Vyháňač diabla

• Slovensko Exorcista (viac)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

Torgal

Keby tento film nemal tak EXTRÉMNE dlhý štart, tak hodnotenie by mohlo byť ešte priaznivejšie. Kým sa ale začne konečne diať niečo zaujímavé, uplynie hodina vyplnená nudnou a nepodstatnou vatou. Potom to už ale ide ráz na ráz a atmosféra hustne priam každou sekundou. Veľmi pôsobivý a intenzívny zážitok aj dnes, takmer 40 rokov od premiéry. 7+/10 ()

n3uro

Po pravdě, jako horror mi to nepřišlo a spíš sem se u toho musel smát. Ale to je nejspíš tím že jsem viděl Scary Movie 2, která z části tento film parodovala. A vzhledem k tomu, že mě starší filmy moc neberou a viděl jsem remake verzi, byla to docela nuda. Remake byl o dost lepší. ()

helraiser

Neexistuje lepší vymítačskej horor než tento klenot. Geniální v každém ohledu od začátku do konce. Pokaždé když na něj koukám tak se nestačím divit jakou dokonalost tehdy dokázali natočit a nyní na to nestačej. Nesmrtelnej film, kterej nikdy nikdo nepřekoná. ()

snoodles

Bylo mi 11 a se spolužačkou jsme si ve videopůjčovně na Palmovce vypůjčily director's cut. Půl roku jsem nemohla spát a před usínáním jsem slyšela ten zvuk, kdy sbíhala po rukou schody. Hodnotí tedy mé jedenáctileté, strachy posrané já. ()

Patriot.X

Některé starší filmy ztrácejí postupem času schopnost zapůsobit na diváka. Komedií se to tolik netýká, ale filmy na vážné téma působí časem úsměvně, naivně nebo dokonce směšně. Tenhle film ale za ty roky na své působivosti nic neztratil. Pro mě je to asi zatím nejlepší horor všech dob. ()

Ondr@932

Zklamání jako hrom! Čekal jsem podobnou pecku jako letošní horor "V zajetí démonu". A navíc jsem od tohoto filmu měl velké očekávání, jelikož má 82%. Takže jsem očekával, že mě pětihvězda u tohoto filmu nemine. Ale stalo se přesně to co bych opravdu nečekal. Pouze slabě nadprůměrný horor. Největší vada tohoto filmu je, že je film zbytečně dlouhý a má často hluchý místa. Posledních 40 minut to velmi zachránilo. Konec byl drsný, napínavý a brutální! A takže odhaduji, že kdyby byl film dlouhý tak 90 minut tak bych dal aspoň ty 4 *. Je to možný, že to je i tím, že je ten horor z roku 1973 a že mě už tak nenapíná. Ale kdyby neměl aspoň ty hluchý místa, dal bych víc. Ale prostě víc dát nemůžu, jelikož, když to porovnám s letošním filmem V zajetí démonu, tak se jen velmi divím, že má tolik procent. 65% ()

Hartigan

I po 40 letech od svého uvedení je Vymítač pořád divoký, odporný, už stihnul zkultovnět, nepůsobí ani vteřinu odtažitě, zlověstné motivy šikovně aplikované, a nakonec i vlastně naučné pro amatéry s kamerou v ruce, při jukačce se objeví i škubačka. Posedlá Regan, chrlící nevídané tekutiny, včetně schopnosti otáčet hlavou o 360 stupňů, nezapomenutelná - doposud nebyla žádnou lidskou bytostí s démonem v těle překonána. Jakožto hororový expert nedám na tuhle satanistiku dopustit. Určitě v TOP 3 hororech. ()

1Legend1

Nevím co, ale něco mě po prvním shlédnutí nutilo, ať si to pustím ještě jednou, a to jsem taky po pár dnech vymývarny skvělým soundtrackem udělal. Žádné strhující vizuální efekty, žádné zvukové efekty, ale jednoduchost a hlavně ta ATMOSFÉRA je to, co na diváka působí nejvíc. Myslím, že to tak ani režie neplánovala, ale teď, po pár desítek let je dojem z tohoto horroru ještě umocněnější i díky stylu, jakým je film natočen. A k samotnému ději bych řekl asi toto: začátek trochu zdlouhavý, dlouho se čeká na ten zlomový bod, ale potom film začíná nabírat obrátky a vrcholí v závěrečné vymítání. Musím říct, že mě starší filmy celkově a horrory obzvlášť moc nesedí, ale v porovnání s ostatními je Exorcist určitě vpředu. Tohle je povinnost pro každého horrorového fanouška. 90% ()

Biopler

Bál som sa tohto filmu, preto už u mňa ležal vyše roka. Nečakal som až tak skvelý film. Nechal som si ho dlhšie uležať v hlave a to bolo dobré. Oceňujem zaujímavý úvod, gradáciu zla v izbe a v neposlednom rade krásny sedemdesiatkový nádych doby. Herci perfektní, vymietanie výborne a presvedčivo zahrané. Diablove kúsky či hlášky vytvárajú strach a sám som bol zvedavý na koniec, ktorý pre mňa zostáva otvoreným. Jedná sa o nadčasové dielo a po The French Connection o ďalší perfektný Friedkinov kúsok. ()

Whitebeard

Další filmová povinnost je za mnou a víte co? Paráááda. Atmosféra filmu je od začátku do konce vynikající. To se občas nevidí ani u dnešních filmů. Udrží to v křesle až do konce. Kupodivu zajímavý a nápaditý záběry kamery. Skvěle vybraní herci. Nevěřil bych, že ten film je 43 let starej. To mi hlava nebere. Vzhledem k roku natáčení určitě 5* ()

geek.ondra

Brilantně natočené, brilantně napsané a skvěle zahrané. Působivá žánrová práce plná znepokojivých a odzbrojujících scén. Od páté hvězdy mě odrazuje pouze první hodina která je i přes řemeslné kvality strašně nudná a nezajímavá. Jakmile ale začne ten malej spratek magořit tak vás to nenechá vydechnout. 7,5/10 ()

KUFI

Po letech sem opet sosnul vymitace (DC). Tehda asi masakr, ale dnesni optikou uz nic moc. Snizuju o jedna. Na tyhle stary klasiky je lepsi se dneska nedivat, aby si je clovek nezhnusil. Radsi si je uchovat v pameti jak to na nej pusobilo kdysi. ()

Razzor_82

"Moc boží, tě k tomu donutí!" Otec filmů se satanistickou tématikou. Pozvolna vystavěný příběh s děsivým zakončením.  Polovina je jen takové vlažné  brnkání na vaše nervy. Zbytek už je atmosféricky tíživý horor se vším všudy. Poctivé masky a efekty dělané po staru. Lindy Blair se mění v bestii před vašima očima rychlostí blesku. Viděl Director's Cut: 132 min. 8/10 ()

kondor77

Slavný film slavného tvůrce. Ale vážně bavilo Vás to? S vyjímkou několika scén (včetně té masturbační) jsem se docela nudil a nikdo z tvůrců, či herců mě nepřesvědčil, abych hodnotil výše. ()

junxi91

Tento film jsem si pustil na druhý pokus a musím uznat, že to nebylo tak zlé! Atmosféra na jedničku, děs a hrůza se postupně stupňují a nechybí také krev, zvratky, vulgarity a obscénnosti, hodné ďábla, který posednul malou holku. Na začátku filmu se dostaneme do severního Iráku, kde se kněz Lankester Merrin účastní archeologických vykopávek ve starověkých ruinách Hatra. Objeví při tom kamenný talisman s okřídlenou bytostí, což u něj vyvolává znepokojení. Pak má vize, kde mu čelí tyto obří okřídlené bytosti. Psi kolem se rvou, vítr zesílí a arabští strážci jej málem zastřelí. A také rozluští nápis "Zlo porazí zlo". Následně se přesouváme do Georgetownu ve Washingtonu D.C., kde hraje herečka Chris MacNeil scénu u univerzity, kde protestují studenti, ve filmu režírovaném jejím přítelem Burksem Denningsem. Chris má dvanáctiletou dceru Regan, se kterou žije v luxusním domě se služebnictvem. Žijí si tedy pohádkový život a Chris ráda rýpe do jejich domácího sluhy. Regan však koupí wichi board a při jejím používání mluví s matkou o kapitánovi, který je prý s nimi v místnosti. Otec Damian Karras je psychiatr, který radí kněžím na Georgetownské univerzitě. Navštíví svou těžce nemocnou matku v New Yorku a sejde se s kolegou, kterému se svěří se svou krizí víry. Tři různé příběhy třech různých lidí, které vypadají naprosto odděleně. Chris uspořádá večírek s Karrasovým přítelem, otcem Dyerem, který o na oslavě mluví o Karrasově roli poradce a také o nedávné smrti jeho matky. Všichni se baví zpěvem při hře na klavír, když se v místnosti objeví nemocná Regan, která se vychčije na koberec. Chris ji uklidní a odvede do postele, ale ta se začne poté třást jak při velmi silném zemětřesení. Dyer uklidňuje Karrase, který se cítí vinný tím, že nebyl se svou matkou, když zemřela. Regan začíná být postupně víc a víc násilná, nepomáhá psychiatr a nic nezjistí ani různá nechutná a nepříjemná vyšetření s hadičkami zavedenými do krční tepny a EEG mozku. Doma Regan při návštěvě projeví obrovskou sílu, kterou odhodí Denningse, to jej ale zatím o ničem nepřesvědčí. Jednou v noci je doma pouze spící Regan a pod jejím oknem nalezne Chris mrtvého Denningse. Detektiv William Kinderman vyslýchá Karrase a sděluje mu, že Denningsova hlava byla otočena o 180° dozadu. Regan mezitím zmodrá a oči se jí zalijí krví. Jediným vysvětlením Denningsovy smrti je to, že byl vystrčen z Reganina okna. Při Kindermanově návštěvě Reganina pokoje dojde k odporné scéně, při které si Regan strká do vagíny krucifix a démonským hlasem říká, že už není panna. A tak je raději připoutána řemeny k posteli, protože je nezvladatelná. Chris je zoufalá a kontaktuje Karrase, který navštíví Regan v jejím pokoji. Ta mluví opět démonským hlasem a různými jazyky a místo odpovědi na otázku, jak se jmenovala jeho matka, ho pozvrací zeleným hnusem. Démon říká, že bude v jejím těle, dokud nebude mrtvá. Služka zavolá Karrase do domu a ten konečně usoudí, že po psychiatrech a bolestivých vyšetřeních pomůže už jen exorcismus. Jeho nadřízený s tím souhlasí pouze za podmínky, že exorcismus provede zkušený kněz. A tak je povolán otec Lankester Merrin, který byl na začátku filmu v Iráku. Merrin dorazí do domu společně s Karrasem jako asistentem a čtou z římského rituálu, a démon je při tom proklíná. A tím začíná závěrečná brutální scéna vymítání ďábla, která završuje tento děsivý kultovní horor! () (menej) (viac)

Gardenboy

Videl som Director´s cut a osobne si myslím, že tento film je síce nadčasový, ale jeho úspech bol vyvolaný len vďaka kontroverznosti na tú dobu. Inak je to mierne nadpriemerný film, ktorý v súčasnosti až tak nevydesí ... zaujímavé by však mohlo byť sledovanie reakcie vtedajšieho publika. Budem zhovievavý a dám 4* ()

Sosak

Naprosto kulervoucí nápad a úžasné zpracování. Dneska to možná působí trochu roztahaně, ale tehdy se z toho lidi museli v kině obtáhnout. Jinak samotný nápad posednutí a následného vymítání je úplně maximální. Řada scén zkultovněla a už jenom hlasy ďábla stojí za hřích. Rozhodně žůžo průžo. ()

Deftie

Zase sa mi potvrdilo, že ak som čítala knihu, do filmu sa púšťať nemám. Ale ja som si jednoducho nemohla pomôcť. Poprvé, tak slávny horor, označovaný za najlepší, najstrašidelnejší, atď, to človek milujúci horory musí vidieť. A podruhé, nevedela som si predstaviť, že v roku 1973 natočili jedenásťročné (pardon, vo filme malo 12) dievča, ako masturbuje s krucifixom, poprípade jej oplzlé rečičky. To proste musíte vidieť. Tak som sa do toho pustila. Takmer celý film to bola neznesiteľná nuda, čo pramenilo najmä z toho, že filmári sa neuveriteľne držali predlohy, no na plátno niektoré myšlienky, ktoré okoreňovali knihu, preniesť nevedeli. Taktiež mi vadilo, že niektoré (pre mňa) dôležité pasáže tam naopak vôbec neboli, čo sa podpísalo na nekompaktnosti dielka (napríklad čarodejnícka knižočka). Najväčšou silou knihy bola neistota Karrasa, či to dievča je posadnuté, alebo len psychicky choré. Tu strašne sprzdnili aj scénu s falošnou svätenou vodou. Jednu hviezdičku dávam za odvahu, ktorú ukázali autori pri natáčaní (ani dnešní takú poväčšine nemajú) a film si hodnotím na dve hviezdičky. Atmosféra žiadna, napätie na dovolenke, žiadne ľakačky, či nebodaj hlboké myšlienky. Pri súčasnom filme by to bola len jedna hviezdička, ale vzhľadom na to, že to má viac ako 35 rokov, tak sú to dve. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)

Vymítač ďábla se dočká rebootu

Vymítač ďábla se dočká rebootu

27.07.2021

Po úspěchu s oživením hororové série Halloween se režisér David Gordon Green pokusí provést to samé s další žánrovou klasikou, tentokrát Vymítačem ďábla. Práva k nové trilogii – ano, trilogii –… (viac)

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (viac)