mi ctí. ()

Ben Nevis

Film vypadá (a možná i je) jako umělý konstrukt za účelem vymlátit z publika emoce. Některé věci tam nesedí, třeba Klara přesně ví, co má říct, aby ublížila učiteli, který zranil její city. Že by předškolní televizní výchova??? Lucas věděl, že Kláru urazil/zahanbil a přesto si to nechal pro sebe. Svůj osud přijímá příliš pasivně, jako by nechápal, že se takové věci dějí. Od začátku víme, že je Lucas nevinný, proto má film tak velký citový dopad. Kdyby to bylo točeno z pohledu Klary, nikdo z diváků by o Lucasově vině nepochyboval. Statistika totiž mluví proti hlavnímu hrdinovi. Stejný film by šel natočit o dalších společenských nespravedlnostech - pracující Rom obviněný z krádeže apod. ()

Evander

Hon je dobrý film a i přesto, že ho hodnotím na velmi dobrých 80%, nesplnil má očekávání. Důvodů je více... Možná nejsem dostatečně dobře obeznámen s mentalitou dánské populace, možná jsem jen čekal příliš mnoho. Na každý pád mi reakce většiny postav přišly přehnané a iracionální, mnohdy opravdu hodně za hranou alespoň trošku střízlivého uvažování. Možná právě o to autor usiloval, nevím, ale beru to jako mínus, neboť mě to často "zvedalo ze židle". Další rýpnutí patří k posledním 15-ti minutám filmu - buď tam dobrých 45 minut filmu chybí nebo to měl mistr Vinterberg vyřešit jinak. Takto je to až příliš divoké, navíc končící otevřeným koncem, což sice nebývá na škodu, v tomto případě bych to však, obzvláště s ohledem na velmi citlivé téma, raději uzavřel do nějakého, nejlépe alespoň částečně šťastného konce. ()

jura-roy

Atmosféra hustě zkaženého vzduchu by se dala krájet. Jak zkurvit někomu život a ani to tak nemyslet, aneb síla doměnek a špatných nálepek, které nelze strhnout. Pro všechny vychovatele, učitele a pedagogy, kteří mají prcky na starost a chtějí se připravit na to, co je může potkat. ()

hazaba

Děti vždycky mluví pravdu... a nebo taky ne. Fantastický film o obvinění bez důkazů, o předsudcích, zlobě a (snad) odpuštění. Jeden z těch filmů, kde příběh je nejdůležitější, který vyvolává otázky bez snadných odpovědí. Emocionální hodně nabitý. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky

13.01.2014

71. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton skončilo. Moderátorská dvojice Tina Fey a Amy Poehler dala rychle zapomenout na nepříjemnost, kdy prasklý vodovod kolem poledne zatopil červený… (viac)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (viac)

71. Zlaté glóby - nominace

71. Zlaté glóby - nominace

12.12.2013

V odpoledních hodinách našeho času vyhlásila Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nominace na 71. Zlaté glóby. Největšími favority se staly se sedmi nominacemi filmy 12 let v řetězech a… (viac)