Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Hanyou

Úžasná komedie a hlavně komedie. Jako akční film bych to asi hodnotila asi tak o jednu hvězdu hůře, ale protože to prostě beru jako bláznivou vesmírnou komedii, tak se jedná o perfektní film. Postavy jsou skvělé, ale musím říct, že si to pro sebe ukradli Rocket s Grootem, každá scéna s nimi jek nezaplacení. Ne, že by zbytek Strážců byl špatný, skvělí jsou všichni, ale ti dva jsou hvězdy. Bavila jsem se celou dobu. Pro oči je tento film také potěšením a ani tak akce není nic béčkového. ()

PogoJoe

90%. Fajnová pohodička, která skvěle splnila to, co jsem do ní vkládal. Už se těším na druhé, třetí a další shlédnutí. I am Groot. ()

MATADOR

Ačkoliv mi Marvelácké univerzum poněkud přirostlo k srdci, tak Strážce galaxie beru jako takovou nepovinnou odbočku, která měla zmírnit čekaní na Avengers 2 a další. Příběh začíná lacině, působí většinu času lacině, postavy jsou zábavné, některé nudné. Na druhou stranu něco působí zase dojemně a něco zase trapně, po celou dobu k tomu hraje fakt fajn soundtrack. Má to vtip, má to charakter, ale nemá to na to, abych se na to podíval podruhé. ()

stration

První hodinku jsem vážně nevěděl, jestli si ze mě někdo nedělá prču. Takovou blbovinu by člověk pohledal. Všechno je šílené, rychlé, nepřehledné, nestandardní a neuvěřitelné. Postupem času jsem ale na sobě začal pozorovat změnu, čím dál víc jsem si začal užívat bizarnosti celého vyprávění a začalo mě to děsně bavit. Postavy mě začaly zajímat a dokonce jsem jim i rozumněl a začal fandit. Tak sympatickou dřevinu jako Groota by člověk totiž nenašel pěkných pár let pozpátku (i Stromovous s celou Středozemí by čuměl). Ke konci jsem už jenom seděl a s tupým úsměvem sledoval tuto ztřeštěnost a přál si, aby trvala ještě kousek. Některým fórkům jsem se smál ještě po pár dnech. Když tak vidím, že se bude natáčet druhý díl, tento uvidím do té doby ještě párkrát a na druhý se budu děsně těšit. Mezitím, jakoby mimochodem, opravím hodnocení o jednu hvězdu výše. Já jsem totiž Groot. Po druhém zhlédnutí nekompromisně za pět hvězd. Tak skvělou zábavu jsem už hodně dlouho nezažil. ()

Arcadan

Nechal jsem se dojmout mývalem a stromem jak už dlouho u ničeho. Mám pro ty mluvící zvířátka prostě slabost. Našlapané a nahláškované jízdě vévodí pětice vrcholně sympatických hlavních hrdinů, kterým jsem držel pěsti od začátku až do konce, a poutavé výtvarné zpracování. Když navíc přičtu, že to funguje se vším všudy jako komiksárna ale hlavně a především jako space opera s (nejen) vizuálně poutavým fikčním světem plným roztodivných planet a národů s vlastní mytologií a historií, jsem z celku vlastně nepokrytě nadšený. ()

salalala

Je pravda, že po nadšení, které se ozývalo ze zámoří, jsem asi čekal něco trochu víc, to ale na hodnocení ubírá jen málo. Jestli Guardians of the Galaxy něčím vynikají, je to fantastická kooperace postav a vykreslení vztahu mezi nimi. Film tak připomíná to nejlepší z buddy movies a de facto nenudí ani chvilku. Gunn všechno podporuje pohodovou a odlehčenou atmosférou a dokáže taky perfektně načasovat veškerý humor a hlášky, které jsou někdy sice typicky marvelovsky infantilní, ale v tomto případě to tolik nevadí. Povedlo se i obsazení a ústřední "lidská" trojice (včetně wrestlera Bautisty) je velmi dobrá až výborná, všem ale kraluje (možná až moc CGI) mýval Rocket, jehož dabing si Bradley Cooper viditelně užil. Své místo tu ale má i málomluvný Groot a všichni dohromady se skvěle doplňují. Možná je škoda, že filmu chybí větší osobitost, nějaké emocionálně vypjatější scény a především silnější záporák, který je nemastný neslaný a jeho motivace také není nic moc. Nevím, zda Guardians of the Galaxy jsou nejlepší marvelovkou, rozhodně ji ale k těm nejlepším řadím (a co se postav týče, je opravdu nejlepší), jen mě mrzí, že stejně jako ostatní marvelovky mě ani tahle neláká k dalšímu zhlédnutí. 80% ()

Blackhand47

Strážci Galaxie byli letos mým nejočekávanějším filmem a nezklamali. Humor byl skvělý a film nasadil i temnější notu než jsem čekal, což je super. Nejvíc se předvedli Groot a Rocket se svými hláškami. Ostatní strážci byli super a nejvíce mne překvapil Yondu, jako antihrdina se smrtící zbraní v podobě šípu. Škoda, že Ronan nedostal více prostoru, protože se z něj klubal zajímavý záporák. Nyní jsem nejvíc zvědav na Peterova otce a na další příběh okolo vesmírné části MCU, který nám Strážci přinesli. ()

FilmFan24

Bez mučení se přiznávám, že první teaser a následující trailer na GUARDIAN OF THE GALAXY mě nechaly zcela chladným. Ba co víc - říkal jsem si v duchu co to proboha bude za ulítlost. Nyní po návštěvě kina jsem nadšený! Nemyslel jsem si, že se mě bude až tak moc líbit film kde je jednou z hlavních postav strom...A osmdesátkové hity paráda! ()

Murrro

Spomedzi doterajších marveloviek disponujú Strážcovia asi najhlúpejším scenárom s prekvapujúco prvoplánovými motiváciami postáv a často slaboduchým humorom, najmä na úrovni dialógov. (STAR Lord má s Tonym STARkom spoločné vážne len tie štyri písmená.) Majú ale zároveň najväčší počet sympatických postáv a prakticky nonstop podhadzujú nejakú atrakciu, no kto by sa na nich mohol hnevať? Štyri hviezdičky horko-ťažko, ale predsa - tak motivačne. ()

AlistairMir

Nejhustější banda v celé galaxii je tu a já jsem absolutně pif a paf k tomu. Nejdřív se nesnáší, potom se snaží dokonce navzájem sejmout a potom se spojí a sejmou všechny vesmírné šméčka co se jim postaví do cesty. Během nepřetržité akce budou trousit neuvěřitelné hlášky a postarají se o to, aby divák jen zíral s pusou dokořán a hltal každý jejich další kousek. Zoe Saldana co na plátně během své herecké kariéry hraje všema barvama dokazuje, že i zelená jí sluší, nejdrsnější mýval všech dob s parťákem polostromem co umí tři slova, dračí Batista a muzikálně (ne)nadaný Starlord mě posadili na zadek. A nejen oni, ale i ostatní v čele s modrým Rookerem. Galaktická pecka hodná plné palby !! ()

Derek

ja a strazci galaxie sme vobec spolu neklikli. nudna akcia a milionkrat prevareny pribeh ale tiez vsak sem tam slusna hlaska a chemia medzi hlavnymi hrdina. marvel nepovazujem za absolutne zlo, ale adorovanie absolutne vsetkeho co vyprodukuju urcitou skupinou ludi mi pride divne... ()

gegina31

Nejvíc jsem se nasmála hned na začátku když poslouchal walkmana. To jsem si pustila hned několikrát.Zbytek filmu mi tak vtipný nepřišel, ale stejně jsem se bavila. ()

kajas

Přesně taková ptákovina, jakou jsme všichni očekávali podle trailerů. Někomu takový přístup vyhovuje, někomu ne. Řadím se k druhým jmenovaným. S hlavní čtveřicí jsem se příliš neztotožnila (i když ...Star Lordovy scény s maminkou byly hodně dojemné, to zase ano), nosnější zápletku než záchranu světa/galaxie bych nenašla ani pod lupou... snad abych šla nostalgicky uronit slzu nad "Star Wars". Jediná pochvala míří k výběru hudby a ke Grootovi, jak jinak. Po druhém zhlédnutí ale musím přihodit, vlastně je to docela slušná oddychovka pro sobotní večer po práci ;). ()

JohnMiller

Po veľhlasních recenziách a pozitívnych hlasov zo strany kritiky som sa tešil, že si konečne pozriem nejakú odľahčenú komiksovku ktorá by sa mi mohla páčiť. Omyl, veľký omyl! Vtipy boli pre mňa absolútne trápne, postavy až na nejaké dve, absolútne o ničom, iba to bolo preefektované až som z toho grcal. Nechápem to vysoké hodnotenie, o jeden chlp to bolo lepšie ako Avengers, Lebo aj keď to bolo preefektované, malo to aspoň prvok nejakej originality, kostými, mimozemšťania, technológia atď. Prestanem pozerať komiksovky, to nemá zmysel, hoci je pravda, že ani tento som si nepozrel dobrovoľne... Slečny, pchee.. ()

dom156

Příjemné překvapení v hávu Marvelu. Zde máme možnost vidět rozmanité tváře filmu. Od mírné roztahanosti na začátku (ta není vůbec na škodu) přes vtipné scénky a gagy aktérů, až po napínavé zakončení, které i lehounce přišlo jak ze Starwars. Marvelovek jsem již viděl celkem dost a tato jasně ční nad ostatními. Už se těším, jaká bude dvojka a ta už pomalu klepe na dveře. Jednoznačně doporučuji vidět. ()

Colby Sawyer

Filmy od Marvelu jsou v dnešní době dost populární a Strážci Galaxie jsou skvělým příkladem. Fantastické Sci-fi, co rozesmívá celý kinosál. Za tahouny filmu považuji Rocketa a Groota, kteří baví celý film. Doufám, že i dvojka bude na stejné vlně.....A teď můj komentář: Naprostá extáze, u které jsem se ani vteřinu nenudil. Marvel má vše pevně v rukách a tohle universum bude skutečně nezaměnitelné. Jo až se jednou potkají Strážci s Avengers, to bude paráda! ()

marleyy

90% Kino. Co se týče humoru a zábavnosti nejlepší marvelovka. Je vidět, že si veškeří herečtí účastníci natáčení užili, neboť chemie mezi hlavní pětkou byla opravdu autentická. Těžko bych si vybíral nejsympatičtější postavu zda je to Star Lord - ukrutně stylový, ležérní a vtipný nebo Gamora - sexy baba se silnou náturou či Drax - nečekal jsem, že mě tak pobaví, největší zvíře, ovšem Groot - is a very strong, funny and naturally Groot a Rocket - nejsarkastičtější a nejzákeřnější ,,křeček´´ v galaxii. Jen mi je trošku líto malé využití Collectora. Efekty fungují na jedničku. Scénař není nijak objevný ale aspoň Marvel hezky spojuje - viz. linie s Thanosem - Wow. Záporák Ronan nebyl špatný, avšak je pravdou, že jeho motivace byly jen slabě nastíněny. Soundtrack bych charakterizoval, stejně jako celý film dvěma slovy - těžký styl. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)