Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Elyssea

Poměrně dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak je možné, že přestože na Marvel ráda koukám, nikdy z něj nejsem tak urvaná jako ostatní. U Strážců konkrétně mě míjí humor, ale to mě nepřekvapuje a hlavně to není ten hlavní problém. To, co má většina Marvelovských filmů společné je to, že naprosto selhávají po emoční stránce (s Lokim jako jedinou světlou výjimkou). Zábavné, ale ploché filmy jejichž "osudové" okamžiky nenechají jediný hlubší dojem. Strážci nabízí celkem hodně příležitostí, jak se s postavami spojit - Quillovu mamku, Daxovu rodinu, Rocketovu existenci (ehm) a Gamořinu pomstu. A nakonec to vyhraje CGI strom, který umí říct jenom jednu větu? To snad... je špatně, ne? Navíc se o hrdiny nemusíte bát, protože Marvel má neskutečný problém najít slušného záporáka (opět Loki jako světlá výjimka). Lee Pace má k dispozici jenom svůj hlas (a díky za něj) - a možná, že kdyby z něj nikdy nebylo nic vidět a jen mluvil, byl by působivější. Nebula má hezkou barvu a Djimon Hounsou vcelku nudné cameo, protože role se tomu říkat nedá. Marvel má prostě problém najít to "něco", co by mě přikovalo do sedačky a nenechalo mě nadechnout ("We are Groot"? Ale prosím vás...). Mé naděje se upínají k Avengers 2, jinak se potvrdí závěr arachneusse, že Marvel jen zdokonalil pásovou výrobu. ()

Attta

Ach jo, tak moc jsem už dlouho nebrečel smíchy. Nechápu jak to dělají, ale ten film udělali těžce nad moje očekávání. Netušil jsem že se dá tak intenzivně zasmát u něčeho od Marvelu. Film si na nic nehraje, takže nějaké velkolepé přemýšlení nečekejte, ale svoji práci, pobavit vás, dovede skvěle. Groot a ten potetovaný maník mě fakt dostali do kolen. :) A ten nápad dosadit tenhle typ hudby do mezigalaktického scifi je úžasný. Díky tomu film získal zcela jedinečnou atmosféru. Nemám jedinou výtku. ()

dezorz

Ooga-Chaka Ooga-Ooga / Ooga-Chaka Ooga-Ooga / I can't stop this feeling / Deep inside of me / Marvel, you just don't realize / What you do to me ..... ()

Nach

Přiznávám, že Strážci Galaxie u mě neměli lehkou pozici. Má averze vůči Marvelovkám je známá, ale svou reputaci si napravili výborným Captain Amerika: Návrat prvního Avangera a ve výsledku i Strážci Galaxie nejsou zklamáním. Jediné, co mě na nich mrzí je fakt, že sázejí až moc na jistotu a zaběhlé Marvelácké standardy z nichž ani na okamžik nevybočují. I přesto však jde o nadprůměrný snímek, který si své vysoké hodnocení zaslouží. Postavy jsou charakterově zajímavé. Svět je uvěřitelný. Zábavnost marvelácká. Rozhodně jeden z nejlepších projektů od této comicsové firmy roku 2014. 80% ()

Streeper

Moc se mi to líbilo. Bylo to vtipné, sci-fi, spousta parádních efektů a zajímavý příběh. Přítomnost Glenn Close, i když se tam celkem objevila asi 5 minut mi udělala radost. Zoe Saldana byla skvělá i když jí podle mě modrá stejně sluší víc. :) ()

MrPierc

Parta vyděděnců se jednou potká a zjistí, že vlastně hledají jen to přátelství a porozumění - no a taky trochu zachrání celou galaxii. Okolo zuří vesmírné bitvy, naši sympatičtí darebové hláškují, ale netlačí tolik na pilu jako v Avengers. Je to vyvážené vtipné dobrodružství. Oddychovka bez vyššího tlaku na morálku. Každý z těch charakterů je něčím zábavný nebo milý. Jednoduchá popcornová zábava, ale bavila mě víc než kdejaké vážně komiksové filmy z dnešního universa. Záporák se mi velmi líbil a celý film je vlastně děsně cool. Co víc nad tím napsat? Nic. ()

cariada

Taková hovadina spíš pro mládež, ale i já se slušně bavil a mluvící mýval či strom mě nevadil , toho jsem se poměrně bál, neboť podobný filmy kde tyhle postav hrají společně s lidmi nemusím. Tady to naštěstí mělo štávu a vtip, což je dobře. Určitě se těším na pokračování. ()

dubinak

Přes určitou nechuť jsem se do tohohle snímku ponořila hlavně kvůli tomu, abych se seznámila s postavami vzhledem k tomu, že jsem se chystala na poslední Avengery. A k mému překvapení mě tahle vtipná, odlehčená záležitost vcelku rychle vcucla. Bavil mě svižný spád příběhu, netlačí se na pilu co se vážnosti týče, prostě je to jen taková blbůstka pro pobavení. Bavilo mě hlavně prostředí a pestré herecké obsazení. Vlastně nelituji, že jsem se do toho donutila, nicméně že by to pro mě byla nějaká kultovní věc, to se taky říct nedá. ()

nithiel

Pro mě příliš dětské a pár old-school písniček to nezachrání (to si raději pustím výběr na youtube a úroveň doprovodného videa nebude o tolik horší :). Prostě potřebuji trochu originálnější zápletku než zloduch pomocí čehosi zničí celý vesmír a my ho nakonec porazíme v nejtrapnější Blockbusterové scéně posledních 20 let. Pár vtipně cynických hlášek od mýval či Star Lorda stačilo tak k tomu, abych dokoukal až do konce. ()

bourec

Ne že bych se nudil,ale nějak mě to nepohltilo.Jo,na komiksovky sem si zvyknul,začal sem je i uznávat,a je mezi nima spousta opravdu skvělejch ,neskutečně zábavnejch a našláplejch filmů.Strážci jsou ale jenom průměrná báchorka se strašnym D.Bautistou,na druhou stranu , ten hlodavec sype jednu perlu za druhou,a společně s Prattem sou tahouni filmu.Trikově špíca,herecky a příběhově nic moc.60%. ()

C0r0ner

Kvůli nápaditému ději si to asi nikdo nepustil, to bych se hodně divil. Síla GoG totiž tkví v něčem úplně jiném. Jde především o uvolněnou blbost, která si na nic nehraje a přišla jen a pouze bavit, což jí vychází perfektně. Dlouho jsem se takhle (i opakovaně) nezasmál a jenom doufám, že si kinematografie tenhle trend udrží. 90% ()

Gaaron

Nejlepší space opera od Epizody 6, případně Abramsova Star Treku (jedničky). Jeden z velmi mála filmů natočených po přelomu milénia, který má šanci a potenciál zahnízdit se v popkultuře a dětských duších s podobnou silou jako původní SW trilogie nebo E.T. Je dokonalý? To zdaleka ne - ostatně ani jeho vzory zdaleka nejsou. V rámci hnutí "chceme své blockbustery chytré a s vymazleným scénářem" je to propadák, protože je to toliko superbarevná atrakce s pubertálním humorem, která spoléhá na vztahovku mezi supersympatickými postavami. V rámci Marvel-universe to Cap 2 nechává daleko za sebou a Thor 2 to snaživě dotahuje. Na druhou stranu, s Whedonem a jeho Avengers si Gunn překvapivě vytřel pozadí a Joss má ve své dvojce co dohánět. Především jde ale o popcornovou space operu a tam je to opravdu velká renesance žánru, téměř citující původní SW se všemi jejich olbřímími a naplno drze přiznanými nedostatky, pro které je tak milujeme. Plus tuna s láskou vymazlených sit-comových gagů, z nichž pár pravděpodobně ožije vlastním životem. Největší chybou tak zůstává, jak zmiňuje KarelR, absence pořádného záporáka. Proto věřím, že stejně jako u Capa či Thora dvojka bude veliká. /// Dodatek po druhém zhlédnutí: ještě víc pocitu, že je mi znovu osm a potřicáté usilovně zírám na Novou naději, ještě víc radosti ze vší té přebarevné vesmírnosti, ještě více lásky. Odteď sobě aspoň jednou ročně a časem synovi místo Epizod 1-3! (4* > 5*) ()

Šimpy

Nechtěl jsem, ale nevyhnu se srovnání s filmem Avengers, neb je to přece jenom v podstatě starší bráška tohoto dílka. A taky proto, že jsem měl od filmu veliká očekávání, odpíchnutá právě od úspěchu Avengerů. A očekávání byla splněna, ačkoliv pocitově už to pro mě nebyla až taková pecka. Především proto, že u Avengerů byla možnost seznámit se s postavami v jejich vlastních solo dobrodružstvích. Tady mají celkem malý prostor na to, aby jste si je mohli zamilovat. I tak se o to vehementně snaží a snaha je korunována úspěchem především díky vybroušeným dialogům a chytrému scénáři. A pak samozřejmě díky ústřední postavě, která všechny Strážce stmeluje. Chris Pratt je zkrátka sympaťák, což mi dokázal už před lety v seriálu Everwood. Takže film je zábavný, nadupaný akcí, hláškami a výborným odlehčujícím humorem. A skvělým soundtrackem. Asi vytáhnu svůj starý walkman a přehraju si pár kazetek ;-). A závěr je nad očekávání kulervoucí, krásně vypointovaný, plně ukazující sílu téhle skvadry a tedy i silně emocionální! P.S. Opět možno viděti maestra Stana Leeho. ;-) SPOILER. A hlavně si nenechte ujít potitulkovou scénu. Pokud poznáte, o kterou "vtipnou" postavu se jedná, máte ode mě bludišťáka. Protože v kinosále, ve kterém jsem seděl (ok, dost lidí na potitulkovku nevydrželo), ji očividně nikdo nepoznal. Protože jsem byl jediný, kdo reagoval a sice upřímným smíchem...rozhodně nebyl falešný! Mistra v bojovém umění kvak-fu bych tam totiž nečekal. :-D Taky jsem mohl celý komentář vyjádřit jednou větou... "I am Groot!" ()

Martrix

Taková koncentrace hlášek...a navíc povedených hlášek...to se v tomto žánru jen tak nevidí. A to samé platí i pro ultrasympatické postavy, které dostávají přesně tolik prostoru, aby vše fungovalo jak má. Mýval je pro mě stejné zjevení, jako před lety Glum a smekám před všemi, kteří ho rozpohybovali. To vše mě tak bavilo, že bych tvůrcům odpustil i nulovou originalitu, co se příběhu týká. Jenže díky tomu se povedlo stvořit dalšího tragického záporáka, který není plnohodnotný soupeř pro tým, který by ustál i temné plány Sithů. Ronan patří do stejné grupy jako pako z Thora 2, tzn. magor, který prostě něco nutně potřebuje zničit a dost možná ani sám neví proč. I u nás ve firmě bych našel minimálně tři lidi(a to nepočítám management), kteří mají vyšší index padouchovitosti, než Ronan-další megaloman, kterého nejspíš šikanovali spolužáci na vyšší ničitelské. Takže pro mě trochu dilema, protože vtip ****, vizuál *****, akce****, příběh***. Čistá matematika tady nefunguje, k plnému počtu hvězd pomohla výborně zvolená hudba. PS: v kontextu toho, že byl Ronan vlastně jen figurkou padoucha, který se nám teprve představí, jsou moje výtky o jeho nevýraznosti trochu bezpředmětné. ()

Morzael

Tak musím uznat, že se Marvel konečně vytáhl. Tohle mě fakt bavilo. Sršel z toho vtip, nápady i akce. Sice se film nevyhnul několika klisché situacím, a občasné motivace postavy mi přišly dosti nepřesvědčivé, ale ve výsledku jsem se bavil od začátku do konce. Na tohle se s chutí podívám i několikrát na rozdíl od zbytku filmů od Marvelu (ano, včetně Avengers). ()

epicek

Marvel se opět ukázal jak to umí! Uteklo to tak rychle, až mi to bylo líto. Skvěle napsané postavy (Rocket top!), zajímavá a poutavá zápletka a hlavně neskutečně luxusní hlášky a Grootovi xsichty. Těším se na pokračování a doufám že Marvel zůstane v těchto kolejích, jelikož ten pomyslný vlak má neskutečně našlápnuto! Hugačaga! PS : Viděno s titulkama i dabingem a pořád top! ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)