Star Wars: Sila sa prebúdza

• Česko Star Wars: Síla se probouzí (viac)
USA, 2015, 136 min

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels (viac)

Posledný rytier Jedi, Luke Skywalker (Mark Hamill), zmizol. Vojsko Prvého rádu na čele s Najvyšším vodcom Snokeom dobýva a devastuje jednu demokratickú planétu za druhou. Generálka Leia z Odboja pošle pilota Poea Damerona na planétu Jakku k Lorovi San Tekkovi (Max von Sydow) po mapu k Lukovmu úkrytu. Takmer súčasne tam s rovnakým zámerom dorazí vojsko Prvého rádu s temným rytierom Kylom Renom. Poe mapu schová vo svojom droidovi BB-8. Vzápätí ho zatknú a dopravia do ústredia Prvého rádu. Droida sa neskôr ujme chudobné osirotené dievča, zberačka železa Rey. Poea zachráni pred smrťou vojak FN-2187 - Finn (John Boyega). Chce dezertovať a na to potrebuje pilota. Na Jakku náhoda zvedie dovedna Finna, ktorý predstiera, že je z Odboja, Rey a droida BB-8. Na úteku pred Prvým poriadkom narazia na pašeráka Hana Sola (Harrison Ford) a humanoida Chewbaccu (Peter Myhew), ktorým nezostane iné, len im pomôcť. Keď Kylo neskôr unesie Rey, aby z nej pomocou Sily vysal informácie o mape, prebudí v dievčati Silu. Rey sa ju naučí rýchlo využívať a oslobodí sa. Prvý rád chce základňu Odboja zničiť zbraňou, vysávajúcou slnečnú energiu. Solo, Finn a Chewbacca tomu chcú zabrániť a zároveň oslobodiť Rey. Leia poprosí Hana, aby priviedol ich odcudzeného syna Kyla. Trojica s Reyinou pomocou zbraň aj ústredie zničí, ale Kylo napokon otca Hana zabije. Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill), ktorý sa uchýlil do chrámu Jediov, donesie Rey jeho meč. Podľa najvvyšieho vodcu Prvéh rádu Snokea (Andy Serkis) nastal čas dokončiť Kylov výcvik. (TV JOJ)

Thommie

Nenašel jsem v tom chuť opravdových Star Wars. Příběh neměl atmosféru, dramatická scéna tam snad nebyla žádná, dějová linka moc nedávala smysl. Velká škoda. Nepamatuji si, kdy jsem z kina naposled odcházel s lhostejnějším pocitem. ()

T-pack

Přijde mi nefér, že tenhle film přišel, kdy přišel, protože je nepochybně lepší, než kterejkoli z prequelů, ale já jsem zkrátka v bodě, kdy na něj, na rozdíl od epizod I-III, nahlížim děsně kriticky (sám nesnášim, když si tu někdo timhle způsobem odkazuje mimo ČSFD, ale kdyby to náhodou někoho zajímalo: http://naobojku.blog.cz/1512/force-awakens). Musel jsem se profackovat za to, že mě, byť jen na sekundu, napadlo nedát plnej počet. Proč mě to napadlo? Protože je pravda, že motivů vypůjčenejch ze čtyřky je tolik, že snímek zkrátka působí jako hra do outu. Abramsovi přitom každej věřil, tak nevim, proč se s Kasdanem nerozhodli trochu zariskovat. Zvlášť, když všechny momenty, kdy si to dovolili, byly pro mě jasná trefa – jmenovitě nová dimenze záporáka a nevídaná dávka humoru. Blend CGI a praktickejch efektů byl super, a v mnoha scénách je toho v pozadí nacpanýho tolik, že se může celá scéna z kantýny v Mos Eisley zahrabat. Herecký obsazení i postavy jsou ráj! Proto mě trochu mrzí (a to je věc, který jsem se od začátku bál), že je tenhle díl vlastně jedno velký intro ke zbytku trilogie. Viz postava, která se objeví v samotnym závěru. Já chtěl vidět víííc! Což… což je vlastně dobře, ne? To snad znamená, že mě to bavilo. Takže, když jsem teda dostal tu žluč z těla, jsem připravenej na další návštěvu kina. Veškerou při prvním promítání zrozenou kritiku nechám před dvěma sálu jako kabát na věšáku. ()

Brain-D

Snaha o návaznost se prvně jeví kopie 4. dílu, ale ono to jde jinam a v rámci Star Wars vesmíru se to dá příjmout. Klony útočí byly stále pro mě horším dílem. 60% ()

noriaki

Napoprvé zklamání, napodruhé ještě horší. Atmosféru suplují rolovací titulky, hudba Johna Williamse a tuna nostalgie. Seznamování s hrdiny se odehrává v poklusu a rozvíjení charakterů a přibližování jejich motivací se do 136 minut nepřetržité akce nevešlo. Na plátně pobíhají ploché postavy prožívající duševní rozpolcení, navazují hluboká vztahy s lidmi které neznají a jsou odhodlané obětovat život za věc, o níž před pár dny neměly ani tušení. Úvod do reálií zcela chybí. Děj by dával smysl jen v případě, že by Rebelové bitvu u Yavinu prohráli. Vypadá to, že režisér udělal Star Wars to samé co udělal Star Treku, ale nenašel odvahu to říct nahlas. Sedmý díl se odehrává v alternativní realitě, takže působí jako nepřiznaný remake čtvrtého, obohacený o několik idiotských rozhodnutí. Pohled na to jak se gigantická říše rozprostírající se na desetitisících světech údajně zhroutí jedním výstřelem, mi definitivně napověděl, že se scenáristé moc nesnažili. Osmá a devátá epizoda to jen potvrdila. ()

Zek

Na nové star wars jsem se těšil jako malej kluk bohužel, když jsem odcházel z kina byl jsem hodně zklamán. Neni tu žádná wow scéna která by mi uvízla v hlavě. Film na mně působyl jako kdyby to byl nějakej fanmovie. Hlavně co jsem absolutně nepobral byl fakt ten, že hlavní hrdince stačilo se dotknout světelnýho meče aby dokázala porazit temnýho jediho bez jakehokoliv výcviku. Co Abramsovi nikdy odpustim je to že mi zabil mojí oblíbenou postavu, dokonce mi u toho vyletěla slza. Myslim si Old Republic je jen hra ale příběhově je to daleko lepší než nové star wars + stejně budu brát příběh z knížek a na tento film doufám že zapomenu. Jak někteří lidé říkaj - Indiana jones má jen tři díly já budu říkat - Star Wars jich má jen šest. hodnocení 50%. ()

Redi

Zábavná feministická kopírka čtvrté epizody. Z humoru jsem už asi odrostl nebo nevím, proč mi to přišlo chvílema trapné... ale i občas upřímně vtipné - "Hvězdovrah"? K popukání. K záporákovi je zbytečné se vyjadřovat, pač by ho pravděpodobně sundal i Anakin z první epizody. Nicméně z této srandy nevyrostu asi nikdy, takže spokojenost... a jestli má být ta pihatka hlavní hrdinkou dalšího pokračování, tak nemám nic proti, je sympatická a krasavica. Jestli bude ale neteří z druhého kolene Palpatina, tak už tak hodný nebudu. (Kino Hvězda; 20.12.'15) ()

ywo666

Čo sme to teda dostali? Presne to čo sme čakali. Aj v dobrom. Aj v zlom. Star wars 7 je proste také štandardné. Nič nepokazili ani nič neprekonali. Síce? Hlavný záporák je pekne škaredý sráč. Ktorý sa teda veľmi nepredviedol. S takým ksichtom by som tú helmu teda dole nedal. Naopak čo pozitívne prekvapilo, je pomerne veľký priestor pre Forda. Dokopy sa tu niečo vykradlo, niečo recyklovalo, niečo vylepšilo a niečo nadväzovalo. Ako veľké plus beriem, že akcia strieda akciu a efekty sú fakt na úrovni. 4*. Päť si to nezaslúži a určite to nie je trojhviezdičkové predstavenie. Samozrejme pre ľudí, čo ich predošlé diely nezaujímali, to bude iba chaotické sci fi. ()

LittleJohnny

Kdybych měl být kritický najdu milion a jeden důvod proč tomuhle filmu dát méně hvězd, ale mě se to prostě líbilo. A krapet nostalgie nevadilo :) ()

_DAVE_

Ve všech směrech důstojné navázání série které nezklame fanoušky, ani "náhodné kolemjdoucí". J.J. Abrams se pomalu bude muset smířit s cejchem nejlepší "restartér" kultovních sci-fi světů. Myslím že to rád skousne ... :) ()

neoBlast

J.J. Abrams je mistr castingu a opravdu dokáže skvěle navodit náladu snad jedinou scénou, proto je první polovina naprosto znamenitá - takto nás vždy uměl bavit a zahákovat Steven Spielberg. Daisy Ridley a John Boyega jsou sympatickou volbou pro 21. století, představení ústředního záporáka také, ale jakmile opustíme Arrakis, pardon, planetu Jakku, začne zápletka šlapat až příliš často do velkých trusových děr. JJ se neohlíží a při znásilňování spousty propriet původní trilogie nehledí na nic jiného než na snahu zalíbit se (žádná zmíňka o prequel trilogii), velké události vesmíru jsou sotva zmíněny a Adam Driver se bohužel vybarví jako nepříliš dobrý herec. Nové Star Wars jsou výborným, hlasitým blockbusterem, ale také vítězstvím tuny meetingů marketerů v kravatách, kteří už naplánovali jeden náš prosincový večer až do velmi předaleké budoucnosti. 70 % ()

tomxxx

Nikdo nic nevymýšlel, nepřekombinovával, nepřidával zbytečné postavy, nenarval film zbytečnými cgi triky. Takové milé vyspělé dílo, které nadchne především fanoušky prvních Star Wars filmů ()

MikyAff

Achjo, už zas se mi nový díl líbí víc, než původní. Bude ze mě vyvrhel, ale je to tak. The Force Awakens má neskutečně sympatickou hrdinku Rey, droida BB-8, kterého snad chce každý domů a pro mě to bylo i celkově vizuálně o dost lepší. Jasně, nemůžu po filmu z 80tých čekat žádný zázraky, ale přeci jen mi to tady vyhovovalo víc. Taky jsem se víc soustředila, nenudila a tudíž i vnímala některý vtípky, kterým jsem se smála častěji, než u ostatních dílů. Navíc si zatím vede dobře i nový záporák. Sice vypadá spíš jako Severus Snape (díky čemuž z něj nemůžu spustit oči), ale udělala jsem si k němu vztah sama od sebe. U Darth Vadera už každý věděl, že to je badass a musíme z něj mít respekt. Bohužel nejsem nijak zarytý fanoušek Star Wars, takže určité narážky, nebo spojitosti s minulými díly jsem moc nepostřehla. Pro ty, co tuhle sérii žerou to musel být fakt zážitek. ()

Jazzzz

Zjištění, že je na světě nový díl Star Wars mě velice potěšilo. A o to více když jsem zjistil, že v něm uvidím některé ze starých hrdinů jako Leu, Žvejkala, Sola... Bohužel film pro mne již takovým potěšením nebyl. Přirovnal bych to asi ke stejnému zklamání, jaké jsem měl když mi v nových Xmanech ukázali mladého doktora Xaviera a Magneta... Nový hrdinové pro mne postrádají charisma a vtipkují na můj vkus až moc. Nemluvě o tom, že nový "chrňous" (jak jsme v dětství nazývali Darth Wadera) se odmaskuje již při prvním setkání a rozhodně nesahá původnímu ani po kotníky. Co je na filmu však nejvíce znepokojivé je jeho až šílená podobnost s původními StarWars... Místy jsem si připadal, že jde o předělávku filmu starého a nikoli o film nový. A dost se obávám, že již třetí zničená hvězda smrti by mohla stačit k tomu, aby nejen Imperiu ale i tvůrcům dalších pokračování došlo, že je třeba přijít s něčím novým. ()

salfa72

SW jsem sledoval už jako malý kluk a patří k mým oblíbeným sci-fi sériím spolu se Star Trekem, proto jsem se těšil na nové pokračování i přesto, že práva získalo studio Disney (největší prznitel dětských duší na světě). Jedna z věcí, která mě mile potěšila byla ta, že byli obsazeni žijící herci z původní trilogie (Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Peter Mayhew, Anthony Daniels). Co mě naopak moc nepotěšilo byla recyklace původního námětu (nová a větší hvězda smrti, jen s větším doletem a účinkem), ani hlavní záporák není tak cool, jako jeho dědeček a působí spíše komicky (zvlášť, když si sundá tu svoji rádoby cool helmu), Adam Driver nikdy nebude jako James Earl Jones nebo jako David Prowse, ostatní nové postavy mi nějak zvlášť nevadili, ale ani mi nepřirostly k srdci tak jako původní postavy. Přesto všechno jakmile zazněla úvodní znělka, tak jsem sledoval film bez přerušení až do závěrečných titulků. Viděno už podruhé (jednou v původním znění s titulky a jednou s dabingem) a především první varianta se mi líbila více. ()

geklon

Jak navázat na ságu? Zeptejte se Abramse. Zvládl StarTrek a Star Wars taky. Nostalgická a pochopitelná disneyovská jednohubka, s jasnými odkazy a linkami....u 8 se už bude lámat chleba.... ()

JoseBenes

“They wanted to do a retro movie,” he continued. “I don’t like that. Every movie, I worked very hard to make them different, make them completely different with different planets, different spaceships, to make it new.” - George Lucas. Hollywoodská rutina bez špetky invence. Byli posraní až za ušima, že by mohli něco pokazit. Oproti Epizodě VII působí Epizoda I jako vizionářské dílo. Prvních dvacet minut je po letech dokonalých a pak...není to tam. Upřímně říkám, že takhle nasranej jsem s odstupem času nebyl na žádný film. Sága se neměla vůbec otevírat, ale prachy se musí točit, že jo. 5/10, za vizuál, track Rey, Rey a BB. Příběhově a především logicky naprosto prázdná epizoda. ()

Yoda sama

Totálne som tomu podľahol, nebudem to tajiť. Abrams nám suverénne servíruje Novú Nádej a je mi to sakra jedno, pretože to má neskutočné grády, vrcholové scény, perfektné efekty, dobré postavy, skvelý stret nových i starých hrdinov, silné, fakt silné emócie, kopec srandy a druhú najlepšiu bitku so svetelnými mečmi v celej ságe. Možno to hral tou formou na istotu, čo mi vôbec neimponuje. Možno to objektívne časom nebude na tých päť hviezd, ale čo s tým, keď lepší blockbuster tu tento rok nebol. Možno je fakt, že to tých posledných tridsať minút vytiahlo vyššie. Možno bude ďalší diel lepší. Ale tých 32 rokov čakania na regulérne, neprepálené a dobre napísané pokračovanie totálne stálo za to. Tuším mi tento rok nič nevyrazilo v kine viac dych, ako prvá naháňačka Falcona. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

29.01.2023

Byl to poměrně zajímavý souboj - přitáhne více pozornosti diváků velký návrat Star Wars po deseti letech, nebo návrat Avataru po třinácti letech? Teď už známe odpověď. Pokračování sci-fi blockbusteru… (viac)

John Williams oznámil svůj poslední film

John Williams oznámil svůj poslední film

24.06.2022

Legendární hudební skladatel John Williams (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Mnichov, Zachraňte vojína Ryana) prozradil, že se pomalu ale jistě hodlá odebrat do skladatelského důchodu. Po více… (viac)

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

17.12.2021

Jak se očekávalo, tak se děje - a vlastně v ještě větší míře, než mělo. Spider-Man: Bez domova podle odhadů v předpremiéře vydělal 50 milionů dolarů, což je třetí nejvyšší číslo v historii nezávisle… (viac)

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Režisér J. J. Abrams a jeho produkční společnost Bad Robot momentálně dohlížejí nad kupou připravovaných komiksových projektů studia Warner Bros. a DC. Logicky se tak čas od času vyrojí spekulace, že… (viac)