Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

Jehan

Ten film je jako ohňostroj. Jeden nestačí koukat - a když to skončí, chce to vidět zase. A přitom nemá kloudný děj a není snadné se dopátrat, o co tam vlastně jde. Spousta bizarních, ale v podstatě milých nebo naopak děsivých situací. Odkazy, náznaky, labužnické jednohubky a bohaté vizuální rauty. Tak trochu Tajemství hradu v Karpatech střižené Karlem Zemanem. Ovšem v režii Wese Andersona, čímž se vše vysvětluje. Jiné než bizarní záležitosti přece netočí. Vizuálně jeho nejdotaženější film. K hereckému obsazení nelze než blahopřát. Dát dohromady takovou partu, někdy i jen v hodně vedlejších rolích - klobouk dolů! Asi ho mají rádi. ()

iz67

Viděl jsem už od Andersona jednu věc (Až vyjde měsíc), a tam jsem na tu jeho stylizaci byl docela alergický. Přišla mi samoúčelná. Ale tady to bylo fajn - stará doba si stylizaci žádá .... ()

Hawaj

Vycizelovaná manýra, která ve vás nic nezanechá. Vše bylo excelentní a pěkně odsýpající a jakmile se odsypal poslední obrázek tak mi bylo jasný, že na tedle film už si za chvíli ani nevzpomenu. Bavil jsem velice, ale emoce se v tom hodinovém strojku kamsi ztratili. To už mi přijde víc poetictějśí Hrad v Karpatech. ()

vlKousek

Nevšední příběh, nevšední hlavní hrdinové, nevšední soundtrack, nevšední útěk z vězení a všechno nevšedně skvělé. Fakt vřele doporučuji všem, vnitřně jsem se fakt usmíval po dokoukání. :-) ()

XXXXXXXX

Inu atmosféru to snad mělo, o tom žádná. Jenom se tam hned někde na začátku, vytratil ten komediální prvek a nahradilo ho místy k uzoufání nudné drama. Přidejte k tomu naprostý chaotický výskyt vyprávěcích postav (momentální majitel, původní majitelka, druhý majitel, portýr druhého majitele, a nakonec autora románu grand hotel budapešť, jehož identita pro mě ve filmu zůstala opředena tajemstvím.) ()

Mamlas

Neco mezi groteskou a Jamesem Bondem. Nevim, jestli se mi to libilo nebo ne. Takove chaoticke, vznesene, pitome, ojedinele usmevne a divne. ()

PeterJon

Andersonov štýl mi nesedí, rovnako ako nezaujal Darjeeling Ltd. 1* za cimbalovú hudbu, inak to je na odpad. Komédia, pri ktorej som sa nesmial. ()

nula87

Originální barevná omalovánka, která používá kýčovitost ke prospěchu věci, a která nás provede až pohádkovým příběhem s hravostí, lehkostí a skvělými výkony herců, které to zjevně náramně bavilo. 80% ()

Detak

Absolutně nechápu, co na tomhle nesmyslu lidé vidí. Naprosto nic nového, leda tak fantas záběry v závěru kriminálky, které uberou tu poslední možnou špetku reálnosti, co ten příběh jen může mít. Zkrátka hovadina na entou. ()

MirkaP

Příběh se specifickým humorem, ze kterého jsem nemohla odtrhnout oči. A přitom jde jen o to, jak F. A. Abraham, resp. jeho postava, k hotelu přišel. ()

MataJeBuh

Má-li člověk špatnou naladu...stačí se podívat na tento film. Vizuálně nejhezčí film co jsem za poslední dobu viděl a za Ewarda Nortona musím dát plný počet :D ()

A6tony

Film tak jedinečný, asi jako toaletní papír v socialistickém Československu. Jméno Wes Anderson v pozici režiséra a scénáristy značí, že Buda-pešť bude-smršť těch nejoriginálnějších záběrů, nejvtipnějších situací a nejnapínavějšího vypravování. Anderson si hraje s formou celého filmu, průběžně přehazuje formáty podle doby, kdy se příběh odehrává, taktéž přechází z barevna do černobíla. Symetrie scén je všudypřítomná a cit pro detail je snad v každém snímku. Fiktivní zasazení dává filmu naprostou volnost ve vytváření zázemí scén, 30. léta jsou z filmu ale pořád cítit a dost věcí je stejných jako z historie, jenom jsou přejmenované (např. SS přejmenované na ZZ tj. Zig-Zag pobaví). Snímek je tak napěchovaný hvězdami, že by i Mléčná dráha přišla zkrátka. Dřív už jsem řekl, že si Anderson s formou filmu „hraje“. Stejné slovo ale nemohu použít když mluvím o onom hvězdném obsazení. Herci totiž nehrají. Oni jsou. Každý jeden z nich padl do své role, jako štrůdl do úst příslušníka Zig-Zag. Paradoxně se snímek tolik nevěnuje samotnému hotelu, jako spíš jeho rezidentům/sloužícím a příběhům okolo nich. Řekl bych, že snad více jak polovina filmu se ani v hotelu neodehrává. Samotný příběh je docela zamotané klubko, ale schopný vypravěč ho divákovi rozmotává tak chytře a plynule, že ho bez problému pochopí i pomalejší jedinci (např. příslušníci Zig-Zag). Film složený ze snímků, který každý vypadá jako dílo vytažené z té nejlepší galerie, doprovází bezchybná hudba, jako vytažená z těch nejlepších orchestrů. Tenhle guláš smíchaný z těch nejlepších ingrediencí v konečné fázi vytváří u diváka nekonečný pocit euforie a jediné, co vás na něm naštve je, že jednou skončí. 95% ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 86% | FDb.cz - 74.8% | Překvapivě úžasná, originálně napsaná, hvězdně obsazená old school komedie s nejlepší výpravou od Sin City, která zaujme už v prvních minutách svého trvání a stále více a více se rozjíždí a hezky vyvažuje akční scénky s poklidnými. Obsazení je výborné celé, ale suverénně zde vládne Ralph Fiennes, který se se svou postavou naprosto ztotožnil a celý film výrazně tahá vzhůru. Naše první setkání s Wesem se nám tedy dost líbilo, uvidíme co další jeho "dílka"...:-) 80% ()

bohhous22

Tenhle styl asi není pro každýho,ale komu se líbí,ten sere blahem tvl...Jak se říká...,, vsechno nebo nic ''!!!Navíc na místa v Českým Švýcarsku,kde se část točila si můžeš udělat super vejlet...A žádný Mission Impossible ()

murkl

Po tomhle filmu jsem měl chuť vidět všechno co kdy Wes Anderson natočil. Život pod vodou byl docela uspokojivý a říkal jsem si o přídavek v podobě Fantastic Mr. Fox, má to fantastic ve jménu, to nemůže být špatný, jsem si říkal. Po 20 minutách jsem to vypnul s tím, že si dám pauzu a už jsem to nikdy nezapnul. ()

JosefTomas

Až vzácný příklad čistokrevného filmu, dnes již zcela nevídaného. Anderson experimentuje v každém záběru, mění dynamiku a záměrně jde proti divákovým očekáváním a příjemně mate, ať už změnou perspektiv, pohybem kamery a střihem, stejně jako změnu poměru stran podle toho, co se v jaké době odehrává. GB je takovým milým mixem, neboť ohýbá zavedené postupy, hraje si s divákovým očekáváním a utočí na něj nezvyklou formou vizuálních gagů v nepopsatelné geometrii každé scény. I tak se našla jedna věc, která skvělou práci trochu narušuje a to nevyvážené tempo v druhé půlce, kde divák už trochu Andersona prokoukne a ten ho ničím už moc nepřekvapí. Ale stejně je výsledek parádní a takových filmů bych si dal klidně víc do roka. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz